Co čekat ve druhém pololetí od hlavních tříd investic?

První pololetí bylo pro kapitálové trhy jedním z nejhorších v historii. Úroky u státních dluhopisů poklesly, těžce byly zasaženy rizikovější třídy aktiv a volatilita dosahovala rekordních úrovní. Nečekaný vývoj pokračoval i ve druhém čtvrtletí. Zatímco mezi 21. únorem a 23. březnem jsme byli svědky historicky nejprudšího poklesu na trzích, v druhém čtvrtletí jsme zažili nejrychlejší zotavení. Co čekají v dalších měsících analytici z NN Investment Partners?

Pozitivní sentiment investorů byl podpořen bezprecedentními fiskálními a monetárními stimuly v Evropě i USA. Na konci června začaly trhy mírně kolísat kvůli zhoršující se dynamice šíření nemoci covid-19 v řadě rozvíjejících se zemí a na jihu USA. Klíčovou otázkou zůstává, jak rychle se trhy vrátí na předkrizové úrovně a zda bude růst udržitelný.

Vše bude záviset na vývoji epidemiologické situace a ochotě centrálních bankéřů a politiků dále podpořit ekonomiku. Čínská průmyslová aktivita se již vrátila na původní úroveň, totéž však nelze říci o Latinské Americe, Středním východě, Africe a značné části jižní Asie, kde denní přírůstky počtů nakažených zůstávají vysoké.

Akcie

Kvůli nejistotě spojené s vývojem epidemie covidu-19 a nadcházejícím volbám v USA zůstáváme opatrní. Rychlost zotavení akciových trhů se bude odvíjet od zdravotní situace ve světě. I kdyby již nedošlo k dalšímu plošnému zpřísnění vládních opatření, domácnosti a firmy mohou změnit své zvyklosti a přistoupit na podobná opatření z vlastní vůle. To může ohrozit optimistický scénář, ve který investoři doufají.

Z hlediska sektorů zůstáváme nadváženi v sektoru technologií, ale snížili jsme podíl akcií komunikačních služeb z důvodu jejich předražení. Zvýšili jsme podíl průmyslu, který podle našeho názoru bude těžit z očekávaného ekonomického zotavení, a mírně nadvážili finanční tituly. Z hlediska regionální struktury stále preferujeme eurozónu před USA.

Je potřeba nadále pečlivě sledovat vývoj, protože zotavení je sice velice pravděpodobné, ale není jisté. Například finanční sektor se potýká s nízkými sazbami a zpožděnými splátkami hypoték. Skutečné dopady koronavirové krize budou známy až s odstupem času.

Dluhopisy

Preferujeme eurové a dolarové firemní dluhopisy investičního stupně. Firemní dluhopisy podle nás poskytují na rozdíl od akcií určitou míru ochrany před tržními poklesy a těší se i přímé podpoře centrálních bank díky jejich programům nákupů dluhopisů. Behaviorální aspekty, jako je postoj investorů k riziku, nás navádějí k opatrnosti. USA navíc čelí znepokojivému vývoji nákazy, s blížícími se volbami bude navíc těžší předvídat chování politiků.

Jsme přesvědčeni, že firemní dluhopisy na rozvíjejících se trzích budou těžit ze solidních účetních rozvah, dostatečné likvidity a omezeného rizika refinancování, což jim pomůže ustát dopady koronavirové krize. Míra defaultů emitentů dluhopisů s vysokými výnosy vzroste až v druhé polovině roku, bude se však držet na historicky průměrných úrovních.

Očekáváme obecně nižší poptávku po bezpečnějších státních dluhopisech, a proto nyní situaci monitorujeme a udržujeme neutrální postoj k této třídě aktiv.

Dluhopisy jako ochrana portfolia? Každá mince má dvě strany
Zatímco akciový index S&P 500 od začátku roku stále ztrácí hodně přes 10 %, portfolio, v němž jsou akcie zastoupeny jen z 50 % a druhou polovinu představují dluhopisy, naproti tomu odepisuje necelých 5 %. Takže pro diverzifikované portfolio jednoznačně palec nahoru. Jsou ale dluhopisy tak skvělým diverzifikačním nástrojem i v dlouhodobějším horizontu?

Nemovitosti

Vysoká míra nejistoty při hledání výnosu vede obvykle k preferenci nemovitostí, nyní se však pozornost obrací ke kondici na trhu s nájmy a také k výplatám dividend. Očekáváme, že negativní dopady oslabení trhu práce se budou postupně projevovat a zvýrazňovat. Segment obchodních center je negativně ovlivňován posilováním e-commerce a oslabením spotřebitelské poptávky, segment kancelářských budov pak trpí kvůli zvyšující se oblibě práce z domova.

Komodity

Poptávka po komoditách se zotavuje díky příznivému vývoji epidemiologické situace v Číně a většině rozvinutých zemí. Ceny komodit jsou podporovány i masivními fiskálními a monetárními stimuly ve většině vyspělých ekonomik a tím, že se čínská ekonomika již vrátila v podstatě do předkrizové kondice.

Po obnovení poptávky a omezení nabídky vzrostly ceny ropy. Vzhledem k rostoucím obavám o vývoj poptávky po komoditách kvůli novým epicentrům nákazy jsme se rozhodli realizovat zisk prodejem pozic v mědi, stříbře, zlatě a kukuřici. Měď přitom zůstává naší preferovanou komoditou.

Co (také) ovlivňuje skutečnou cenu komoditních ETF
Nízké ceny ropy si řada investorů vyložila jako jedinečnou příležitost k investici. A jaký jiný zvolit nástroj než burzovně obchodované fondy. Jsou přece levné a extrémně likvidní. Jak už to tak ale bývá, nic není jen černé nebo bílé. Na co si při investování do komoditních ETF dát (také) pozor?
Zdroj:
NN Investment Partners
Světové akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Alokace investic
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat