Burzovní kalendář (8. 12. - 12. 12. 2014)

Během druhého prosincového obchodního týdne v USA vycházejí čísla o maloobchodních tržbách a evropské země zveřejní údaje o průmyslové výrobě nebo inflaci. Investoři však budou nejpozorněji sledovat jakákoli vyjádření z obou hlavních světových centrálních bank, tedy z Fedu a ECB.

USA

8/12 Projev člena Fedu Dennise Lockharta

9/12 JOLT - otevřené pracovní pozice (září: 4,735 milionu)

9/12 Velkoobchodní zásoby (odhad říjen meziměsíčně: +0,1 %, září: +0,3 %)

10/12 Měsíční zpráva o rozpočtu

11/12 Maloobchodní tržby (odhad listopad meziměsíčně: +0,4 %, říjen: +0,3 %)

11/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 295 tisíc nových, předchozí týden: 297 tisíc nových)

11/12 Index dovozních cen (odhad listopad: meziměsíčně -1,7 % a meziročně -2,3 % , říjen: -1,3 % meziměsíčně a -1,8 % meziročně)

12/12 Index cen výrobců (odhad listopad: meziměsíčně -0,1 % a meziročně +1,4 %, říjen: +0,2 % meziměsíčně a +1,5 % meziročně)

12/12 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (FLASH, odhad prosinec: 89,5 bodu, listopad: 88,8 bodu)

Indexy Dow a S&P 500 zavíraly uplynulý týden na nových historických maximech, a rostly tak už sedmým týdnem v řadě. Za celý týden posílil Dow o 0,72 % na 17 958,79 bodu a S&P 500 vzrostl o 0,38 % na 2 075,37 bodu. Z hlavních tří indexů se pouze technologický Nasdaq nedokázal vzpamatovat z prudkého pondělního propadu a týden zakončil se ztrátou 0,24 % na 4 780,75 bodu.

"K dosažení kulatého čísla 2 100 už indexu S&P 500 chybí jen 1 %. Otestuje ho trh? Riziko korekce s dalším růstem přibývá, ale vzhledem k silnému sezónnímu patternu k ní dojde buď velmi brzy, nebo až v lednu. V novém týdnu mohou kartami zamíchat politici, kteří se budou v USA předvádět v rámci bitvy o vládní rozpočet," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Trhy se v novém týdnu budou soustředit především na další možné informace o zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou. Překvapivé páteční údaje z trhu práce (americká ekonomika v listopadu mimo zemědělství vytvořila 321 tisíc nových pracovních míst, ačkoli analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali přírůstek jen 230 tisíc míst) vyvolaly spekulace o dřívějším zvýšení sazeb. Dluhopisoví analytici tak čekají růst výnosů amerických vládních bondů.

Akcioví experti zase vyhlížejí, zda indexy překonají další důležité psychologické hodnoty. S&P 500 je blízko 2 100 bodů a Dow je jen 42 bodů od hranice 18 000 bodů.

James Paulsen, hlavní investiční stratég z Wells Capital Management, si myslí, že indexy tuto hranici pokoří velmi rychle. "O moc výše se však trh nedostane a před koncem roku se propadne zpět pod tyto úrovně. Myslím, že zpráva z trhu práce přiměje Fed začít zvedat sazby dříve, takže z dobrých zpráv se rychle stanou zprávy špatné," říká Paulsen.

Názory na to, kdy Fed začne zvedat sazby, se přitom výrazně liší. Podle některých analytiků to bude již v červnu, další očekávají, že se tak stane ve 3. kvartálu, jiní dokonce tvrdí, že až ve 4. čtvrtletí. A existuje i malá skupina analytiků, která sází na první tři měsíce příštího roku. Tyto rozdílné názory se začnou sbližovat podle toho, jaká budou z USA přicházet ekonomická data.

"Myslím si, že k tomu dojde v červnu. Naznačují to některé komentáře z Fedu z poslední doby, které mluví o posunu od přehnaně uvolněné měnové politiky k umírněně uvolněné měnové politice," říká Rick Rieder z BlackRock.

Každá zpráva z Fedu tak může příští týden pro trhy znamenat mnoho a investoři by si jich měli velmi všímat.

Asi nejdůležitějším makročíslem budou příští týden maloobchodní tržby za listopad. Investoři se z nich budou snažit vyčíst, jak dopadnou vánoční tržby amerických prodejců.

"Je jasné, že velmi dobré tržby zaznamenali prodejci aut. Důkazy o vyšších tržbách v obchodech jsou zatím rozporuplné. S růstem počtu pracovních míst a levnou ropou je však prostředí pro růst maloobchodních tržeb velmi příznivé," říká ekonom Robert Mellman z JPMorgan, který očekává meziměsíční růst tržeb o 0,4 %, tedy v souladu s průměrem trhu.

Někteří opozdilci také reportují hospodářské výsledky:

10/12 Costco Wholesale - odhad zisku na akcii 1,086 USD

11/12 Adobe - odhad zisku na akcii 0,297 USD

11/12 Lululemon Athletica - odhad zisku na akcii 0,379 USD

Znamení Hindenburg ohlašuje tržní krach. Už zase
Pojem "znamení Hindenburg" pochází z technické analýzy a jeho sdělení je stejně neveselé jako výbuch vzducholodi Hindenburg ve 30. letech. Oznamuje totiž tržní krach. A právě nyní toto znamení vydává varovné signály stále častěji.
Nejlikvidnější trh na světě už není likvidní. Nahání strach
Americké fondy přijímají mimořádná opatření, aby zamezily tomu, že bude v jejich rozvahách přemíra jen těžko prodejných dluhopisů.
Zlato jsou peníze a nic jiného aneb Když promluvil slovutný J. P. Morgan
Byl prosinec 1912 a před americkým Kongresem nevypovídal nikdo menší než slovutný J. P. Morgan, zakladatel slavné banky. Obhajoval Wall Street v době vyšetřování tajných dohod a manipulací trhu. Uveřejněný 102 let starý přepis jeho výpovědi silně připomíná mluvu dnešních bankéřů. Základem výpovědi je však "33 Morganových epigramů", které se zřejmě v následujících 102 letech ztratily v chamtivosti a aroganci. Tady jsou.
OPEC proti břidlicím: Kdo vyhraje válku na trhu s ropou?
Rozhodnutí OPEC z konce listopadu o zachování současného objemu produkce mění scénář cenových válek na trhu s ropou a znamená velkou výzvu pro americké těžaře z břidlic.

Evropa

8/12 Německo - průmyslová výroba (odhad říjen: meziměsíčně +0,4 % a meziročně +0,9 %, září: 1,4 % meziměsíčně a -0,1 % meziročně)

9/12 Německo - obchodní bilance (odhad říjen: +18,9 miliardy eur, září: +21,9 miliardy eur)

9/12 Spojené království - průmyslová výroba (odhad říjen: meziměsíčně +0,2 % a meziročně +1,8 %, září: +0,6 % meziměsíčně a +1,5 % meziročně)

10/12 Francie - průmyslová výroba (odhad říjen: meziměsíčně +0,2 % a meziročně 0 %, září: 0 % meziměsíčně a -0,3 % meziročně)

11/12 Německo - index spotřebitelských cen (finální; odhad listopad: meziměsíčně 0 % a meziročně +0,6 %, říjen: 0 % meziměsíčně a +0,6 % meziročně)

11/12 Francie - index spotřebitelských cen (odhad listopad: meziměsíčně -0,1 % a meziročně +0,4 %, říjen: 0 % meziměsíčně a +0,5 % meziročně)

11/12 Itálie - průmyslová výroba (odhad říjen: meziměsíčně +0,3 %, září: -0,9 % meziměsíčně)

12/12 Itálie - index spotřebitelských cen (finální; odhad listopad: meziročně +0,2 %, říjen +0,2 % meziročně)

12/12 Eurozóna - průmyslová výroba (odhad říjen: meziměsíčně +0,2 % a meziročně +0,7 %, září: +0,6 % meziměsíčně a +0,6 % meziročně)

Za uplynulý týden britský akciový index FTSE 100 posílil o 0,3 % na 6 742,84 bodu, německý DAX přidal 1,06 % na 10 087,12 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,74 % na 4 419,48 bodu a jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní přidal 0,81 % na 3 277,38 bodu. Evropské akcie dostal do plusu páteční prudký růst díky datům z amerického trhu práce.

Stejně jako v USA budou i investoři v Evropě napjatě sledovat další vyjádření a náznaky z centrální banky. ECB trhy minulý týden příliš nepotěšila. Její šéf Mario Draghi pouze zopakoval závazek jednat a použít další, případně i nekonvenční opatření, pokud by to bylo potřeba. ECB v nových projekcích zároveň výrazně snížila predikce hospodářského růstu a inflace v eurozóně.

Trhy však čekají především na jakoukoli zmínku o evropském kvantitativním uvolňování. Někteří členové Evropské centrální banky minulý týden přitom navrhovali, aby banka svoji rozvahu navýšila o více než plánovaný jeden bilion eur. V pátek to uvedl německý list Frankfurter Allgemeine Zeiting.

Guvernér německé centrální banky Jens Weidmann naopak v pátek varoval ECB před napodobováním americké verze kvantitativního uvolňování. Podle Weidmanna by pouhé převedení opatření americké centrální banky do evropského prostředí nemělo na evropskou ekonomiku kýžený dopad. Zdá se však, že Němci začínají být v eurozóně se svým názorem na QE osamoceni.

Pozornost trhů bude dle analytiků z ING IM zaměřena na další kolo programu ECB na dodání likvidity TLTRO, které proběhne 11. prosince. Poptávka v prvním zářijovém kole poměrně zklamala, a proto se očekává, že by větší zájem mohl přijít právě v kole prosincovém, protože už banky mají po zátěžových testech. Ekonomové se domnívají, že nízká poptávka v prosincovém kole (pod 150 miliard eur) by významně zvýšila pravděpodobnost zahájení evropského QE na začátku příštího roku.

Zajímavá budou příští týden také data o inflaci a průmyslové výrobě.

Co od nového týdne čeká makléř z brokerjetu ČS Martin Loos?

Asie

8/12 Čína - obchodní bilance (odhad listopad: 43,95 miliardy USD, říjen: 45,41 miliardy USD)

8/12 Japonsko - finální HDP za 3Q2014 (odhad anualizovaně za kvartál: -0,5 %, mezikvartálně: -0,1 %)

10/12 Čína - index spotřebitelských cen (odhad listopad: meziročně +1,6 %, říjen: +1,6 %)

10/12 Čína - index cen výrobců (odhad listopad: meziročně -2,4 %, říjen: -2,2 %)

12/12 Čína - maloobchodní tržby (odhad listopad: meziročně +11,5 %, říjen: +11,5 %)

12/12 Čína - průmyslová výroba (odhad listopad: meziročně +7,5 %, říjen: +7,7 %)

12/12 Japonsko - průmyslová výroba (září: +0,2 % meziměsíčně a -1 % meziročně)

Data z Číny budou mít tradičně vliv na světové trhy jako celek, přímo pak například na forexu budou působit na takzvané komoditní měny v čele s australským dolarem.

Euro je tak slabé, jako když se mluvilo o rozpadu eurozóny. Co se změnilo?
ECB v čele s Mariem Draghim je už déle než dva roky připravena udělat "vše, co bude potřeba", aby zachránila euro, respektive eurozónu. Tím se mezi řádky rozumí eurozóna v podobě a složení, které má v současnosti (a dále se rozšiřuje). Sám Draghi přitom v posledních týdnech hovoří o možných dalších opatřeních na podporu růstu cen a ekonomiky měnové unie v rozporu s jinými členy rady ECB, ačkoli banka deklaruje jednotnost, pokud jde o odhodlání zachránit eurozónu.
Expert BNP Paribas na Evropu: Kupujte akcie bank, jejich zisky překvapí
Daniel Hemmant, portfoliomanažer z BNP Paribas se zaměřením na evropské trhy, věří evropským bankám. Co podle něj čeká evropské akcie a kam v Evropě investovat, prozradil Investičnímu webu.
Jak nyní uvažuje o trzích zkušený portfoliomanažer? Sazby v USA porostou pomalu, dividendy jsou v Evropě základem výnosů a komodity na dno teprve dosednou
Petra Zajíce z Pioneer Investments Austria nemusíme čtenářům Investičního webu dlouze představovat. Zkušený tržní expert je opakovaně hostem našich anket, Investičních fór a dalších investičně zaměřených akcí. Ve středu jsme s radostí přijali jeho pozvání na setkání s novináři. Mluvilo se o ropě, akciích i úrokových sazbách. To nejlepší z našeho přímého přenosu na Twitteru nabízíme i přímo na webu.
Zamrazilová: ECB svým kvantitativním uvolňováním jen kupuje čas. Řešení evropské krize neznám
Předlužený jih Evropy a obavy z deflace - především kvůli tomu se od ECB čeká kvantitativní uvolňování. Má to momentálně smysl, nebo půjde jen o oddálení problému? To byla otázka Romana Chlupatého z Investičního webu na Evu Zamrazilovou, hlavní ekonomku České bankovní asociace.

Česká republika

8/12 Míra nezaměstnanosti (odhad listopad: 7,1 %, říjen: 7,1 %)

8/12 Průmyslová výroba (odhad říjen meziročně: +4,2 %, září: +8,3 %)

8/12 Obchodní bilance (odhad říjen: +41,2 miliardy Kč, září: +47,4 miliardy Kč)

9/12 Index spotřebitelských cen (odhad listopad: meziměsíčně -0,2 % a meziročně +0,7 %, říjen: +0,2 % meziměsíčně a +0,7 % meziročně)

Za uplynulý týden akcie na pražské burze oslabily o 0,1 %. Největší ztrátu zaznamenaly akcie NWR (-14,6 % na 0,47 Kč). "Změna podmínek obchodování, kdy se cena akcií NWR od 1. prosince kótuje po haléřích (dosud byla minimální změna ceny 0,05 Kč), umožnily tomuto titulu prodloužit sérii ztrátových týdnů," říká analytik z J&T Banky Milan Vaníček.

Naopak největší růst si připsaly cenné papíry likérky Stock Spirits (+1,8 % na 91 Kč), které pokračují v pozvolné korekci propadu, který následoval po vydání profit warningu v první polovině listopadu.

Příští týden se nečekají žádné významné firemní zprávy. Přijde však několik zajímavých makročísel.

V pondělí bude zveřejněn listopadový podíl nezaměstnaných lidí. "Lze očekávat, že listopadový údaj zůstane tak jako v předešlém měsíci na hodnotě 7,1 %. Oživení ekonomické aktivity se projevuje růstem počtu nových pracovních míst a růstem počtu zaměstnaných osob. To působí proti tradičnímu růstu nezaměstnanosti ke konci roku, který souvisí s ukončením sezónních prací," píší analytici z ING IM.

Také meziroční růst cen, který bude zveřejněn v úterý, by dle nich měl v listopadu setrvat na obdobné úrovni jako v předešlém měsíci, tedy na 0,7 %.

"Meziměsíčně mohou ceny mírně klesnout. Platí to samé co v předešlých měsících, tedy že domácí inflace čelí dvěma protichůdným tendencím. Na jednu stranu se začínají projevovat domácí inflační tlaky z titulu růstu domácí ekonomické aktivity, na stranu druhou však ze zahraničí přicházejí protiinflační tlaky. Zejména v eurozóně je růst cen velmi utlumený a má stále klesající tendenci. Tyto nízké ceny importujeme do domácí ekonomiky, což způsobuje pomalejší růst cen," dodávají analytici z ING IM.

ČS: Prosincová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny na domácí akciový trh pro prosincové obchodování?
Co ukázala česká výsledková sezóna? Zeptali jsme se analytiků
Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí 2014 na pražské burze minulý týden skončila. Jaké výsledky reportovali tahouni indexu PX? Rekapitulaci hospodaření firem obchodovaných na BCPP komentují analytici z České spořitelny Petr Bártek a Václav Kmínek.
Proč (ne)má smysl investovat v Česku: Nebuďte sentimentální a jděte do zahraničních investic. Na pražské burze stojí za řeč pár titulů, koruna je nelikvidní a aktuálně "pod dozorem"
Přestože z pražské burzy za posledních pár let odešlo několik společností, čeští drobní investoři nedají dopustit na firmy obchodované v českých korunách. Kateřina Zychová, zakladatelka Verdi Capital, ale před českými tituly varuje. Má tedy vůbec smysl investovat v Česku? To byla první otázka moderátora Romana Chlupatého z Investičního webu na hosty Investičního večera v Ostravě, Kateřinu Zychovou a Miroslava Nováka, analytika ze společnosti AKCENTA CZ.
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Štěpán Křeček, BH Securities)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat