Burzovní kalendář (28. 11. - 2. 12. 2016)

Americké akcie jsou na nových rekordech. O vývoji v nadcházejícím týdnu budou rozhodovat především ekonomická data, nejdůležitější bude páteční zpráva Spojených států o vývoji míry nezaměstnanosti a tvorbě pracovních míst v listopadu. Důležité věci se ale budou dít také na trhu s ropou, kartel OPEC bude ve středu jednat o finální podobě dohody o snížení těžby suroviny.

Ohlédnutí

Americké akcie v uplynulém týdnu znovu přepisovaly historii. Všechny tři hlavní akciové indexy v pátek skončily na nových rekordních maximech. Index Dow rekord posunul na 19 152,14 bodu, širší S&P 500 jej posunul na 2 213,35 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite maximum navýšil na 5 398,92 bodu. Index menších společností Russell 2000 v pátek stoupl již popatnácté v řadě, tentokrát se zvýšil o 0,38 % na 1 347,20 bodu. Od začátku nejdelší růstové série od února 1996, která začala 4. listopadu, se index zvýšil o 16,4 %.

Americké akciové indexy stoupají od prezidentských voleb v naději, že plány nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa na snižování daní, zvyšování výdajů na infrastrukturu a deregulace některých odvětví podpoří hospodářský růst USA.

Na devizovém trhu v pátek dolar proti hlavním měnám oslabil a sestoupil z maxima za téměř 14 let. Investoři na konci týdne poznamenaného čtvrtečním svátkem v USA vybírali zisky z předešlých dvou týdnů, kdy dolar silně rostl. Americkou měnu od Trumpova zvolení táhnou vzhůru vyhlídky na růst inflace a úrokových sazeb ve Spojených státech.

Ceny ropy na světových trzích v pátek klesly, oba hlavní typy suroviny ztratily kolem čtyř procent. Dolů je stahovaly silný dolar a nejistota, zda se členové kartelu OPEC příští týden na schůzce ve Vídni skutečně dohodnou na omezení těžby. Většina expertů očekává, že OPEC nějakou formu útlumu těžby dohodne, není ale jisté, zda to bude stačit. "Reakce trhu s ropou závisí na důvěryhodnosti toho, co se dohodne," uvedli z Jefferies. Trh s černým zlatem se již více než dva roky potýká s přetlakem nabídky.

Výše se v uplynulém týdnu dostaly i evropské akcie, regionální benchmark STOXX Europe 600 zpevnil o 0,9 %, britský FTSE 100 přidal 0,96 %, německý DAX stoupl o 0,33 % a francouzský CAC 40 posílil o 1,01 %.

Proti trendu šla pražská burza, která podle indexu PX v týdnu klesla o 0,4 % na 888,14 bodu. Nejvíce klesající akcií byla VIG se ztrátou 1,7 %. Pojišťovnická skupina i přes slušné výsledky lehce ubrala na pozitivním vývoji z posledních dní. Solidní hospodářské výsledky v týdnu zveřejnil také výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens.

Nejvíce rostoucí akcií týdne byla mediální CME s růstem o 5,8 %. U firmy se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Důvodem pro růst titulu v korunovém vyjádření bylo posilování dolaru vůči koruně.

Pojišťovnické skupině VIG v prvních devíti měsících roku vyskočil zisk před zdaněním o téměř 90 % na 301,3 milionu eur
Rakouská pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group vykázala za první tři čtvrtletí letošního roku hrubé předepsané pojistné 6,96 miliardy eur. V meziročním srovnání jde o navýšení o 0,7 %. Výrazný nárůst společnost zaznamenala na úrovni zisku před zdaněním a čistého zisku. Slušný růst vykazují zejména menší trhy.
Pegas Nonwovens ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,5 milionu eur, výsledky podpořila absence loňských negativních faktorů
Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens vykázal za letošní třetí kvartál čistý zisk pět a půl milionu eur. Loni firma za stejné období reportovala čistý zisk jen zhruba půl milionu eur. Pozitivně se do výsledků promítla absence loňských negativních faktorů v podobě vysokých nákladů na manažerský opční program a přenosového mechanismu vysokých cen polymerů.

Z ekonomických dat trhy v uplynulém týdnu více pozornosti věnovaly údajům z amerického realitního trhu, předběžným listopadovým indexům nákupních manažerů, americkým objednávkám zboží dlouhodobé spotřeby či zprávě o vývoji německého hospodářství, ekonomickým indexům institutu Ifo pro Německo a údajům o vývoji britského HDP.

Investory zaujala také zpráva britského Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) týkající se hospodářského výhledu Spojeného království. V ní úřad zhoršil odhad vývoje ekonomiky na příští dva roky. Britský ministr financí Philip Hammond ale při prezentaci své první zprávy o státním rozpočtu zároveň slíbil, že během příštích pěti let podpoří ekonomiku investicemi do inovací a rozvoje infrastruktury v objemu 23 miliard liber. Úřad nyní předpokládá, že růst britské ekonomiky v příštím roce zpomalí na 1,4 %. Březnová prognóza úřadu uváděla, že ekonomika příští rok vzroste o 2,2 %. Odhad růstu na rok 2018 úřad snížil na 1,7 % z dosud předpokládaných 2,1 %. Odhad růstu na letošní rok úřad zlepšil o desetinu procentního bodu na 2,1 %.

Americké akcie v pátek vystoupily na nové rekordní hodnoty, začátek vánoční nákupní sezóny podpořil maloobchodníky
Hlavní americké akciové indexy zakončily zkrácený týden dalším vzestupem na nové rekordní hodnoty. Seance byla ale po čtvrtečním svátku klidnější a netradičně skončila již v 19.00 SEČ. Trh na prahu předvánoční sezóny táhly vzhůru zejména akcie maloobchodních prodejců a producentů spotřebního zboží.
Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, za celý týden si připsaly necelé procento
Evropské akciové trhy v pátek uzavřely převážné v plusu. Obchodování ovlivňovaly zejména dění na Wall Street a pokračující jednání ropného kartelu OPEC s nečlenskými exportéry černého zlata.
Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden však klesla o 0,4 %
Pražská burza se v závěru týdne odrazila od ztrát z předcházejících dnů a index PX vzrostl o 0,21 % na 888,14 bodu. V červených číslech skončily v pátek pouze tři tituly, mezi nimi nejvíce ztratila pojišťovna VIG. Dařilo se Monetě Money Bank.

Výhled

Příští týden by na světových trzích mělo být poměrně rušno. V první polovině týdne lze očekávat zvýšenou aktivitu investorů v souvislosti s koncem měsíce a s tím spojeným převažováním indexů a portfolií. V druhé polovině týdne bude trhy hýbat očekávání pátečních dat z amerického trhu práce a očekávání víkendového italského referenda o změně ústavy s dopadem na postavení senátu v tamním legislativním procesu. Pokud by Italové navrhované změny ústavy neschválili, lze čekat demisi premiéra Mattea Renziho.

Klíčovou událostí příštího týdne bude zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve Vídni, které je naplánované na středu 30. listopadu. Hlavní otázka zní, zda kartel dospěje k dohodě o omezení těžby ropy, které by zvýšilo klesající ceny této strategické energetické suroviny.

Ruská tisková agentura TASS v sobotu informovala, že Rusko nevyšle své experty na pondělní schůzku, která má jednání kartelu OPEC předcházet. Podle zdrojů z ropného průmyslu již byla schůzka s účastí zemí, jež nejsou členy OPEC, které se mělo zúčastnit i Rusko, zrušena kvůli odmítnutí Saúdské Arábie. Místo toho se má v pondělí ve Vídni odehrát jen "interní porada" zástupců zemí OPEC, při které se má probírat, zda Írán a Irák přistoupí k omezení těžby ropy, jak od nich požaduje Rijád. Až po vyřešení sporů uvnitř OPEC by dle Rijádu měla následovat schůzka se zástupci nečlenských zemí.

Z ekonomických dat budou v centru pozornosti zpřesněné údaje o vývoji americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí, listopadové inflační statistiky Německa a eurozóny, zprávy o vývoji nezaměstnanosti a maloobchodních tržeb v Německu, zpráva o osobních příjmech a výdajích amerických spotřebitelů či indexy nákupních manažerů. V pátek se o vyvrcholení týdne postará zpráva o listopadovém vývoji situace na americkém trhu práce. Odhady analytiků hovoří o stagnaci míry nezaměstnanosti na 4,9 % a vzniku zhruba 172 tisíc pracovních míst mimo zemědělství.

"Den díkůvzdání a Černý pátek pobídly trhy k růstu. Vysoce pravděpodobné prosincové zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu nepůsobí jako brzda, jsme svědky bezstarostné jízdy. Sezónně začíná příznivé období pro akcie, růst je navíc podporován i ekonomickými daty," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Předchozí rezistence má šanci na změnu v silný support. Zda odvrátí potenciální pokles v běžném obchodním týdnu, zjistíme velice brzy. Nejbližší support je v pásmu 2 190 až 2 200 bodů, další poblíž 50denního klouzavého průměru okolo 2 150 bodů. Rezistence se teprve bude hledat, nabízejí se kulatá čísla," dodává Košťál.

Hospodářskými výsledky se v nadcházejícím týdnu pochlubí v Evropě Alpha Bank nebo Aeroflot a v USA například Tiffany & Co, Autodesk, Splunk, American Eagle Outfitters, Dollar General, Kroger, Smith & Wesson Holding nebo Workday.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí bude patřit tržním informacím, které pravidelně zveřejňuje Evropská centrální banka. Informovat bude ECB například o aktuální výši peněžní zásoby v ekonomice nebo o objemu soukromého dluhu. Začíst se investoři budou moci také do zprávy o finanční stabilitě eurozóny. Kromě toho na trh dopoledne Německo pošle index dovozních cen a Itálie přidá index podnikatelské důvěry a v eurozóně vyjdou ještě index spotřebitelské důvěry, index podnikatelského klimatu či index ekonomického sentimentu a s projevem vystoupí šéf ECB Mario Draghi. Odpoledne vyjde v USA index aktivity dallaského Fedu.

V noci na úterý bude Japonsko informovat o vývoji situace na trhu práce, výdajích domácností a maloobchodních tržbách. Dopoledne vydají Francie a Řecko zprávy o vývoji svých ekonomik, Španělsko na trh pošle inflační statistiku, Británie přidá zprávu o vývoji zadlužení spotřebitelů a statistiku počtu schválených žádostí o hypotéku, Portugalsko doplní indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry a Německo odtajní inflační statistiku. Odpoledne bude v USA patřit zpřesněné zprávě o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí, indexu cen domů S&P/Case-Shiller a indexu spotřebitelské důvěry od organizace Conference Board. S projevem navíc vystoupí šéf newyorské pobočky Fedu William Dudley a ropný institut API vydá jako každý týden zprávu o vývoji zásob černého zlata na americkém území. Výsledky hospodaření zveřejní v USA Tiffany & Co, Autodesk či společnost Splunk.

Středa bude z celého týdne z pohledu ekonomických údajů a očekávaných událostí nejnabitější. V noci vyjdou v Japonsku statistika průmyslové výroby a zpráva o zahájené výstavbě, vydaných stavebních povoleních a stavebních objednávkách a statistika výroby automobilů. Údaje z realitního trhu odtajní rovněž Austrálie a Nový Zéland přidá index podnikatelské důvěry. Dopoledne vyjdou v Německu zpráva o maloobchodních tržbách a data z trhu práce, Francie a Itálie zveřejní index cen výrobců a index spotřebitelských cen, Španělsko přidá výsledek běžného účtu. Index cen výrobců zveřejní také Řecko, které doplní ještě statistiku maloobchodních tržeb. Inflační statistiku za eurozónu na trh pošle evropský statistický úřad Eurostat, Portugalsko se pochlubí zprávou o vývoji ekonomiky ve třetím kvartálu, Spojené království na trh pošle zprávu o finanční stabilitě a veřejně vystoupí guvernér ECB Mario Draghi. V USA vyjde zpráva o osobních příjmech a výdajích včetně statistiky jádrových výdajů na osobní spotřebu a agentura ADP přidá statistiku tvorby pracovních míst v soukromém sektoru. Dále v zámoří vyjdou pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku, index nákupních manažerů chicagského Fedu, zpráva o rozjednaných prodejích domů a pravidelná týdenní zpráva vládní agentury EIA o vývoji zásob ropy na americkém území. Večer pak hektický den doplní pravidelná situační zpráva o vývoji americké ekonomiky zvaná Béžová kniha. Hospodářskými výsledky se v Evropě pochlubí řecká Alpha Bank nebo ruský Aeroflot a v USA oděvní společnost American Eagle Outfitters.

Čtvrtek bude patřit finálním listopadovým indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Kromě toho na trh Japonsko pošle statistiku prodejů aut, Švýcarsko bude informovat o vývoji maloobchodních tržeb a Itálie o vývoji ekonomiky a situaci na trhu práce. Zprávu o vývoji míry nezaměstnanosti odtajní také eurozóna. Odpoledne v USA kromě PMI vyjdou ještě zpráva o počtu propuštěných zaměstnanců od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas, zprávy o stavebních výdajích a prodejích aut a jako každý týden také zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Hospodářská čísla za uplynulé čtvrtletí na trh pošlou v USA Dollar General, Kroger nebo Smith & Wesson Holding a Workday.

V noci na pátek bude Austrálie informovat o vývoji tržeb maloobchodních prodejců, Švýcarsko na trh pošle zprávu o vývoji své ekonomiky a Španělsko přidá zprávu o vývoji nezaměstnanosti. Spojené království dopoledne přidá ještě index nákupních manažerů ve stavebnictví a eurozóna doplní index cen výrobců. Odpoledne vyjde klíčová zpráva o vývoji míry nezaměstnanosti a tvorbě pracovních míst v USA v minulém měsíci a institut ISM přidá index aktivity pro oblast New Yorku. O situaci na trhu práce bude informovat také Kanada a společnost Baker Hughes jako každý týden vydá zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu na americkém území.

 

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat