Burzovní kalendář (8. 5. - 12. 5. 2017)

Americké akcie se v prvním květnovém týdnu dostaly podle indexu S&P 500 na nová maxima a francouzský akciový index CAC 40 vystoupil nejvýše od ledna 2008. Pokud z francouzských prezidentských voleb vyjde vítězně centrista Emmanuel Macron, měl by růst cen akcií pokračovat. Z ekonomických údajů budou investoři v druhém květnovém týdnu vyhodnocovat mimo jiné sérii inflačních statistik nebo zprávu o vývoji největší evropské ekonomiky.

Ohlédnutí

Uplynulý týden byl na evropských trzích kvůli pondělnímu Svátku práce o jeden den kratší, na Wall Street se obchodovalo standardně. Regionální evropský index STOXX Europe 600 si za celý zkrácený týden připsal 1,92 %, všechny tři hlavní americké akciové indexy přidaly do procenta (Dow +0,32 %, S&P 500 +0,63 %, Nasdaq Composite +0,88 %).

Americké akcie (týden do 5. května 2017), zdroj: Google

Z makrodat investoři v uplynulém týdnu nejvíce pozornosti věnovali sérii indexů nákupních manažerů a zprávám o vývoji situace na trhu práce eurozóny a EU a Spojených států a o vývoji HDP eurozóny.

Americká ekonomika v dubnu podle páteční zprávy ministerstva práce mimo zemědělství vytvořila zhruba 211 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo kolem 185 tisíc míst po přibližně 79 tisících v březnu (revidováno z 98 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti klesla o desetinu procentního bodu na desetileté minimum 4,4 %, čekalo se přitom naopak její zvýšení na 4,6 %. Míra meziročního růstu mezd ale klesla na 2,5 % z 2,7 % v březnu.

Středeční zasedání měnového výboru americké centrální banky žádné překvapení nepřineslo, rozpětí pro základní úrokovou sazbu zůstalo 0,75-1,00 %. "Tvorba pracovních míst byla i v posledních měsících v průměru slušná a míra nezaměstnanosti klesla. Spotřeba domácností sice rostla jen mírně, fundamenty podporující ekonomické ožívání však zůstávají silné," uvedl měnový výbor v prohlášení ze zasedání.

Zpomalení růstu americké ekonomiky je podle výboru pouze přechodné a v delším horizontu by největší světové hospodářství mělo nadále růst mírným, ale uspokojivým tempem. FOMC také čeká další zlepšování situace na trhu práce a postupnou stabilizaci inflace kolem cílovaných 2 %. Krátkodobá ekonomická rizika jsou podle měnového výboru v zásadě vyrovnaná. Trh čeká, že k dalšímu utažení měnové politiky Fedu dojde v červnu (šance na růst sazeb na červnovém zasedání Fedu dosahují 79 %).

Euro k americkému dolaru v prvním květnovém týdnu posílilo z 1,0909 EUR/USD na 1,1005 EUR/USD. Evropská měna těžila z očekávání, že v druhém kole francouzských prezidentských voleb s velkým náskokem zvítězí centrista Emmanuel Macron. Předvolební průzkumy Macronovi přisuzují podporu zhruba 60 % voličů.

Hospodářské výsledky zveřejnily v Evropě mimo jiné Air France-KLM, Ferrari, HSBC, adidas, Royal Dutch Shell, Anheuser-Busch InBev, Siemens, Société Générale, BNP Paribas, Allianz, Volkswagen nebo BP a ve Spojených státech Tesla, Facebook, Time Warner, Apple, Mastercard, ConocoPhillips, Pfizer či Merck. Na Wall Street již výsledky zveřejnilo zhruba 400 firem z indexu S&P 500, asi 75 % jich vykázalo zisk nad odhady a 63 % reportovalo tržby nad odhady.

S&P 500 - statistika výsledkové sezóny za 1Q2017, zdroj: Thomson Reuters

Na pražské burze se kvartálními hospodářskými čísly pochlubily ve čtvrtek ráno Komerční banka a v pátek ráno Erste Group Bank.

Komerční banka za první tři měsíce letošního roku vykázala čistý zisk 4,08 miliardy Kč. V meziročním srovnání se výsledek zlepšil o 41 %, výrazný nárůst zisku byl ale dán jednorázovým faktorem, konkrétně prodejem budovy centrály v ulici Na Příkopě. Čistý zisk očištěný o jednorázové položky vzrostl o 11,2 % na 3,2 miliardy Kč.

Finanční skupina Erste Group Bank v prvním letošním čtvrtletí vydělala 262,2 milionu eur. Meziročně jí tak čistý zisk klesl o 4,6 % z 274,7 milionu eur. Výsledky podpořilo pokračování růstu poskytnutých úvěrů, nad příznivým makroekonomickým prostředím ale převážily efekty nízkých úrokových sazeb v podobě nižších úrokových příjmů. České spořitelně, která je dceřinou společností Erste Group Bank, čistý zisk na začátku roku naopak vzrostl o 4,5 % na 3,5 miliardy Kč.

Americké akcie v pátek posílily a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite uzavřely na nových maximech
Americké akcie v pátek mírně posílily, pozitivně se pod výsledek obchodování podepsaly zpráva o příznivém vývoji situace na trhu práce a odraz cen ropy. Za celý uplynulý týden přidaly všechny tři hlavní akciové indexy do jednoho procenta.
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden si akcie připsaly zhruba dvě procenta
Evropské akcie zakončily týden v zelených číslech. Investoři netrpělivě vyhlíželi nedělní druhé kolo francouzských prezidentských voleb, které by podle průzkumů měl vyhrát nezávislý kandidát Emmanuel Macron.
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden však 0,2 % ztratila
Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,42 % na 1 005,94 bodu. Nahoru ji táhly akcie Komerční banky, pojišťovny VIG a mediální CME, nedařilo se naopak sázkařské společnosti Fortuna. Objem obchodů byl s 573 miliony korun podprůměrný.

Výhled

V druhém květnovém týdnu budou investoři vyhodnocovat další sérii hospodářských výsledků a zaměří se také na důležitá ekonomická data. Dění na akciových a měnových trzích bude ovlivňovat také výsledek druhého kola francouzských prezidentských voleb. Pokud ve volbách zvítězí Emmanuel Macron, měly by pokračovat jak růst cen akcií, tak posilování eura k americkému dolaru. V případě překvapivého vítězství Marine Le Penové by akcie i kurz eura k dolaru pravděpodobně zamířily prudce na jih.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Francouzi si za příštího prezidenta zvolili Emmanuela Macrona
Do Elysejského paláce míří Emmanuel Macron. Ve druhém kole francouzských prezidentských voleb centristický kandidát na hlavu země zvítězil s výrazným náskokem před kandidátkou krajní pravice Marine Le Penovou. Dění kolem voleb jsme na Investičním webu sledovali celou neděli živě.

Z ekonomických dat se investoři budou v nadcházejícím týdnu soustředit na čínskou, německou a americkou inflaci, britskou průmyslovou výrobu, zprávu o vývoji německého HDP a statistiku amerických maloobchodních tržeb. V České republice vyjdou statistika maloobchodních tržeb, zpráva o devizových rezervách ČNB, inflační statistika a zpráva o nezaměstnanosti.

"Průmysl ve Francii by měl částečně vykompenzovat svůj výrazný propad z února, kdy příznivé počasí omezilo produkci energií. V celém prvním čtvrtletí se ale celému odvětví zřejmě příliš nedařilo, očekáváme jeho mezikvartální pokles o 0,8 %. Solidní nárůst dubnových indikátorů důvěry ale znamená naději pro druhé čtvrtletí," uvedl v týdenním výhledu ekonom z Komerční banky Marek Dřímal.

"Očekáváme, že Bank of England na svém čtvrtečním zasedání ponechá měnovou politiku beze změny. Inflace ve Spojeném království sice vzrostla, HDP v 1Q2017 ale zklamal. Nadále navíc existuje velké riziko nepříznivých efektů brexitu. Základní sazba Bank of England by proto měla zůstat beze změny po celý rok 2017, na začátku příštího roku dokonce očekáváme její snížení na 0,05 %. Libra by pak měla v příštích měsících oslabovat vůči dolaru i euru," zmínil Dřímal.

Německá ekonomika podle odhadů Komerční banky vzrostla v 1Q2017 mezičtvrtletně o výrazných 0,7 %. "Zvýšila se zřejmě spotřeba domácností, ale především došlo ke slušnému růstu investic, především ve stavebnictví. Na straně nabídky se dařilo průmyslu. Měkké indikátory navíc naznačují příznivý vstup Německa i do druhého kvartálu," doplnil ekonom.

Průmyslová výroba v eurozóně podle něj v březnu zřejmě meziměsíčně poklesla kvůli přetrvávajícímu teplému počasí v rozhodujících zemích měnové unie. V celém prvním čtvrtletí by tak sektor poklesl mezičtvrtletně o 0,3 %, vysoký počet nových objednávek by však měl průmysl podpořit v 2Q2017, kdy Komerční banka prozatím očekává růst výstupu o 1,3 %.

Z amerických makrodat budou asi nejsledovanější dubnové maloobchodní tržby. "Ty by měly podle našeho očekávání vzrůst ve všech hlavních skupinách poté, co soukromá spotřeba v prvním čtvrtletí zklamala. Kontrolní skupina tržeb by sice měla růst pomalejším tempem než v březnu, v celém 2Q2017 předpokládáme její vzestup o 3 % mezikvartálně, což by znamenalo impulz pro růst celé ekonomiky," doplnil Dřímal.

"Intervence ČNB dosáhly v březnu podle našich odhadů 18,5 miliardy eur (asi 500 miliard Kč). Byl by to největší měsíční objem za dobu trvání kurzového závazku. Během března došlo k masivnímu přílivu kapitálu před koncem tvrdého závazku ČNB. Pokud se náš odhad vyplní, dosáhl by objem intervencí od listopadu 2013 do března 2017 více než 2 bilionů Kč," uzavřel Dřímal týdenní výhled pohledem na doácí dění. "Spotřebitelská inflace by měla dubnu zpomalit. Meziměsíčně sice ceny mírně vzrostly (i díky vlivu Velikonoc), meziroční dynamiku inflace ale srazí ustupující efekt nízké statistické základny cen pohonných hmot. Březnový meziroční údaj 2,6 % tak byl zřejmě letošním maximem, po zbytek roku by se měla inflace nacházet jen těsně nad dvouprocentním cílem ČNB."

Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě mimo jiné Commerzbank, E.ON, ING Groep, KBC Group, UniCredit, Deutsche Telekom, Crédit Agricole, Telefónica, Assicurazioni Generali, Allianz nebo ArcelorMittal, v USA například společnosti Tyson Foods, Walt Disney, Priceline Group, NVIDIA, Mylan, Twenty-First Century Fox, Snap, Whole Foods Market, Macy's, Kohl's či J.C. Penney a v Japonsku Toyota Motor a SoftBank Group.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Na pražské burze bude živo ve čtvrtek, kdy budou kvartální hospodářské výsledky reportovat ČEZ, MONETA Money Bank, Pegas Nonwovens, Fortuna Entertainment Group a Kofola ČeskoSlovensko. V úterý se ještě hospodářskými čísly za první tři měsíce roku pochlubí Photon Energy.

ČEZ, MONETA, Pegas, Fortuna a Kofola: Co přinese čtvrteční výsledková smršť na pražské burze?
Ne jedna, dvě, tři nebo čtyři, ale hned pět firem se ve čtvrtek 11. května na pražské burze pochlubí hospodářskými výsledky za letošní první čtvrtletí. Nejvíce pozornosti na sebe bezesporu jako tradičně strhne energetický gigant ČEZ, přísnému soudu analytiků a investorů však neujdou ani výsledkové zprávy Monety Money Bank, Pegasu Nonwovens, Fortuny a Kofoly ČeskoSlovensko. Jak jsou nastavena očekávání?

"V uplynulém týdnu dorazilo na trh celkem dost pozitivních zpráv, a proto nyní index S&P 500 testuje rezistenci na 2 400. Intradenní poklesy se během obchodních dnů mazaly, medvědi neměli šanci. Graf se ze současného neutrálního nastavení vymaní býčím směrem v případě, že uzavře nad 2 400. Nelze ale vyloučit ani další vývoj do strany pod zmíněnou hladinou odporu, případně návrat ke spodní linii střednědobého rozpětí," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí zveřejní Čína zprávu o obchodní bilanci a Japonsko na trh pošle index spotřebitelské důvěry. Dopoledne bude patřit německým továrním objednávkám, britskému indexu cen domů od banky Halifax a indexu důvěry investorů v ekonomiku eurozóny od společnosti Sentix. Odpoledne vyjde v USA index podmínek na trhu práce a za řečnický pultík se postaví šéfka clevelandské pobočky americké centrální banky Loretta Mesterová a šéf saintlouiské pobočky Fedu James Bullard. Hospodářské výsledky v pondělí zveřejní v USA společnosti First Data, Tyson Foods, Pandora Media či Marriott International. Pražská burza zůstane kvůli Dni osvobození zavřená.

V úterý dopoledne zveřejní Německo zprávy o průmyslové výrobě, obchodní bilanci a běžném účtu, Francie vydá zprávu o bilanci státního rozpočtu, Itálie na trh pošle statistiku maloobchodních tržeb a v Česku vyjdou statistika tržeb maloobchodních prodejců a zpráva o devizových rezervách ČNB. Odpoledne se investoři v USA zaměří na index optimismu malých firem, indikátor JOTLS, který je nejoblíbenějším ukazatelem šéfky amerického Fedu Janet Yellenové ohledně zdraví trhu práce, a na zprávu o velkoobchodních zásobách. S projevem vystoupí šéf bostonského Fedu Eric Rosengren a prezident dallaské pobočky americké centrální banky Robert Kaplan. Do výsledkové sezóny v úterý v Evropě přispějí E.ON, Commerzbank nebo Continental a ve Spojených státech Allergan, Hertz Global Holding, Valeant Pharmaceuticals International, Duke Energy, Walt Disney, TripAdvisor, Electronic Arts, Yelp, News Corp, Priceline Group nebo NVIDIA. Na pražské burze hospodářské výsledky za první čtvrtletí po konci obchodování zveřejní fotovoltaická společnost Photon Energy.

V noci na středu vyjdou čínská inflace a index výrobních cen a dopoledne na trh Francie pošle výsledek obchodní bilance a běžného účtu a statistiku průmyslové výroby, kterou odtajní i Itálie. Česká republika se v polovině týdne pochlubí inflační statistikou, stavební výrobou a zprávou o situaci na trhu práce. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA, index dovozních a vývozních cen a večer ještě měsíční bilance federálního rozpočtu. S projevem vystoupí šéf bostonského Fedu Eric Rosengren a guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi. Výsledkovou mozaiku ve středu doplní v Evropě Eni, ING Groep, Koninklijke Ahold Delhaize, Altice či UniCredit a v zámoří Mylan, Time, Twenty-First Century Fox, Snap, Whole Foods Market či Symantec.

Ve čtvrtek na trh nad ránem Japonsko pošle výsledek obchodní bilance a výsledek běžného účtu, dopoledne Švýcarsko zveřejní inflační statistiku a Spojené království se pochlubí zprávami o průmyslové výrobě a obchodní bilanci. Ve Spojeném království navíc bude o nastavení měnové politiky rozhodovat tamní centrální banka (změna měnové politiky se nečeká). V USA vyjdou odpoledne index výrobních cen a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a o vývoji zásob zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA a s projevem vystoupí ve čtvrtek prezident chicagského Fedu Charles Evans a šéf newyorské pobočky Fedu William Dudley. Hospodářské výsledky v Evropě zveřejní Deutsche Telekom, Crédit Agricole, Telefónica, Assicurazioni Generali, Enel, KBC Group nebo Vivendi a v USA Macy's, Kohl's nebo Nordstrom. Na pražksé burze výsledky před začátkem obchodování odtajní ČEZ, MONETA Money Bank, Pegas Nonwovens a Fortuna Entertainment Group a po konci obchodování ještě Kofola ČeskoSlovensko.

Páteční dopoledne bude patřit zprávám o vývoji inflace a HDP Německa, Francie zveřejní zprávu o situaci na trhu práce a Eurostat odtajní zprávu o vývoji průmyslové výroby v eurozóně. Odpoledne se pozornost přelije do Spojených států, které na trh pošlou zprávy o maloobchodních tržbách a podnikových zásobách, inflační statistiku a předběžný květnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a večer ještě společnost Baker Hughes jako každý týden vydá zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. O výsledcích svého hospodaření budou v závěru týdne informovat v Evropě ArcelorMittal, Allianz nebo thyssenkrupp a v USA J.C. Penney.

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat