Burzovní kalendář (30. 1. - 3. 2. 2017)

Donald Trump ve funkci amerického prezidenta podepsal první exekutivní příkazy. A byť některé z nich na trzích budí kontroverze, americké akcie jsou na rekordech. V nadcházejícím týdnu budou děním na trzích hýbat vedle pokračující výsledkové sezóny také centrální banky - k zasedání se sejdou Bank of Japan, Bank of England, Fed a ČNB.

Ohlédnutí

Americké akcie za sebou mají další týden plný rekordů. Všechny tři hlavní americké akciové indexy v týdnu posunuly historická i zavírací maxima, Dow se poprvé v historii dostal nad 20 000 bodů, širší S&P 500 poprvé v historii pokořil úroveň 2 300 bodů a index technologického trhu Nasdaq Composite se poprvé dostal nad 5 600 bodů. Investoři dále vyhodnocovali výsledky hospodaření velkých společností a sledovali první kroky Donalda Trumpa ve funkci prezidenta.

Hladinu 19 000 bodů Dow prorazil 22. listopadu. Od té doby k jeho růstu na 20 000 bodů nejvýrazněji přispěly akcie banky Goldman Sachs (154,6 bodu), počítačové firmy IBM (90,6 bodu), výrobce letadel Boeing (75,5 bodu), zábavního konglomerátu Walt Disney (69,8 bodu), zdravotnické skupiny UnitedHealth Group (56 bodů) a technologického podniku Apple (56 bodů).

Dosud zveřejněné výsledky amerických firem za čtvrté čtvrtletí v téměř 70 % případů překonaly očekávání analytiků. Akciový trh těží i z nadějí, že plány nového amerického prezidenta na snižování daní a zvyšování výdajů na infrastrukturu podpoří hospodářský růst ve Spojených státech. Některé aspekty Trumpovy politiky, například jeho sklon k protekcionismu, ovšem mezi investory vyvolávají určité obavy.

"Katalyzátorem růstu jsou nyní především kroky nového prezidenta. Trh oceňuje to, že Trump dělá jasná rozhodnutí, a osvětluje tak stále větší část toho, co bylo ještě nedávno ve tmě," říká Quincy Krosbyová ze společnosti Prudential Financial. "Nyní se média u indexu Dow zaměří na metu 21 000 bodů," dodává.

Ryan Detrick, tržní stratég ve společnosti LPL Financial, však upozorňuje, že další prudký růst indexu Dow by mohl přispět ke vzniku nebezpečné bubliny. Navíc připomíná, že únor v letech po prezidentských volbách patří od roku 1950 mezi velmi slabé měsíce.

V korporátním sektoru investory zaujaly především hospodářské výsledky softwarové firmy Microsoft. Společnost ve čtvrtek večer oznámila, že jí v posledním loňském čtvrtletí meziročně stoupl čistý zisk o 3,6 % na 5,2 miliardy dolarů, zejména díky růstu poptávky po cloudových službách. V pátek díky tomu cena akcií podniku během dne vzrostla až na rekordní maximum 65,91 USD. Tržní kapitalizace společnosti, což je hodnota všech jejích vydaných akcií, tím přesáhla 500 miliard dolarů. Naposledy měl Microsoft hodnotu přes 500 miliard dolarů v březnu 2000, kdy dosáhla vrcholu burzovní horečka zaměřená na internetové a technologické firmy.

Hospodářské výsledky dále zveřejnily například společnosti Halliburton, Yahoo!, Samsung, Alibaba Group Holding, Boeing, Fiat Chrysler Automobiles, Ford Motor, Alphabet, Microsoft, UBS nebo Chevron.

Na pražské burze se výsledky hospodaření za poslední tři měsíce loňského roku a celý rok 2016 pochlubil petrochemický holding Unipetrol. Společnosti v posledním loňském čtvrtletí stoupl čistý zisk na 4,17 miliardy Kč ze 182 milionů Kč v posledním kvartálu roku 2015. Výsledky podpořily obnovení plného provozu etylénové jednotky v Chemparku Záluží u Litvínova a rafinérie v Kralupech nad Vltavou, další pojistné plnění za nehodu na etylénové jednotce v Záluží z léta 2015 a rozpuštění opravné položky. Za celý rok Unipetrol vykázal rekordní čistý zisk 7,98 miliardy Kč.

"Během konferenčního hovoru Unipetrol potvrdil, že o dividendě bude více známo v březnu. Co se týká plateb od pojišťoven, Unipetrol počítá s tím, že by měl ještě dostat asi 7,3 miliardy Kč (asi 40 Kč na akcii). Jednání by měla být dokončena v řádu měsíců. Opakujeme, že i rok 2017 bude z pohledu reportovaných čísel firmy rekordní, a to díky třem faktorům - standardnímu provozu, příznivému makroekonomickému prostředí a platbám od pojišťoven. Navíc bude sentiment podporovat vidina výplaty dividendy," uvedl analytik z J&T Banky Bohumil Trampota.

Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že růst ekonomiky USA ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil na 1,9 % z dvouletého maxima 3,5 % ve třetím kvartálu. Analytici přitom tempo růstu podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 2,2 %.

Z dalších ekonomických údajů trhy sledovaly předběžné lednové indexy nákupních manažerů, ekonomické indexy institutu Ifo pro Německo, zprávu o vývoji britské ekonomiky či data z amerického realitního trhu.

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, Nasdaq Composite skončil na novém zavíracím maximu
Americké akcie zakončily páteční obchodování poblíž nuly. Negativně na náladu investorů působily slabé hospodářské výsledky a zpráva o poklesu tempa růstu americké ekonomiky. Index Dow ale zůstal nad psychologicky důležitou hladinou 20 000 bodů, nad kterou se dostal poprvé v historii ve středu, a index Nasdaq Composite stanovil nové zavírací maximum.
Evropské akcie v pátek zlevnily, za celý týden se ale většina hlavních indexů udržela v plusu
Západoevropské akciové trhy zakončily páteční seanci vesměs se ztrátami, když investoři reagovali na nejistotu ohledně dopadů ekonomické politiky Donalda Trumpa, fluktuace na forexové scéně a různě úspěšné výsledky korporátního hospodaření. Díky robustním ziskům z počátku týdne však jejich bilance za uplynulých pět obchodních dnů zůstala s výjimkou londýnské burzy v kladném pásmu.
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ale o téměř jedno procento stoupla
Pražská burza v pátek po čtvrteční stagnaci klesla, index PX odepsal 0,13 % na 936,89 bodu. Dolů ho táhly pojišťovna VIG nebo telekomunikační společnost O2. Opačným směrem na index působily cenné papíry Erste Group Bank a Unipetrolu podpořeného hospodářskými výsledky.

Výhled

Přelom ledna a února bude patřit centrálním bankám. O nastavení měnové politiky budou jednat Bank of Japan, Fed, Bank of England a ČNB. Změna měnové politiky se ani v jednom případě nečeká, guvernér Bank of England Mark Carney by se však na tiskové konferenci mohl vyjádřit k očekávaným dopadům brexitu.

ČNB se probudila s nožem v zádech, končící člen bankovní rady označil intervence za chybu
Končící člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek v bilančním rozhovoru pro Hospodářské noviny prohlásil, že řízené oslabování koruny bylo špatné a opuštění intervencí nebude bezbolestné. Zároveň potvrdil, že je kritikem nulových sazeb.

"ČNB se bude muset primárně vypořádat s tím, že česká inflace šla v posledních měsících nahoru o poznání rychleji, než se čekalo. Oproti listopadové prognóze dosáhla inflace 2% cíle o půl roku dříve. O něco vyšší inflační prognóza by měla na prvním letošním zasedání soustředit pozornost ČNB primárně na přípravu ukončení intervencí. Trhy budou sledovat hlavně to, jak se změní rétorika bankovní rady ČNB ohledně načasování exitu. Věříme, že s pevným závazkem (intervenovat alespoň do konce prvního kvartálu 2017) se hýbat nebude, není ovšem vyloučené, že ČNB změní svojí 'měkkou' indikaci ukazující na nejvyšší pravděpodobnost exitu v polovině roku 2017. My ve světle silnějších domácích i zahraničních inflačních tlaků věříme v exit již ve druhém kvartálu tohoto roku. Další zajímavou otázkou bude to, jak se banka postaví k rychlému přílivu kapitálu do korun na začátku roku, který vedl k prudkému nárůstu devizových rezerv. Počítáme s tím, že ČNB znovu zdůrazní, že úroveň devizových rezerv pro ni není rozhodující. Na druhou stranu ponechá i nadále ve hře možnost zavedení záporných sazeb jako taktického nástroje při exitu z intervenčního režimu, a to i když je podle nás většina rady stále proti použití tohoto nástroje," říká Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Z makrodat budou investoři sledovat německou inflaci a vývoj německé nezaměstnanosti, zprávu o osobních příjmech a výdajích Američanů, vývoj HDP eurozóny, sérii indexů nákupních manažerů, maloobchodní tržby v eurozóně nebo zprávu o vývoji situace na americkém trhu práce.

"Proražení rezistence na úrovni 2 280 potvrdilo býčí nastavení grafu indexu S&P 500. Dokud benchmark zůstane nad supporty, nic se nezmění. Ani index volatility VIX nesignalizuje pro nejbližší období žádné riziko. Listopad až leden bývají pro americké akcie nejpříznivějším obdobím roku. Letos i leden (po tříleté pauze) slibuje kladné znaménko. Pokud zabrousíme hlouběji do historických průměrů, lednové zhodnocení indexu po prezidentských volbách je 0,71 %," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "První týden Donalda Trumpa v čele americké administrativy byl hektický. Trump chce zřejmě ukázat, že předvolební sliby mínil vážně. První kontroverze s 'mexickou' zdí je již na světě. Říká se, že prvních sto dnů je pro administrativu kritických. Během nich dojde k prvnímu procitnutí z případného snu, v delším časovém horizontu se pak možná ukáže, že některé věci nejsou tak pozitivní. Ne vše je takové, jak se na první pohled může zdát."

Hospodářské výsledky v nadcházejícím týdnu zveřejní v USA mimo jiné farmaceutické firmy Merck, Pfizer a Eli Lilly, technologický obr Apple, ropné podniky ExxonMobil, ConocoPhillips a Phillips 66, vydavatelé platebních karet MasterCard a Visa, tabákoví výrobci Altria Group a Philip Morris International, provozovatel sociální sítě Facebook nebo internetový obchodník Amazon.com. V Evropě na trh výsledky hospodaření pošlou módní dům Hennes & Mauritz, farmaceutičtí výrobci Roche Holding a AstraZeneca, průmyslový koncern Siemens, automobilky Volvo a Daimler, ropná firma Royal Dutch Shell, finanční domy Deutsche Bank, Danske Bank, ING Groep, Banco Popular Español a Intesa Sanpaolo nebo maloobchodník METRO. Na pražské burze investory s výsledky hospodaření v posledních třech měsících loňského roku seznámí telekomunikační firma O2 Czech Republic.

"V případě O2 počítáme navzdory negativnímu vlivu snížení cen roamingových tarifů jen s mírným meziročním poklesem tržeb. Pozitivní roli podle nás sehraje rostoucí klientská báze v segmentu mobilních internetových dat. Provozní zisk O2 by měl mírně klesnout, přesto počítáme s dosažením hodnoty v rámci společností indikovaného plánu. Dividenda za loňský rok by měla dosáhnout 16 až 20 Kč na akcii, a to v závislosti na úrovni výplatního poměru (O2 přislíbila rozdělení 90-110 % čistého zisku). S připočtením výplaty části emisního ážia ve výši 4 koruny na akcii by se souhrnný dividendový výnos na spodní hranici přislíbeného výplatního poměru vyšplhal na asi 7,4 %," říká analytik z České spořitelny Jan Šumbera.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí zveřejní Japonsko zprávu o maloobchodních tržbách, dopoledne přidá Španělsko zprávu o vývoji HDP v závěru loňského roku, eurozóna doplní indexy spotřebitelské důvěry, ekonomického sentimentu, podnikatelského klimatu a nálady v sektoru průmyslu a ve službách a Německo na trh pošle inflační statistiku. Odpoledne se pozornost investorů přesune do zámoří, Spojené státy zveřejní zprávu o osobních příjmech a výdajích, index průmyslové aktivity dallaského Fedu a údaje o rozjednaných prodejích domů. Burzy v Číně zůstanou v pondělí kvůli oslavám nového lunárního roku zavřené.

Úterý otevře série dat z Japonska. Země vycházejícího slunce na trh pošle zprávu z trhu práce, statistiku výdajů domácností, údaje o průmyslové výrobě a zprávy o zahájené výstavbě a stavebních objednávkách. Zasedat navíc bude japonská centrální banka. Burzy v Číně zůstanou i v úterý kvůli oslavám nového lunárního roku zavřené. Dopoledne se investoři zaměří na odhad vývoje francouzské ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí a údaje o francouzské inflaci, výrobních cenách a spotřebitelských výdajích, zprávu z německého trhu práce, italskou nezaměstnanost a italské výrobní ceny a sérii dat z eurozóny. Eurostat na trh pošle zprávu o vývoji situace na trhu práce, inflační statistiku a první odhad vývoje ekonomiky měnové unie v posledním loňském kvartálu. Odpoledne na trh USA pošlou index spotřebitelské důvěry od organizace Conference Board, index cen domů S&P/Case-Shiller a index nákupních manažerů pro oblast Chicaga a ropný institut API odtajní zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území. Výsledky hospodaření v úterý zveřejní v Evropě firmy Hennes & Mauritz a O2 Czech Republic, v USA Eli Lilly, Pfizer, Xerox, Harley-Davidson, MasterCard, ExxonMobil, Sprint a Advanced Micro Devices či Apple a v Japonsku Nintendo.

Středa bude patřit indexům nákupních manažerů. Ukazatele za zpracovatelský sektor zveřejní Japonsko, Čína, jednotlivé země v Evropě a odpoledne i Spojené státy. Čína přidá nad ránem i PMI mimo zpracovatelský sektor. Dopoledne na trh Spojené království pošle index cen domů a Evropská komise zveřejní zaktualizovanou prognózu vývoje HDP eurozóny. Odpoledne přidá Česká republika bilanci státního rozpočtu a ve Spojených státech vyjdou vedle PMI ještě zpráva o stavebních výdajích, pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku, statistika počtu nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru od agentury ADP, pravidelná týdenní zpráva o vývoji zásob ropy od vládní energetické agentury EIA a údaje o lednových prodejích aut. Hlavní událostí dne však bude měnově-politické zasedání měnového výboru Fedu, tentokrát bez následné tiskové konference Janet Yellenové. Hospodářské výsledky ve středu zveřejní v Evropě Roche Holding, Siemens nebo Volvo a v zámoří Marathon Petroleum, Altria Group nebo MetLife, Symantec a Facebook.

Ve čtvrtek nad ránem Japonsko zveřejní index spotřebitelské důvěry, Spojené království na trh dopoledne pošle index nákupních manažerů ve stavebnictví a eurozóna doplní index výrobních cen. Hodinu po poledni oznámí britská centrální banka výsledek svého měnově-politického zasedání a na tiskové konferenci vystoupí šéf Bank of England Mark Carney. Ve 13.00 oznámí výsledek zasedání rovněž ČNB, zhruba hodinu poté na tiskové konferenci vystoupí guvernér banky Jiří Rusnok. Ve Spojených státech vyjdou zpráva o plánovaném propouštění od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas, zpráva o produktivitě práce mimo zemědělství a nákladech na práci, pravidelná týdenní statistika počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a pravidelná týdenní zpráva o vývoji zásob zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Výsledkovou mozaiku ve čtvrtek doplní v Evropě Nokia, Royal Dutch Shell, Daimler, ING Groep, Deutsche Bank či AstraZeneca, v USA ConocoPhillips, Merck, Estée Lauder Cos, Philip Morris International, Ralph Lauren, GoPro, Amazon.com nebo Visa a v Japonsku společnost Sony.

Pátek bude dnem indexů nákupních manažerů v sektoru služeb. Ukazatele vyjdou v Číně, Japonsku, jednotlivých evropských zemích a odpoledne i ve Spojených státech. Dopoledne přidá Itálie inflační statistiku a eurozóna na trh pošle statistiku maloobchodních tržeb. Odpoledne s projevem vystoupí prezident chicagské pobočky Fedu Charles Evans a vedle PMI vyjde v USA ještě zpráva o továrních objednávkách. Hlavní událostí dne ale bude zveřejnění zprávy o vývoji situace na americkém trhu práce. Ekonomové čekají, že bude za leden oznámeno setrvání celkové míry nezaměstnanosti na 4,7 % a vznik zhruba 165 tisíc pracovních míst mimo zemědělství po přírůstku 156 tisíc míst v prosinci. Výsledky hospodaření v závěru týdne představí v Japonsku Mitsubishi UFJ Financial Group, v Evropě METRO, Banco Popular Español či Intesa Sanpaolo a ve Spojených státech Phillips 66 nebo Hershey.

 

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat