Co musíte ráno vědět (10. prosince)

Jak zakončily týden světové trhy, co nového je ve vztazích Číny a USA, jak to v sobotu vypadalo v Paříži a čím zaplní v dalších dnech média Elon Musk? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden hlavní indexy odepsaly téměř pět procent

Hlavní americké akciové indexy v pátek oslabily o více než dvě procenta, index technologického trhu Nasdaq Composite dokonce o více než tři procenta. Trh táhly dolů výprodeje akcií firem z technologického a zdravotnického sektoru. Index Dow v pátek klesl o 2,24 % na 24 388,34 bodu, širší S&P 500 klesl o 2,33 % na 2 633,09 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 3,05 % na 6 969,25 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 9,63 % na 23,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři bazické body na 2,85 %. Za celý týden index Dow oslabil o 4,5 %, S&P 500 odepsal 4,6 %, což je největší propad od letošního března, a Nasdaq Composite klesl o 4,9 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: S&P 500 za křížem smrti
V kratším obchodním týdnu (ve středu se Wall Street připojila ke vzpomínání na George Bushe staršího) odepsal index S&P 500 4,60 %. Na denním grafu se navíc objevil zlověstný signál.

2. Evropské burzy v pátek převážně stouply, za celý týden však spadly o více než 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování převážné v plusu. Investoři se nadále soustředili na obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou, který se do centra pozornosti vrátil po zatčení finanční ředitelky čínské telekomunikační firmy Huawei v Kanadě. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,62 % na 345,45 bodu, za celý týden se však propadl o 3,37 %. Britský FTSE 100 zpevnil o 1,1 % na 6 778,11 bodu (týden: -2,9 %), francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,68 % na 4 813,13 bodu (týden: -3,81 %) a německý DAX odepsal 0,21 % na 10 788,09 bodu (týden: -4,17 %).

Scénáře brexitu a jejich dopady
Co (pravděpodobně) nastane v případě měkkého brexitu? A na co se "těšit" v případě brexitu takzvaně tvrdého? Analytici z České spořitelny zpracovali analýzu, která zodpovídá podstatné otázky v širším kontextu a zaměřuje se i specificky na českou ekonomiku.

3. Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden však ztratila 2,7 %

Pražská burza se v pátek odrazila od ztrát z předchozích tří seancí, index PX stoupl o 0,17 % na 1 040,37 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie ČEZ (+0,56 %), nedařilo se naopak Komerční bance (-1,22 %). Objem obchodů byl s 495 miliony korun mírně podprůměrný. Za celý týden PX klesl o 2,7 %. Jednou z mála akcií, které v Praze skončila v zelených číslech, byla Stock Spirits. Ta reportovala výsledky hospodaření, které ukázaly mimo jiné výrazné zlepšení na polském trhu. Nejhlubší propad zaznamenaly akcie CME (-6,3 %), která již poněkolikáté prodloužila termín prodeje slovinských aktiv, nicméně důvodem poklesu byl spíše propad technologického sektoru v zámoří, kde je titul primárně obchodován.

Česká ekonomika a křišťálová koule výnosové křivky
Možná nejvíce podceňovaným makroekonomickým indikátorem současnosti je výnosová křivka (pozor, je řeč o ČR, třeba v USA se křivka skloňuje možná až příliš často). Mnoho pozornosti je upřeno na HDP, inflaci nebo kurz koruny, ačkoli tyto veličiny odrážejí spíše to, co se již stalo, než to, co nás čeká. Koho zajímá budoucnost, ať se podívá na výnosovou křivku. Ta v současnosti vysílá varovný signál, hrozí totiž její převrácení. Co to znamená (obecně, pro trh i každého z nás)?
Elektromobilita: Automobilky budou potřebovat méně (a jiných) zaměstnanců
Podle studie německého institutu IAB bude přechod automobilového průmyslu na výrobu elektromobilů do roku 2035 znamenat jen v Německu zánik zhruba sta tisíc pracovních míst, tedy početně osminy všech míst v odvětví (byť úbytek nezaznamená pouze samotný automobilový sektor). Svůj postřeh k tématu nabízí analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

4. Očekávané události

Asijské obchodování mohou ovlivnit víkendové údaje o čínské inflaci, která byla nižší, než čekali analytici. Vyjdou ale hlavně data o japonském HDP a dopoledne pak německá obchodní bilance, italská a britská průmyslová výroba a také HDP a obchodní bilance Spojeného království. V Česku se dozvíme, jak se vyvíjely inflace a míra nezaměstnanosti, a pro eurozónu bude oznámen index důvěry investorů Sentix. Po víkendových protestech k Francouzům promluví jejich prezident Macron a v Německu dopoledne budou stávkovat železničáři. Z USA odpoledne dorazí index podmínek na pracovním trhu a statistika otevřených pracovních pozic (JOLTS). Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. OPEC a jeho spojenci sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně

Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci se dohodli na snížení těžby ropy o 1,2 milionu barelů denně. Po zasedání OPEC a zástupců dalších významných těžařů to v pátek jako první oznámil íránský ministr ropného průmyslu Bídžan Námdar Zangáne. Ceny ropy v reakci na to rostly.

6. SHRNUTÍ: V Paříži se v neděli uklízelo a sčítaly se škody po sobotních protestech

Sobotních protestů spojovaných s hnutím žlutých vest se po celé Francii zúčastnilo 136 000 lidí. V neděli o tom informovalo ministerstvo vnitra. Policisté při demonstracích, které se konaly čtvrtou sobotu v řadě, zadrželi 2 000 lidí. Zranění utrpělo podle ministerstva zdravotnictví celkem 325 lidí. Protestující dávají najevo svoji frustraci kvůli rostoucím životním nákladům i hněv vůči prezidentovi Emmanuelu Macronovi. Ten se v pondělí sejde s politiky, odboráři i zaměstnavateli a večer vystoupí s "důležitým" proslovem k národu.

7. Americká ekonomika v listopadu vytvořila 155 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti zůstala na 48letém minimu

Ve Spojených státech v listopadu mimo zemědělství vzniklo zhruba 155 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 200 tisíc míst po 237 tisících v říjnu (revidováno z 250 tisíc). Míra nezaměstnanosti setrvala na 3,7 %, jak se čekalo, a je tak nadále na 48letém minimu. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Meziroční růst mezd v listopadu pokračoval tempem 3,1 %.

8. Čína si předvolala velvyslance USA kvůli zadržení šéfky Huawei

Čínská diplomacie v neděli americkému velvyslanci v Číně Terrymu Branstadovi tlumočila "silnou" nespokojenost Pekingu se zadržením finanční ředitelky čínské firmy Huawei Technologies Meng Wan-čou. Ta byla minulý víkend vzata do vazby policií v kanadském Vancouveru, a to na žádost Spojených států. USA ji viní ze zatajení vazeb své firmy na společnost, která se pokusila navzdory sankcím prodávat vybavení do Íránu.

USA uvalí cla na čínské hliníkové plechy na období pěti let
Americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC) v pátek definitivně rozhodla, že dovoz výrobků z hliníkových plechů z Číny poškodil americké producenty. Znamená to, že antidumpingová a antisubvenční cla v rozmezí od 96,3 do 176,2 procenta, jejichž uvalení už dříve oznámilo ministerstvo obchodu, budou definitivně zavedena na období pěti let.

9. Kácení afrických pralesů kvůli kakau pokračuje navzdory slibům

Kakaový průmysl i vlády Ghany a Pobřeží slonoviny podle ochránců životního prostředí porušují svůj široce medializovaný slib daný v loňském roce, že zastaví kácení pralesů v západní Africe kvůli rozšiřování plantáží. Informoval o tom britský deník The Guardian s odkazem na ekologické organizace.

10. Muž, jenž předpověděl finanční krizi, čeká propad britských bank

Americký investor a podnikatel Steve Eisman, který předpověděl finanční krizi 2008, nyní sází na oslabení britského bankovního systému v důsledku vystoupení Británie z Evropské unie, napsal zpravodajský server BBC.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Musk před pěti lety přišel s konceptem hyperloop, 18. prosince se mají v kapsli poprvé svézt (cizí) lidé

Firma The Boring Company miliardáře Elona Muska by měla 18. prosince (původně plánováno na 10. prosince) u kalifornského města Hawthorne otevřít první tunel pro přepravu osob za využití technologie hyperloop. A Musk toho slibuje daleko více. Zde je výběr informací o tomto vysokorychlostním přepravním systému.

Musíte vědět
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat