Burzovní kalendář (6. 4. - 10. 4. 2020)

Situace na světových akciových trzích se (prozatím) stabilizovala. Na burzách je sice nadále patrná zvýšená volatilita, kolísavost cen akcií již však není tak výrazná, aby například docházelo k přerušování obchodování. Velkým tématem se stal americký trh práce, na který šíření koronaviru dopadá extrémně tvrdě. Ve Spojených státech se také pomalu schyluje k začátku výsledkové sezóny za první čtvrtletí.

Ohlédnutí

Situace na akciových trzích se v uplynulém týdnu zklidnila. Za celý týden americký index Dow klesl o 2,70 %, S&P 500 se snížil o 2,08 % a Nasdaq Composite odepsal 1,72 %. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,59 %, britský FTSE 100 se snížil o 1,72 %, německý DAX odepsal 1,11 % a francouzský CAC 40 přišel o 4,53 %. Akcie na pražské burze za pět dní podle indexu PX oslabily o necelé procento.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 3. dubna 2020

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu
Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v březnu zaniklo více než 700 pracovních míst. V minusu skončily akcie i v horizontu pěti obchodních dní.
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu
Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX, byly v červených číslech celý den. Ani DAX ale nakonec mírné odpolední zisky neudržel, a tak se indexy znovu potkaly v minusu. Ztrátový byl pro evropské trhy i celý týden.
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie bank a téměř osm procent ztratily cenné papíry operátora O2. Za celý týden index PX klesl o necelé procento.

Za první čtvrtletí, které skončilo v úterý, index S&P 500 spadl o 20 %, a má tak za sebou nejhorší kvartál od roku 2008. STOXX Europe 600 se svezl dokonce o více než 23 %, a klesl tak nejvíce za téměř 18 let.

Radim Krejčí (Portu): Pokles na trzích je dárek pro dlouhodobé investory, začít investovat právě teď má smysl
Propady na akciových trzích nepochybně řadu drobných investorů vystrašily, něco takového se posledních deset let prakticky nedělo. Právě po výrazných poklesech je ale vhodná doba začít investovat, říká Radim Krejčí, šéf Portu, první automatizované investiční platformy na českém internetu.

Na pražské burze byly pod tlakem akcie Erste Group Bank, jež pozastavila výhled pro rok 2020. Společnost v souvislosti s koronavirovou krizí čeká negativní ovlivnění příjmů a zvýšené oprávky na nesplácené úvěry. Nový výhled poskytne spolu s výsledky za letošní první čtvrtletí, které oznámí 30. dubna. Její akcie za týden oslabily o více než 14 %. Výrazně zlevnily i cenné papíry O2 Czech Republic, v jejich případě šlo ale o technický pokles (obchodování s akciemi bez práva na dividendu ze zisku z loňského roku).

Jaké (ne)čekat dopady COVID-19 na české akcie?
Pražská burza není imunní vůči propadům na globálních trzích. Je ale pozitivní, že ani jako rozvojový trh neztrácí výrazněji než trh v USA. Jak pandemie koronaviru a s ní související preventivní opatření ovlivňují byznys jednotlivých firem, se kterými se obchoduje na burze v Rybné?

Výrazný cenový skok zažila ropa. Barel severomořského Brentu týden zahajoval kolem 23 dolarů, v pátek se ale jeho cena pohybovala i nad 34 dolary. Surovina v druhé polovině týdne zdražovala v reakci na tweety amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten napsal, že doufá a věří, že Saúdská Arábie a Rusko přistoupí ke snížení těžby ropy o deset milionů barelů denně. Později hovořil dokonce o 15 milionech barelů. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se ovšem k takové možnosti vyjádřil odmítavě a rovněž popřel, že by ruský prezident Vladimir Putin hovořil se saúdskoarabským korunním princem Muhammadem bin Salmánem, jak Trump také zmínil na Twitteru.

Vývoj ceny ropy Brent, zdroj: tradingeconomics.com

Glosa: Ropná budoucnost a netopýři
Mohamed bin Salmán to měl spočítané dobře. Saúdskoarabský boss měl v úmyslu ovládnout nízkými cenami světový ropný trh a vyždímat z něj, co jen lze, dokud to lze. A pak přišel koronavirus.

Wuchanským koronavirem se ve světě nakazilo již přes 1,2 milionu lidí, počet úmrtí překročil 64 tisíc, počet uzdravených mezitím stoupl na 248 tisíc. Nejhorší situace je aktuálně z pohledu počtu nakažených v USA, kde evidují více než 310 tisíc případů. V Evropě se nejvíce lidí nakazilo ve Španělsku s v Itálii, v obou případech testy potvrdily nákazu u více než 120 tisíc osob.

Objevila se ale i nová podpůrná opatření. Světová banka uvedla, že je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit zdravotní důsledky šíření koronaviru a podpořit hospodářské oživení. Americká centrální banka oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož prostřednictvím mohou zahraniční centrální banky vyměňovat americké vládní dluhopisy za hotovost. A v Česku se rozjel záruční program COVID II a ministryně financí Alena Schillerová představila upravené podmínky pro příspěvek OSVČ ve výši 25 tisíc korun.

Roger Tooze: Deglobalizace probíhá, koronavirus ji může urychlit
Dodavatelské řetězce velkých nadnárodních korporací byla a stále jsou globální, pandemie COVID-19 a před ní i napětí v mezinárodním obchodu ale připomínají, že globalizace může bolet. Firmy se tak mohou napříště více soustředit na dodavatele regionální, upozorňuje ekonomický konzultant Roger Tooze, jeden ze zakladatelů globální politické ekonomie.
KONTEXT: Svět se (z)mění a COVID-19 tento proces urychlí. Ekonomiky ztratí až 30 %
Trhy mají za sebou další divoký týden. Vzhůru je tlačila měnová a fiskální bazuka nachystaná na COVID-19, ke dnu naopak nejistota ohledně celkových dopadů pandemie. Ta každopádně přispěje k metamorfóze světové ekonomiky. Podrobnosti jsme probírali se spoluzakladatelem mezinárodní politické ekonomie Rogerem Toozem.

SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Makroekonomická data měla stále spíše menší význam, některým údajům se již ovšem s nižší volatilitou na trzích pozornosti investorů dostávalo. V závěru týdne vyšla zpráva z amerického trhu práce, podle níž v zámoří v březnu mimo zemědělství zaniklo více než 700 tisíc pracovních míst. Jejich počet se snížil poprvé od roku 2010. Podle analytiků ovšem další data budou ještě horší. Sběr údajů pro páteční statistiku totiž skončil ještě před největší vlnou propouštění, přičemž jen za poslední dva týdny v USA o podporu v nezaměstnanosti požádalo více než deset milionů lidí. To je mimochodem více, než kolik lidí ztratilo práci za celou dobu globální finanční krize z let 2008-2009. 

Začátkem týdne pobočka Fedu v St. Louis upozornila, že dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku až 47 milionů pracovních míst. Míra nezaměstnanosti by tak mohla překročit 32 %. V době Velké deprese v letech 1929-1933 vzrostla v USA nezaměstnanost na 25 %. Minulý měsíc se zvýšila na 4,4 % z 3,5 % v únoru.

Koronavirus opět pohřbil všechny jistoty. Ve hře je svět v podobě, jak ho známe
Když pominula recese vyvolaná finanční krizí z let 2007 a 2008, nebylo daleko k tomu, aby se na univerzitách začaly pálit učebnice ekonomie. Všechno, čemu jsme dosud věřili, je minulostí, říkali odborníci. Netrvalo to dlouho a je tu další "game changer". Koronavirus.

V Evropě se investoři z makroekonomických dat zaměřili hlavně na indexy nákupních manažerů. Kompozitní PMI pro eurozónu ukázal, že podnikatelská aktivita je na minimu za dobu měření, které začalo v roce 1998. Ukazatel se podle finálních dat organizace IHS Markit snížil na 29,7 bodu z únorových 51,6 bodu.

Výhled

V příštím týdnu by se vývoj na trzích měl nadále řídit hlavně podle zpráv o vývoji situace kolem koronaviru. Z makroekonomických dat se investoři zaměří na britskou průmyslovou výrobu, obchodní bilanci Německa nebo čínskou a americkou inflaci a ve čtvrtek na další zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech. V pátek bude většina trhů kvůli začátku velikonočních svátků zavřená.

V prvním dubnovém týdnu se objevilo hned několik nových odhadů dopadů šíření nákazy koronavirem na ekonomiku. Asijská rozvojová banka uvedla, že náklady v souvislosti s pandemií se mohou globálně vyšplhat až na 4,1 bilionu USD, Organizace spojených národů varovala, že globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento, a pojišťovna Euler Hermes napsala, že oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v příštím roce. Analytici z ING Bank pak upozornili, že z velkých ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich závislosti na obchodu. Investoři jsou na zprávy tohoto typu velice citliví, jakékoli nové predikce tak mohou vyvolat výraznou reakci na trhu.

Wallenberg: Reakce na koronavirus může rozložit společnost
Když americký prezident Donald Trump varuje před přemrštěnou, ekonomicky zhoubnou reakcí na rozšíření onemocnění COVID-19, leckomu to zní jako další ze záplavy jeho lží a nesmyslů. Když stejně mluví Jacob Wallenberg z prominentní rodiny švédských průmyslníků, nejspíše si to zaslouží lepší pozornosti.
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
Dvacet let po zavedení eura se jedna z hlavních obav jeho zakladatelů zhmotňuje ve třetí největší ekonomice regionu sužované koronovirem. Přetrvávající podezření, že se rozmařilé půjčování, k němuž se Itálie uchýlila, nakonec stane problémem celé Evropy, bylo v 90. letech noční můrou představitelů německých finančních institucí.

Ve čtvrtek budou jednat zástupci členů Organizace zemí vyvážejících ropu a Ruska. Investoři čekají, zda se potvrdí očekávání Donalda Trumpa ohledně koordinovaného snížení produkce černého zlata.

"V souvislosti se šířením koronaviru se čeká oznámení dalších kroků hospodářské politiky v globálním měřítku. Pozornost se bude upínat především k EU, která prozatím nenalezla společný postup. V případě jednání na platformě OPEC+ mohou různé záměry jednotlivých účastníků přinést negativní výsledek, který by znamenal pro cenu ropy pokračující výraznou volatilitu," poznamenal analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Investujte jako Rothschild, vytěžte ze strachu maximum
V polovině března index strachu VIX vyskočil na rekordních 82,69 bodu. Pro řadu investorů to byl signál k panickému úprku z trhu. Ti zasvěcenější zbystřili a část z nich začala akcie nakupovat. Jak totiž ukazují historická data, právě vysoká volatilita a extrémní strach jsou pro akcie něco jako jarní déšť.

"Na denním grafu indexu S&P 500 se nic nezměnilo. 50denní klouzavý průměr překřížil shora 200denní klouzavý průměr (kříž smrti) u hladiny 3 000, kde je nyní i důležitá rezistence. Od současných hodnot je přitom tato hladina vzdálená asi 20 %. Nejbližší support je na úrovni 2 400, v dlouhodobější perspektivě se ale jako podstatná jeví až zóna 2 100 až 2 000," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Rada akciovým investorům: Teď neprodávejte!
Globální akciové trhy dosáhly historických maxim v polovině února. Od té doby kvůli globální pandemii COVID-19 spadly o zhruba čtvrtinu (a byly na tom již i výrazně hůře). Věřím, že je již čas nakupovat akcie, a když ne, tak je alespoň neprodávat, říká investiční stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.

Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí na Wall Street zveřejní mimo jiné společnosti Levi Strauss, Delta Air Lines nebo First Republic Bank a v Evropě například Smiths Group, Tesco a Sodexo.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Naplno se výsledková sezóna za první čtvrtletí v USA rozjede v týdnu od 13. dubna, kdy na trh čísla pošlou velké banky či významné ropné firmy a některé technologické podniky. Analytici oslovení agenturou Refinitiv očekávají, že společnosti z indexu S&P 500 vykážou meziroční pokles zisku o 5,5 % při růstu tržeb o 1,4 %. Ještě na začátku roku přitom čekali růst zisků o 6,3 % a zvýšení tržeb o 4,4 %.

Nejslabší by z pohledu hospodářských výsledků mělo být druhé čtvrtletí, kdy by se zisky firem z S&P 500 měly podle analytiků propadnout o více než 13 %. Meziroční růst zisků by ale investoři mohli v případě příznivého vývoje situace kolem koronaviru vidět už na konci letošního roku.

Výhled pro jednotlivé dny

V pondělí ráno na trh Německo pošle zprávu o továrních objednávkách a v Česku vyjdou statistiky průmyslové výroby a obchodní bilance. Spojené království přidá index nákupních manažerů ve stavebnictví a společnost Sentix ještě doplní index důvěry investorů v eurozóně. Hospodářská čísla na trh pošle britská Smiths Group.

úterý nad ránem bude australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky. Ráno vyjde v Německu zpráva o průmyslové výrobě, v ČR statistika maloobchodních tržeb a v Británii index cen domů od banky Halifax. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na index ekonomického optimismu IBD/TIPP a statistiku JOLTS z trhu práce. Hospodářské výsledky ve Spojených státech zveřejní společnost Levi Strauss.

Ve středu dopoledne budou v ČR zveřejněny zprávy o nezaměstnanosti a devizových rezervách ČNB, odpoledne na trh Spojené státy pošlou údaje o žádostech o hypotéku a večer americká centrální banka zveřejní zápis z posledního měnověpolitického zasedání. Výsledky hospodaření ve Velké Británii představí maloobchodní společnost Tesco.

Čtvrteční dopoledne bude patřit britským datům. Zveřejněny budou údaje o obchodní bilanci, průmyslové výrobě a HDP. O mezinárodním obchodu bude informovat i Německo. Odpoledne zveřejní ECB zápis z posledního měnověpolitického zasedání a ve Spojených státech se trh zaměří na údaje o výrobní inflaci a velkoobchodních zásobách, týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity za duben. Hospodářské výsledky zveřejní ve Francii společnost Sodexo a v USA Delta Air Lines a First Republic Bank a prostřednictvím videokonference se bude konat mimořádné jednání těžařů ropy ve formátu OPEC+.

V noci na pátek vyjde v Číně zpráva o inflaci. Tutéž informaci by měly odpoledne představit také Spojené státy, jež by večer měly vydat ještě bilanci federálního rozpočtu. Většina akciových trhů zůstane na Velký pátek zavřená.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • V Evropě největší pozornost získá jednání ministrů financí eurozóny. To pravděpodobně ukáže jistou dávku solidarity a snahu dosáhnout dohody na jednotném fiskálním postupu EU. Návrhů je na stole více, a to včetně jednotného evropského dluhopisu. Ekonomové ze Société Générale ale považují šance na dosažení dohody vedoucí ke skutečně velké fiskální "bazuce" za spíše malé.
  • Z makroekonomických dat budou sledována především ta, která mohou být ovlivněna pandemií. A takových je prozatím málo. V USA k nim opět budou patřit týdenní data z trhu práce a vývoj spotřebitelské důvěry. V USA bude rovněž zveřejněn vývoj inflace, která by vlivem předchozího propadu cen ropy měla zbrzdit.
  • V Evropě bude většina dat ukazovat únorový vývoj výroby, a tudíž bude bez vlivu na finanční trh. Čínská centrální banka poté, co minulý týden snížila sedmidenní reposazbu, tento týden zřejmě nechá klesnout i roční splatnost.
  • V Česku bude zveřejněn vývoj mezd za první čtvrtletí a nezaměstnanosti za březen. V případě mezd počítáme se značnou setrvačností, ačkoli je možné, že březnový vývoj již mohl údaj o průměrných mzdách citelně ovlivnit. Růst průměrné mzdy by měl být stále relativně solidní, ačkoli jej snižuje vyšší inflace. Větším otazníkem je tentokrát nezaměstnanost za březen. S ohledem na zprávy o vývoji ekonomiky domácí i zahraniční jsme počítali s tím, že nezaměstnanost šla ke konci měsíce výrazně nahoru. Ministryně práce a sociálních věcí ale v neděli v debatě v ČT oznámila, že podle dat ministerstva setrval podíl nezaměstnaných na úrovni 3,0 %. To by sice znamenalo, že po sezónním očištění celková míra nezaměstnanosti vzrostla, ale v současném kontextu naprosto zanedbatelně. Nabízí se řada hypotéz, proč tomu tak bylo, avšak bylo by (ne)malým zázrakem, kdyby k výraznému zhoršení na trhu práce v nejbližších týdnech nedošlo. V každém případě je výrok šéfky MPSV výrazným rizikem pro náš odhad vývoje nezaměstnanosti v březnu.
  • Dále budou v Česku zveřejněna data o vývoji průmyslu a zahraničního obchodu. Ale jelikož půjde o data z období před pandemií, získají jen slabou pozornost. Český parlament by měl projednávat novelu zákona o ČNB, čili půjde o již diskutovanou možnost nákupů dluhopisů.
  • Česká koruna bude nadále ovlivňována zejména vývojem averze vůči riziku. S tím, jak se situace bude zklidňovat, čekáme návrat koruny k silnějším úrovním vůči euru. Ale pro nejbližší týdny zůstává její vývoj silně nejistý.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat