Burzovní kalendář (8. 2. - 12. 2. 2016)

Světové akcie po nadechnutí koncem ledna opět zamířily "na jih". Nic na tom nezměnily ani spekulace o možném omezení produkce ropy a návrat ceny barelu nad 30 USD, ani signály centrálních bank o možném dalším uvolnění měnové politiky (či v případě USA o pozdržení plánů na zvyšování sazeb). Druhý únorový týden nabídne vedle řady makrodat také pokračování výsledkové sezóny, a to včetně čísel Komerční banky.

Ohlédnutí

Světové akciové trhy zakončily první únorový týden slabší oproti konci ledna. Ropa opět zažila velice volatilní obchodování a data z amerického trhu práce byla smíšená. Výsledková sezóna pak sice výrazně ovlivňuje ceny akcií konkrétních společností, ale nemá sílu vynést trhy do blízkosti loňských maxim.

Ropa v průběhu týdne propadla krátce zpět pod 30 USD za barel (WTI) kvůli pokračujícímu nepříznivému fundamentu v podobě enormního převisu nabídky. Obnovené spekulace o možné diskuzi nad snížením produkce i v zemích mimo OPEC následně podpořily ceny ropy a ty zakončily týden bezpečně nad 30dolarovou hranicí.

Americká ekonomika v lednu vytvořila 151 tisíc pracovních míst. Očekával se přírůstek 190 tisíc po předchozích 262 tisících (revidováno z 292 tisíc). Míra nezaměstnanosti přesto klesla na 4,9 %, očekávala se stagnace na prosincových 5 %. Příjemně ale překvapil růst mezd. Hodinová mzda meziměsíčně stoupla o 0,5 %. Čekal se 0,3% růst po prosincové stagnaci. Zaznamenaný 0,5% růst byl nejvýraznější za poslední rok. Meziročně měl podle očekávání růst zpomalit na 2,2 % z 2,5 %, podle lednových údajů ale nakonec udržel prosincové tempo. "Akcelerace mezd je důvodem pro náš nadále otevřený postoj, pokud jde o možné březnové zvýšení sazeb v USA. Trh sice aktuálně s více než 50% pravděpodobností vylučuje jakékoli letošní zvyšování sazeb ze strany Fedu, páteční zpráva z trhu práce v USA by ale měla působit proti tomuto přesvědčení," uvedli v týdenním výhledu analytici z vídeňské Erste.

Americké akcie v týdenním srovnání výrazně ztratily. Dow klesl o 1,59 %, S&P 500 odepsal 3,1 % a Nasdaq Composite ztratil 5,44 %. Pod tlak se v závěru týdne dostaly i hvězdy posledních měsíců Facebook, Amazon, Netflix a Alphabet.

Evropská ekonomika nadále klopýtá kupředu. V týdnu zaujal pokles míry nezaměstnanosti v eurozóně na 10,4 %, na druhé straně ale podnikové objednávky v Německu v prosinci klesly o 0,7 % (odhad: -0,5 %, listopad: +1,5 %) a meziročně se snížily o 2,7 % (odhad: -1,4 %, listopad: +2,1 %). Evropská komise ve své aktuální ekonomické prognóze vidí rostoucí rizika pomalejšího růstu ekonomiky i inflace.

Ani evropské akciové trhy nezůstaly stranou výprodejní vlny. Za celý týden FTSE 100 odepsal 3,86 %, CAC 40 4,89 % a DAX 5,22 %. STOXX Europe 600 od pondělí do pátku klesl o 4,78 %.

Akcie na pražské burze v prvním únorovém týdnu oslabily (PX -1,77 %). Oslabovaly především akcie O2 C.R. a ČEZ.

Nejvíce klesající akcií týdne byla O2 C.R., která ztratila 4,9 % na 243 Kč. Během týdne firma oznámila zvýšení počtu vlastních zaměstnanců call centra, protože přestane pro tyto služby využívat externí agentury. Rovněž zvýší počet zaměstnanců v segmentu IT.

Šéf energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro německý ekonomický deník Handelsblatt řekl, že společnost plánuje podat závaznou nabídku na hnědouhelná aktiva Vattenfallu. Požaduje ale od německé vlády jasný výhled ohledně regulace sektoru až do let 2035-2040. Vattenfall bude přijímat závazné nabídky na německá aktiva do konce března a o vítězi rozhodne pravděpodobně do poloviny roku. ČEZ dále odložil spuštění prvního bloku JE Dukovany o pět dní na 12. února. Celkově za týden akcie energetické firmy ztratily okolo 4 %.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Fortuna. Ta prakticky bez kurzotvorné informace posílila o 15,5 % na 97 korun.

TCS Capital Management, druhý největší akcionář CME, koupil na přelomu ledna a února 194 tisíc akcií firmy za 2,4–2,58 USD. Podíl TCS v CME nyní činí 12,3 %. Titul zakončil týden na 59,9 Kč (+1,5 %).

Společnost Pegas Nonwovens oznámila zahájení výstavby nové skladovací haly ve Znojmě. Hala by měla mít rozlohu 11 000 metrů čtverečných a dokončena by měla být letos v srpnu. Měla by přispět k jednodušší logistice a úsporám za pronájem externích skladů. Detaily týkající se ceny a financování nebyly zveřejněny. Pegas již v minulosti vykoupil na halu pozemky a možnost výstavby zmiňoval. Prakticky končí program odkupu akcií ze strany firmy. Titul zakončil páteční seanci na 717,1 Kč (za týden +2,5 %).

Kofola ČeskoSlovensko ve čtvrtek oznámila nákup tří značek nápojů v Chorvatsku (Voćko, Nara a Inka). Koupila je od výrobce nápojů Badel 1862. Pod skupinou Kofola bude mít výrobu těchto značek na starost slovinská společnost Radenska. Hodnota transakce nebyla zveřejněna. Celkově nákupy zapadají do ohlášené strategie Kofoly. Akcie zakončila týden na 482 Kč (+3 %).

Výhled

Druhý únorový týden bude relativně chudý na významnější události. Investoři se opět zaměří na vývoj cen ropy a na průběžná makroekonomická data. Aktivita na trzích by mohla být v týdne tlumena oslavami čínského Nového roku (celý týden se neobchoduje) a karnevalem v Riu (neobchoduje se do středy včetně).

"Týdenní ztráta indexu S&P 500 3,1 % hovoří sama za sebe. Před oslavou Nového roku v Číně přitom bývá na trzích klid a únor v posledních letech byl 'bezproblémový'. Tentokrát je to podle všeho jiné. První únorový týden roku 2016 nenavázal na pozitivní sentiment z konce ledna a index S&P 500 se nepřiblížil k 50dennímu klouzavému průměru. Naopak se vrátil k důležitému supportu okolo 1 850, případně 1 800. K těmto hladinám podpory zbývá 1,6 %, respektive 4,2 %. Jejich proražení by pravděpodobně odstartovalo další poklesy, při kterých by nějakou dobu chyběly byť jen pokusy o krátkodobé rally," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Index S&P 500 je poblíž důležitého supportu 1 850. Další "pojistka" je pak v zóně 1 800 až 1 820. Další zastávky už vypadají jako ze vzdálené historie let 2013-2014. Že by 1 700, nebo snad 1 600?"

Výkonnost světových burz bude pravděpodobně nadále ovlivňována děním na trhu s ropou. Uplynulý týden ukázal, že vývoj dat v této oblasti (například objem zásob v USA) nedosahuje svým významem takové úrovně jako jakékoli výroky politiků směrem k možným jednáním o úpravě produkce suroviny. V týdnu budou vycházet měsíční zprávy o těžbě v USA nebo od Mezinárodní energetické agentury, neměly by ale přinést výraznější překvapení, protože o vysokém objemu produkce trh dobře ví.

Pokračující výsledková sezóna nabídne řadu zajímavých reportů. V USA svá hospodářská čísla odhalí například Loews, 21st Century Fox, AIG, Coca-Cola, PepsiCo, Walt Disney, Time Warner, Cisco Systems, Peabody Energy či Avon Products, v Evropě pak UniCredit, Sanofi, Heineken, Metro AG, Rio Tinto, Société Générale, Total, Renault nebo Commerzbank.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Ve čtvrtek zažije jeden z vrcholů také výsledková sezóna v Česku. Komerční banka je důležitým dividendovým titulem s velkou váhou v indexu PX. "Za čtvrtý kvartál 2015 očekáváme čistý zisk 3,3 miliardy Kč včetně rozpuštění dříve vytvořené opravné položky (409 milionů Kč). Investory bude především zajímat výše navržené dividendy, očekáváme něco mezi 310 a 330 Kč na akcii (6,0-6,3% hrubý dividendový výnos)," napsal v týdenním výhledu hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Z makroekonomických dat budou v týdnu v USA zajímavé především v pátek zveřejněné maloobcodní tržby a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, vedle toho ale budou sledované také pravidelné zprávy o zásobách ropy nebo o počtech žadatelů o podporu v nezaměstnanosti, index podmínek na pracovním trhu sestavovaný Fedem nebo oblíbený indikátor stavu trhu práce samotné Janet Yellnové JOLTs. Pozornosti investorů nepochybně neuniknou ani některá veřejná vystoupení členů Fedu. Nejvýznamnější z nich bude ve středu a ve čtvrtek vystoupení Janet Yellenové v jednotlivých komorách Kongresu, kde bude číst pololetní hodnocení stavu ekonomiky USA a odpovídat na otázky zákonodárců.

V Evropě se investoři dočkají především v pátek předběžného údaje o vývoji HDP eurozóny. Obdobná data vyjdou také za Německo. To v týdnu oznámí také průmyslovou produkci, stejně jako Španělsko, Francie, Itálie, Británie a celá eurozóna. Výkonnost své ekonomiky odhalí také Itálie, Portugalsko, nebo Řecko, které přidá také údaje o nezaměstnanosti, a dále budou důležitá také data o inflaci (Německo, Španělsko, Portugalsko). Z centrálních bank by ve čtvrtek mohla zaujmout ta švédská, jejíž základní sazba by mohla klesnout hlouběji do záporu. V pátek se v Bruselu setkají ministři financí zemí EU.

Pro trhy (zatím) okrajová, ale dlouhodobě velice důležitá mohou být různá politická jednání a vystoupení v průběhu týdne, ať jde třeba o jednání o španělské vládě, několik veřejných vystoupení Angely Merkelové nebo hamburský projev Davida Camerona o roli Spojeného království v Evropské unii.

Řada makrodat vyjde také v Česku. Veskrze by měla potvrdit solidní výkonnost ekonomiky. V pondělí to budou stavební a průmyslová výroba, míra nezaměstnanosti, obchodní bilance a devizové rezervy a v pátek míra inflace.

Očekávané události druhého únorového týdne pro Investiční web dává do souvislostí hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

 

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
11. 1. 2021 6:27
Anketa: Co by (ne)mělo chybět ve vítězném portfoliu na rok 2021
Akciové tipy
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Alokace investic
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Přestat sledovat