ČNB potřetí v řadě zpřísnila měnovou politiku, dvoutýdenní repo sazbu posunula na 1,5 %

Česká národní banka na zářijovém zasedání potřetí v řadě a už počtvrté v tomto roce zvýšila úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazbu bankovní rada zvýšila o 25 bazických bodů na 1,5 %, lombardní sazbu posunula z 2,25 % na 2,5 % a diskontní sazbu zvýšila z 0,25 % na 0,5 %. Zasedání rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů, pro zvýšení sazeb jich ruku zvedlo šest.

Zvýšení úrokových sazeb se očekávalo. Dvoutýdenní repo sazba se nyní nachází na úrovni, kde byla naposledy v roce 2009. ČNB obvykle sazby upravuje na zasedáních spojených se zveřejněním nové prognózy, toto "pravidlo" ovšem nyní stejně jako v červnu porušila. Novou prognózu ČNB zveřejní na začátku listopadu, kdy proběhne letošní předposlední měnověpolitické zasedání.

Bankovní rada podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka označila rizika pro odhadovaný vývoj hospodářství ze srpnové prognózy jako vyrovnaná a nevýrazná. Nejistotou v odhadovaném vývoji je sílící protekcionismus ve světovém obchodě a dění kolem brexitu, uvedl šéf banky. Člen rady, který hlasoval pro ponechání měnové politiky beze změny, argumentoval podle Rusnoka mimo jiné tím, že trojí zvýšení sazeb za sebou je poměrně neobvyklé, a mohlo by tak být vhodné jejich růst mírně zpomalit.

Rusnok v polovině září v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že by se sazby v Česku v letošním roce mohly zvýšit ještě dvakrát. Poslední letošní měnověpolitické zasedání je naplánované na druhou polovinu prosince.

Na tiskové konferenci po zářijovém zasedání Jiří Rusnok možnost ještě jednoho růstu úrokových sazeb v tomto roce připustil. "Podle prognózy vychází, že by sazby měly jít do budoucna ještě nahoru, k 2,5 až 3 %. Ale neříkáme, že to musí být do konce roku. V listopadu bude nová prognóza, ta nám to ukáže. Vyloučit se to tedy nedá," uvedl.

Ekonom: ČNB letos neřekla poslední slovo. Hypotéky zdraží

"Rozhodnutí ČNB zvýšit úrokové sazby se na základě dřívějších vyjádření jejích představitelů čekalo. ČNB dle našeho názoru neřekla se zvyšováním sazeb v letošním roce poslední slovo a učiní tak ještě jednou, a to patrně na příštím jednání začátkem listopadu, kdy bude mít bankovní rada k dispozici novou prognózu. Rychlost zvyšování sazeb v příštím roce se bude odvíjet do velké míry od kurzu české koruny, v tuto chvíli se však s ohledem na pomaleji posilující českou měnu jeví v příštím roce jako pravděpodobná další dvě až tři zvýšení úrokových sazeb," říká hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler.

"V kontextu vývoje tuzemské ekonomiky jsou současné kroky banky ve směru utahování měnové politiky žádoucí. Inflace zrychluje a v příštím roce by měla překonat 3% hranici. Zvýšení cen sice půjde částečně na vrub nabídkovým vlivům, jako jsou ceny energií a potravin, které jsou z pohledu centrální banky méně podstatné, zrychlit by však měla dále také jádrová inflace z titulu svižného růstu mezd spojeného s přehřátým trhem práce. Naopak koruna v poslední době neposiluje tak rychle, jak se dříve předpokládalo, a růst cen tak dostatečně nebrzdí," pokračuje ekonom.

"Zvyšování sazeb ČNB a očekávání jejich dalšího růstu se promítá také do tržních sazeb delších splatností, které se v posledních týdnech dostaly na nejvyšší úroveň za posledních sedm let. To se bude promítat i do sazeb úvěrů. Zatímco v posledních měsících hypoteční sazby vesměs stagnovaly, částečně i vlivem konkurenčního boje na bankovním trhu před začátkem platnosti přísnějších doporučení centrální banky, nyní lze čekat, že se v dalších měsících začnou opět zvyšovat a koncem  roku budou poblíž 3 %," dodává Jakub Seidler.

Koruna na rozhodnutí ČNB v prvních momentech reagovala mírným posílením. Ve 13.05 se obchodovala na úrovni 25,60 EUR/CZK, před zveřejněním rozhodnutí bankovní rady byl kurz 25,63 EUR/CZK.

Ekonomika poroste pomaleji, inflace bude naopak vyšší, odhadla ČNB v srpnu

V srpnové prognóze ČNB zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce. Hrubý domácí produkt podle ní letos vzroste o 3,2 %, v květnové prognóze banka expanzi odhadovala na 3,9 %. Pro příští rok ČNB odhad ponechala na 3,4 %, pro rok 2020 očekává růst o 3,3 %.

V případě inflace ČNB odhad pro třetí čtvrtletí příštího roku zvýšila na 2,1 %. V květnové prognóze počítala s 1,8 %. Pro čtvrté čtvrtletí 2019 odhad banka zvýšila na 2 % z předchozích 1,9 %.

Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka zhruba vyrovnaná. Nejistotou může být rychlost odeznívání negativního sentimentu působícího na kurz české měny a nárůst protekcionistických opatření ve světovém obchodu.

Centrální banka nyní očekává, že průměrný kurz koruny letos bude 25,50 EUR/CZK, příští rok by měla koruna posílit na 24,60 EUR/CZK. V květnu ČNB odhadovala kurz pro letošní rok 25 EUR/CZK a pro příští rok 24,40 EUR/CZK. V roce 2020 by měla koruna posílit na 24,20 EUR/CZK.

Od základní úrokové sazby se odvíjejí úroky komerčních úvěrů, lombardní sazba je míra, za kterou si obchodní banky mohou půjčovat u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Na diskontní sazbu jsou navázána například penále za nesplácené úvěry či neuhrazené daně.

Růst HDP v druhém čtvrtletí zpomalil na 2,4 %, inflace v srpnu stoupla na 2,5 %

Meziroční růst tuzemské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil na 2,4 % z 4,2 % v prvním kvartálu. Mezičtvrtletní růst HDP ale zrychlil na 0,7 % z 0,5 %.

Podle Českého statistického úřadu růst ekonomiky táhla domácí i zahraniční poptávka. Nejvíce k expanzi přispěly investiční výdaje a spotřeba domácností. Podniky více investovaly do strojů a zařízení. Významné byly taky investice do dopravních prostředků, hlavně u dopravních podniků. Kromě toho vzrostly investice krajů a obcí do dopravní infrastruktury. Domácnosti více utrácely za zboží i služby.

Spotřebitelské ceny v srpnu meziročně stouply o 2,5 %, v červenci tempo inflace činilo 2,3 %. Na zrychlení růstu cen se podepsalo hlavně zdražení bydlení. Proti loňskému srpnu byly dražší i doprava, rekreace a kultura.

Česká národní banka je první centrální bankou v Evropské unii, která se během současného hospodářského cyklu rozhodla zvýšit úrokové sazby, a třetí centrální bankou ekonomicky vyspělé země, která tak v pokrizovém období učinila. Poprvé v ČR úrokové sazby stouply loni na začátku srpna, dvoutýdenní repo sazba se tehdy zvýšila o 20 bazických bodů na 0,25 %. Letos centrální banka základní sazbu poprvé zvýšila v únoru, a to o čtvrt procentního bodu na 0,5 %. Podruhé letos banka sazbu zvýšila v červnu a potřetí v září, v obou případech rovněž o 25 bazických bodů.

Zatím měnovou politiku prostřednictvím sazeb zpřísnily jen americká, kanadská a britská centrální banka. Evropská centrální banka plánuje úrokové sazby poprvé zvýšit nejdříve na konci příštího léta.

Zdroj:
ČNB, ČTK, ING Bank
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
EUR/CZK
Přestat sledovat
22. 6. 2021 22:48
VE STŘEDU V 11 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 6. 2021 10:01
Novák (AKCENTA CZ): Koruna letos může atakovat maxima z roku 2020
Česká koruna
Přestat sledovat
EUR/CZK
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
21. 6. 2021 12:01
Investorský magazín: Jak dnes na investiční portfolio podle Jana Sýkory
Alokace investic
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 6. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Trhy po zasedání Fedu přenastavily očekávání, drama se ale zatím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat