Co mají trhy od jmenování Janet Yellenové do čela Fedu čekat?

Janet Yellenová se stane první ženou v čele Fedu. Prezident Barack Obama ji ve středu oficiálně nominoval a apeloval na Senát, aby ji schválil bezodkladně. O tom, že by uznávaná ekonomka mohla nahradit šéfa Fedu Bena Bernankeho, se spekulovalo již v roce 2009. Co od její politiky mohou trhy čekat?

Janet Yellenová je spolutvůrkyní programů Fedu, které byly klíčové pro oživení ekonomiky USA po vypuknutí krize v roce 2008. Je zastánkyní velice uvolněné měnové politiky, ve finančním světě tedy patří mezi takzvané holubice. Známa je svým zdůrazňováním sociálních aspektů ekonomiky, zejména aktivním bojem za snížení nezaměstnanosti.

Obama sedmašedesátiletou Yellenovou označil za člověka, který je oddán dvojímu cíli Fedu, jímž je nízká inflace spolu s nízkou nezaměstnaností. "Ví, jak budovat shodu a vyslechnout protichůdné názory," řekl Obama a vyzval Senát, aby ji do funkce schválil bez odkladu. Yellenová slíbila, že pokud ji Senát potvrdí ve funkci, udělá vše, co bude možné, aby podpořila maximální zaměstnanost, stabilní ceny a stabilní finanční systém.

Yellenová je respektovanou ekonomkou. Získala několik ocenění, v roce 2010 například prestižní Cenu Adama Smithe, kterou uděluje Nadace pro ekonomické vzdělávání.

Pokračování uvolněné měnové politiky a nízké sazby

Před centrální bankéřkou stojí těžký úkol - konečně vyřešit vleklé problémy americké ekonomiky. Trh neočekává, že by se současná politika Fedu měla jmenováním Yellenové výrazněji měnit, s největší pravděpodobností bude pokračovat v "holubičím tónu". Fed v čele s Yellenovou by měl uklidnit trhy v otázce nastavení sazeb, úroky by měly zůstat ještě po dlouhou dobu v okolí nuly. Sama Yellenová naznačila, že se chystá jít v Bernankeho šlépějích a v programu nákupu dluhopisů, kterým se Fed snaží pomoci oživení ekonomiky po finanční krizi, pokračovat.

"S Yellenovou se pravděpodobně octneme v situaci, kdy bude Fed sledovat uvolněnou monetární politiku i přes pokles míry nezaměstnanosti pod 6,5% cíl, což povede k vyšší inflaci," domnívá se Gabriel Stein, šéf nezávislého globálního think-tanku Official Monetary and Financial Institutions Forum. Stein není zdaleka jediný, kdo se obává toho, že bude nová prezidentka Fedu usilovat o "plnou" zaměstnanost a podcení riziko inflace.

Nicméně Yellenovou budou pravděpodobně mírnit v jejím holubičím tónu ostatní členové FOMC. V budoucím složení výboru půjde nejspíše hlavně o centrálního bankéře z dallaského Fedu Richarda Fishera a Charlese Plossera z Filadelfie, kteří jsou známí tím, že prosazují ukončení QE kvůli obavám z inflace.

Nejen holubice, možná i jasnovidka

Zaškatulkování Yellenové jako holubice opomíjí jednu z jejích hlavních předností, a to schopnost správně odhadovat vývoj. Studentka laureáta Nobelovy ceny Jamese Tobina se od uznávaného ekonoma naučila schopnosti ze suchých ekonomických dat precizně vyčíst, jak budou ovlivňovat životy Američanů.

"Kdyby byla Yellenová v minulých letech v čele Fedu, možná by bylo v USA o několik milionů méně lidí bez práce a zemi by nesužovaly obavy z rizika deflace," míní Justin Wolfers, profesor ekonomie a veřejných financí z Michiganské univerzity. "Pragmatické 'čtení z makroekonomických čajových lístků' Yellenové pomáhalo vyvarovat se chyb kolegů-teoretiků, kteří hrozbu inflace viděli na každém rohu. Úvahy těch, kteří v minulosti prosazovali restriktivnější monetární politiku, se ukázaly jako chybné. Inflace se nadále drží pod cílem a nezaměstnanost zůstává vysoká."

Yellenová si libuje ve výhledech

S Yellenovou v čele by se měla také zlepšit komunikace Fedu s trhem. Zatímco Bernanke v posledních měsících v tomto směru spíše selhával, od Yellenové lze čekat jasná a věcná prohlášení ohledně toho, kam Fed směřuje.

První žena v čele americké centrální banky má výhledy ve velké oblibě, jak zdůrazňuje i analytik z České spořitelny Martin Krajhanzl. "Podobně jako ECB více cíluje, je i Yellenová velkým zastáncem konkrétnějších výhledů, například toho, co se se sazbami bude dít v následujících měsících."

Takto Yellenovou ve zkratce představuje Bloomberg:

Americká ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Janet Yellenová
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat