15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem rostly v únoru spotřebitelské ceny v Česku a jak je to ve skutečnosti s doporučovaným pitím jednoho a půl litru vody denně? To vše musíte ráno vědět.
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Dařilo se hlavně technologickým společnostem, pokles ceny akcií výrobce letadel Boeing kvůli tragické nehodě v Etiopii ale omezil zisky indexu Dow. Index Dow vzrostl o 0,79 % na 25 650,88 bodu, širší S&P 500 stoupl o 1,47 % na 2 783,30 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 2,02 % na 7 558,06 bodu. Index volatility VIX klesl o 10,72 % na 14,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,64 %. Nejsledovanější kryptoměny odepsaly 1-2 %.
Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v zelených číslech, když investoři čekali na úterní hlasování o brexitové dohodě v britském parlamentu. Analytici předpovídají další zamítnutí dohody, kterou vyjednala premiérka Theresa Mayová, což pravděpodobně povede k odkladu brexitu. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,78 % na 373,47 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 0,37 % na 7 130,62 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,66 % na 5 265,96 bodu a německý DAX získal 0,75 % na 11 543,48 bodu. Dařilo se zejména akciím německých finančních domů Deutsche Bank a Commerzbank. Důvodem byly zprávy médií, že šéfové obou bank obnovili jednání o fúzi. Akcie Deutche Bank díky tomu v pondělí zdražily zhruba o 5 %, Commerzbank si připsala téměř 7 %.
Pražská burza začala týden v červených číslech, index PX odepsal 0,17 % na 1 059,68 bodu. Dolů burzu stáhly akcie ČEZ, dařilo se naopak Monetě Money Bank. Objem obchodů byl s 357 miliony korun podprůměrný. Akcie ČEZ byly nejobchodovanější a zlevnily o 1,1 % na 540 Kč. Nejvyšší zisk zaznamenala CME, jejíž cenné papíry zdražily o 2,03 % na 80,60 Kč.
V úterý ve Spojeném království vyjde obchodní bilance a průmyslová výroba, větší pozornost však bude poutat další hlasování o brexitové dohodě, kterou se v britském parlamentu znovu pokusí prosadit premiérka Theresa Mayová. Spojené státy odtajní inflační statistiku a index optimismu malých firem od NFIB. Výsledky hospodaření za uplynulý kvartál budou reportovat společnosti Dick's Sporting Goods a Uniper. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v únoru zrychlil na 2,7 % z lednových 2,5 %. Na zrychlení inflace se podílelo hlavně zdražení potravin a ke zvyšování cen přispěly i náklady na bydlení. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad. Meziměsíčně ceny také vzrostly, a to o 0,2 %.
Zahraniční obchod ČR v lednu skončil v přebytku 12,1 miliardy korun, meziročně tak byl nižší o 7,7 miliardy Kč. Bilanci negativně ovlivnilo zejména prohloubení schodku u obchodování s počítači a elektronickými přístroji a dále s ropou a zemním plynem. Naopak kladně se ve výsledku odrazila mimo jiné lepší bilance obchodu s ostatními dopravními prostředky, jako jsou lodě, lokomotivy, letadla nebo jízdní kola. Vyplývá to z předběžných výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.
Americká centrální banka necítí potřebu spěchat s další úpravou svých úrokových sazeb. Uvedl to její šéf Jerome Powell v rozhovoru s televizí CBS. Upozornil však, že opatrnější přístup Fedu ke zvyšování úroků není důsledkem kritiky ze strany prezidenta Donalda Trumpa.
Spojené státy se díky masivnímu rozvoji těžby ropy z břidličných formací stanou v příštích pěti letech motorem růstu nabídky ropy na světovém trhu. Do roku 2024 předstihnou Rusko a ohrozí pozici Saúdské Arábie jako největšího světového vývozce ropy. Uvedla to v pondělí Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve zprávě, která analyzuje trh s ropou a výhled na příštích pět let.
Americký výrobce elektromobilů Tesla se rozhodl omezit plány na uzavírání prodejen. V důsledku tohoto rozhodnutí ale zvýší ceny svých vozů. Ceny podle sdělení automobilky stoupnou v průměru asi o tři procenta, zdražení se však nebude týkat nejlevnější verze elektromobilu Model 3, která se prodává za 35 000 dolarů.
Německá vláda nyní podle neveřejné prognózy předpokládá, že německá ekonomika v letošním roce stoupne pouze o 0,8 %. Informoval o tom v pondělí německý list Handelsblatt. Již v lednu přitom vláda snížila oficiální odhad letošního růstu na 1 procento z dříve předpokládaných 1,8 %.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Na hydrataci našeho těla se podílí i to, co sníme. Je tedy zbytečné dennodenně absorbovat velké množství vody, stačí, když budeme pít tehdy, budeme-li mít žízeň, napsal francouzský deník Le Figaro.
Naše tělo, které tvoří ze 60 % voda, obsahuje několik desítek litrů tekutiny. Například u muže vážícího 75 kilogramů to je asi 45 litrů, u ženy vážící 60 kilogramů to je 36 litrů. Tělo denně vyloučí močí a potem kolem dvou litrů vody. Když je vedro nebo vynakládáme fyzické úsilí, je to více.
Rozšířil se názor, že je potřeba denně vypít minimálně 1,5 litru vody, abychom nahradili tyto ztráty a udrželi rovnováhu organismu. Ale pozor, jak před více než deseti lety naléhavě upozorňoval jeden americký fyziolog, toto doporučení, pokud je špatně pochopeno, může mít ve skutečnosti nepříjemné důsledky.
Samozřejmě, že na rozdíl od velblouda schopného čerpat ze svého tuku a vyrábět z něj vodu, můžeme ze svých tělesných zásob získávat jen malé množství vody. Ovšem zase obdržíme mnoho tekutin ve stravě. Například talíř se 150 gramy těstovin vařených ve vodě obsahuje kolem 300 mililitrů. Připočítejme k tomu porci zeleniny a bude to dalších 100 mililitrů vody. Podobně je tomu u masa a ryb. A to si jako dezert dáme ještě šťavnaté jablko.
Celkem tedy, aniž bychom vypili byť jedinou sklenku vody a aniž bychom si dali polévku, může nám jedno jídlo poskytnout 600 mililitrů vody. Tři jídla denně nám umožní pokrýt více než polovinu potřeby vody. A ještě více, jestliže si dopoledne a odpoledne dáme svačinu a večer něco k pití.
To vedlo Heinze Valtina k tomu, aby v roce 2002 důrazně promluvil v listu Journal of the American Medical Association. Podle jeho názoru by bylo nezbytné vypít 1,5 litru vody nebo více v přesušeném ovzduší dálkového letu, v případě intenzivního sportu, na prudkém slunci nebo v případě problémů s ledvinami. Za normálních podmínek to však je příliš a vypít více může být riskantní.
Jaké jsou jeho argumenty? Hydratovat se, ale nepřehánět to. Je známo, že potomanie, kdy člověk pije deset litrů denně, může skončit problémy adaptace organismu v případě nedostatku. Jestliže pijeme příliš, více vylučujeme; nezbytnost chodit často na toaletu může vést k tomu, že se v noci často budíme a máme problémy se spánkem.
Především však v případě, že to s pitím vody přeháníme, může být jisté množství zadržováno v buňkách, a to vede ke snížení obsahu soli v krevní plazmě. V těžkých případech to může přivodit zvýšení tlaku uvnitř dutiny lebeční, což vede ke křečím, kómatu a smrti.
Samozřejmě je potřeba se hydratovat dostatečně, prostřednictvím potravin bohatých na vodu, jako jsou ovocné šťávy, polévky, čaj nebo káva, a především voda! Avšak pozor, abychom neupadli do extrému, riziko hrozí například u sportovců, kteří najednou vypijí litry a litry vody.