Burzovní kalendář (3. 6. - 7. 6. 2019)

Bude americký prezident Donald Trump i na začátku června pokračovat v nepřátelsky laděné rétorice vůči Číně a Mexiku? Pokud ano, lze očekávat, že strach investorů a ekonomů z recese v USA dále poroste. V opačném případě by se nyní nepříznivý trend na trzích mohl otočit.

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu klesly, Dow se snížil o 3,01 %, širší S&P 500 přišel o 2,62 % a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 2,41 %. Dow vykázal šestý týdenní pokles za sebou, což je jeho nejdelší ztrátové období za osm let.

Také evropské akcie zlevňovaly, panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,79 %, britský FTSE 100 se snížil o 1,59 %, německý DAX odepsal 2,37 % a francouzský CAC 40 přišel o 2,05 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 31. května 2019

Americké akcie v pátek prudce klesly kvůli hrozbě uvalení cel na mexické zboží
Hlavní akciové indexy ve Spojených státech v pátek prudce klesly. Reagovaly tak na hrozbu amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy uvalí cla na veškeré zboží z Mexika. Eskalující obchodní válka podle ekonomů vyvolává obavy z globální hospodářské recese.
Evropské akcie v pátek klesly kvůli obavě z nových cel USA, oslabily i v týdenním horizontu
Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během pátečního obchodování dolů, když investoři reagovali na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit cla na dovoz z Mexika, pokud tamní vláda nezačne zadržovat migranty mířící nelegálně do Spojených států.
Pražská burza v pátek nepatrně posílila, za celý týden přidala 0,2 %
Pražská burza v pátek potřetí za sebou posílila, ale jen nepatrně, index PX vzrostl o 0,05 % na 1 044,09 bodu. Růst akcií Komerční banky, Monety Money Bank a operátora O2 Czech Republic převážil nad ztrátou Erste Group Bank.

Představitelé čínského ministerstva zahraničí v týdnu obvinili Spojené státy z obchodního terorismu a uvedli, že by Čína mohla jako odvetné opatření proti otevřené obchodní agresi USA přestat dodávat na trh vzácné suroviny (kovy vzácných zemin) nezbytné například k výrobě mobilních telefonů.

Americký prezident Donald Trump pak v noci na pátek oznámil, že od 10. června bude na veškerý dovoz zboží z Mexika uvaleno clo 5 %. Opatření má platit do doby, než se podaří zastavit nelegální migraci z Mexika. "Je zde riziko, že tato cla spolu s těmi, která byla uvalena na Čínu, pošlou již tak slabý hospodářský cyklus do plnohodnotné recese," uvedl analytik Cliff Hodge ze společnosti Cornerstone Wealth.

Z ekonomických údajů se investoři zaměřili na spotřebitelskou důvěru v Německu, eurozóně a USA, americký index cen domů S&P/Case-Shiller, německou nezaměstnanost a maloobchodní tržby, americký a český HDP a německou inflaci a na statistiku osobních příjmů a výdajů Američanů.

Na nové několikaměsíční minimum klesl výnos amerických dluhopisů, v pátek výnos 10letých bondů spadl o asi devět bazických bodů na 2,13 %. Prohloubila se tak inverze výnosové křivky, což bývá signálem blížící se recese.

Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejnily na Wall Street například společnosti Workday, Palo Alto Networks, Dollar Tree, Dollar General, Costco Wholesale, Gap nebo Dell Technologies. V Evropě na trh čísla poslaly například Daily Mail & General Trust, Alpha Bank a Wizz Air Holdings.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 1Q2019

Výhled

I v prvním červnovém týdnu budou investoři sledovat hlavně twitterový účet amerického prezidenta Donalda Trumpa. Obchodní válka s Čínou může přinést nová odvetná opatření, která by přilila olej do ohně. Čtvrteční zasedání Evropské centrální banky by podle analytiků nemělo přinést žádné větší novinky.

V Česku pozornosti neujde dění kolem údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. V úterý chtějí opoziční poslanci kauzu řešit na půdě sněmovny. Z návrhu auditní zprávy Evropské komise vyplývá, že by Česká republika mohla být přinucena vrátit téměř půl miliardy korun, které na evropských dotacích získal holding Agrofert.

Babiš byl podle auditní zprávy EK vždy ve střetu zájmů, ČR by mohla unii vracet až 451 milionů Kč
(AKTUALIZOVÁNO) Premiér Andrej Babiš (ANO) podle návrhu auditní zprávy Evropské komise (EK) porušuje po celou dobu svého vládního působení český zákon o střetu zájmů. Stará verze tohoto zákona ale neomezovala přístup k evropským fondům. Proto navrhuje EK vrácení poskytnutých dotací pro holding Agrofert až od února 2017, kdy vstoupila v účinnost novela zákona označovaná jako lex Babiš, která výslovně zakazuje dotace pro firmy ovládané členy vlády. Babiš kvůli zákonu vložil Agrofert do svěřenských fondů, podle auditní zprávy tím ale střet zájmů nevyřešil a holding nadále nepřímo ovládá. Text návrhu auditní zprávy zveřejnila česká média. Česká republika by podle něj mohla Bruselu vracet až 451 milionů Kč.

Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejní na Wall Street mimo jiné Tiffany & Co, salesforce.com, Campbell Soup nebo Brown-Forman. V Evropě se čísly pochlubí společnosti voestalpine nebo Rémy Cointreau.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Po několika týdenních červených svíčkách v řadě by mohl přijít nápravný protipohyb. Ten ale nebude znamenat rychlý návrat k maximům, a tak nepůjde ani o signál k dalším nákupům. Trh je sice aktuálně přeprodaný, katalyzátorem pro výraznější růst by ale bylo nejspíše jen uklidnění v mezinárodním obchodu (dohoda USA s Čínou), a k tomu se podle všeho neschyluje," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí bude dnem indexů nákupních manažerů, finální květnové ukazatele za výrobní sektor budou vycházet nad ránem v Asii, ráno v Evropě a odpoledne PMI přidají i Spojené státy. Za oceánem vyjdou ještě údaje o stavebních výdajích a zpráva o prodeji aut. Hospodářské výsledky zveřejní ve Spojených státech společnost Box.

V noci na úterý bude australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky, dopoledne přidá eurozóna zprávu z trhu práce a zprávu o inflaci a Spojené království index nákupních manažerů ve stavebnictví a odpoledne Spojené státy zveřejní zprávu o továrních objednávkách a ISM index aktivity pro oblast New Yorku. Výsledky hospodaření odtajní v USA společnosti Tiffany & Co, salesforce.com a GameStop.

Ve středu budou ve světě vycházet finální květnové indexy nákupních manažerů ve službách. Eurozóna přidá ještě výrobní inflaci a zprávu o tržbách maloobchodních prodejců a ve Spojených státech odpoledne vedle PMI vyjde ještě zpráva ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru a večer Fed odtajní pravidelnou situační zprávu o stavu americké ekonomiky, takzvanou Béžovou knihu. Do výsledkové sezóny přispějí v USA Campbell Soup a Brown-Forman a v Evropě firma voestalpine.

Čtvrteční dopoledne bude patřit německým továrním objednávkám a sadě českých makrodat (průmyslová výroba, stavební výroba, obchodní bilance), eurozóna zveřejní revidovanou zprávu o HDP a zprávu o změně zaměstnanosti a Evropská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Spojené státy na trh pošlou zprávy o obchodní bilanci a produktivitě práce. Výsledky hospodaření představí na Wall Street mimo jiné Ciena a JM Smucker a v Evropě Rémy Cointreau.

V pátek dopoledne zveřejní Německo zprávy o obchodní bilanci a průmyslové výrobě a ve Spojeném království vyjde index cen domů od banky Halifax a odpoledne na trh Spojené státy pošlou zprávu o situaci na trhu práce.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Nálada průmyslníků v eurozóně zůstává téměř na bodu mrazu, i když oproti rychlému odhadu předpokládáme, že finální PMI průmyslové aktivity za květen bude mírně vylepšen, a to díky lepšímu výsledku ve Španělsku a Itálii. Nic to ale nezmění na faktu, že průmysl v eurozóně jako celku se nachází v pásmu kontrakce. O něco lépe na tom jsou USA, kde aktivita v průmyslovém sektoru roste. Nicméně i tam je v posledních měsících patrný útlum.
  • Týden se ponese ve znamení klíčových centrálních bank. ECB ve čtvrtek zveřejní detaily připravovaného programu TLTRO 3. Ve srovnání s předchozím kolem bude program méně robustní, i když pozorujeme zvyšující se tlaky na to, aby Mario Draghi překvapil a zastavil klesající inflační očekávání. Data mu příliš nenahrají. Květnová inflace klesne, dubnové statistiky potvrdí přetrvávající slabost v německém průmyslu.
  • V úterý a ve středu se koná konference chicagského Fedu, kde Jerome Powell otevře diskuzi ohledně inflačního cílování v situaci duálního mandátu centrální banky.
  • Květnové statistiky potvrdí vysokou zaměstnanost v USA. Míra nezaměstnanosti podle našich odhadů stagnovala na dubnových 3,6 %, což je nejnižší hodnota v tomto cyklu. Počet vytvořených pracovních míst ale podle nás zaostane za tržním konsenzem po silných březnových a dubnových datech. Důvodem bude nižší tvorba míst ve stavebnictví, zdravotnictví a službách.
  • Dubnová data z reálné ekonomiky potvrdí solidní vstup českého hospodářství do druhého čtvrtletí. Přetrvávající robustnost spotřeby domácností odhalí maloobchodní tržby, vysokým jednociferným procentuálním tempem roste stavebnictví, kde je nadále patrný převis poptávky nad kapacitou sektoru a postupně se stabilizuje i situace v průmyslu. Statistika mezd za 1Q2019 bude poznamenána zvyšováním platů ve veřejné sféře.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat