Čistý zisk Erste Group Bank v prvním čtvrtletí stoupl o 12,2 % na 377 milionů eur, zisk České spořitelny mírně klesl

Rakouské bankovní skupině Erste v letošním prvním čtvrtletí vzrostl čistý zisk o 12,2 % na 377 milionů eur. Vedení společnosti potvrdilo celoroční výhled, který počítá s návratnosti kapitálu nad 11 % a tempem růstu výnosů nad tempem růstu nákladů. Zisk dceřiné České spořitelny v prvním čtvrtletí klesl o 3,1 % na 3,9 miliardy Kč.

Čistý úrokový výnos Erste v prvním čtvrtletí dosáhl 1,16 miliardy eur, v loňském prvním kvartálu činil 1,08 miliardy eur. Čistý výnos z poplatků a provizí stoupl na 487,7 milionu eur z 478,6 milionu eur a čistý zisk z finančních operací vzrostl na 153,3 milionu eur z 11,3 milionu eur.

Celkové provozní příjmy Erste v prvním čtvrtletí stouply z 1,66 miliardy eur na 1,77 miliardy eur a provozní náklady se zvýšily z 1,07 miliardy eur na 1,12 miliardy eur. Provozní zisk se zvýšil z 590,2 milionu eur na 656 milionů eur. Čistá úroková marže klesla na 2,18 % z z 2,27 % v loňském prvním čtvrtletí, respektive z 2,33 % na konci loňského roku.

Vzrostl objem úvěrů i vkladů klientů. Úvěry poskytnuté klientům vzrostly ze 142,06 miliardy eur na 151,96 miliardy eur. Vklady klientů se zvýšily ze 155,31 miliardy eur na 166,22 miliardy eur.

Poměr nesplácených úvěrů k celkovému objemu úvěrů klesl meziročně z 3,7 % na 3 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci března 91,4 %, na konci prosince 2018 byl 91,8 %. Kapitálová přiměřenost CET1 byla na konci prvního čtvrtletí 13,2 %, na konci prosince 2018 byla 13,5 %. Erste také vykázala čisté rozpuštění opravných položek ve výši 36 milionů eur.

Ve výhledu pro letošní rok vedení Erste zopakovalo, že plánuje dosáhnout návratnosti kapitálu (RoTE) nad 11 %. Výnosy Erste by měly růst rychleji než náklady. Náklady na riziko se podle managementu Erste zvýší, stále ale zůstanou blízko historických minim (10-20 bazických bodů). Výsledek v Rumunsku negativně ovlivní zavedení bankovní daně, jejíž sazbu Erste očekává do 20 % s negativním dopadem do provozního výsledku do 20 milionů eur.

"Ze současného pohledu jsme skvěle připraveni splnit své cíle pro rok 2019," uvedl generální ředitel Andreas Treichl. Upozornil, že příjmy rostou rychleji než náklady, úvěrová rizika jsou nízká a návratnost hmotného kapitálu zůstává vysoká.

Analytici: Výsledky nepřinesly výraznější překvapení, trh by neměl příliš reagovat

"Provozní výnosy za první čtvrtletí naplnily očekávání, zatímco provozní náklady byly nepatrně vyšší. Čistý zisk předčil odhady trhu, což souviselo především s rozvazováním opravných položek, snižováním objemu úvěrů v prodlení a nižší efektivní mírou zdanění. Nečekáme příliš silnou reakci akcií, a výsledky tak celkově hodnotíme neutrálně," uvedl analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Z našeho pohledu čísla Erste nepřinesla žádné výraznější překvapení a potvrdila pokračující rychlý růst výnosů a pokračování pozitivního trendu poklesu nesplácených úvěrů. Uklidněním pro investory může být rovněž relativně malý očekávaný dopad zavedení bankovní daně v Rumunsku," dodal analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí i v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a Srbsku. V ČR Erste působí prostřednictvím České spořitelny, která je největší bankou v Česku podle počtu klientů, ke konci prvního čtvrtletí jich měla 4,63 milionu.

Zisk České spořitelny klesl v prvním čtvrtletí o 3,1 % na 3,9 miliardy Kč

České spořitelně klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 3,1 % na 3,9 miliardy Kč. Provozní zisk ovšem vzrostl o 11,2 % na 5,4 miliardy Kč.

Největší podíl na nárůstu provozního zisku měl čistý úrokový výnos v souvislosti s rostoucími úvěrovými obchody a zvyšováním úrokových sazeb. Na poklesu objemu konsolidovaného čistého zisku se výrazně podílel povinný příspěvek do Fondu pro řešení krize, který stoupl o více než 50 % na 0,7 miliardy Kč.

Čistý úrokový výnos vzrostl ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2018 o 11,3 % na 7,3 miliardy Kč a čistý výnos z poplatků a provizí se zvýšil o 2,8 % na 2,2 miliardy Kč. Čistý zisk z obchodních operací naopak meziročně klesl o 12,4 % na 0,6 miliardy Kč.

Hrubý objem klientských úvěrů očištěný o vliv reverzních repo operací meziročně vzrostl o 8,6 % na 715,2 miliardy Kč. Z toho portfolio úvěrů domácnostem (pouze ČS) se v meziročním srovnání zvětšilo o 8,4 % na 387,9 miliardy Kč, především díky hypotékám fyzickým osobám (+9,9 %), úvěrům malým podnikům (+6,8 %) a spotřebitelským úvěrům (+4,3 %).

Závazky ke klientům vzrostly ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2018 o 9,1 % na 992 miliard Kč. Vklady domácností se zvýšily o 7,9 % na 684,1 miliardy Kč, vklady firem vzrostly o 3,9 % na 202,2 miliardy Kč a vklady klientů veřejného sektoru se zvýšily o 31,1 % na 105,7 miliardy Kč.

"V obchodních výsledcích za první čtvrtletí se pozitivně odrazil dobrý stav české ekonomiky. V porovnání s předcházejícím rokem jsme za první tři měsíce roku dokázali poskytnout více úvěrů jak obyvatelům, tak firemní klientele. Objem portfolia hypoték domácnostem vzrostl meziročně téměř o 10 %. Výborného výsledku jsme dosáhli také v oblasti depozit, jejichž objem se zvýšil o více než 9 %. Zlepšování naší efektivity se projevilo v nárůstu provozního zisku," uvedl předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon.

Zdroj:
Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat