Burzovní kalendář (26. 2. - 2. 3. 2018)

Výsledková sezóna v západní Evropě i v USA končí, na pražské burze je ale teprve v polovině. Na konci ledna se hospodářskými výsledky pochlubí finanční skupina Erste Group Bank. Trhy budou věnovat pozornost také sérii ekonomických dat, mimo jiné německé inflaci, indexům nákupních manažerů nebo zprávám o vývoji ekonomiky USA a inflace v eurozóně.

Ohlédnutí

Americké akciové indexy od úterý do čtvrtka během dne stoupaly, ovšem do závěru seance zisky umazaly. Pátek byl výjimkou, což posunulo akcie celkově do zisku. Index Dow za celý týden stoupl o 0,36 %, S&P 500 o 0,55 % a Nasdaq Composite o 1,35 %. V pondělí se v USA kvůli státnímu svátku neobchodovalo.

Evropské akcie se na směru neshodly, panevropský STOXX Europe 600 za týden stoupl o 0,16 %, francouzský CAC 40 přidal 0,68 % a německý DAX zpevnil o 0,26 %, britský FTSE 100 naopak klesl o 0,71 %.

Vývoj indexu S&P 500 v týdnu do 23. února 2018, zdroj: Google Finance

Z ekonomických dat věnovali investoři v posledním čistě únorovém týdnu pozornost především německé výrobní inflaci, indexům institutů ZEW a Ifo pro Německo, předběžným únorovým indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a sektoru služeb, zprávám o vývoji ekonomiky Spojeného království a situaci na tamním trhu práce, německému HDP a finální inflační statistice eurozóny za leden.

Investoři se zaměřili také na zápis z lednového zasedání americké centrální banky. Ten signalizoval odhodlání jejích představitelů pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Činitelé Fedu byli podle zápisu ve srovnání s předchozím prosincovým zasedáním optimističtější ohledně vyhlídek ekonomiky a měli větší důvěru v růst inflace.

Americký dolar se v uplynulém týdnu zotavoval z tříletého minima, na které sestoupil v předminulém týdnu. Pomáhaly mu mimo jiné právě vyhlídky na další růst úrokových sazeb americké centrální banky.

Výnosy krátkodobých dluhopisů USA se dostaly na hodnoty, kde nebyly od krachu investiční banky Lehman Brothers v září 2008. Dolar byl v posledních měsících pod zvýšeným tlakem, a to hlavně kvůli obavám, že schválená daňová reforma v USA a plány na rozsáhlé vládní investice povedou k růstu rozpočtového deficitu Spojených států. Investoři mají také obavy, že vláda má strategii levného dolaru, i když to oficiálně neříká.

Na Wall Street pokračovala výsledková sezóna za poslední loňské čtvrtletí. Hospodářská čísla zveřejnily firmy Home Depot, Wal-Mart Stores, HP, Hewlett Packard Enterprise nebo First Solar. V Evropě na trh čísla za uplynulý kvartál poslaly HSBC Holdings, Iberdrola, Lloyds Banking Group, Glencore, British American Tobacco, AXA, Deutsche Telekom, Telefónica, Barclays, Anglo American nebo Royal Bank of Scotland.

Index PX pražské burzy odepsal 0,7 %. V pátek skončila dobrovolná nabídka odkupu akcií ze strany majoritního akcionáře Fortuny, společnosti Fortbet. Cena v rámci nabídky byla 182,5 Kč na akcii. "Pro další vývoj titulu bude zásadní, zda nabídku bude akceptovat druhý největší akcionář, kterým jsou fondy Templeton (10,6 %)," připomněl Milan Vaníček, analytik z J&T Banky. Titul zakončil týden silnější o 0,8 %.

ČEZ prodá bulharská aktiva. Rozhodla o tom dozorčí rada firmy. Kupcem je společnost Inercom Bulgaria, která podala nejvyšší nabídku. Transakce podléhá schválení bulharského antimonopolního úřadu. Částka zveřejněna nebyla, podle předchozích informací se spekuluje o zhruba 8 miliardách Kč (asi 15 Kč na akcii ČEZ). Titul zakončil týden silnější o 0,3 %.

V pátek došlo k vypořádání dobrovolné nabídky na odkup akcií Unipetrolu za 380 Kč za kus. Nabídku učinila mateřská společnost PKN Orlen (podíl 62,99 % před nabídkou). "Podle předchozích informací by měla PKN ovládnout 94,04 % akcií. Očekáváme, že následujícími kroky budou vytěsnění minoritních akcionářů a stažení akcií Unipetrolu z burzy," uvedl Vaníček. Titul zakončil týden na 377 Kč (-0,3 %).

Americké akciové indexy v pátek bojovaly o týdenní zisk, díky závěrečné rally si jej připsaly
V závěru zkráceného obchodního týdne byly americké akciové trhy podpořeny růstem cen ropy a poklesem výnosů vládních dluhopisů USA.
Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden mírně stouply
Evropské akciové trhy uzavřely páteční seanci smíšeně, když se investoři soustředili na pomalu končící výsledkovou sezónu a na údaje o růstu spotřebitelských cen v eurozóně.
Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, za celý týden ztratila 0,7 %
Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 0,3 % na 1 104,96 bodu. Dolů burzu stáhly Erste Group Bank a energetická skupina ČEZ, dařilo se naopak sázkařské Fortuně a textilce Pegas Nonwovens. Objem obchodů byl s 515 miliony korun mírně podprůměrný.

Výhled

Nadcházející týden přinese řadu důležitých makrodat. Investoři budou vyhodnocovat mimo jiné finální únorové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, dílčí data z amerického nemovitostního trhu (index cen domů, prodeje nových domů, rozjednané prodeje domů a stavební výdaje), sérii německých zpráv (inflace, maloobchodní tržby, nezaměstnanost), index spotřebitelské důvěry v eurozóně, americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, revidovanou zprávu o vývoji americké ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí či zprávu o osobních příjmech a výdajích Američanů nebo britský index spotřebitelské důvěry. Tuzemští investoři se zaměří na zpřesněnou zprávu o vývoji ekonomiky ČR v posledním loňském kvartálu. Podle předběžného odhadu růst HDP zrychlil na 5,1 % z 5 % v třetím kvartálu. Za celý rok HDP stoupl o 4,5 %.

Z makroekonomického výhledu Jany Steckerové, ekonomky z Komerční banky:

  • Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v lednu pravděpodobně meziměsíčně klesnou o 0,7 %. Negativně se projeví propad objednávek letadel i ostatních dopravních prostředků. Dobrou zprávou je, že objednávky kapitálových statků po očištění o vojenskou techniku a letadla o 0,4 % stoupnou, a potvrdí tak rostoucí investiční aktivitu v korporátním sektoru.
  • Vzhledem k již zveřejněným předstihovým indikátorům v eurozóně (PMI, Ifo, INSEE) očekáváme, že důvěra spotřebitelů v eurozóně podle průzkumu Evropské komise v únoru mírně poklesne (na 113,8 bodu). To je ale stále ještě 1,4 směrodatné odchylky nad dlouhodobým průměrem. Únorový výsledek by byl konzistentní s růstem HDP v prvním čtvrtletí o 0,6-0,7 %. Přestože očekáváme, že v následujících měsících bude spotřebitelská důvěra mírně korigovat ze současných historických maxim, díky dobré situaci na trhu práce, nízké inflaci a uvolněné fiskální politice by se měla udržet na solidních úrovních.
  • Harmonizovaná meziroční inflace v Německu pravděpodobně zpomalí z lednových 1,4 % na 1,2 %. Podle ekonomů však v následujících měsících opět nabere na tempu, aby se v již létě nacházela na 1,8 %. Za celý letošní rok by měla podle Société Générale dosáhnout v průměru 1,6 %.
  • Inflace v eurozóně podle našeho odhadu v únoru zpomalila z 1,3 % na 1,2 %. Jádrová inflace by měla mírně akcelerovat (na 1,1 % z 1 %). V důsledku vývoje cen ve službách se rizika koncentrují ve směru rychlejšího růstu jádrových cen. Na současných úrovních se jádrová inflace bude podle Société Générale držet i v následujících měsících. V závěru roku by pak měla akcelerovat na 1,3 %. Celková inflace by díky efektu statistické základny (ceny ropy se loni v létě pohybovaly v průměru na 50 USD za barel) měla podle SG v polovině roku vyhoupnout na 1,7 %.
  • Počet nezaměstnaných v Německu podle SG v únoru poklesl o dalších 16 tisíc po lednových 24 tisících. Míra nezaměstnanosti bude pravděpodobně stagnovat na 5,4 %, nejnižší úrovni od dob sjednocení Německa. Nejdůležitějším tématem na německém trhu práce zůstávají mzdová vyjednávaní. Největší odborová organizace v oblasti průmyslu IG Metall vyjednala pro letošní a příští rok růst mezd o 3,4 %. Ten lze považovat za přiměřený. Z hlediska produktivity práce však budí obavy možnost zkrácení pracovního týdne z 35 na 28 hodin.
  • Maloobchodní tržby ve Spojených státech byly v lednu slabé, a tak je podle SG možné, že reálné výdaje Američanů vykáží v lednu pokles. To by ukazovalo na horší vstup americké ekonomiky do letošního roku a ohrožovalo očekávání trhu, že růst HDP bude v letošním roce pokračovat 3% tempem. Oproti tomu příjmy Američanů v lednu zřejmě vzrostly o 0,5 % s tím, že rizika se koncentrují ve směru rychlejšího růstu. Deflátor soukromé spotřeby, preferovaný inflační indikátor Fedu, pravděpodobně poklesne z 1,7 % na 1,6 %.
  • Podle předběžných odhadů únorový PMI za celou eurozónu poklesl o 1,7 bodu na 58,5 bodu. I tak zůstává 0,9 směrodatné odchylky nad dlouhodobým průměrem. Vzhledem k lepším výsledkům ve Francii očekáváme, že PMI za celou eurozónu bude revidován mírně výše (na 58,7 bodu).
  • České ceny průmyslových výrobců podle našeho odhadu v lednu meziměsíčně vzrostly o 0,2 %. Výše je postrčily především ceny ropy, které v lednu vyšplhaly až na 70 USD za barel. V meziročním vyjádření inflace cen výrobců zpomalila na 0,2 % z prosincových 0,7 %.
  • V pátek bude zveřejněna struktura růstu českého HDP v závěrečném čtvrtletí 2017. Ten podle předběžných údajů ČSÚ v mezičtvrtletním vyjádření přidal 0,5 %, což v meziročním srovnání představuje růst o 5,1 %. Meziroční dynamika byla podle statistiků tažena všemi složkami poptávky, což je i v souladu s naší prognózou. Za celý loňský rok dosáhl výkon domácí ekonomiky podle předběžných údajů 4,5 %. Dobře by se české ekonomice mělo dařit i v letošním roce. Náš odhad počítá s růstem o 3,6 %. Spotřeba domácností bude těžit z rekordně nízké nezaměstnanosti a růstu mezd, zatímco investicím pomůže příliv peněz z EU. Jediný, od koho kladný příspěvek letos nečekáme, jsou čisté exporty, ve kterých se promítnou jak dovozně náročné investice, tak i apetit domácností utrácet.

Nový guvernér americké centrální banky Jerome Powell se hned dvakrát podívá do amerického Kongresu. V úterý šéf Fedu vystoupí s pravidelným půlročním hlášením na půdě Sněmovny reprezentantů a ve čtvrtek přijde do Senátu. "Vystoupení Powella v Kongresu zřejmě mnoho převratných novinek nepřinese. Zápis z lednového zasedání Fedu byl zveřejněn minulý týden a do dalšího zasedání (21. března) je daleko. Zajímavá by mohla být závěrečná část (otázky a odpovědi), která se může týkat dopadů daňové reformy na ekonomiku, vývoje mezd, vládních deficitů a způsobu, jakými by Fed na danou situaci reagoval," uvedla Jana Steckerová z Komerční banky.

Investoři budou pozorně sledovat i předvolební dění v Itálii. Favoritem nedělních parlamentních voleb je populistické Hnutí pěti hvězd, solidní výsledek se ale čeká i od Demokratické strany a přes 10 % by měly získat rovněž Liga Severu a strana Vzhůru Itálie Silvia Berlusconiho. Italský tisk spekuluje, že volby skončí patem. Jakákoli strana nebo koalice potřebuje asi 40 % všech hlasů, aby měla stabilní většinu v parlamentu, průzkumy ale naznačují, že nikdo nebude schopný spojit více než 30-35 % hlasů.

Možná překvapení jarních italských voleb a jejich dopad na trhy
Analytici se shodují, že vítěz italských voleb, které se konají 4. března, není jasný. Důvodem je nový volební systém. Nerozhodný stav v parlamentu pravděpodobně vyústí v nutnost širších koaličních jednání. Pravděpodobnost výsledku, který by byl pro trh nejpříznivější, tedy koalice Demokratické strany a Forza Italia, případně vítězství středolevého politického křídla, je nízká.

Hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí představí na Wall Street například firmy Tenet Healthcare, Palo Alto Networks, Priceline Group, Frontier Communications, Macy's, Workday, Mylan, Valeant Pharmaceuticals International, salesforce.com, Best Buy, Kohl's, Gap nebo Foot Locker a J.C. Penney. V Evropě se čísly pochlubí mimo jiné Standard Chartered, BASF, Koninklijke Ahold Delhaize, Bayer, Repsol, Carrefour, Peugeot, Anheuser-Busch InBev nebo CRH a LafargeHolcim.

Kvartálními hospodářskými čísly se pochlubí také rakouská finanční skupina Erste Group Bank, s jejímiž akciemi se obchoduje i na pražské burze. Podle analytiků z J&T Banky společnost za loňské čtvrté čtvrtletí vykáže čistý zisk 315 milionů eur. Celoroční čistý zisk Erste bude podle J&T Banky meziročně vyšší o 3 % a dosáhne 1,303 miliardy eur.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Denní graf indexu S&P 500 je v neutrálním nastavení. K historickým maximům z ledna mu schází zhruba 130 bodů, tedy necelých 5 %. V dalších dnech by mohl dominovat vývoj v pásmu 2 700 až 2 800 bodů, útok na rekordy se nezdá být aktuální," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

pondělí dopoledne na trh Spojené království pošle index cen domů a měsíční statistiku schválených hypoték. Odpoledne se investoři v zámoří zaměří na indexy aktivity chicagského a dallaského Fedu a na data o prodejích nových domů. Za řečnický pultík se v pondělí postaví šéf saintlouiského Fedu James Bullard a hospodářské výsledky zveřejní v Evropě finanční dům Standard Chartered a v USA Tenet Healthcare a Palo Alto Networks.

Úterní dopoledne bude v eurozóně patřit indexům spotřebitelské důvěry a ekonomického sentimentu a také německé inflaci. Odpoledne ve Spojených státech vyjdou index cen domů, výsledek obchodní bilance, zpráva o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, index průmyslové aktivity richmondského Fedu a statistika velkoobchodních zásob. Výsledky hospodaření za poslední loňské čtvrtletí představí v Evropě BASF a Sberbank of Russia a v USA mimo jiné Perrigo, Priceline Group, Hertz Global Holdings, Frontier Communications, Macy's, Workday či Square a na půdě Kongresu USA vystoupí nový guvernér Fedu Jerome Powell.

V noci na středu Japonsko odtajní zprávy o průmyslové výrobě, tržbách maloobchodních prodejců, zahájené výstavbě a stavebních objednávkách a Čína přidá indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i mimo něj. Dopoledne Německo přidá index spotřebitelské důvěry od GfK a zprávu o vývoji situace na trhu práce a eurozóna doplní předběžnou inflační statistiku za únor. Odpoledne Spojené státy zveřejní zpřesněnou zprávu o vývoji své ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí včetně informací o jádrových výdajích na osobní spotřebu, statistiku rozjednaných prodejů domů a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území. Hospodářská čísla na trh pošlou v Evropě Bayer, Repsol, Carrefour nebo Koninklijke Ahold Delhaize a v USA mimo jiné společnosti Analog Devices, TJX, Valeant Pharmaceuticals International, Mylan, salesforce.com, L Brands nebo Monster Beverage.

Čtvrtek bude dnem indexů nákupních manažerů. Finální únorové PMI za zpracovatelský sektor vyjdou nad ránem v Asii, dopoledne v Evropě a odpoledne v USA. Japonsko navíc zveřejní index spotřebitelské důvěry, Německo index dovozních cen a eurozóna zprávu o situaci na trhu práce. Odpoledne se pozornost přesune za oceán, Spojené státy odtajní vedle PMI ještě statistiku osobních příjmů a výdajů, stavební výdaje, pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a o vývoji zásob zemního plynu na americkém území a data o únorových prodejích aut. S projevem vystoupí v Senátu USA guvernér Fedu Jerome Powell a hospodářské výsledky představí v Evropě společnosti Suez, Peugeot, Anheuser-Busch InBev a CRH a v USA mimo jiné Best Buy, Kohl's, NRG Energy, Gap, Nordstrom či VMware.

V noci na pátek Japonsko zveřejní inflační statistiku a zprávu o situaci na trhu práce. Dopoledne Německo přidá zprávu o maloobchodních tržbách, Česko zpřesněnou zprávu o vývoji ekonomiky, Spojené království index nákupních manažerů ve stavebnictví a eurozóna výrobní inflaci. V USA odpoledne vyjdou index aktivity pro oblast New Yorku od ISM a finální únorový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a večer ještě společnost Baker Hughes jako každý týden odtajní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Hospodářská čísla v závěru týdne představí v Evropě LafargeHolcim a v USA společnosti Foot Locker a J.C. Penney.

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat