Burzovní kalendář (8. 6. - 12. 6. 2020)

Americká akciová rally trvá již jedenáct týdnů. Na konci uplynulého týdne ji podpořila data z trhu práce USA, která byla výrazně nad odhady ekonomů, a novou dávku podpory ekonomice oznámila také Evropská centrální banka. V druhém červnovém týdnu se k dění v ekonomice vyjádří Fed, oznámena ale bude také série čerstvých hospodářských údajů.

Ohlédnutí

Začátek června byl ve znamení zasedání ECB a překvapivých dat z amerického trhu práce. Začátek týdne možná trochu překvapivě nebyl poznamenán výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa na adresu dění okolo Hongkongu, investory jako kdyby neznepokojovalo ani násilí v ulicích amerických měst.

Evropská centrální banka oznámila navýšení objemu nouzového programu nákupů cenných papírů ze 750 miliard eur na 1,35 bilionu eur a jeho prodloužení do června 2021. Chce tak ještě více podpořit poskytování úvěrů domácnostem a firmám. Úrokové sazby banka nechala na červnovém měnověpolitickém zasedání beze změny. ECB navíc slíbila, že bude pokračovat v reinvesticích peněz z maturujících cenných papírů až do konce roku 2022.

Ve Spojených státech v květnu mimo zemědělství vzniklo 2,51 milionu pracovních míst. Analytici přitom odhadovali, že ekonomika přišla o osm milionů míst po úbytku 20,69 milionu v dubnu (revidováno z 20,5 milionu). Celková míra nezaměstnanosti klesla na 13,3 % ze 14,7 %, čekal se její růst na 19,8 %. Data posilují víru investorů v rychlé zotavení ekonomiky po pandemii nemoci covid-19. Meziroční růst mezd v květnu zpomalil na 6,7 % z dubnových 8 %.

Uvolněná měnová politika a překvapivě solidní čísla z amerického pracovního trhu v týdnu podporovaly nákupní náladu, kterou v investorech vzbuzují naděje na relativně rychlé restartování ekonomiky. Americká města jsou sice v plamenech, koronavirus se stále nepodařilo dostat úplně pod kontrolu a napětí mezi Čínou a Spojenými státy začíná opět narůstat, americké akciové indexy ovšem i tak posílily o 4-7 %, přičemž technologické benchmarky se již vrátily na historická maxima.

Nabízí se otázka, proč trh tak neohroženě roste. Důvodů samozřejmě existuje několik, ten hlavní je ale nepochybně potřeba hledat v podpoře ekonomiky a likvidity ze strany centrálních bank. Objem aktiv v ekonomice se přitom na rozdíl od množství peněz takřka nemění. To způsobuje růst jejich cen, který ovšem na klasické míře spotřebitelské inflace není příliš znát. Tato se totiž měří ve většině zemí na základě spotřebního koše, ze kterého například nemovitosti nebo akcie tvoří pouze malou část. Způsob "distribuce" nově vytvořených peněz nahrává růstu aktiv, která jsou dostupná především bohatším.

"Ve výsledku tak opět dochází k prohlubování majetkové nerovnosti," upozorňuje Martin Luňáček z Portu. "Zjednodušeně lze říci, že růst cen akcií dává smysl, zvláště když americká centrální banka stíhá do oběhu dostávat více peněz, než o kolik firmy přicházejí. Těžko říci, zda měl toto Warren Buffett na mysli, když říkal, že v posledních 240 letech se nevyplácelo sázet proti Americe a ani nyní tomu není jinak, nicméně musíme s ním souhlasit."

Pavel Kohout: Americké akcie jsou podhodnocené aneb Co s trhem dělá záplava nových peněz
Do zhruba 20. února byly akciové trhy nadhodnocené o 15-20 %. Po pan(dem)ickém výprodeji byly ale akcie velice podhodnocené, což trvá prakticky dodnes, protože Fed lije na trh obrovské množství peněz. I proto většinu našich portfolií nadále tvoří akcie, říká Pavel Kohout z Algorithmic Investment Management.

Evropské akcie posilovaly v týdnu ještě výrazněji, a dohnaly tak část ztrát, které od března do května nabraly ve srovnání právě s trhem v USA. Vedle podpory ekonomiky ze strany ECB investory potěšila zpráva o květnovém vývoji podnikatelské aktivity. Ta byla sice nadále v útlumu, ale díky uvolňování restriktivních opatření v hospodářství došlo k mírnému zlepšení.

Nezahálely ani české akcie, index PX vzrostl za týden o 6,9 %. Nejvíce posílily akcie Erste Group Bank (+22,0 %), a to bez specifických zpráv. Finančnictví bylo dosud segmentem, který zaostával za oživením akcií v jiných sektorech vzhledem k nejasnému dopadu pandemie koronaviru do hospodaření bank. To se v posledních 14 dnech změnilo a bankovnictví je nyní odvětvím, které  indexům výrazně pomáhá.

Nejvíce ztratily akcie CME (-5,8 %). Někteří investoři mohou opět spekulovat na možnost nedokončení akvizice ze strany PPF. Ta totiž za první kvartál vykázala meziroční propad zisku o 95 %.

Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow za celý týden zpevnil bezmála o 7 %
Akcie ve Spojených státech na závěr týdne prudce vzrostly a index Nasdaq Composite uzavřel těsně pod rekordem z letošního února. Růst podpořila zpráva o nečekaném poklesu míry nezaměstnanosti za květen, která naznačila, že by americká ekonomika mohla začít ožívat po koronavirové krizi dříve, než se čekalo.
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z amerického trhu práce
Akcie na evropských trzích v pátek od rána sílily a nervozita z očekávaných údajů z trhu práce USA nebyla příliš znát, protože investoři byli stále optimističtí ohledně otevírání ekonomik a návratu zemí do běžného života. Údaje o míře nezaměstnanosti i nových pracovních místech pak byly jen dalším faktorem, který páteční růst ještě více podpořil.
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se bankám
Pražská burza rostla popáté za sebou, index PX v pátek posílil nejvýrazněji za zhruba dva měsíce, a to o 2,7 % na 957,55 bodu. Zůstává tak na nejvyšší úrovni od 6. března, kam se dostal už v úterý. V pátek se dařilo zejména bankovním emisím, Erste Group Bank získala přes devět procent, MONETA Money Bank téměř sedm procent a Komerční banka více než 6,5 %. Naopak technologická firma Avast 2,5 % odepsala.

Akcie vývojáře antivirového softwaru Avast byly zařazeny do indexu londýnské burzy FTSE 100. Avast je první českou firmou v tomto benchmarku a je to vůbec poprvé, co v něm figuruje společnost se sídlem v jednom z bývalých evropských satelitů Sovětského svazu. Zařazení společnosti do prestižního britského indexu podle analytiků zvýší zájem o akcie firmy zejména mezi institucionálními investory.

"Avast měl 2. června na konci obchodování 75. největší tržní kapitalizaci na Londýnské burze, čímž se do indexu kvalifikoval. Zařazení do benchmarku obvykle znamená zvýšenou poptávku po akciích ze strany těch investorů, kteří podle indexu skládají svá portfolia. Nové složení indexu začne platit 22. června, investoři sledující index tedy budou akcie Avastu zařazovat do svých portfolií do pátku 19. června. Titul ale zakončil týden slabší o 4 %," uvedl ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Anketa: (Některé) české akcie pohledem domácích tržních profesionálů
V rámci pravidelných pondělních expertních výhledů se snažíme mimo jiné reagovat na vaše otázky. Tento týden jich zůstalo nezodpovězených více, a tak jsme je postoupili českým akciovým odborníkům. Ptali jste se mimo jiné na akcie Stock Spirits, Avastu nebo bank.

Český telekomunikační úřad ve čtvrtek na svém webu uvedl, že zahajuje konzultace upraveného návrhu podmínek výběrového řízení v rámci připravované aukce nových kmitočtů. Připomínky lze uplatnit do jednoho měsíce od uveřejnění. Nový návrh vrací do hry možnost vyhrazení některých frekvencí z pásma 700 MHz přímo pro nového účastníka a současně chce udržet i závazek takzvaného národního roamingu. "Tyto body byly již dříve podrobeny kritice účastníků trhu. Návrat k myšlence vyhrazení frekvencí čistě pro nového účastníka zvyšuje riziko příchodu nového hráče. Současně si však ČTÚ chce ponechat právo na zrušení vyhrazení kmitočtů v případě nezájmu ze strany nových hráčů. Akcie O2 Czech Republic za týden odepsaly 0,7 %," napsal Vaníček.

Na pražské burze byly nově zalistovány akcie České zbrojovky. Firma bude pravidelně informovat o svých hospodářských výsledcích, s titulem se ale zatím nebude obchodovat. Dosud se totiž neuskutečnila veřejná nabídka akcií. S tou společnost čeká na uklidnění situace na trzích. Prezident firmy Lubomír Kovařík uvedl, že krok zvýší otevřenost a transparentnost společnosti. Ta vyrábí především palné zbraně pro ozbrojené složky i civilní využití. Loni měla tržby 5,96 miliardy Kč a čistý zisk 734 milionů Kč.

Míra nezaměstnanosti v ČR v květnu mírně vzrostla, z dubnových 3,4 % na 3,56 %. Koruna ale dále posiluje, vůči dolaru je na březnových úrovních. Průměrná mzda v ČR stoupla meziročně v prvním kvartálu o 5 % na 34 tisíc Kč. Vzhledem k vyšší inflaci rostla reálně "jen" o 1,4 %, tedy nejpomaleji za posledních šest let. Maloobchodní tržby v dubnu v Česku klesly o 10,9 %.

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ meziročně klesla o 2 %
Česká ekonomika klesla podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí meziročně o dvě procenta a mezičtvrtletně o 3,3 %. První odhady z poloviny května přitom hovořily o meziročním snížení o 2,2 % a mezičtvrtletním o 3,6 %. Navzdory revizi ale stále jde o největší pokles české ekonomiky od začátku roku 2010, uvedl v úterý ČSÚ.
Úroková křivka spadla na dno. Je to příležitost zafixovat sazby?
Plochá úroková křivka v Česku je na minimech, což implikuje očekávání oživení ekonomiky ve tvaru písmen U až L. Úroková křivka tak nabízí zafixování si nízkých úrokových nákladů na dlouhou dobu pro ty, kdo nečekají již pouze slabou ekonomiku a záporné sazby ČNB. Ta v nejbližším roce směr vývoje sazeb nejspíše nezmění, neplatí to však o tržních sazbách. Lekce z minulosti je přitom jasná – je lepší fixovat příliš brzy za nízké sazby než trochu pozdě za sazby vyšší.

SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Výhled

Také v druhém červnovém týdnu může pokračovat pozitivní nálada vycházející z lepších než očekávaných amerických makrodat, byť páteční prudký růst může být zkraje týdne mírně zkorigován. Americká centrální banka by mohla ve středu navázat na ECB a dále podpořit ekonomiku, a to buď novými opatřeními (či prodloužením a navýšením stávajících), nebo verbálně.

"Za první červnový týden index S&P 500 posílil o 4,91 %, a zapsal tak do historie divokého roku 2020 třetí zelenou týdenní svíčku v řadě. Páteční silný růst, který přišel po příjemném překvapení v podobě květnových dat z amerického trhu práce, posunul index S&P 500 nad rezistenci na 3 120. Od posledního náznaku korekce k 50dennímu klouzavému průměru v polovině května je index výše o 14 %. Překonal důležitou rezistenci 3 000 zesílenou 200denním klouzavým průměrem a na historický rekord ztrácí něco přes 5 %. Překonáním rezistence na 3 120 se změnilo také nastavení denního grafu. Nejbližší support je v zóně 2 970 až 3 000, rezistence je v pásmu 3 260 až 3 300," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Index S&P 500 je ve fázi zdánlivě nezastavitelného růstu. RSI je ovšem již nad 70, což je hranice překoupenosti. Momentum je silné, ačkoli objemy obchodů nejsou nijak výrazné. Trh se soustředí na uvolňování restrikcí v ekonomice a věří v její rychlé oživení. Z minima (23. března) index S&P 500 posílil o 42 %, akcioví investoři opravdu hledí na 'opačnou stranu údolí', ve kterém ale nadále číhá hluboká recese," doplnil Košťál.

Centrální banky jako matky falešných trhů: Dluhopisy i akcie jsou mimo realitu
Za uplynulé dva měsíce nalily centrální banky v čele s Fedem na světové trhy skrze odkupy aktiv okolo čtyř bilionů dolarů. Po deseti letech kvantitativního uvolňování to v době koronavirové krize vlastně není žádné překvapení, objem nákupů dluhopisů (státních i firemních), ETF a dalších typů cenných papírů je ale v tak krátké době bezprecedentní. Podle Bank of America Securities jsou v důsledku kroků centrálních bank akciové trhy odtržené od reality, o těch dluhopisových ani nemluvě.

Hospodářské výsledky oznamují v druhém červnovém týdnu firmy, které mají svá fiskální čtvrtletí posunutá oproti těm kalendářním. V Americe budou investory zajímat čísla firem jako Adobe, Slack nebo Brown-Forman, v Evropě se přidá mimo jiné oděvní gigant Inditex.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

V rámci makrodat budou investoři v pondělí reagovat na čínskou obchodní bilanci a vývoj japonské ekonomiky, Německo oznámí průmyslovou produkci a vyjde index důvěry investorů v eurozóně od společnosti Sentix. V úterý je na řadě německá a francouzská obchodní bilance a hlavně data o HDP a zaměstnanosti v zemích unie. Zasednou také zástupci zemí OPEC, aby jednali o těžbě ropy. V Americe vyjdou akorát počty volných pracovních pozic a velkoobchodní zásoby.

Středě dominují data o inflaci v Číně a ve Spojených státech, hlavní slovo si ale vezme Fed, který rozhodne o měnové politice. Ve čtvrtek bude zajímavý italský průmysl a výrobní ceny v Americe a na konci týdne oznámí Japonsko svou průmyslovou výrobu. Stejně tak Itálie, celá eurozóna a Británie, která přidá ještě údaje o obchodní bilanci. Inflační statistiky oznámí Španělsko a Francie, odpoledne v Americe budou sledované jen ceny v zahraničním obchodě a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

Makroekonomický kalendář je nabitý také v Česku. Hned v pondělí se dozvíme vývoj obchodní bilance, vyjde také stavební a průmyslová výroba. V úterý jsou na řadě devizové rezervy, v polovině týdne dojde na inflaci a v pátek ještě vyjde statistika běžného účtu za první kvartál.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Dubnové statistiky průmyslové výroby z velkých evropských zemí i eurozóny jako celku ukážou na dramatický dopad vládních opatření v boji s pandemií covidu-19. Květnové rozvolňování ale bude znamenat, že duben byl nejhorším měsícem. V případě Německa po březnových -9,2 % meziměsíčně čekáme za duben -13,8 %. To by  znamenalo, že za tyto dva měsíce německý průmysl spadl o více než 20 %, což by bylo podobné jako v době globální finanční krize z roku 2009. V případě celé eurozóny se obáváme propadu o 15 %, tržní konsenzus dokonce počítá s 20% poklesem. Úterní finální data o HDP eurozóny by již překvapit neměla, když by mělo dojít k potvrzení poklesu ekonomiky v prvním čtvrtletí o 3,8 % mezikvartálně.
  • V případě úterních dat o německém zahraničním obchodu by se k paralyzované produkci měly u dubnových dat přidat i v podstatě zavřené hranice. Německé vývozy tak podle nás v dubnu spadly meziměsíčně o 18 %.
  • Z tuzemských dat se hned na úvod týden se dočkáme průmyslové a stavební výroby a bilance zahraničního obchodu za duben. Produkce tuzemských průmyslníků podle nás klesla v dubnu o více než 15 %, dramatický výpadek čekáme v automobilovém průmyslu, kde výroba podle nás klesla meziměsíčně o 88 %. Zastavení produkce a zavřené hranice se samozřejmě projeví i ve vývozech a bilanci zahraničního obchodu. Námi předpokládaný deficit za duben ve výši 5 miliard korun bude znamenat meziroční zhoršení o 21 miliard korun.
  • Ve středu vyjde květnová inflace v Česku. Poprvé od loňského října se růst cen vrátí pod 3 %, tedy do tolerančního pásma ČNB. A podle našich odhadů půjde v dalších měsících dále rychle níže a koncem roku již bude atakovat naopak spodní hranu tolerančního pásma. I to je důvod, proč předpokládáme na zasedání ČNB koncem června snížení klíčové úrokové sazby na 0,05 %. To by měl být faktor, který navzdory pozitivnímu sentimentu na trzích bude koruně bránit v dalším posilování.
  • Klíčová bude politika. Před Evropskou radou v příštím týdnu a čtvrteční euroskupinou budou v úterý ministři financí unie dolaďovat názory na rozpočet EU, na víceletý výhled pro roky 2021 až 2027 a na návrh Evropské komise ohledně rozvojového fondu.
  • Na druhé straně Atlantiku bude zasedat Fed. Nečekáme změnu měnové politiky, pouze utvrzení, že centrální bankéři budou ekonomiku podporovat tak dlouho, jak bude potřeba.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat