Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně klesla o 5,8 %, proti druhému kvartálu HDP vyskočil o 6,2 %

Propad české ekonomiky se v letošním třetím čtvrtletí zmírnil. Hrubý domácí produkt klesl meziročně o 5,8 %. Ve druhém čtvrtletí se snížil o 10,9 %, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve třetím čtvrtletí vzrostl o 6,2 %. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad.

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíce ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

V meziročním srovnání klesla hrubá přidaná hodnota ve všech odvětvích národního hospodářství. Negativní vliv na snížení HPH měl hlavně vývoj v průmyslu a obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství.

ČR - meziroční a mezičtvrtletní vývoj HDP

V pátek zveřejněný předběžný odhad prozatím nespecifikuje detaily vývoje HDP, bližší strukturu zveřejní ČSÚ v dalších týdnech.

Analytici oživení ekonomiky ve třetím čtvrtletí očekávali. Zveřejněná čísla jejich odhady dokonce překonala. Ekonomové ovšem upozornili, že kvůli špatnému vývoji koronavirové epidemie potrvá oživení jen jeden kvartál a ve čtvrtém čtvrtletí bude meziroční pokles HDP opět dvojciferný.

Vláda kvůli koronaviru začala přijímat opatření, která měla zamezit šíření nákazy, od března. Omezila volný pohyb osob a cestování, sdružování, podnikání, kulturu, sport, školní výuku a další aktivity. Některé firmy kvůli tomu zavřely provozy, jiným naopak chyběli zaměstnanci, třeba i kvůli uzavřeným hranicím.

Od poloviny května se restrikce začaly postupně uvolňovat, což ale platilo jen do září, kdy se počty nakažených začaly znovu výrazně zvyšovat. Aktuálně je opět řada obchodů zavřených, supermarkety nesmějí mít otevřeno po 20.00 a v neděli, zavřené jsou také školy a restaurace smí prodávat pouze přes výdejní okénka.

Analytici: Druhá vlna pandemie oživení ze třetího čtvrtletí zastavila

Překvapivě dobrý výkon české ekonomiky ve třetím čtvrtletí již neodráží její aktuální stav, protože oživení zastavila druhá vlna šíření koronaviru. Shoduje se na tom většina analytiků oslovených v pátek agenturou ČTK. O celoročním výsledku tak rozhodnou až data za čtvrté čtvrtletí, v němž ekonomové právě kvůli pandemii očekávají opětovný mezičtvrtletní pokles HDP. Celoroční propad ekonomiky prozatím očekávají na úrovni kolem osmi procent.

"Nad očekávání příznivý růst tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí je z dnešního pohledu méně podstatný, jelikož další vývoj narušila druhá vlna pandemie. Z titulu obnovených restrikcí ekonomika v posledním čtvrtletí letošního roku opět mezičtvrtletně poklesne. Meziroční propad HDP tak v posledním čtvrtletí letošního roku opět zesílí a patrně překoná i dosud rekordní propad z druhého čtvrtletí. Tuzemská ekonomika tak kopíruje vývoj ve tvaru W," uvedl hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler.

Rovněž podle analytika ze společnosti AKCENTA CZ Miroslava Nováka je nyní jasné, že oživení domácí ekonomiky bude letos mít tvar W, tedy že bude doprovázený dvěma poklesy. "O výsledku HDP za celý letošní rok rozhodne hloubka hospodářského propadu ve čtvrtém čtvrtletí. Je nutné zdůraznit, že čísla za třetí čtvrtletí jsou kvůli aktuálnímu vývoji pandemie věcí minulosti a nereflektují současnost," dodal.

I podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka je s příchodem druhé vlny pandemie zřejmé, že se v posledním čtvrtletí ekonomika opět ponoří do hlubokého poklesu. "Vzhledem k nejistotě ohledně délky trvání opětovně zavedených preventivních opatření je obtížné odhadovat ekonomické dopady. Nicméně celoroční propad HDP by se mohl pohybovat kolem osmi procent," uvedl.

"Tuzemské hospodářství v posledním čtvrtletí letošního roku nejspíše znovu klesne a velká část či celé oživení ze třetího čtvrtletí přijde vniveč," uvedl i ekonom z Komerční banky Martin Gürtler.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že údaje za třetí čtvrtletí jsou výsledkem extrémně nízké základny z období, kdy velká část ekonomiky "stála". V posledním čtvrtletí roku tak podle něj ekonomika obnoví propad. Ten může mezičtvrtletně dosáhnout pěti až deseti procent. "Meziročně tak skončí čtvrté čtvrtletí pravděpodobně ve dvojciferném propadu, který může být i hlubší než dosud rekordní druhý kvartál s hodnotou -10,9 %," uvedl.

Naopak podle analytika z ČSOB Petra Dufka je pravděpodobné, že propad HDP nebude tak dramatický jako ve druhém čtvrtletí. Proto podle něj ani celoroční výsledek české ekonomiky nemusí být až tolik vzdálený od očekávaného propadu o sedm procent, uvedl.

Hlavní ekonom TRINITY BANK Lukáš Kovanda upozornil, že předběžné údaje jsou zatíženy značnou mírou nejistoty a mohou se ještě poměrně výrazně měnit. "Po vzepětí třetího čtvrtletí bude následovat ekonomický pokles posledních tří měsíců letošního roku. Česká ekonomika tak letos klesne výrazněji, než se - z dnešního pohledu optimisticky - předpokládalo ve třetím čtvrtletí. Pokles nebude činit šest, ale minimálně osm procent," uvedl.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč upozornil, že i přes dobrý výsledek je mezičtvrtletní růst českého HDP slabší než v řadě zemí eurozóny. "Pro Belgii, Francii a Rakousko platí, že mezičtvrtletní růst HDP ve třetím čtvrtletí vesměs překonal deset procent, v případě Francie činil dokonce 18,2 %. Zároveň je ale také pravda, že se tyto ekonomiky zotavují z velmi prudkého propadu, který byl ve druhém čtvrtletí hlubší než v případě České republiky," uvedl.

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 8,2 %. Německá vláda navíc mírně zlepšila výhled na letošní rok - dosud kvůli dopadům koronavirové krize počítala s propadem o 5,8 %, nyní čeká pokles o 5,5 %.

Zdroj:
ČTK, tradingeconomics.com
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
4. 8. 2021 9:00
Petr Zýma (XTB): Z technického hlediska se zajímavě na SHORT jeví Nasdaq 100, u S&P 500 zatím…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
3. 8. 2021 11:53
Pírko (Bohemian Empire): "Perspektivní" růstové tituly mohou mít problém, až zdraží peníze. V…
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat