ČEZ v úterý zveřejní výsledky. Podle analytiků čistý zisk firmy loni meziročně vzrostl téměř o třetinu
Čistý zisk energetické společnosti ČEZ loni meziročně vzrostl o 29 % na 18,8 miliardy korun. Tržby zůstaly na předloňské úrovni 203,7 miliardy korun. Vyplývá to z odhadů analytiků, které ČTK oslovila. ČEZ oznámí hospodářské výsledky za loňský rok v úterý.

Po třetím čtvrtletí vzrostl čistý zisk firmy o 13 % na 16,6 miliardy korun. V posledním čtvrtletí se podle analytiků dostal ČEZ z předloňské ztráty 0,1 miliardy korun do zisku 2,2 miliardy.
"Ziskovost by mělo pozitivně ovlivnit vyšší využití jaderných elektráren, nicméně působit by měly i negativní faktory v podobě nižších realizovaných cen a zvýšených nákladů na nákup emisních povolenek," uvedl analytik z Komerční banky Miroslav Frayer. Důvodem výrazného meziročního rozdílu u čistého zisku za poslední čtvrtletí jsou podle něj odpisy dlouhodobého majetku za 3,1 miliardy korun, které firma zaúčtovala na konci roku 2016.
Analytik z České spořitelny Petr Bártek uvedl, že na čistém zisku se podílely i jednorázové výnosy z prodeje akcií maďarské společnosti MOL a z prodeje bytů na pražském sídlišti v Písnici.
"Firmě se pravděpodobně podařilo zamknout si lepší budoucí prodejní ceny elektřiny než donedávna. Klíčovou informací bude jakákoli zmínka možného dělení společnosti či dalších informací v souvislosti s případnou stavbou nových jaderných reaktorů," doplnil analytik z BH Securities Martin Vlček. ČEZ na konci ledna uvedl, že z variant transformace společnosti je nejlépe hodnocenou ta možnost, kdy by se jaderné a konvenční zdroje oddělily od distribuce a takzvané nové energetiky.
"Tradičně nejsledovanější záležitostí bude výhled hospodaření na letošní rok a rovněž to, zda ČEZ zveřejní návrh letošní dividendy," sdělil analytik z Fio banky Jan Raška. Loni firma vyplatila dividendu 33 korun na akcii. Většina analytiků očekává stejnou výši i letos. Podle některých by mohla být o dvě koruny vyšší.
ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 % akcií.