ČNB ve čtvrtek zvýší sazby, shodují se tito ekonomové

Zahájení růstu sazeb ČNB ve 3. čtvrtletí letošního roku považujeme za hotovou věc. Díky nad očekávání příznivému vývoji v posledních měsících se zdá být stále pravděpodobnější, že k němu dojde již během srpnového měnového jednání bankovní rady ČNB, říká hlavní ekonom ING v České republice Jakub Seidler.

Mzdy zrychlují, jádrová inflace a ceny služeb rostou, ceny nemovitostí se zvyšují nejrychleji v rámci Evropské unie a ECB již také opatrně naznačila nadcházející normalizaci své měnové politiky. Trh již růst sazeb ČNB částečně očekává, ale navzdory tomu koruna výrazněji neposiluje, což by mělo ČNB uklidňovat v tom smyslu, že odpoutání sazeb od nulové úrovně nezpůsobí výraznější posílení kurzu a větší než žádoucí zpřísnění měnových podmínek.

"Pravděpodobnost růstu sazeb ČNB ze současné nulové úrovně na 0,25 % již na jednání 3. srpna je tak dle našeho názoru velice vysoká. Ekonomika je na růst sazeb připravená a vzhledem k určitým náznakům přehřívání je potřeba dle našeho názoru měnové podmínky dále zpřísňovat," tvrdí Seidler.

ECB ve svých modelech kalkuluje s cenami ropy, které jsou navzdory posílení v posledních týdnech stále nízké. "Pokles cen ropy představuje pro českou ekonomiku ale naopak prorůstový faktor, který bude zvyšovat spotřebu domácností a působit na růst inflace v ostatních cenových okruzích. Ani nižší cena ropy by tak neměla ovlivnit rozhodování ČNB, která bude chtít současné příznivé situace využít k opuštění pasti nulových sazeb. Ty jsou v tuto chvíli již nekonzistentní s ekonomickým vývojem a vytváří rizika," vysvětluje hlavní ekonom ING.

To lze podle něj pozorovat například na rychlém růstu cen nemovitostí. Ty v prvním čtvrtletí vzrostly o téměř 13 % a již druhé čtvrtletí v řadě patřily mezi nejrychleji rostoucí v rámci EU. Ceny samotných bytů zrychlovaly dle údajů ČSÚ v prvním čtvrtletí ještě silněji (zhruba o 17 %) a podle předběžných údajů tento vývoj pokračoval i ve druhém čtvrtletí. "Navzdory opatřením ČNB zaměřeným na chlazení rezidenčního a úvěrového trhu pokračuje úvěrová dynamika u domácností poměrně svižně. Objem nových úvěrů na bydlení zrychlil od začátku roku v meziročním vyjádření o 20 % a obdobné dynamiky dosahují také nové spotřebitelské úvěry," pokračuje ekonom.

"Nerovnováhy na nemovitostním a úvěrovém trhu tak začínají narůstat, což souvisí nejen s nízkou nabídkou bytů, ale také s politikou nulových sazeb. Vezmeme-li v potaz rostoucí nerovnováhy na trhu nemovitostí, příznivé údaje z reálné ekonomky, historicky nízkou nezaměstnanost, zrychlující dynamiku mezd, stabilní inflační výhled a postupný náznak ukončování nestandardní politiky ECB, normalizace úrokových sazeb v české ekonomice by již neměla být odkládána. Z toho titulu očekáváme růst sazeb o 0,2 procentního bodu již na nadcházejícím srpnovém zasedání ČNB," doplňuje Seidler.

Pokud by vývoj na trhu byl po "testovacím" zvýšení sazeb klidný a koruna by výrazněji neposilovala, lze se podle ekonoma v letošním roce dočkat dokonce dvojího zvýšení úroků. "Ve dvouletém horizontu prozatím předpokládáme růst základních sazeb ČNB ze současné nulové úrovně na 1 %. Díky vysoce překoupené koruně však bude potenciál dalšího posilování koruny navzdory vyšším sazbám nižší, což naznačuje poměrně rezistentní hladina 26 EUR/CZK. V letošním roce by se měl kurz koruny dostat mírně pod 25,9 EUR/CZK, v příštím pak pod 25,5 EUR/CZK," uzavírá hlavní ekonom ING.

S jeho výhledem víceméně souhlasí i hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. "Nezvyklá absence komentářů (nejen na adresu sílící koruny) ze strany centrální banky zvyšuje napětí. Objemy obchodů na českém devizovém trhu jsou v posledním období podprůměrné. Očekáváme, že bankéři rozhodnou o zvýšení úrokových sazeb. Makroekonomická prognóza a robustní inflační výhled by měly trh udržet v přesvědčení, že úrokový diferenciál se bude ve prospěch koruny nadále zvětšovat," napsal minulý týden pro deník E15.

Proti euru tak koruna posunuje svá maxima od zavedení režimu kurzového závazku. Daří se jí ale i vůči americkému dolaru. V minulém týdnu se kurz dostal na dohled 22 USD/CZK. Do tohoto měnového páru se ovšem promítají nejen síla české měny odrážející solidní kondici české (a německé) ekonomiky, ale také globální oslabování dolaru. "Ty souvisejí nejen s tím, že letošní výkonnost americké ekonomiky a tamní inflační vývoj zaostávají za očekáváními, ale především jsou důsledkem zklamání z dosavadního působení amerického prezidenta Donalda Trumpa," říká Vejmělek.

Česká koruna tak podle něj zůstává kvůli vysoké spekulativní pozici zranitelná. "Dokud ale nepřijde nějaký negativní šok, budeme se o lámání korunových maxim dočítat i v dalších měsících," uzavírá hlavní ekonom Komerční banky.

Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
EUR/CZK
Přestat sledovat
USD/CZK
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat