Burzovní kalendář (5. 2. - 9. 2. 2018)

Přelom ledna a února byl ve znamení růstu výnosů dluhopisů, výsledkové sezóně a zasedáních centrálních bank. Co čeká trhy v prvním kompletně únorovém týdnu?

Ohlédnutí

Americká centrální banka nezvýšila úrokové sazby, víceméně ale trh utvrdila v přesvědčení, že to udělá na březnovém zasedání. Zprávy z ekonomiky v čele s lednovými daty z amerického trhu práce a některá vyjádření politiků vyvolaly další nárůst výnosů amerických vládních dluhopisů, což mělo dopad na ceny akcií (nejen) v USA. Výsledková sezóna přitom pokračuje ve veskrze pozitivním duchu, na čemž nic nezměnilo ani zklamání z čísel či výhledů firem jako Alphabet, Apple, Daimler nebo Deutsche Bank. V Česku investoři sledovali zasedání bankovní rady ČNB, která podle očekávání zvýšila sazby a představila prognózu vývoje kurzu EUR/CZK.

Index PX zakončil týden o 0,3 % slabší. Nejvíce klesající akcií byla Stock Spirits (-3,8 %), a to bez kurzotvorných zpráv. "Vzhledem k tomu, že v minulých dnech titul dosahoval maxim, domníváme se, že se jedná pouze o korekci prudkého růstu," napsal v týdenním shrnutí dění na trzích Milan Vaníček, hlavní akciový analytik J&T Banky. Nejvíce naopak zpevnily akcie Komerční banky (+2,2 %). Banka příští týden zveřejní hospodářské výsledky společně s návrhem hrubé dividendy, což by pro titul měla být jedna z nejdůležitějších informací za celý rok.

Svá hospodářská čísla v týdnu představila O2 Czech Republic. Údaje za loňský čtvrtý kvartál překonaly očekávání analytiků. "Struktura překvapení například vůči našemu odhadu ovšem nebyla tak přesvědčivá. Co investory zajímalo nejvíce, byla absence návrhu hrubé dividendy za rok 2017. Trh i my počítáme s celkovou hrubou dividendou 21 Kč na akcii (hrubý výnos 7,3 %)). Podle O2 ale návrh bude ještě oznámen a na dividendové politice se nic nemění," uvedl Vaníček. Titul zakončil týden o 2,3 % níže.

Živo je nadále okolo společnosti ČEZ. Podle firmy by rozdělení společnosti a uvedení její regulované části na burzu (IPO) mohlo financovat stavbu nových jaderných reaktorů. Podle vedení ČEZ je oddělení konvenčních zdrojů od distribuce a nové energetiky nejlepší variantou. Tradiční část by stát vlastnil ze 100 % a nemusel by se při rozhodování o dostavbě jaderných elektráren ohlížet na minoritní akcionáře. Snižováním podílu v druhé části až na 25 % by stát získal prostředky na investice. Podle odhadů by se měla hodnota firmy zvýšit o 65 miliard Kč (121 Kč na akcii). Akcie ČEZ za celý týden posílily o procento.

Americké akcie zakončily týden hlubokým propadem, index Dow má za sebou nejhorší týden za dva roky
Pokračující vzestup výnosů na americkém dluhopisovém trhu a nárůst volatility. To tu dlouho nebylo. Americké akcie v pátek odepsaly okolo dvou procent a završily nejhorší týden za poslední dva roky.
Evropské burzy v pátek klesly, za celý týden přišly zhruba o 3 %
Evropské akciové trhy v pátek výrazně klesly, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a propad bitcoinu, jenž během dne klesl pod 8 000 USD.
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden ztratila 0,3 %
Pražská burza v pátek nenavázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 0,96 % na 1 129,1 bodu. Dolů ji stáhly finanční tituly a energetická skupina ČEZ. Dařilo se naopak petrochemickému holdingu Unipetrol. Objem obchodů byl s 428 miliony korun podprůměrný.

Výhled

V prvním čistě únorovém týdnu se investoři zaměří především na výsledkovou sezónu, jinak bude týden relativně chudý na podstatné informace. "Celkově očekáváme pozitivní trend i přes zvýšenou volatilitu z posledních dnů," uvedl Vaníček v pátek odpoledne, tedy před hlubokým propadem na americkém akciovém trhu.

"Po čtyřech týdnech se na týdenním grafu indexu S&P 500 objevila červená svíčka, a to rovnou sytě rudá. Index S&P 500 odepsal 3,85 % a pravidlo, že poklesy bývají rychlejší než vzestupy, se potvrdilo. Po delší době se za celý týden nepřepisovaly historické rekordy. Konečně něco normálního, chce se dodat," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Pokles cen akcií byl doprovázen nadprůměrným objemem obchodů, což není nic výjimečného. Ekonomické zprávy sice zůstávají příznivé, z extrémně překoupených hodnot ale akcie zkrátka jednou klesnout musely. Psychologicky zajímavá hladina 2 800 u indexu S&P 500 nebyla potvrzena jako support. Pro další týden bude důležité, zda index prolomí i hladinu 2 700. Nejbližší hladiny podpory jsou na 2 750 a 2 700. Hluboký týdenní pokles ale prozatím nic nemění na býčím nastavení denního grafu."

"Ve středu skončil leden. Index S&P 500 jej uzavřel se ziskem 5,8 %, maximální letošní zisk byl v pátek 26. ledna, a to 7,3 %. Navzdory propadu v uplynulém týdnu skvostný začátek roku. Příští pátek začínají olympijské hry, které vnímám jako období klidu. Únor patří mezi historicky stabilní měsíce, trh je ve své sezónně příznivější polovině roku. Pokles v posledních dnech asi nikoho vyloženě nešokoval, otázkou zůstává, zda jde pouze o krátkodobou epizodu v růstovém příběhu. Absence negativních zpráv obrat v souboji býků s medvědy zrovna nepodporuje. Uplynulý týden ale potvrdil, že tržní bezvětří skončilo a může se vrátit normál v podobě střídání růstů a poklesů," doplnil Košťál.

Výsledková sezóna pokračuje naplno. V Evropě bude v centru pozornosti bankovní sektor, investory budou zajímat čísla například od Société Générale, Intesy Sanpaolo, UniCredit nebo Commerzbank. Dále zaujmou těžaři BP, Statoil a Rio Tinto, přepravní společnost A. P. Møller-Mærsk nebo výrobce léků GlaxoSmithKline. V Asii se přidají automobilky jako Toyota, Mitsubishi nebo Mazda a dále Panasonic nebo SoftBank. Ve Spojených státech budou investory zajímat zprávy třeba od firem General Motors, Twitter, Walt Disney, Tesla, 21st Century Fox, NVIDIA, Philip Morris International nebo Yum! Brands.

Výsledková sezóna naplno pokračuje také na pražské burze. Po pondělním předkrmu v podobě dat od Photon Energy budou nabité středa a čtvrtek. V polovině týdne oznámí své údaje MONETA Money Bank. "Za čtvrtý kvartál 2017 očekáváme čistý zisk 799 milionů Kč (meziročně -8 %). Důvodem je stále negativní výsledek na čistých úrocích kvůli změně strategie společnosti. Banka by měla zveřejnit návrh hrubé dividendy (čekáme 8,5 Kč na akcii, hrubý dividendový výnos 10,1 %) a výhled hospodaření pro roky 2018-2020. Tyto informace by mohly zvýšit zájem o titul," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.

"Makroekonomické prostředí zůstává pro bankovní sektor příznivé, daří se většině odvětví napříč ekonomikou. To se promítá do rostoucího objemu poskytnutých úvěrů. Počítáme s jejich nárůstem v retailovém segmentu o zhruba 10 % meziročně, v korporátním sektoru předpokládáme jejich zvýšení o necelých 8 %. Přesto by tyto pozitivní trendy neměly vést ke zlepšení ziskovosti banky, negativně totiž stále působí prostředí nízkých úrokových sazeb. To se dle našich propočtů promítá do mezikvartálního i meziročního poklesu čisté úrokové marže," uvedl na adresu očekávaných výsledků Monety analytik Miroslav Frayer z Komerční banky. "Domníváme se, že nejvíce se pod tento propad podepíše segment spotřebitelských úvěrů s ohledem na tvrdé konkurenční prostředí. Svůj vliv mají ale také pokračující refinancování úvěrů nižšími úrokovými sazbami a také změna portfolia. Výrazným tempem totiž roste počet poskytnutých hypoték a zároveň se banka zbavuje půjček s horší kvalitou dlužníků. Provozní náklady předpokládáme ve srovnání se 4Q2016 o zhruba 8 % nižší, zejména díky úsporám v administrativně a odpisům a amortizaci majetku. Proti tomu působí rostoucí personální náklady. Čistý zisk by dle nás měl dosáhnout  837 milionů Kč (-3,5 % meziročně). Počítáme s dalším prodejem části portfolia nesplácených úvěrů s předpokládaným pozitivním dopadem na úrovni 120 milionů Kč. Tvorba opravných položek by měla být meziročně nižší vzhledem ke kvalitnějšímu úvěrovému portfoliu a zlepšujícímu se profilu klientů. Výsledky hospodaření by tak měly celkově naplnit výhled managementu. Pokud jde o dividendu, šéf banky při prezentaci výsledků za loňský třetí kvartál uvedl, že management navrhne distribuci akcionářům výrazně převyšující výplatní dividendový poměr 70 % konsolidovaného zisku. Náš odhad 9,30 Kč na akcii byl postaven na základě výplaty 100 % zisku a necelé jedné miliardy korun z přebytečného kapitálu, jako tomu bylo loni. Připouštíme však, že je náš odhad oproti očekávání trhu optimistický. Za pozitivum bychom považovali i dividendu v intervalu 8-9 Kč na akcii. Zajímavý bude pohled na tříletý horizont, zda se celková výplata dostane přes 20 Kč na akcii."

Ve čtvrtek zveřejní svá hospodářská čísla Komerční banka. "Za 4Q2017 čekáme čistý zisk 2,97 miliardy Kč (meziročně -3 %). Důvody poklesu jsou trvající tlak na čisté úrokové výnosy (konkurence) a růst nákladů (mzdových a administrativních). Odhadujeme, že management navrhne hrubou dividendu 43 Kč na akcii (hrubý dividendový výnos 4,6 %). Celkově se nedomníváme, že by výsledky měly významně ovlivnit tržní cenu akcií," sdělil analytik.

"Odhadujeme, že Komerční banka oznámí mezikvartální růst čistého úrokového výnosu (NII). Komerční bance se již v předchozích kvartálech dařilo otočit klesající trend v NII a očekáváme, že totéž potvrdí i za poslední čtvrtletí. To je odvozeno od stabilizace čistých úrokových marží," napsal analytik Šimon Janů z České spořitelny. "Očekáváme naopak lehký pokles objemu půjček, který je způsoben především tlakem v korporátním sektoru. Rizikové náklady jsou očekávány mezikvartálně vyšší o 15 bazických bodů, což by byla hodnota stále pod normalizovanou úrovní. Nízké hodnoty jsou odrazem současného dobrého stavu české ekonomiky. Provozní náklady jsou očekávány vyšší než v předchozím kvartálu, ale pod úrovní z předchozího roku. Celkově očekáváme meziroční růst čistého zisku, který je podporován nižšími náklady na riziko a provozními náklady. Celkové tržby jsou ovšem odhadovány meziročně nižší. Dividendový výhled ponecháváme na 40 Kč na akcii."

Rovněž ve čtvrtek zveřejní hospodářské výsledky společnost CME. "Provozní zisk EBITDA dosáhne 67,5 milionu USD (meziročně +26,3 %), čímž firma mírně překoná vlastní výhled. Důvodem pro růst je zlepšující se situace na reklamním trhu, pomohou také směnné kurzy, které v dolarovém vyjádření firmě aktuálně pomáhají. Solidní čísla by mohla vést k mírně pozitivní tržní reakci," uzavřel Vaníček svůj výhled.

"Očekáváme, že i ve čtvrtém čtvrtletí pokračovaly tržby společnosti v solidním růstu a ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku se zvýšily o více než deset procent na 187,7 milionu USD. Poslední kvartál je dlouhodobě nejsilnější z celého roku. Loni tomu pomohly dobré makroekonomické podmínky v jednotlivých zemích, kde CME působí. Růst HDP je v korelaci s vyššími tržbami z televizní reklamy," uvedl analytik Jiří Kostka z Komerční banky. "Na slovenském trhu společnost od ledna poskytuje své programy výhradně na placených kabelových, satelitních a IPTV kanálech. Díky tomu zvýšila své tržby na Slovensku za prvních 9 měsíců o více než 4 miliony USD. Předpokládáme, že tento trend pokračoval. Zisk OIBDA by měl celkově meziročně vzrůst o 17,5 % na 62,8 milionu USD. Tento růst byl podpořen především ziskovostí na Slovensku, kde očekáváme OIBDA 12,4 milionu USD. OIBDA marže by dle našich odhadů měla vzrůst o 2,5 procentního bodu na 33,5 %. Pro čistý zisk očekáváme nárůst o více než 40 % na 30,4 milionu USD, a to hlavně díky nižším úrokovým nákladům. Ty předpokládáme na úrovni kolem 23 milionů USD v 4Q2017 oproti 30,4 milionu USD o rok dříve."

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Makroekonomický kalendář slibuje investorům především data o zahraničním obchodu a průmyslu, v Česku pak vyjde skoro kompletní sada lednových indikátorů.

V pondělí budou oznámeny indexy nákupních manažerů v Japonsku, Číně, Británii a Spojených státech, v eurozóně vyjdou ještě maloobchodní tržby. Do funkce by měl být oficiálně jmenován nový předseda Fedu Jerome Powell.

Jerome Powell: Po 40 letech není v čele Fedu ekonom
Jerome Powell přebírá vedení americké centrální banky od Janet Yellenové. Stejně jako jeho předchůdkyně, první žena v čele Fedu, podporuje umírněný přístup k měnové politice, charakterizovaný jen pozvolným zvyšováním úrokových sazeb. Analytici očekávají, že Powellovo jmenování do čela Fedu zajistí pokračování měnové politiky, která vyhovuje investorům.

V úterý vyjde v Německu statistika průmyslových objednávek a v Americe obchodní bilance, ve středu pak Německo doplní průmyslovou výrobu jako takovou a Spojené státy zaktualizují statistiku spotřebitelských úvěrů.

"Lednový kompozitní PMI za celou eurozónu bude pravděpodobně revidován mírně níže. I tak je ale jeho úroveň konzistentní s růstem HDP o 0,8 % mezikvartálně, což je výrazně nad naším odhadem 0,5 %. Ekonomika vykročila do nového roku pravou nohou," napsal v týdenním výhledu ekonom Marek Dřímal z Komerční banky. "Tovární objednávky v Německu zažily silný konec roku, a to včetně prosince. Růst nových zakázek naznačil i prosincový PMI, který dosáhl historického maxima. Německý průmysl pravděpodobně v prosinci kompenzoval výrazný listopadový nárůst, když poklesl meziměsíčně o 0,5 %, meziroční dynamika po očištění o nepříznivé kalendářní efekty ale byla pravděpodobně velice dobrá. Na začátku letošního roku došlo zřejmě k mírnému ochlazení průmyslu, nepříznivý efekt budou mít i stávky."

Ve čtvrtek své obchodní bilance zveřejní postupně Japonsko, Čína a Německo a ve Spojeném království bude o nastavení měnové politiky jednat centrální banka. V pátek budou globálně nejsledovanější data o čínské inflaci, v Evropě se přihlásí opět Británie, a to s průmyslovou výrobou a obchodní bilancí.

Dynamika zahraničního obchodu v Německu podle Dřímala v prosinci mírně korigovala silný listopadový nárůst. "Zahraniční poptávka by měla letos zůstat dobrá, a díky tomu i německé exporty. To by měla naznačovat i lednová data z Číny. Podle našich odhadů došlo ke zrychlení dynamiky zahraničního obchodu na základě slušné poptávky ze světa, ale i efektu nízké statistické základy z ledna 2017, kdy ekonomiku ochladil začátek čínského nového roku."

Druhý týden v měsíci bude tradičně nabitý českými makroekonomickými údaji. Vše začne v pondělí obchodní bilancí, v úterý se dozvíme, jak se vyvíjely maloobchodní tržby a průmyslová a stavební výroba, ve středu budou zveřejněny devizové rezervy a ve čtvrtek míra nezaměstnanosti. V pátek pak budou investoři pozorně pročítat zápis z únorového zasedání bankovní rady České národní banky.

"Závěr roku bývá tradičně pro obchodní bilanci slabší kvůli růstu dovozů spojených s vánočními útratami. Situace domácností je díky nízké nezaměstnanosti a růstu mezd nejlepší v historii. To se projevuje ve výrazném růstu maloobchodních tržeb a prosinec se svými vánočními nákupy nebyl výjimkou. Že byly loňské Vánoce opravdu štědré, naznačil i lednový výběr DPH. Prosinec 2017 měl sice o dva pracovní dny méně než prosinec 2016, i tak ale čekáme solidní meziroční růst průmyslové produkce. Výroba aut se v prosinci zvýšila meziročně o 14,5 %, což by mělo táhnout dynamiku celého odvětví," napsal Marek Dřímal.

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat