Burzovní kalendář (8. 4. - 12. 4. 2019)

Pokračování jednání o brexitu na obou stranách Lamanšského průlivu, rozjíždějící se výsledková sezóna na Wall Street, měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky a série českých ekonomických dat. To jsou hlavní body finančního kalendáře na druhý dubnový týden.

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu stouply, Dow přidal 1,92 %, S&P 500 si připsal 2,06 % a Nasdaq Composite posílil o 2,71 %. Také evropské akcie zamířily výše, panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 2,41 %, britský FTSE 100 stoupl o 2,3 %, německý DAX vzrostl o 4,2 % a francouzský CAC 40 přidal 2,35 %. Pražská burza za uplynulých pět obchodních dnů podle indexu PX vzrostla o 1,1 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 5. dubna 2019

Americké akcie v pátek posílily díky příznivým údajům z trhu práce USA
Americké akcie v pátek posílily. Překvapivě příznivé údaje z trhu práce USA totiž zmírnily obavy ze zpomalování růstu největší světové ekonomiky. Index S&P 500 se zvýšil už posedmé za sebou, což představuje jeho nejdelší sérii nárůstů od října 2017.
Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden posílily o více než 2 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory potěšila zpráva z amerického trhu práce. Trh rovněž pozitivně vnímal zveřejnění německé průmyslové výroby, která předčila očekávání.
Pražská burza v pátek nepatrně stoupla, za celý týden zpevnila o 1,1 %
Pražská burza zakončila týden v zelených číslech, index PX zpevnil o 0,06 % na 1 086,09 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl s 444 miliony korun podprůměrný.

Z ekonomických dat se investoři zaměřili na indexy nákupních manažerů, inflaci v eurozóně, americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby nebo americkou nezaměstnanost a údaje o tvorbě pracovních míst v USA.

Pokračování jednání o brexitu se na půdě britského parlamentu opět neslo v tragikomickém duchu. V závěru týdne média informovala, že britská premiérka Theresa Mayová v dopisu předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi žádá o odklad brexitu do 30. června. Proti takovému postupu by se ovšem podle komentátorů mohla postavit Francie.

Z dalších zpráv investory zaujalo mimo jiné to, že přední německé ekonomické instituty snížily společný odhad letošního růstu německé ekonomiky na 0,8 % z 1,9 %,  Zpráva navíc varuje, že pokud Británie odejde z Evropské unie bez dohody, hospodářský růst může být ještě podstatně slabší.

Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál zveřejnily na Wall Street například společnosti Walgreens Boots Alliance, GameStop, Acuity Brands a Constellation Brands.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 1Q2019

Výhled

V nadcházejícím týdnu se investoři zaměří mimo jiné na měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky. Nezodpovězená ale zůstává i otázka, zda Spojené království příští víkend ještě bude členem Evropské unie.

Z ekonomických dat se investoři budou soustředit na americkou, čínskou a německou inflaci, průmyslovou výrobu Spojeného království a eurozóny nebo na čínskou obchodní bilanci. V Česku vyjdou jako vždy na začátku měsíce zprávy o nezaměstnanosti, průmyslové a stavební produkci, obchodní bilanci, devizových rezervách ČNB a inflaci.

Evropská centrální banka, jejíž zasedání skončí ve středu odpoledne, by podle analytiků měla potvrdit nastavení měnové politiky. Sledovaná tak bude zejména tisková konference guvernéra ECB Maria Draghiho, na níž by mohly zaznít komentáře k připravenosti měnové autority představit v případě potřeby opatření na podporu evropského hospodářství.

ECB se obává zdlouhavého oživování ekonomického růstu eurozóny
Členové vedení Evropské centrální banky na svém dosud posledním zasedání diskutovali o agresivnějších stimulačních opatřeních na podporu stagnující evropské ekonomiky. Naznačili, že by v blízké budoucnosti mohli podniknout nové kroky na podporu růstu.

Začíná výsledková sezóna za první čtvrtletí. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejní na Wall Street mimo jiné společnosti Delta Air Lines, Rite Aid, JPMorgan Chase nebo Wells Fargo. V Evropě se čísly pochlubí například Tesco a Sodexo.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Index S&P 500 je 1,8 % pod historickým maximem, za týden přidal přes 2 %, od začátku roku přes 15 % a za 12 měsíců přes 8 %. Vše je zalité sluncem a optimismem. Počítá trh tak jasně se snižováním sazeb, s brexitem s dohodou a uzavřením příznivé dohody USA s Čínou o vzájemném obchodu?" napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělní dopoledne bude patřit německé obchodní bilanci, sérii českých dat (nezaměstnanost, průmyslová a stavební výroba, obchodní bilance) a indexu spotřebitelské důvěry v eurozóně od společnosti Sentix. V zámoří odpoledne vyjde zpráva o továrních objednávkách.

V úterý dopoledne budou investoři vyhodnocovat zprávu o devizových rezervách ČNB a nezaměstnanosti ve Švýcarsku. Odpoledne vyjdou ve Spojených státech ukazatel JOLTS a index ekonomického optimismu malých firem.

Ve středu dopoledne vyjde v Česku zpráva o inflaci a Velká Británie přidá zprávy o průmyslové výrobě, obchodní bilanci a HDP. Ve 13.45 SELČ se investoři dozvědí, jak rozhodla na měnověpolitickém zasedání Evropská centrální banka, a později odpoledne vyjde v USA inflační statistika. Večer ještě Spojené státy přidají bilanci federálního rozpočtu a zveřejněn bude zápis z posledního měnověpolitického zasedání Fedu. Hospodářské výsledky na Wall Street odhalí společnost Delta Air Lines a v Evropě maloobchodní prodejce Tesco.

V noci na čtvrtek se Čína pochlubí zprávou o inflaci, dopoledne stejnou statistiku přidá Německo a odpoledne vyjdou v USA zprávy o výrobní inflaci a počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářská čísla na Wall Street představí společnost Rite Aid a v Evropě firma Sodexo.

V pátek nad ránem na trh Čína pošle výsledek obchodní bilance, ČR se dopoledne pochlubí výsledkem běžného účtu a eurozóna zprávou o průmyslové výrobě. Odpoledne se investoři v USA zaměří na indexy dovozních a vývozních cen a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Výsledky hospodaření odhalí na Wall Street banky Wells Fargo a JPMorgan Chase.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Francouzské indikátory důvěry se po svém lednovém propadu vydaly nahoru a tímto směrem by měly pokračovat. V současnosti se nacházejí poblíž dlouhodobého průměru. Protesty hnutí žlutých hvězd ubírají na intenzitě a francouzský průmysl se nedostal do tak špatné situace jako ten německý.
  • Spolu s důvěrou zveřejní také francouzská centrální banka svůj odhad hospodářského růstu v prvním čtvrtletí. Ten by podle nás měl ukázat na dynamiku na úrovni +0,3 % mezikvartálně.
  • Dlouhodobý propad podle nás skončil i v oblasti důvěry investorů v eurozóně. I ta by měla naznačit, že to nejhorší ze současného zpomalení má eurozóna za sebou.
  • Na programu budou další diskuze o brexitu. Zatímco v Británii se zatím ledy nehýbou, Evropská rada podle nás odmítne žádost o další prodloužení termínu odchodu.
  • Brexit zastíní i zasedání ECB, která bude projednávat pokračování programu TLTRO. Hlavním tématem středečního zasedání budou podmínky a načasování spuštění programu, žádné oficiální závěry však nečekáme.
  • Sledovaný bude cenový vývoj ve Spojených státech i potvrzení odhadů inflace v hlavních zemích eurozóny. Celková inflace v USA podle našeho odhadu o desetinu procentního bodu zrychlila, zatímco jádrová inflace zaznamenala mírný pokles. Podobně tomu bylo v Německu. Ve Francii se inflace drží beze změny.
  • Hodně o reálné ekonomice v ČR se dozvíme v pondělí. Průmysl by se měl po dvou měsících vymanit z meziročních poklesů, ale výsledek zahraničního obchodu byl podle všeho horší než loni. Inflace v březnu podle našeho odhadu zrychlila a ve středu se ukáže, že je již na dohled 3% hranici.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat