Burzovní kalendář (28. 8. - 1. 9. 2017)

Na přelomu srpna a září vyjde řada důležitých makroekonomických dat, ve Spojených státech je vedle politiky (dluhový strop, daňová reforma, mezinárodní vztahy) aktuálně tématem počasí a na pražské burze čísly Fortuny skončí výsledková sezóna za druhé čtvrtletí.

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu posílily o necelé procento a zkorigovaly část předchozích ztrát, evropské akciové trhy zakončily týden smíšeně. Investory v týdnu zajímaly sympózium centrálních bankéřů v Jackson Hole (s dopadem především na měnový pár EUR/USD), předzvěsti debat o americkém dluhovém stropu nebo aktuální zmínky o připravenosti daňové reformy v USA.

Výjimkou z převážně klidného obchodování v Evropě nebyla ani pražská burza, jejíž index PX posílil o 0,4 %. Nejvýkonnější akcií byla Stock Spirits (+9,3 %), která zpevnila již třetím týdnem v řadě a je nejvýše od listopadu 2015. Nejhlubší pokles zaznamenaly akcie Komerční banky (-2,3 %), u nichž mohlo jít o technickou korekci předchozího růstu.

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy
Technická analýza cen akcií ČEZ, Komerční banky a Monety Money Bank, jejímž autorem je analytik Radek Sedmera z České spořitelny.

Významnější zprávy se soustředily okolo dvou titulů. V úterý zveřejnila hospodářské výsledky pojišťovna VIG. Hrubé předepsané pojistné dosáhlo 2,25 miliardy eur (2Q2016: 2,22 miliardy eur), zisk před zdaněním 110,9 milionu eur (2Q2016: 111,7 milionu eur) a čistý zisk 77,5 milionu eur (2Q2016: 85,4 milionu eur). Celkově čísla ukázala pozitivní trendy v sektoru. Titul za týden posílil o 0,5 %.

Největší pozornost si ale vysloužil výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Ve čtvrtek společnost oznámila hospodářské výsledky za druhý kvartál, které zaostaly za očekáváním. Společnost sice meziročně zvýšila tržby o 8,5 %, ale rostoucí ceny vstupů (polymerů) snížily ziskovost a čistý zisk 0,8 milionu eur výrazně zaostal za očekáváním.

V pátek investiční skupina R2G Rohan Czech oficiálně oznámila zahájení dobrovolné nabídky na odkup akcií Pegasu za 1 010 korun za kus. Nabídka je platná do 25. září. Nabídku kladně zhodnotilo i představenstvo Pegasu, podle kterého je cena dobrovolné nabídky přiměřená. R2G má zatím v Pegasu podíl 10,8 % a ráda by ovládla celou společnost. V současnosti je největším akcionářem Pegasu fond Wood Textile Holding. V pátek akcie Pegasu uzavřely na 1 010 Kč (za týden -0,1 %).

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy skončily v plusu
Obchodování na amerických burzách skončilo v pátek smíšeně, indexy Dow a S&P 500 mírně stouply, technologický trh Nasdaq ale klesl. Investoři vyhodnocovali projev šéfky Fedu Janet Yellenové na výročním setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole a vyjádření ministra financí USA Stevena Mnuchina, který uvedl, že Bílý dům už má připravenou daňovou reformu.
Evropské burzy v pátek mírně klesly, za celý týden zůstaly téměř beze změny
Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech. Investoři se soustředili na výroční setkání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole, a to zejména na projev šéfky Fedu Janet Yellenové, který však zásadní sdělení nepřinesl.
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden zpevnila o 0,4 %
Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX zpevnil o 0,23 % na 1 036,56 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak tabákové firmě Philip Morris ČR a textilce Pegas Nonwovens. Objem obchodů byl s 457 miliony korun podprůměrný.

Výhled

V týdnu od 28. srpna budou doznívat ohlasy ze setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole. Druhým tématem týdne může být rostoucí nervozita okolo dluhového stropu USA, na který má vláda se všemi důsledky narazit na konci září. V Kongresu zatím není shoda na způsobu, jakým by měl být limit navýšen. V případě nezvýšení dluhového stropu by například v říjnu vláda USA nemohla splatit zhruba čtvrtinu svých závazků. A nakonec rovněž v Americe může mít vliv na některá odvětví počasí, ačkoli hurikán Harvey byl již v sobotu překvalifikován na tropickou bouři.

Šéf ECB varoval před ohrožením světového obchodu
Volný obchod a globální spolupráci ohrožuje protekcionismus, prohlásil v pátek na sympoziu centrálních bankéřů v Jackson Hole prezident Evropské centrální banky Mario Draghi. To podle něj představuje riziko jak pro produktivitu, tak pro růst vyspělých ekonomik.
Yellenová (Fed): Pokrizové reformy finanční systém posílily, ekonomice neuškodily
Reformy zavedené po finanční krizi let 2007 až 2009 posílily finanční systém, hospodářskému růstu ale nijak neuškodily. Případné další změny by ale měly být jen pozvolné. Na každoročním setkání světových centrálních bankéřů v americkém letovisku Jackson Hole to v pátek řekla šéfka americké centrální banky Janet Yellenová. Její slova jsou zatím nejzřetelnější obranou pravidel, jež byla v reakci na krizi zavedena.

"Akciové trhy momentálně postrádají významné impulzy. Jsme toho názoru, že vyčkávací mód může během konce srpna pokračovat," uvedl v týdenním tržním výhledu hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

"Index S&P 500 za týden přidal 0,72 %, ale nedostal se nad 50denní klouzavý průměr. Nad denními svíčkami navíc stále stíní klesající trendová linie. Střednědobý výhled se nemění – index je pod suportem 2 450 i pod 50denním klouzavým průměrem. Silný a důležitý support je ovšem až na 2 400. Dokud jej index neprolomí, graf zůstane v býčím nastavení. V opačném případě medvědi získají převahu," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Dlouho vyhlížená korekce cen amerických akcií pravděpodobně začala, index S&P 500 se postupně sune níže. Graf je sice stále v býčím nastavení, ale šance na testování supportu na 2 400 rostou. Americká ekonomika jakžtakž šlape, firemní zisky rostou, naproti tomu politika vyvolává (zatím dočasné) turbulence – na jedné straně je příslib daňové reformy, na straně druhé geopolitika a blížící se nejzazší termín pro navýšení dluhového stropu americké vlády. Prudké pohyby cen na trhu ale většinou vyvolá něco, o čem se předem tolik nemluví. Co to bude (jestli to bude)?"

Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál v týdnu zveřejní mimo jiné Best Buy, Dollar General, Brown-Forman, Campbell Soup, Carrefour, Vivendi, Bank of China, China Construction Bank nebo Industrial & Commercial Bank of China. Na pražské burze svými čísly ve čtvrtek uzavřou výsledkovou sezónu za první pololetí Fortuna a E4U.

"Oproti loňskému prvnímu pololetí, kdy se konalo mistrovství Evropy ve fotbale, letošní rok postrádal z pohledu sázení významnou sportovní akci. Přesto očekáváme, že přijaté sázky pokračovaly v silném růstu a za první pololetí dosáhly téměř 660 milionů eur. Na růstu se podle nás výrazně podílelo spuštění on-line hazardních her, k jejichž provozování Fortuna získala jako první v ČR licenci. Přestože tyto nové aktivity byly spuštěny až ke konci prvního čtvrtletí, výrazně podle nás přispěly do celkových přijatých sázek, a to v řádu vyšších desítek milionů eur. Rostoucí sázkařská aktivita především na internetových a mobilních platformách, která výrazně podpořila přijaté sázky v prvním čtvrtletí, v druhém kvartálu své tempo podle nás zvolnila. Hlavním důvodem bylo konání mistrovství Evropy ve fotbale během loňského druhého čtvrtletí. Přijaté sázky také zvýšila akvizice Hattrick Sports Group, jejíž výsledky začala společnost od 19. května konsolidovat. Podle informací poskytnutých Fortunou Hattrick za loňský rok vykázala přijaté sázky 372 milionů eur. Očekáváme tedy, že do pololetních přijatých sázek Fortuny přispěla několika desítkami milionů. Vzhledem k odprodeji loterijních aktivit v prvním čtvrtletí nepředpokládáme jejich zásadní vliv na přijaté sázky za první pololetí. Nižší nárůst hrubých výher, které odhadujeme na úrovni 55 milionů eur, podle nás způsobil zvyšující se podíl internetového kasina a herních aplikací, které přinášejí výrazně nižší hrubé výhry ve srovnání se sázkařskými aktivitami," napsal před výsledky analytik Richard Miřátský z Komerční banky.

Ziskovost Fortuny za první pololetí podle něj výrazně ovlivnilo několik jednorázových faktorů, jejichž rozsah a dopad je obtížně odhadnutelný. "Jednak společnost dokončila akvizici Hattrick, jež si podle nás vyžádala i v prvním pololetí dodatečné poradenské a právní náklady. Naopak přínos Hattricku do ziskovosti v prvním pololetí bude relativně omezený vzhledem k tomu, že Fortuna začala skupinu konsolidovat až 19. května. Ziskovost podle nás dále negativně ovlivnily náklady na soudní spor s největším minoritním akcionářem ohledně nákupu rumunských sázkařských aktivit ze skupiny Penta, do které Fortuna také patří. Spolu se zvýšenými výdaji na marketing a propagaci nových aktivit v on-line hazardních hrách očekáváme pokles EBITDA a provozního zisku o více než 16 % na 8 milionů eur, respektive 6,7 milionu eur. Ještě výraznější pokles o téměř 25 % odhadujeme u čistého zisku, který kvůli zvýšeným úrokovým nákladům plynoucím z výrazného nárůstu zadlužení společnosti spojeného s financováním obou akvizic dosáhl 4 milionů eur," doplnil Miřátský.

Analytik Petr Bártek z České spořitelny čeká, že Fortuna vykáže za první pololetí přijaté sazky v objemu 719,4 milionu eur, hrubé výhry v objemu 95,9 milionu eur, provozní zisk EBITDA 8,64 milionu eur a čistý zisk ve výši 4,35 milionu eur.

Management Fortuny při ohlašování výsledků za loňský 2016 prezentoval výhled posílení ziskovosti v letošním 2017 a růstu zisku EBITDA o 20-25 % bez započítání akvizic. Vzhledem k očekávání Komerční banky (zisk EBITDA 8 milionů eur) za letošní první pololetí by dosažení tohoto výhledu vyžadovalo 50-60% nárůst EBITDA v druhém pololetí. "To považujeme za příliš optimistické," uzavřel Miřátský.

Petr Bártek očekává, že za celý rok Fortuna vykáže objem přijatých sázek ve výši 1,7 miliardy eur a provozní zisk EBITDA okolo 32 milionů eur.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

První polovina týdne nebude na makrodata zrovna bohatá. V úterý bude oznámen vývoj HDP ve Francii a v Americe vyjde index cen domů S&P/Case-Shiller společně s indexem spotřebitelské důvěry. Ve středu bude v Evropě zajímavá německá inflace, investoři ale budou nejvíce vyhlížet zpřesněný údaj o vývoji americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí.

Ve čtvrtek nad ránem Čína oznámí výsledky srpnového průzkumu mezi nákupními manažery, Německo i celá eurozóna pak dopoledne zveřejní statistiky z trhu práce. V Evropě vyjde také předběžný údaj o srpnové inflaci. Nejsledovanější ekonomickou statistikou bude v pátek oznámená série dat z amerického pracovního trhu. Vedle počtu nových pracovních míst analytici bedlivě sledují hlavně vývoj mezd, který má dopad na spotřebu a inflaci. Dále vyjde index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, index nákupních manažerů ISM a v České republice bude zpřesněn údaj o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí.

"Po pondělním londýnském svátku by francouzští statistici měli potvrdit růst HDP o 0,5 % mezičtvrtletně. Pokračování slušné dynamiky by měla naznačit čísla o spotřebitelských výdajích. Ta jsou podpořena zejména vyšší spotřebou energií. Více se nakupuje zejména pohonných hmot, když jejich spotřeba vzrostla na nejvyšší hodnoty od roku 2011," uvedl v týdenním výhledu ekonom Viktor Zeisel z KOmerční banky.

Průzkum Evropské komise by podle něj měl potvrdit dobré vyhlídky eurozóny, přestože v srpnu Komerční banka očekává mírnou korekci jeho vysokých červencových čísel. "Námi předpokládané hodnoty tohoto předstihového indikátoru korespondují s mezikvartálním růstem HDP zemí platících eurem o 0,6 %. Spotřebitelská důvěra se drží na svých dlouhodobých maximech, kde ji podporují nízká nezaměstnanost a slabý růst cen. Vysoko by se měla udržet i důvěra v průmyslu. To již minulý týden naznačily PMI," napsal Zeisel.

Německá harmonizovaná inflace se v červnu a červenci stabilně držela na 1,5 %. "V srpnu očekáváme akceleraci její míry na 1,7 %. Za zrychlením cenového růstu podle nás stojí meziročně vyšší ceny pohonných hmot a zdražování potravin. Inflace v eurozóně ale zůstává slabá. Růst cen energií byl s to vytáhnout inflaci k vyšším hodnotám pouze v Německu, Francii a ve Španělsku, a tak se meziroční cenový růst v zemích eurozóny zvýšil pouze o desetinu procentního bodu. Špatnou zprávou je zejména snížení jádrové inflace v důsledku zpomalení růstu cen ve službách," napsal ekonom.

V Německu pokračuje pokles nezaměstnanosti. V srpnu by se měl počet nezaměstnaných snížit přibližně o 10 tisíc lidí. Snižování nezaměstnanosti navíc provází nárůst počtu volných pracovních míst, což dokládá, že i na německém pracovním trhu dochází pracovní síla. "To nahrává odborovým organizacím, aby vyjednávaly o mzdovém růstu. Očekáváme, že k jeho akceleraci dojde na začátku příštího roku, až budou uzavřena jednání s největšími odborovými centrálami," míní analytik z Komerční banky.

Americká data o cenách, příjmech a spotřebě v červenci podle něj zaostanou za očekáváními. Oproti trhu KB očekává slabší výdaje domácností, které se promítají i do nižšího cenového růstu. Deflátor soukromé spotřeby tak podle odhadu ekonomů ze Société Générale v meziročním srovnání zpomalí o desetinu procentního bodu.

"Srpen je měsícem, kdy často dochází ke zklamání ve statistice tvorby pracovních míst v USA. My nicméně předpokládáme, že letos čísla překvapí příznivě. Žádosti o dávky v nezaměstnanosti i předstihové indikátory totiž naznačují velice dobré údaje. Zklamání by ale mohlo přijít v oblasti vývoje průměrných hodinových výdělků. Míra nezaměstnanosti by měla v srpnu zůstat stabilní," předpověděl Viktor Zeisel.

Předběžný odhad růstu českého HDP ve druhém čtvrtletí překvapil neuvěřitelně vysokou dynamikou. V mezičtvrtletním vyjádření byl růst nejvyšší od roku 1996. "Očekáváme, že statistici přistoupí k mírné revizi mezičtvrtletního údaje z 2,3 % na 2,1 %. I tak by se ale jednalo o výjimečný výsledek. K takovému růstu podle nás přispívá hlavně domácí poptávka. Růst mezd zvyšuje kupní sílu obyvatel, a zvyšuje se tak i domácí spotřeba. Vyšší mzdy a nedostatek pracovníků navíc motivují podnikatele investovat do zvyšování produktivity. K dynamice přispívá i veřejný sektor, který zvyšuje jak investiční výdaje, tak mzdy," uvedl Zeisel.

Podobně jako předstihové indikátory v eurozóně a v Německu by i český index nákupních manažerů měl podle KB ukázat na pokračující pohodu domácího průmyslu. "Očekáváme, že PMI v srpnu udrží slušnou úroveň z července na 55,3 bodu. To odpovídá dalšímu růstu výstupu domácí ekonomiky ve třetím čtvrtletí," uzavřel Viktor Zeisel z Komerční banky.

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat