25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Zdá se, že i české domácnosti se již oklepaly z výsledku britského referenda. Obavy spojené s odchodem Británie z EU se na náladě českých domácností projevily negativně. Důvěra tuzemských spotřebitelů se postupně snižovala v průběhu celého prvního pololetí a v červenci spadla na nejnižší hodnotu od října 2014. Srpnový konjunkturální průzkum ale přinesl ukázal na zlepšení situace a první vzestup české spotřebitelské důvěry v letošním roce.
Oproti červenci se české domácnosti v srpnu tolik neobávaly zhoršení celkové ekonomické situace v ročním horizontu. Snížily se jak jejich obavy ze zvýšení nezaměstnanosti, tak z růstu cen. Spotřeba domácností by tak měla zůstat hlavním tahounem české ekonomiky s nejvýznamnějším pozitivním příspěvkem k jejímu růstu.
Solidně se vyvíjí i situace u klíčových obchodních partnerů ČR, růst německé ekonomiky o solidních 0,4 % mezičtvrtletně a 1,8 % meziročně to jen podtrhuje.
Ani dosavadní dílčí měsíční statistiky za prázdninové měsíce nenaznačují, že by se situace po britském referendu dramaticky zhoršila. Lepší náladu v rámci srpnového konjunkturálního průzkumu zaznamenaly nejen české domácnosti, ale i podnikatelský sektor, a to v průmyslu, stavebnictví i obchodě.
Příznivý makroekonomický rámec se bude na devizovém trhu projevovat v kurzové stabilitě české koruny vůči euru v samotné blízkosti úrovně kurzového závazku 27 EUR/CZK. Těsně nad touto úrovní bude kurz udržovat pokračující intervenční aktivita ČNB.
Autorem textu je hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Psáno pro deník E15 publikovaný 25. srpna 2016.