Chceme bydlet ve svém. Kvůli koronaviru na to ale nebudeme mít, myslí si dvě třetiny Čechů

Téměř dvě třetiny Čechů, kteří by chtěli bydlet ve vlastním, si myslí, že kvůli koronavirové epidemii a jejím dopadům na ekonomiku bude složitější na ně dosáhnout. Ukázal to průzkum pro Generali Investments. Současná situace již nyní dělá v souvislosti s bydlením Čechům vrásky. Třetina z nich má strach, že nebudou schopni platit nájem či hypotéku. Stejný počet je zároveň ochotný slevit ze svých nároků a spokojit se například s menší obytnou plochou nebo s horším stavem nemovitosti.

Koronavirová krize a související pokles ekonomiky zkomplikovaly téměř třetině Čechů situaci s bydlením. Jak ukázal průzkum Generali Investments mezi ekonomicky aktivními lidmi, 6 % respondentů má již nyní problém platit nájem nebo hypotéku. Více než pětina lidí se bojí, že jim stejný problém hrozí v blízké budoucnosti. O snížení nájmu přesto své pronajímatele zatím požádalo jen 6 % respondentů. Hned třem čtvrtinám z nich však následně vyšel pronajímatel alespoň částečně vstříc.

Průzkum zároveň potvrdil, že drtivá většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Před pronájmem jej upřednostňuje 92 % respondentů. O změně bydlení v následujících pěti letech přemýšlí 4 z 10 respondentů. Téměř dvě třetiny z těch, kteří si vlastní byt nebo dům teprve chtějí pořizovat, ale mají strach, že v důsledku pandemie to pro ně bude ještě složitější než dříve. Každý dvacátý respondent musel koupi odložit, dalších 8 % pak odpovědělo, že nebude schopno na vlastní bydlení šetřit.

"V Česku dlouhodobě pozorujeme trend toho, že se lidé kvůli rostoucí ceně rezidenčních nemovitostí stále častěji rozhodují bydlet v pronájmu, ačkoli by preferovali život ve vlastním. Na situaci již reaguje i trh – řada developerů začíná stavět projekty určené čistě pro nájemní bydlení. Koronavirová krize tento vývoj pravděpodobně ještě posílí, protože zatímco příjmy domácností klesají, ceny bytů rostou," říká Marek Bečička, ředitel Real Estate Generali Investments CEE.

Klesající nároky na bydlení kvůli dopadům koronavirové pandemie

Téměř třetina respondentů zároveň přiznala, že v důsledku zhoršení ekonomické situace, které zapříčinila koronavirová pandemie, slevila ze svých nároků na bydlení. Přes 12 % je například ochotných bydlet v menším, téměř desetina snížila své nároky na stav nemovitosti a každý dvacátý slevil z nároků na energetický štítek bydlení.


Generali Fond realit: Zjistěte více ZDE


Na poptávku Čechů po bytech a domech pak budou mít vliv i změny v jejich pracovním životě. Téměř čtvrtina respondentů v současnosti pracuje alespoň částečně z domova. V Praze je to dokonce přes 40 % ekonomicky aktivních lidí. "Lze očekávat, že výrazné rozšíření home office se podepíše nejen na trhu s kancelářskými prostory, ale i na poptávce po rezidenčním bydlení, protože lidé již nebudou tak vázáni každodenním dojížděním do práce. Tento trend nám potvrdil i provedený průzkum," upozorňuje Bečička.

Více než čtvrtina respondentů, kteří se chtějí výhledově stěhovat a kvůli koronaviru změnili způsob práce, v důsledku toho vybírá nové bydlení v lokalitě vzdálenější od centra, nebo dokonce v jiné obci. Přes 7 % z nich pak vybírá byt nebo dům, kde budou moci mít vyhrazený prostor pro práci.

Nižší rozpočet na bydlení

Koronavirová krize a související pokles ekonomiky se podepsaly i na finančních možnostech lidí. Čtvrtina respondentů je nyní za nájem či hypotéku ochotna platit nižší částku. U většiny z nich je ale rozdíl nižší než 2 000 korun měsíčně. O více než 5 000 korun se měsíční rozpočet na nájem či hypotéku snížil u jednotek procent respondentů.

Průzkum Generali Investments probíhal na konci září 2020 prostřednictvím služby Instant Research. Zúčastnilo se jej 1 084 ekonomicky aktivních lidí z České republiky.

Generali Investments trh s nemovitostmi sleduje dlouhodobě, a to jak v rámci Česka, tak celého regionu střední Evropy. Před rokem společnost otevřela pro investory z veřejnosti Generali Fond realit, který klade důraz na nemovitosti související s fundamentálními potřebami lidí, tedy bydlením a základními službami. Kromě prémiových rezidenčních nemovitostí v žádaných lokalitách fond plánuje investovat i do retailových prostor.

Česká republika
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Bydlení
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
19. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Lukáš Novotný, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat