Burzovní kalendář (5. 10. - 9. 10. 2020)

Začátek října je a bude ve znamení bohaté porce makrodat, stále větší váhu ale mohou mít blížící se prezidentské volby v USA. Tématu nyní dodává na důležitosti i to, že se stávající americký prezident Donald Trump nakazil covidem-19.

Ohlédnutí

Investoři se v uplynulém týdnu zaměřili na první debatu kandidátů na amerického prezidenta, dalším jednáním o fiskální pomoci ekonomice USA, makrodata a v závěru týdne také na nákazu covidem-19 v Bílém domě. Září potvrdilo pověst pro akcie nepříznivého měsíce, týden byl ale pro akcie veskrze pozitivní.

První debata kandidátů na prezidenta USA ukázala relativně silnou pozici obou politiků, komentátoři ale přece jen spíše oceňovali Joea Bidena. Jednou z hlavních informací bylo to, že se Donald Trump nezavázal, že uzná hned po volbách jejich výsledky kvůli letos nejspíše hojně využívané distanční metodě hlasování, ke které se přistupuje kvůli omezením daným pandemií koronaviru. To přispívá k nejistotě spojené s volbami samotnými. Útočnější a méně slušný byl v debatě Trump, ani jeho demokratický soupeř se ale nedržel pravidel, a tak si oba skákali do řeči, uráželi se a útočili na svou profesní i osobní integritu. Podle komentátorů takovou ostudu americké předvolební debaty nepamatují. Že zrovna z těchto dvou kandidátů Američané vyberou nejmocnějšího člověka světa, je smůla pro nás všechny.

Akcie: První debata Biden-Trump je za námi. A není to jedno?
Joe Biden a Donald Trump mají za sebou první společnou debatu před listopadovými prezidentskými volbami. Koho zajímá dlouhodobý tržní výkon, nemusí se z ní stavět na hlavu.

Dalším podstatným střípkem do mozaiky předvolební kampaně bylo Trumpovo oznámení, že byl pozitivně testován na covid-19, což může vnést další nervozitu do tématu voleb. Amerika přitom volí prezidenta v době hlubokého ekonomického propadu. Podle konečných dat za druhý kvartál americký HDP klesl v přepočtu na celý rok o 31,4 %. Výsledek je to sice lepší, než čekali analytici, ale rozdíl oproti 32,5 % prvního odhadu je vzhledem k mechanismu sestavování ukazatele málo významný.

Ve Spojených státech v září mimo zemědělství vzniklo 661 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ekonomika vytvořila přibližně 850 tisíc míst po 1,489 milionu míst v srpnu (revidováno z 1,371 milionu). Celková míra nezaměstnanosti klesla na 7,9 % z 8,4 % v srpnu, čekal se pokles na 8,2 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v srpnu pokračoval meziročním tempem 4,7 %.

Americká centrální banka prodloužila do konce roku omezení výplat dividend a zákaz odkupů vlastních akcií, který nařídila velkým bankám. Tento krok Fedu má podpořit banky v době, kdy pandemie koronaviru způsobila, že miliony Američanů nesplácejí včas hypotéky, úvěry z kreditních karet ani půjčky na nákupy aut.

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v září rostla nejrychleji za více než dva roky. Podpořilo ji hlavně uvolnění některých protikoronavirových omezení. Hlavní podíl na růstu mělo Německo, což pocítil i český průmysl, který po bezmála dvou letech nahlásil růst. Firmy ale dále propouštějí kvůli nejistotě spojené s dalším vývojem epidemie a celé ekonomiky. Evropská centrální banka pak kvůli dopadům pandemie koronaviru zvažuje, že podobně jako Fed změní přístup k cílování inflace a nechá ji dočasně růst i výrazněji nad 2 %.

O balíku pomoci americké ekonomice se opět hojně diskutovalo, ale k jeho potenciálnímu schválení je nejspíše ještě daleko. I tak ale právě naděje spojené s touto pomocí hospodářství vyvolaly na trzích spíše optimistickou náladu. Americké i evropské akcie tak po předchozí sérii poklesů poměrně solidně posílily, pražská burza ale mírně ztratila.

Index pražské burzy PX klesl za týden o 0,7 %. Nejvíce rostoucí akcií týdne byla MONETA Money Bank (+4,3 %). "Finanční ředitelka PPF Jirásková uvedla, že nelze nikdy zcela vyloučit, že by mohlo dojít k dalším jednáním ve věci potenciální fúze s Air Bank. Avšak vyjádření chápeme spíše jako všeobecný komentář, než že by se jednalo o něčem aktuálním, a to už vzhledem k současné akvizici aktiv Wüstenrotu ze strany Monety," napsal ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Nejvíce klesající akcií byl Avast (-4,2 %).

Tabáková společnost Philip Morris ČR (za týden +0,4 %) zveřejnila pololetní hospodářské výsledky. Na nekonsolidované bázi dosáhla firma zisku EBITDA 2,77 miliardy Kč (-6,3 % meziročně, čekalo se 2,74 miliardy Kč. "Důvodem byl lepší cenový efekt především kvůli solidním prodejům bezdýmových produktů a menší pokles počtu prodaných kusů, než jsme projektovali. Meziroční pokles byl dán nižšími prodeji v ČR v rámci omezené přeshraniční poptávky kvůli opatřením spojeným s covidem-19. Na úrovni čistého nekonsolidovaného zisku společnost vykázala 1,96 miliardy Kč (-5,7 % meziročně oproti očekávaným 1,87 miliardy Kč, což může indikovat pokračování atraktivní dividendové politiky," podotkl Vaníček.

Český telekomunikační úřad zveřejnil, že se do aukce o nové kmitočty přihlásilo sedm uchazečů. Jména zveřejněna nebyla. Společnost ČEZ nicméně oznámila, že se nakonec do aukce nepřihlásila. "Očekáváme, že mezi uchazeči jsou současní mobilní operátoři (O2, Vodafone, T-Mobile). Dále odhadujeme, že se do aukce přihlásily subjekty, které již dříve o aukci uvažovaly (Nordic Telecom, Poda, Sazka Mobil). Nelze vyloučit ani dříve zmiňovanou rakouskou telekomunikační skupinu A1 Telekom Austria. Jen připomínáme, že podmínky domácí aukce napadli všichni tři současní mobilní operátoři. Akcie O2 Czech Republic zakončily týden silnější o 1,1 %, ČEZ přidal 0,1 %," shrnul analytik z J&T Banky.

Společnost Česká zbrojovka Group oznámila, že investoři upsali celkem 3,08 milionu jejích akcií po 290 Kč. To bylo na spodní hranici nabízeného pásma 290-370 Kč za akcii. Společnost původně plánovala upsat 8,9-13 milionů akcií. Po úpisu má firma tržní kapitalizaci zhruba 9,5 miliardy Kč a podíl volně obchodovaných akcií (free float) 9,3 %. V pátek se akcie CZG poprvé obchodovaly a po růstu během dne uzavřely nakonec beze změny.

České ministerstvo financí navrhuje na rok 202 schodek rozpočtu 320 miliard Kč. Vláda by měla návrh projednat a po případných úpravách předložit Poslanecké sněmovně do konce října. Podle některých analytiků se ministerstvo vrací k plánování hlubších deficitů, než jaká je následná realita. Opozice navrhovaný schodek státního rozpočtu nevybíravě kritizuje, například podle Miroslava Kalouska z TOP 09 znamená návrh "snahu drancovat zemi".

Americké akcie v pátek oslabily po zprávě o Trumpově nákaze, za celý týden ale tři hlavní indexy stouply
Americké akcie v pátek oslabily po zprávě, že prezident Donald Trump má pozitivní test na koronavirus. Jejich výraznějšímu propadu nicméně bránily naděje investorů na nová opatření na podporu ekonomiky Spojených států.
Evropské akcie zopakovaly výsledek ze čtvrtka, ve ztrátě skončil pouze německý DAX
Akcie na západoevropských trzích začaly páteční obchodní den výrazným oslabením, k němuž přispěla zpráva o pozitivním testu na covid-19 u amerického prezidenta. Naděje na nové stimulační balíčky však nakonec přinesly na trhy optimizmus a akcie dokázaly své ranní ztráty umazat a skončit v zelených číslech.
Pražská burza je nejslabší od konce dubna
Pražská burza se dostala na nejslabší úroveň od konce dubna, kdy ještě platil nouzový stav. Index PX v pátek klesl o 0,16 procenta na 857,72 bodu, což je nejméně od 24. dubna.

Výhled

Investoři budou i v následujícím obchodním týdnu sledovat dění okolo blížících se amerických voleb. Prezident Donald Trump se přes víkend léčil a podle některých zdrojů by mohl být zpět v Bílém domě hned zkraje týdne. I tak by ale mohl být nadále omezen v předvolební kampani. V týdnu se další debata kandidátů na prezidenta nekoná, před kamery ale předstoupí kandidáti na funkci viceprezidenta, respektive viceprezidentky (mimochodem, kdy to slovo přestanou opravovat roboty na automatické opravy textů?).

"Americký akciový index zahájil uplynulý týden silným růstem a i přes páteční ztrátu bezmála procenta uzavřel za pět obchodních dnů silnější o 1,52 %. Po čtyřech červených týdenních svíčkách za sebou tak na grafech svítí konečně jedna zelená. Index v pátek klesl zpět pod 50denní klouzavý průměr, je ale stále v jeho těsné blízkosti. Nepříznivým znamením je, že zatím nedokázal vystoupat nad předchozí lokální maximum na 3 430. To je nejbližší rezistence a také hranice mezi býčím a medvědím nastavením denního grafu. Na opačné straně je důležitý support na 3 200, následuje podpora (zesílená 200denním klouzavým průměrem) na 3 100 a další support je na kulatých 3 000," napal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Září bylo pro akcie nepříznivé, index S&P 500 ale má za sebou silné třetí čtvrtletí a drží zisky od začátku roku. Zdá se, že jarní rychlý propad za 22 obchodních dnů o 30 % je téměř zapomenutý díky podobně rychlému odrazu ode dna. Někdy samozřejmě přijde další propad, ale nikdo neví kdy ani proč. Fundamentální důvody by se nepochybně našly, ale na trh jako kdyby téměř nepůsobily. Co takový Donald Trump s covidem-19?" uzavřel Košťál.

Začíná říjen, nejvíce volatilní měsíc. Investorům se ale letos sázka na akcie může vyplatit
Kombinace tradiční říjnové volatility a historicky průměrné výkonnosti akcií by letos investorům mohla hrát do karet.

V prvním kompletně říjnovém týdnu oznámí výsledky hospodaření zatím jen několik významnějších firem. V Americe to budou mimo jiné módní značka Levi Strauss nebo aerolinky Delta, v Evropě se přidá například maloobchodní gigant Tesco.

Očekávané výsledky světových firem od 21. září do 9. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál od 21. září do 9. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

V úterý by měl začít na pražské burze úpis akcií společnosti Pilulka.cz. Ta plánuje vstup na trh START. V týdnu se můžete na Investičním webu těšit na několik exkluzivních materiálů k tomuto tématu.

V pondělí je v Číně státní svátek, jinde ve světě ale budou vycházet indexy nákupních manažerů v oblasti služeb a celkové, sejde se euroskupina a v eurozóně budou oznámeny maloobchodní tržby a také ondex investorské důvěry Sentix.

V úterý se v Číně stále nebude obchodovat, o sazbách rozhodne centrální banka v Austrálii a tato země oznámí svou obchodní bilanci, v Koreji a Rusku vyjde inflace a Německo se pochlubí továrními objednávkami. Spojené státy pak přidají své výsledky v zahraničním obchodě a také statistiky otevřených pracovních pozic.

Ve středu je další státní svátek v Číně, Francie oznámí obchodní bilanci, Německo a Španělsko odhalí statistiky průmyslové výroby, Itálie přidá maloobchodní tržby a Británie index cen domů. V Americe bude nejsledovanější zápis z posledního zasedání měnového výboru centrální banky a také zásoby ropy a statistika spotřebitelských úvěrů.

Čtvrteční kalendář otevře německá obchodní bilance, v Americe později vyjdou týdenní data z pracovního trhu a index nálady menších firem.

Na konci týdne pak bude sledovaný čínský index nákupních manažerů a tamní devizové rezervy, dále vyjde britská obchodní bilance, průmyslová výroba a HDP a také zaujmou statistiky z italského průmyslu. Ve Spojených státech budou oznámeny pouze velkoobchodní zásoby.

Solidně zaplněný je také český makroekonomický kalendář. Ve středu ekonomy zaměstná tradiční kombinace obchodní bilance a průmyslové a stavební výroby, centrální banka doplní ještě devizové rezervy. Ve čtvrtek se pak dozvíme, jak se v srpnu dařilo českému maloobchodu.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Letní prázdniny většinou vnášejí do vývoje ekonomických ukazatelů vyšší míru volatility. Je tak běžné, že nárůst v jednom z prázdninových měsíců je vzápětí vyvážen poklesem v měsíci druhém (a naopak). Toho se pravděpodobně dočkáme také v týdnu, který přinese výsledky srpnových maloobchodních tržeb a průmyslové produkce, a to včetně těch českých. V průměru však letní měsíce pravděpodobně ukážou na další oživení ekonomiky. Z politických událostí zaujme pondělní setkání ministrů euroskupiny, kteří budou diskutovat podrobnosti již schváleného fondu obnovy. Sledovaný bude také další vývoj jednání o brexitu.
  • Zajímavé bude sledovat především srpnové indikátory z Evropy. Publikovány budou totiž jak výsledky průmyslové produkce, tak maloobchodních tržeb. Maloobchodní prodeje v eurozóně v červenci zaostaly za očekáváními. Vliv na to mohl mít i oproti očekávání pozvolnější nárůst spotřebitelské důvěry. Ta v průběhu třetího čtvrtletí spíše stagnovala s tím, jak docházelo k opětovnému nárůstu počtu nových případů koronaviru. Pro srpen trh očekává korekci předchozího meziměsíčního poklesu, a meziroční růst evropských maloobchodních tržeb by tak měl opět zrychlit, a to nad 2 %.
  • České maloobchodní tržby se nad touto růstovou hladinou nacházely již v červenci, a překvapily tak naopak v pozitivním slova smyslu. I zde by však podle nás mělo dojít v srpnu ke korekci. Ta by měla být patrná především u prodejů automobilů, jejichž registrace v srpnu opět prohloubily svůj pokles.
  • Data týkající se letních měsíců běžně vykazují vyšší míru volatility a jejich interpretace je obtížnější. Směrodatnější tak budou až zářijová data, která již budou zahrnovat také vliv opětovně zavedených opatření proti šíření koronaviru, která se prozatím dotýkají především právě spotřebitelského sektoru.
  • Vývoj průmyslové produkce je v prázdninových měsících silně ovlivněn čerpáním celozávodních dovolených. Ty v tuzemském výrobním sektoru v letošním roce připadly z velké části na srpen, zatímco loni se týkaly zejména července. Česká průmyslová produkce tak pravděpodobně v srpnu mírně prohloubí svůj meziroční pokles na 6,6 %. Nadále však platí, že výrobní sektor se z první vlny pandemie koronaviru zotavuje rychleji, než se čekalo. Předstihové ukazatele navíc indikují, že oživení by mělo ve výrobním sektoru pokračovat i v září. Příkladem je zářijový index nákupních manažerů, který se po necelých dvou letech vrátil nad 50 bodů.
  • Slibně se dosud vyvíjely i německé tovární objednávky, od kterých se navíc očekává, že v srpnu vzrostou meziměsíčně o dalších 4,6 %. Německá průmyslová produkce však pravděpodobně setrvá v meziročním poklesu.

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
17. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Nová popularita etherea a vztah trhu s výnosovou křivkou
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosová křivka
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Ochránit se před 20-30% propadem cen akcií by v současnosti nebyla žádná…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat