Co musíte ráno vědět (13. července)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a v USA, jakým tempem podle evropské komise poroste česká ekonomika a jaká novinka se testuje v čínských hotelech? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek napravily středeční ztráty, Nasdaq je na rekordu

Americké akciové indexy posílily v čele s technologickými podniky. Optimismus ohledně hospodářských výsledků amerických firem totiž převážil nad obavami z obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,91 % a obchodování uzavřel na 24 925,19 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,87 % na 2 798,29 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,39 % na 7 823,92 bodu, což je historické maximum. Index volatility VIX klesl o 7,70 % na 12,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 2,85 %.

Koho bude příští medvědí trend bolet více než ten minulý?
Medvědí trend investory vždy bolí. Na jednu stranu vytváří příležitosti pro nákupy akcií i jiných aktiv se slevou, na druhou ale ukusuje výnosy z dřívějších investic. Ne na každého ovšem medvědí trend dopadá stejně.

2. Evropské burzy ve čtvrtek po summitu NATO uzavřely v zelených číslech

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční seanci v plusu, když se investoři soustředili na setkání zástupců členských zemí NATO v Bruselu, které přineslo vyhrocenou debatu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a evropskými státníky ohledně výdajů na obranu. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,79 % na 384,43 bodu, britský FTSE 100 získal 0,78 % na 7 651,33 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,97 % na 5 405,9 bodu a německý DAX zpevnil o 0,61 % na 12 492,97 bodu. Dařilo se zejména akciím mediálních společností, které do plusu poslala zpráva, že americká společnost Comcast v noci na čtvrtek zvýšila svou nabídku na převzetí britské placené televize Sky na 26 miliard liber. Překonala tak konkurenční nabídku 24,5 miliardy liber firmy 21st Century Fox podnikatele Ruperta Murdocha, kterou Fox zvýšil jen několik hodin předtím. Akcie Sky díky tomu zdražily zhruba o 3,4 %.

Lukáš Vácha (Conseq IM): Regulace v Evropě dospěla k bodu zvratu, inspirace Amerikou by nebyla od věci
Po krizi se vlády snažily novými regulacemi zamezit opakování problémů v ekonomice a na finančních trzích. Administrativa Donalda Trumpa nyní, v době ekonomického růstu, od některých opatření upouští, zatímco Evropa sveřepě trvá na dodržení pokrizových plánů. Ekonomice ale regulace prospívá jen do určité doby, přičemž tento bod zvratu je již v Evropě aktuální, řekl Lukáš Vácha ze společnosti Conseq Investment Management v rámci projektu Alter Eko Petru Zahradníkovi, ekonomovi z České spořitelny. Kompletní pořad Alter Eko si můžete poslechnout vždy ve středu v 15.33 na Českém rozhlasu Plus, který je společně s Investičním webem mediálním partnerem projektu.

3. Pražská burza ve čtvrtek klesla, akcie Avastu však stouply téměř o 3 %

Pražská burza ve čtvrtek prohloubila ztrátu ze středečního obchodování, index PX přišel o 0,47 % na 1 083,17 bodu. Dolů burzu stáhly zejména cenné papíry energetické skupiny ČEZ a Monety Money Bank, dařilo se naopak společnosti Avast. Objem obchodů byl s 555 miliony korun průměrný. Akcie ČEZ byly nejobchodovanější a zlevnily o 1,22 % na 567 Kč. Nejvyšší ztrátu zaznamenala CME, jež přišla o 1,64 % na 90,20 Kč. Nejvyšší zisk si naopak připsal výrobce antivirového softwaru Avast, který stoupl o 2,92 % na 70,50 Kč.

Česká koruna jako nejnadhodnocenější měna světa?
Podle analýzy Bloombergu je česká koruna nejvíce nadhodnocenou měnou, konkrétně o 11 %. Au, říká na to hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

4. Očekávané události

V noci na pátek Čína zveřejní obchodní bilanci a Japonsko se pochlubí průmyslovou výrobou. V Evropě dopoledne vyjde německý index velkoobchodních cen a španělská inflační statistika. Spojené státy na trh pošlou indexy dovozních a vývozních cen a údaje o spotřebitelské důvěře od Michiganské univerzity. Výsledkovou sezónu naplno odstartují hospodářské výsledky bank JPMorgan Chase, Wells Fargo a Citigroup. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská komise zhoršila výhled české ekonomiky

Evropská komise ve čtvrtek zhoršila odhad růstu české ekonomiky na letošní i příští rok. Podle její letní prognózy by se měl hrubý domácí produkt letos zvýšit o 3 % a příští rok o 2,9 %. V jarním výhledu komise letošní růst odhadovala na 3,4 % a růst v příštím roce na 3,1 %.

6. Trump: Spojenci zvýší své příspěvky k obraně, NATO je silnější

Severoatlantická aliance je nyní silnější než před dvěma dny, spojenecké země souhlasily s tím, že rychle zvýší své výdaje na obranu, řekl novinářům na závěr summitu NATO v Bruselu americký prezident Donald Trump. USA jsou podle něj alianci oddány a není třeba, aby jeho země NATO opouštěla, ačkoliv on má jako prezident možnost o takovém kroku rozhodnout.

7. IEA: Těžaři možná nebudou s to rychle nahradit propad nabídky

Vzhledem k výpadkům dodávek ropy z některých zemí hrozí, že přebytek suroviny ve světě klesne až na úroveň, kdy se ceny začnou opět zvyšovat. V takovém případě by zřejmě byl ohrožen i předpoklad dalšího růstu poptávky. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to ve čtvrtek uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

8. Zahraniční investice v USA loni klesly o 32 %

Objem nových přímých zahraničních investic ve Spojených státech loni navzdory snahám amerického prezidenta Donalda Trumpa po jeho inauguraci klesl. Podle údajů Úřadu pro ekonomickou analýzu (BEA) výdaje zahraničních investorů za nákup, zřízení nebo expanzi podnikání v USA loni klesly o 32 % na 259,6 miliardy USD.

9. Britská vláda chce zachovat úzké vztahy s EU, ukazuje její plán

Britská vláda má zájem na volném pohybu vzdělaných a nadaných osob mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií a studentům z unie umožní v zemi studovat. Vyplývá to ze zveřejněného plánu na podobu vztahů s EU po odchodu Británie z evropského bloku. V téměř 100stránkovém dokumentu vláda uvádí, že občané EU nebudou potřebovat k turistickým cestám víza a že budou moci v Británii uzavírat dočasné pracovní smlouvy. Jádrem plánu je podle agentury Reuters zachování úzkých vazeb s unií, především pak volný pohyb zboží. Naproti tomu pro služby, které jsou jedním z motorů britské ekonomiky, plán předpokládá určitou flexibilitu, což v zásadě povede k omezenému přístupu na unijní trhy.

10. Automobilka PSA zvýšila odbyt na rekordních 2,18 milionu vozů

Francouzská automobilová skupina PSA Group v pololetí navzdory odchodu z íránského trhu zvýšila celosvětový odbyt meziročně o 38 % na rekordních 2,18 milionu vozů. Zasloužily se o to hlavně značky Opel a Vauxhall, které podnik převzal. Bez nově převzatých značek by byl růst odbytu slabší a činil by 1,9 % ve světě a 8,4 % v Evropě.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Alibaba a Marriott testují zapsání na hotelu přes scan obličeje

Hosté hotelů Marriott International v Číně se možná již brzy budou moci zapsat na hotelu jen prostřednictvím rychlého scanu svého obličeje. Společný podnik firmy Marriott, která je největším hotelovým řetězcem na světě, a čínského internetového gigantu Alibaba Group tento měsíc otestuje možnost registrace na hotelu a obdržení hotelové karty jen prostřednictvím identifikace obličeje.

Testovat se bude ve dvou čínských hotelech Marriottu. Cílem firem je pak zavést tuto možnost postupně po celém světě.

Čína je průkopníkem v používání technologie rozpoznávání obličeje pro prakticky vše, včetně objednávání ve fastfoodu. To ale také posiluje systém dohledu, což vyvolává obavy mezi aktivisty v oblasti lidských práv kvůli ohrožení soukromí.

Společný podnik uvádí, že nová technologie pomůže hostům vyhnout se frontám a zkrátit čas pro registraci k ubytování na méně než minutu. V současnosti trvá celý proces na recepci zhruba tři minuty.

Musíte vědět
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat