Burzovní kalendář (9. 11. - 13. 11. 2020)

Do Bílého domu míří Joe Biden. Trhy s touto zprávou už nějakou dobu počítaly, na burzách by tedy nemělo dojít k zásadním zvratům. Investorům naopak nahrává očekávaný pat v Kongresu, který by měl fungovat jako brzda změn v oblastech daní nebo regulace. Příští týden by tak dění na finančních trzích měla ovlivňovat zejména ekonomická data a doznívající výsledková sezóna za třetí čtvrtletí.

Ohlédnutí

Uplynulý týden byl pro světové akcie silně ziskový. Americký index Dow vyskočil o 6,87 %, S&P 500 přidal 7,32 % a Nasdaq Composite dokonce 9,01 %. S&P 500 a Nasdaq tak zaznamenaly nejvyšší týdenní procentuální nárůst od dubna. Panevropský benchmark STOXX Europe 600 za týden vzrostl o 7,02 %, britský FTSE 100 posílil o 5,97 %, německý DAX zpevnil o 7,99 % a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 7,80 %. Akcie v Rybné podle indexu PX za týden zpevnily o 1,6 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 6. listopadu 2020

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, za týden ale vzrostly indexy S&P 500 a Nasdaq nejvíce od dubna
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, když se po celý den pohybovaly kolem závěru z předchozího dne. Investoři sledují sčítání hlasů v prezidentských volbách, kde se k vítězství stále více přibližuje demokratický kandidát Joe Biden. Měsíční zpráva o nezaměstnanosti v USA ukázala, že ekonomika stále čelí problémům. Za celý týden však všechny tři hlavní indexy výrazně vzrostly.
Evropské akcie v pátek klesly, za týden ale přidaly přes 7 %
Akcie na západoevropských trzích v pátek po pěti dnech růstu mírně ztratily. Poprvé po třech týdnech si ale připsaly kladný týdenní výsledek, který byl navíc nejlepší od začátku června.
Pražská burza v pátek po čtyřech dnech růstu oslabila, nedařilo se bankám
Pražská burza v pátek po čtyřech růstových dnech klesla, index PX oslabil o 0,83 % na 865,26 bodu. Dolů ho stáhl hlavně finanční sektor a rovněž akcie technologické společnosti Avast. Dařilo se naopak likérce Stock Spirits nebo tabákové firmě Philip Morris ČR.

Hlavní událostí týdne byly americké volby, přičemž největší pozornost si vysloužily ty prezidentské. Sčítání hlasů se tentokrát protahovalo kvůli velkému množství korespondenčních lístků. V těsném souboji nakonec zvítězil kandidát Demokratické strany Joe Biden, uvedly v sobotu CNN a agentura AP. Výsledky voleb ještě nejsou konečné, Biden má na své straně nyní 279 volitelů, zatímco Donald Trump 214. Biden by podle aktuálních prognóz mohl nakonec získat 306 volitelů, pro vítězství jich je potřeba 270.

"Biden je pro americkou ekonomiku klidným přístavem, na rozdíl od rozbouřeného oceánu jménem Trump," uvedl analytik ze společnosti STARTEEPO František Bostl. Očekává od Bidena uklidnění vztahů na mezinárodni scéně, přistoupení k pařížské dohodě a rozsáhlou podporu ekonomiky po pandemii covidu-19. Na druhou stranu chce Biden také zvýšit zdanění firem a technologickým gigantům hrozí další regulace, podotkl Bostl.

Prezidentské volby: volitelé a státy

Speciál: Americké prezidentské volby na Investičním webu pohledem exkluzivních hostů
3. listopadu 2020 vyvrcholil proces prezidentských i kongresových voleb v USA. Zhlédněte záznam živého speciálu s exkluzivními hosty doplněný o aktuální zpravodajství.

Investoři také sledují, jak se vyvíjejí volby do Kongresu. Pokud se podaří udržet republikánům většinu v Senátu, mohli by úspěšně blokovat velkou část Bidenovy legislativní agendy, včetně rozšíření systému zdravotní péče nebo boje proti změnám klimatu. Právě vyhlídky na to, že demokraté plně neovládnou Kongres, ovšem zmírňují i obavy, že by Bidenova vláda mohla zpřísnit regulace amerických firem.

"Nejlépe se indexu S&P 500 dařilo právě s rozděleným Kongresem a demokratickým prezidentem. Nemá však smysl dělat závěry z čísel, která neříkají nic o budoucnosti a neberou v potaz ani inflaci. Pro dlouhodobé investory se s tím, kdo sedí v Kongresu a Bílém domě, nic moc nemění," poznamenal Martin Luňáček z investiční robo advisory platformy Portu.

Přehled v 10 grafech: Americká ekonomika za prezidenta Donalda Trumpa
Tři roky šlo (téměř) vše jako po másle, poslední rok prvního funkčního období by ale Donald Trump nepochybně rád vyměnil se svými předchůdci. Pandemie covidu-19, kterou sám nejmocnější člověk světa zprvu podceňoval, udělala své. Grafy z následujícího přehledu jsou letošním vývojem drsně ovlivněny, i tak je ale dobré vědět, jak se vedlo hospodářství USA v uplynulých letech.
Co čekat od zlata v případě Bidenova volebního vítězství?
Zdá se, že letošní dobrá výkonnost zlata a stříbra může pokračovat i ve čtvrtém čtvrtletí. Zvýšenou pozornost opět přitahuje takzvaně reflační obchodování, které přeje zlatu i komoditám. Výnosy dlouhodobých dluhopisů a akcie firem s malou tržní kapitalizací jsou na vzestupu a cena zlata se vrátila nad 1 900 USD za trojskou unci. Zároveň roste pravděpodobnost, že Joe Biden porazí v prezidentských volbách Donalda Trumpa.
Akcie: Co nakupovat za Bidena, co za Trumpa, a co v každé situaci?
Byla jich před americkými prezidentskými volbami plná média a nelze vlastně očekávat, že by tomu bylo někdy v budoucnu jinak. Akciové tipy. Podívejme se na ně (ještě jednou), než bude o výsledku samotných voleb jasněji (pak budou zase nové důvody, proč nakupovat nebo prodávat, nebojte se).
Bitcoin stojí 15 000 USD. Nastává po volbách další doba fedová?
S poklesem nadějí na takzvanou modrou vlnu (vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách a ovládnutí Senátu demokraty) přichází podle řady analytiků další éra Fedu. Masivní fiskální podpora ekonomiky USA může trvat déle, než se doufalo, případně být citelně slabší. A i v reakci na to strmě roste cena bitcoinu.

"Z byznysového pohledu byla v týdnu nejzajímavější situace v Kalifornii. Přes 58 % voličů se tam v rámci voleb vyslovilo pro návrh známý jako Proposition 22. Díky tomu mohou být řidiči společností, jako jsou Uber nebo Lyft, považováni za nezávislé dodavatele, na které se nevztahuje pracovní zákon přijatý v minulém roce. Na základě toho měli mít pracovníci v takzvané gig ekonomice nárok na dovolenou, nemocenskou nebo minimální mzdu. Akcie společnosti Lyft rostou v reakci na prosazení návrhu o 8 %, akcie Uberu dokonce o 20 %. Ostatně obě firmy nenechaly nic náhodě a do předvolební kampaně za prosazení návrhu investovaly (spolu s dalšími společnostmi) přes 200 milionů dolarů. Udělaly z toho tak nejdražší referendum v historii státu," upozornil také Martin Luňáček.

V týdnu rovněž zasedaly centrální banky USA, Spojeného království a ČR. Fed, Bank of England i ČNB ponechaly úrokové sazby beze změny. Fed v prohlášení zopakoval, že je připravený k dosažení cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici, a guvernér Jerome Powell na tiskové konferenci prohlásil, že monetární politika neztrácí sílu ani jí nedochází munice. ČNB v nové prognóze zhoršila ekonomický výhled pro příští rok a BoE navýšila objem programu skupování aktiv na 895 miliard liber ze 745 miliard liber.

Z ekonomických údajů investoři vyhodnocovali mimo jiné finální říjnové indexy nákupních manažerů, americkou obchodní bilanci, maloobchodní tržby v eurozóně nebo data z amerického trhu práce.

Ve Spojených státech v říjnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 638 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ekonomika vytvořila přibližně 600 tisíc míst po 672 tisících v září (revidováno z 661 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti klesla na 6,9 % ze 7,9 %, čekal se pokles na 7,7 %. Meziroční růst mezd v říjnu zpomalil na 4,5 %.

Hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí reportovaly ve Spojených státech mimo jiné společnosti Fox, QUALCOMM, Bristol-Myers Squibb, General Motors, Booking Holdings, T-Mobile US, Uber Technologies nebo CVS Health a ViacomCBS. V Evropě do výsledkové sezóny přispěly Ryanair Holdings, BNP Paribas, Bayer, BMW, Société Générale, Deutsche Lufthansa, ING Groep, AstraZneca, UniCredit, Commerzbank nebo Allianz. V Praze reportovaly hospodářské výsledky Erste Group Bank, Komerční banka a O2 Czech Republic.

Erste Group Bank v prvních devíti měsících roku spadl zisk na 637,1 milionu eur, vedení dále počítá s dividendami
Rakouské bankovní skupině Erste v prvních devíti měsících letošního roku spadl čistý zisk o 47,9 % na 637,1 milionu eur. Výsledek negativně ovlivnily především opravné položky, které dosáhly více než 870 milionů eur. Banka rovněž uvedla, že vedení na valné hromadě příští týden navrhne výplatu dividendy ze zisku za loňský rok ve výši 0,75 eura na akcii podmíněnou změnou postoje regulačních orgánů.
Komerční bance klesl v prvních devíti měsících roku čistý zisk o 45 % na 6,08 miliardy Kč
Komerční bance klesl čistý zisk za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně o 45 % na 6,08 miliardy Kč. Po očištění o jednorázové položky byl nižší o 44 %. Celkové výnosy klesly o 8,6 % na 22,35 miliardy Kč. Čísla byla ovlivněna dopady pandemie nemoci covid-19, banka mimo jiné zaúčtovala opravné položky ve výši 3,41 miliardy Kč.
Operátorovi O2 Czech Republic v prvních devíti měsících roku vzrostl zisk o 7,7 % na 4,33 miliardy Kč
Operátor O2 Czech Republic zvýšil za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk o 7,7 % na 4,33 miliardy korun. Provozní výnosy společnosti vzrostly o 2,2 % na 29,25 miliardy korun. K růstu zisku zásadní měrou přispěly provozní úspory, za zvýšením výnosů stojí příjmy z O2 TV a mobilních dat.

Výhled

Příštímu týdnu by na trzích měly dominovat dozvuk voleb v USA a další zprávy kolem pandemie nemoci covid-19. "Narůstající počet především evropských států, které přijímají preventivní opatření v rámci pandemie, je negativním faktorem pro riziková aktiva. Trh čeká na reakci hospodářské politiky, která by mohla očekávané nepříznivé negativní dopady mírnit," napsal analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Budoucí americký prezident Joe Biden coby levicový politik připravuje v USA výraznou daňovou a rozpočtovou stimulaci spojenou s významným tištěním peněz, připomněl analytik z GOLDEN GATE CZ Marek Brávník. "Čeká nás proto (dlouhodobě) další tištění peněz, ještě vyšší inflace, oslabování dolaru a skutečně vleklé období záporných reálných sazeb," uvedl. Vítězství Joea Bidena by mohlo podle ekonomů znamenat rovněž snížení překážek v mezinárodním obchodě.

Analytici: Trhy zareagují na vítězství Joea Bidena ve volbách. Akcie by měly posílit, dolar oslabit
Akciové trhy i americký dolar budou reagovat na dění kolem předání moci v USA, které nebude v rukavičkách. Shodli se na tom čeští analytici, které oslovila ČTK po zprávě amerických médií o tom, že kandidát Demokratické strany Joe Biden byl zvolen prezidentem Spojených států. V ekonomice očekávají uklidnění mezinárodních obchodních vztahů, ale také vyšší daně a další tištění peněz vedoucí k vyšší inflaci. Prezident Donald Trump zprávu o Bidenově vítězství dále odmítá.

Republikánský kandidát Donald Trump výsledek voleb prakticky po celou dobu sčítání hlasů zpochybňoval a opakovaně uváděl, že vítězem je on a volby se mu protistrana snaží jen ukrást. Ve vzduchu tak stále visí hrozba složité právní bitvy, ve které se Trumpův tým bude snažit výsledek zvrátit zpochybňováním korespondenčních hlasů, jež byly v některých případech doručeny až po konci voleb a vyznívaly převážně ve prospěch Bidena. Na druhou stranu se objevují i kritické hlasy republikánů k Trumpově postoji a okolí republikánského kandidáta na viceprezidenta údajně Mikea Pence dokonce přemlouvá, aby se od Trumpa odvrátil.

Z makroekonomických údajů budou investoři vyhodnocovat mimo jiné německou obchodní bilanci, čínskou, německou a také americkou inflaci, britskou nezaměstnanost, průmyslovou výrobu a obchodní bilanci, indexy ZEW pro Německo a celou eurozónu a v evropském měnovém bloku ještě průmyslovou výrobu, údaje o HDP za třetí čtvrtletí nebo obchodní bilanci.

Hospodářské výsledky představí v USA mimo jiné McDonald's, Lyft, Applied Materials, Cisco Systems nebo Walt Disney. V Evropě doplní výsledkovou mozaiku podniky Infineon Technologies, adidas, E.ON, Continental, Raiffeisen Bank International, Assicurazioni Generali, KBC Group, Merck KGaA, RWE, Siemens nebo Deutsche Telekom.

MONETA Money Bank: Cena akcií odráží rizika až příliš, věří Erste
Erste Group Bank ponechala pro akcie Monety Money Bank nákupní doporučení, cílovou cenu ale snížila z předpandemických 102 Kč na 68 Kč.

Na pražské burze hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí a prvních devět měsíců roku odtajní v úterý ráno energetická skupina ČEZ a ve čtvrtek fotovoltaická společnost Photon Energy.

ČEZ si podle analytiků ve výsledcích za prvních devět měsíců tohoto roku ve srovnání s loňskem polepší. Ve prospěch společnosti podle nich hrají vyšší nasmlouvané ceny za prodej elektřiny, v číslech by se naopak příliš neměly promítnout dopady pandemie covidu-19. Zatímco loni za devět měsíců dosáhl ČEZ čistého zisku 13,6 miliardy Kč a utržil 148,1 miliardy Kč, letos by mohl podle analytiků vykázat za stejné období čistý zisk přes 16,5 miliardy Kč a tržby mírně pod 160 miliardami Kč. Firma v srpnu také zpřesnila a zvýšila očekávaný celoroční cíl provozního zisku EBITDA na 62 až 64 miliard korun a cíl očištěného čistého zisku, ze kterého se vyplácí dividenda, na 21 až 23 miliard korun.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

"Volební týden v USA byl pro akcie mimořádně úspěšný. Index S&P 500 je nyní pod rezistencí v rámci poměrně širokého pásma. Prolomí ji, nebo ne? To může být otázka pro další dny, stejně jako další reakce investorů na možná ještě dlouhé povolební tahanice," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

pondělí dopoledne vyjdou výsledky obchodní bilance a běžného účtu Německa a v ČR zpráva o devizových rezervách. Odpoledne na trh pošle eurozóna index důvěry investorů od společnosti Sentix. Výsledky hospodaření zveřejní v Evropě firma Infineon Technologies a v USA společnosti McDonald's, Plug Power nebo Beyond Meat a Occidental Petroleum.

V noci na úterý na trh Čína pošle zprávu o inflaci, dopoledne vyjdou data o situaci na britském trhu práce, v Česku inflační statistika a ZEW odtajní indexy ekonomického sentimentu pro Německo a celou eurozónu. V USA se odpoledne investoři zaměří na statistiku otevřených pracovních pozic JOLTS. Do výsledkové sezóny na pražské burze přispěje ČEZ, v Evropě mimo jiné Uniper, adidas, voestalpine nebo Alstom a ve Spojených státech například D.R. Horton či Lyft.

Ve středu zásadní data zveřejněna nebudou. Ve Spojených státech vyjde například týdenní zpráva o žádostech o hypotéku. Výsledkovou mozaiku doplní v Evropě společnosti E.ON nebo Continental.

Čtvrteční dopoledne bude patřit datům z Británie (obchodní bilance, průmyslová výroba, HDP), německé inflaci nebo průmyslové výrobě v eurozóně. Ve Spojených státech odpoledne dojde na zprávu o inflaci a týdenní statistiku počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Večer ještě Spojené státy zveřejní bilanci federálního rozpočtu. Hospodářská čísla na trh pošlou v Evropě Raiffeisen Bank International, Assicurazioni Generali, KBC Group, Merck KGaA či Siemens, Deutsche Telekom a RWE a na Wall Street mimo jiné Applied Materials, Cisco Systems nebo Walt Disney.

pátek dopoledne Eurostat zveřejní zprávy o obchodní bilanci a HDP a ve Spojených státech se odpoledne trh zaměří na index cen výrobců či předběžný listopadový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Do výsledkové sezóny přispěje v Evropě mimo jiné firma Engie.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Pondělí předznamená to, co bude ekonomický kalendář servírovat v průběhu celého týdne. Na straně jedné to budou více než solidní data z reálné ekonomiky. Ta totiž ještě neodrážejí akceleraci podzimní vlny pandemie covidu-19 a následnou restriktivní reakci vlád, především v západoevropských zemích. Povzbudivé zářijové statistiky tak lze čekat ráno od německého zahraničního obchodu či ve čtvrtek od průmyslové výroby eurozóny jako celku nebo od HDP měnové unie za třetí čtvrtletí, který by měl potvrdit mezikvartální růst o 12,7 %. Čtvrté čtvrtletí ovšem přinese úplně jiný obrázek kvůli druhé vlně pandemie, což potvrdí vpřed hledící indikátory sentimentu - v pondělí to bude listopadový Sentix index důvěry investorů v eurozóně, v úterý poté ZEW index očekávání z Německa, respektive eurozóny jako celku.
  • Ekonomický kalendář Spojených států toho příliš nenabídne. Za pozornost budou stát pouze čtvrteční čísla o inflaci za říjen. Inflace zůstává bezpečně pod 2 %, v příštím roce ale hlavně kvůli efektu nízké statistické základny půjde inflace nahoru.
  • Klíčovým tuzemským číslem bude inflace za říjen, která bude zveřejněna v úterý. Očekáváme, že poprvé od loňského října bude meziroční růst cen začínat dvojkou, a inflace se tak vrátí do tolerančního pásma ČNB. Zmírnění inflačních tlaků by pak mělo být patrné i na jádrové inflaci. Hlavně ale pomůže zlevnění energií.
  • Vzhledem k pouze nepatrné korekci optimismu v samotném závěru minulého týdne lze předpokládat, že minimálně vstup do nového týdne bude opět na pozitivní vlně, z čehož na globálním trhu profituje euro, v regionu pak svědčí praktiky všem měnám včetně koruny. Krátkodobě tak nelze vyloučit její další posilování, postupně se ale bude zvyšovat riziko korekce.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat