Co musíte ráno vědět (14. července)

Jak se v pondělí dařilo akciím v Evropě a v USA, co chtějí bohatí lidé ve Spojených státech od světových vlád a proč už se nesvezete na segwayi? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí převážně oslabily vinou poklesu technologických firem

Akcie ve Spojených státech zahájily týden smíšeně. Investoři vítají pokrok ve vyvíjení vakcíny proti nemoci covid-19 a pozitivní začátek výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí, obavy nicméně vzbuzuje zpřísňování opatření proti šíření koronaviru v některých částech Spojených států. Index Dow přidal 0,04 % na 26 085,80 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,94 % na 3 155,22 bodu, i když v průběhu seance se vyšplhal nejvýše od 25. února, a index Nasdaq Composite se snížil o 2,13 % na 10 390,84 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 17,96 % na 32,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 0,62 %.

To tu dvacet let nebylo aneb Další dva grafy, které vrhají světlo na vývoj amerického akciového trhu
Investoři bývají trhem odměněni za to, že drží silné tituly a vyhýbají se těm slabým. To ostatně není žádná raketová věda. Americký akciový trh přitom v současnosti je vším možným, jen ne homogenně se vyvíjející množinou cenných papírů.
Výsledková sezóna v USA začíná. Čísla budou nejhorší od finanční krize, shodují se analytici
Ve Spojených státech příští týden začíná výsledková sezona, která zřejmě ukáže na nejvýraznější propad ziskovosti firem za posledních 12 let, tedy od globální finanční krize. Hlavní akciové indexy od letošního minima, kde se kvůli šíření koronaviru a uzavření ekonomiky ocitly v březnu, většinu ztrát již smazaly a podle analytiků je možné, že investoři i výrazný propad zisků přejdou bez povšimnutí, pokud firmy ve svém výhledu projeví optimismus ohledně pokračujícího oživení hospodářství.

2. Evropské akcie těžily na začátku týdne z optimismu napříč trhy

Akcie na západoevropských trzích v pondělí skončily v zelených číslech. Investoři vesměs počítají s tím, že firmy překonají očekávání analytiků v začínající výsledkové sezóně. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal rovné procento na 370,50 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 1,33 % na 6 176,19 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 1,73 % na 5 056,23 bodu a německý DAX skončil se ziskem 1,32 % na 12 799,97 bodu.

Expertní tržní výhled: Výsledková sezóna může být důvodem pro přiblížení uvažování investorů ekonomické realitě
Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových a dalších trhů. Nejen o tom v expertním tržním výhledu, tentokrát s Vladimírem Vávrou z WOOD & Company a šéfredaktorem Investičního webu Petrem Novotným. Ptát se můžete i vy.
Anketa: Toto jsou klíčové tržní a ekonomické faktory pro druhé pololetí
Skončilo divoké první pololetí, a tak je namístě nahlédnout do toho druhého. Jaké faktory budou pro dění na trzích a v ekonomice klíčové do konce roku? Koronavirus je něco, co lze směle vytknout před závorku, tržních expertů jsme se ale zeptali na další, třebaže mnohdy pravděpodobně související kurzotvorné vlivy.

3. Pražská burza posílila, zdražila většina hlavních emisí

Pražská burza v pondělí díky růstu většiny hlavních emisí posílila. Index PX stoupl o 1,14 % na 952,47 bodu. Nejvýrazněji zdražily akcie výrobce lihovin Stock Spirits, a to o více než tři procenta, polepšila si ovšem naprostá většina hlavních emisí.

Investorský magazín: Crowdfunding jako příležitost pro firmy a investory
Crowdfunding propojuje dvě skupiny – firmy a investory. Jak se do něj zapojit, prozrazuje aktuální Investorský magazín. Prostor dostávají také tržní výhledy a konkrétní investiční tipy (nejen) pro začínající druhé pololetí nebo třeba finanční myjstrštyk, který se povedl italské mafii. V závěru nechybí stručný přehled očekávaných ekonomických událostí.

4. Očekávané události

V úterý se investoři dozvědí, jak se vyvíjí japonský průmysl a čínská obchodní bilance, britská nezaměstnanost, obchodní bilance i průmyslová produkce, inflace v Německu a Španělsku a také průmyslová výroba v eurozóně. Nejsledovanější ale budou indexy ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou unii a v Americe vývoj spotřebitelských cen. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Desítky milionářů vyzvaly vlády k vyššímu zdanění bohatých

Desítky milionářů ze Spojených států a šesti dalších zemí vyzvaly vlády, aby zvýšily zdanění bohatých a získané peníze využily k financování programů, které si vyžádala pandemie nemoci covid-19. Informovala o tom agentura Bloomberg.

6. Spotřeba ve Francii se už podle vlády téměř vrátila k normálu

Spotřebitelské výdaje ve Francii se už téměř vrátily k normálu a peníze, které domácnosti ušetřily v období restriktivních opatření zavedených kvůli koronaviru, by mohly podpořit spotřebu ve zbytku roku. Uvedl to v pondělí francouzský ministr financí Bruno Le Maire.

7. Zakladatel Alibaby snížil svůj podíl v podniku

Zakladatel největšího čínského internetového obchodu Alibaba Group Holding Jack Ma v uplynulém roce snížil svůj podíl v podniku na 4,8 % z dřívějších 6,2 %. Prodal tak akcie, jejichž současná tržní hodnota se pohybuje kolem 8,2 miliardy dolarů. S odkazem na výroční zprávu podniku to v pondělí uvedla agentura Reuters.

8. Trh: Růst ceny elektřiny kvůli povolenkám zbrzdí nižší aktivita

Růst ceny elektřiny kvůli drahým emisním povolenkám bude brzdit nižší ekonomická aktivita po opatřeních proti šíření koronaviru. Shodla se na tom většina dodavatelů a analytiků, které v pondělí oslovila ČTK. Agentura Reuters informovala, že ceny emisních povolenek v Evropské unii se v pondělí vyšplhaly na maximum za 14 let a nacházely se mírně nad 30 eury za tunu.

9. ČNB zvýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata

Česká národní banka v červnu zvýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata, ze 7,8 tuny na 9 tun. Vyplývá to ze zjištění portálu Zlato.cz. ČNB, která podle portálu v květnu držela 0,252 milionu trojských uncí zlata, ale na konci června už 0,291 milionu, konkrétní parametry operací ohledně devizových rezerv nekomentuje.

10. Státy EU se dále přou o návrh pokrizového balíku peněz

Státy Evropské unie mají daleko ke spokojenosti s vyjednávacím návrhem pro klíčový páteční summit, který má rozhodnout o příštím sedmiletém rozpočtu bloku a s ním spojeném balíku peněz pro oživení ekonomik zasažených pandemií covidu-19. Čtyři dny před schůzkou prezidentů a premiérů zní zvláště z některých západoevropských států požadavky na snížení objemu fondu ze současných 750 miliard eur.

BONUS

Vozítko segway po 19 letech končí

Segway představil v roce 2001 Američan Dean Kamen jako dvoukolový elektrický dopravní prostředek pro jednu osobu. Díky akumulátorovému pohonu je tichý a nezatěžuje okolí emisemi. Ovládá se pouhým náklonem těla a jeho stabilitu ve vzpřímené poloze zajišťuje soustava gyroskopů řízená mikroprocesorem. Jeho maximální rychlost je 20 km/h. K 15. červenci bude ale jeho výroba definitivně ukončena.

Kamen při uvedení segwaye na trh sliboval dopravní revoluci. Masivnímu rozšíření segwaye však bránila hlavně cena, která původně činila zhruba 5 000 USD. Náročné bylo navíc i používání, protože uživatel musel být při jízdě v určitém úhlu, aby se vozítko pohybovalo vpřed.

Celosvětově se ho od zahájení výroby prodalo přes 140 000 kusů, což je daleko za očekáváními, která firma měla. Původní odhad prodejů vozítka byl kolem 40 tisíc kusů měsíčně. V roce 2009 firmu Segway koupil britský milionář James Heselden. O deset měsíců později ale zemřel, když podle médií náhodou sjel na segwayi z útesu. V roce 2013 se novým majitelem firmy Segway stala společnost Summit Strategic Investments a o dva roky později ji koupila čínská společnost Ninebot.

Mezi známé nehody patří ta bývalého amerického prezidenta George Bushe mladšího v roce 2003. V roce 2015 srazil jamajského sprintera Usaina Bolta kameraman na segwayi po jeho vítězství v Pekingu v běhu na 200 metrů. Bolt ale nebyl zraněn a později o nehodě vtipkoval.

Firma Segway začala v roce 2017 vyrábět také elektrické koloběžky, v současnosti nabízí rovněž další netradiční dopravní prostředky, jako jsou elektrické motokáry nebo brusle. Vozítko segway se na výnosech firmy v loňském roce podílelo jen zhruba 1,5 %.

Musíte vědět
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat