US MARKETOtevírá za: 9 h 33 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Chcete vydělat i ve druhém pololetí? 6 opatření pro vaše portfolio

Silná akciová rally překonala v prvním pololetí očekávání většiny investičních odborníků. Investoři jsou si ochotni za každý dolar korporátních zisků připlatit, přestože jejich růst zůstává tlumený. Od začátku roku začalo více investorů věřit, že by mohlo být oživení světové ekonomiky udržitelné. Nejistota z trhů ale nevymizela. Jak naladit své portfolio na druhou polovinu roku 2013?

1. Dostaňte se do hry

Po velkolepé rally je trh zralý na korekci. Nyní pro ni navíc mluví i sezónní vzorce. Přesto trh medvědům zatím servíruje spíše zklamání. Dokud bude každý pokles pouze lákat investory ze všech jiných koutů finančního světa (například z dluhopisových trhů) k nákupům, budou akciové korekce mělké a s jepičím životem.

Scott Wren, stratég z Wells Fargo, je přesvědčen, že nemá smysl čekat, a radí jít na trh s třetinou peněz vyčleněných na akcie. Zbytek doporučuje "vyčerpat" v pravidelných intervalech. Tato strategie, často nazývaná "průměrování", funguje snáze, když je na trhu zvýšená volatilita, kterou Wren predikuje do konce roku.

Ron Florance, výkonný ředitel investičních strategií ve Wells Fargo, doporučuje včasné vybírání zisků a rebalancování portfolia za účelem získání požadovaného mixu akcií, dluhopisů, hotovosti a dalších tříd aktiv. Dále radí prodávat vítěze a volné prostředky investovat do poražených a rebalancovat vždy k určitému datu (k prvnímu dni nového roku nebo kvartálu).

2. Držte se nadále v defenzivě

Investoři sice začínají býkům věřit, ale kvůli své niterné skepsi preferují defenzivní akcie. Hlavně ty s nadprůměrnými dividendovými výnosy, podprůměrnou volatilitou a relativně malou citlivostí na rozmary ekonomiky. Je pravidlem, že býčí trhy táhnou akcie, které benefitují ze zlepšující se ekonomiky, jako jsou technologie, průmysl a sektory základních materiálů. Není od věci začít tyto sektory detailněji sledovat, ale smysl zatím dává spíše konzervativnější postoj.

Období od května do října nebývalo akciovým trhům nikdy příliš nakloněné. S&P 500 za tyto měsíce klesl v roce 2010 o 16 %, v roce 2011 o 19 % a loni o 10 %. Funkci zajištění mohou plnit právě defenzivní akcie (například ze sektorů zdravotní péče a rychloobrátkového spotřebního zboží), které od roku 1990 v této rizikové periodě překonávaly výnosy indexu S&P 500.

3. Držte se dividend

Dividendy představují historicky zhruba 40 % akciových výnosů. Jsou navíc o 70 % méně volatilní než firemní zisky. Podle reportu JPMorgan od roku 1972 do konce roku 2012 společnosti, které začaly vyplácet dividendu nebo ji zvyšovaly, vynášely ročně 9,5 % v porovnání s 1,6 % u akcií bez výplaty dividendy. Dividendový výnos S&P 500 je 2,1 %, což je zhruba srovnatelné s výnosem desetiletých amerických státních dluhopisů.

Počet společností, které začaly vyplácet dividendu, dosáhl podle JPMorgan v roce 2012 18letého maxima. Je zde navíc prostor pro navyšování dividend, protože navzdory firemním rozvahám plným hotovosti podíl korporátních příjmů vyplácených v dividendách zůstává pod historickým průměrem.

Přesto by měli být investoři vybíraví a opatrní. Podle Richarda Bernsteina z Richard Bernstein Advisors nabyli dojmu, že je dividendové investování bezrizikové. Ani dividendové akcie přitom nejsou imunní vůči propadům, které může vyvolat růst úrokových sazeb. Mnoho dividendových favoritů (obzvláště ze sektoru utilit a spotřebního zboží) začíná být drahých.

4. Vsaďte na tyto sektory

Sektor zdravotní péče nabízí investorům podle Mary Ann Bartels ze strategického oddělení Bank of America Merrill Lynch kromě defenzivních pozic také atraktivní výnosy a potenciál dlouhodobého růstu. Farmaceutické společnosti ustály expiraci patentů a jejich produktové řady jsou plné potenciálních "trháků". Damien Conover z Morningstar doporučuje Sanofi vzhledem k její silné pozici na farmaceutickém trhu.

James Swanson, hlavní stratég MFS Investment Management, fandí technologiím. Na vrcholu bubliny v roce 2000 dodával tento sektor indexu S&P 500 15 % zisků, přičemž představoval celou třetinu hodnoty indexu. Dnes ho zásobuje 19 % zisků, ale představuje méně než pětinu hodnoty indexu. Další změnou oproti dobám minulým je menší volatilita technologických akcií oproti trhu. Vyhlídky sektoru jsou dobré. Po letech odkládání navyšují firmy výdaje na hardware, software a síťové systémy a přesouvají velké množství dat do cloudu. Nejvíce by z tohoto trendu měly těžit Cisco Systems a Microsoft.

5. Chtějte akcie s příběhem

Investory v posledních letech na trzích trápilo, že se akcie pohybují svorně bez ohledu na fundamenty jednotlivých firem. Špatné zprávy z Evropy nebo zklamání z ekonomického indikátoru táhly dolů celý trh. To se ale mění. Například Saira Malik, šéfka akciových analýz v TIAA-CREF, věří, že lze s trochou námahy vytvořit portfolio z akcií, které se obchodují na základě svých fundamentů, a nemá smysl lámat si hlavu nad tím, jak mohou s trhy zahýbat makroekonomické události.

Malik vyhledává společnosti, kterým se daří získávat větší podíl na trhu, jsou schopny zvyšovat ceny a zlepšují efektivitu, což vede k růstu jejich marží bez ohledu na vývoj domovské ekonomiky. Příkladem za všechny je německý farmaceutický gigant Bayer, který navzdory evropské dluhové krizi prosperuje, protože má svůj byznys celosvětově rozložený. Společnost vyplácí akcionářům dividendu a investoři od ní mohou čekat dvojciferný růst zisků.

Za zvážení podle Malik stojí také Realogy, která vlastní Century 21, Coldwell Banker a další značky z oblasti realit. Akcie je sázkou na oživení na americkém nemovitostním trhu. Firma zlepšuje finanční ukazatele díky postupnému splácení drahých úvěrů, což by jí mělo pomoci nastartovat zisky. Dále Malik favorizuje Union Pacific, která by měla vydělávat na přepravě ropy.

6. Hlídejte si úroková rizika

Úroky někdy budou muset začít růst. Až se tak stane, dluhopisoví investoři utrpí ztráty, protože se ceny dluhopisů pohybují v opačném směru než úrokové míry. Řešením je vybudovat úrokově neprůstřelné portfolio.

Investoři prahnoucí po vyšších výnosech se mohou nalézt v rizikovějších instrumentech. "Dokud nevzrostou obavy o zdraví korporátní Ameriky, dluhopisům spekulativnějších stupňů se bude dařit dobře," říká Alec Young z S&P Capital IQ. "S defaultní mírou 2,5 % u junk bondů (hluboko pod průměrem 4 %) není zatím doba k obavám." Dluhopisy – obzvláště ty kvalitnější – jsou stále nejlepším způsobem vyvažování rizika medvědího trhu na akciích.

Zdroj: Kiplinger

Investiční a ekonomický výhledInvestiční strategieSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika