Co musíte ráno vědět (14. září)
Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a v USA, co si myslí šéf JPMorgan Chase o bitcoinu a jak filipínský prezident Rodrigo Duterte vyřešil problémy s Komisí pro lidská práva? To vše musíte ráno vědět.

1. Akciové indexy v USA ve středu mírně posunuly historická maxima, dařilo se ropnému sektoru
Americké akcie v polovině týdne zastavily růst. Níže je stahoval mimo jiné pokles ceny akcií společnosti Apple. Ty ztrácely, neboť trh není příliš nadšen novými výrobky, které firma představila v úterý. Zájem byl naopak například o energetické firmy, což nakonec indexům pomohlo k mírnému posunu do plusu. Na devizových trzích zpevnil americký dolar. Index Dow se posunul o 0,18 % výše na 22 158,18 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,08 % na 2 498,37 bodu a Nasdaq Composite posílil o 0,09 % na 6 460,19 bodu. Dařilo se akciím energetických společností a spotřebitelskému sektoru, ztrácely základní materiály, telekomunikace nebo průmyslové firmy. Index volatility VIX klesl o 0,76 % na 10,50 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé tři bazické body na 2,194 %. Špatný den mají za sebou kryptoměny, bitcoin a ethereum ztratily 6 %, respektive 7 %. Cena bitcoinu se tak vrátila pod 4 000 USD.
2. Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, nedařilo se těžařům
Evropské akciové trhy uzavřely obchodování v polovině pracovního týdne smíšeně. Investoři vyhodnocovali řadu evropských makrodat a také zprávu Mezinárodní agentury pro energii, podle které se na světovém trhu snižuje přebytek ropy. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,02 % na 381,34 bodu, britský FTSE 100 odevzdal 0,28 % na 7 379,7 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,16 % na 5 217,59 bodu a německý DAX získal 0,23 % na 12 553,57 bodu. Výrazně ve středu ztratil sektor základních materiálů, který do mínusu poslaly klesající ceny kovů. Dařilo se naopak cenným papírům mediálních firem, které nahoru táhla francouzská společnost Vivendi. Její akcie zdražily o více než 2,5 % poté, co na ně banka UBS zvýšila doporučení na "buy" z "hold".
3. Pražská burza ve středu stoupla, akcie Monety Money Bank zdražily zhruba o 2,5 %
Pražská burza ve středu počtvrté v řadě zpevnila, index PX vzrostl o 0,8 % na 1 044,33 bodu. Nahoru burzu táhly cenné papíry Monety Money Bank, Komerční banky a energetické skupiny ČEZ. Nedařilo se naopak mediální společnosti CME. Objem obchodů byl s 855 miliony korun nadprůměrný. Nejobchodovanější byly ve čtvrtek akcie polostátní společnosti ČEZ, které zdražily o 0,71 %. S výjimkou Erste Group Bank (-0,07 %) se dařilo finančním titulům, MONETA Money Bank stoupla o 2,46 %, Komerční banka si připsala 1,78 % a VIG vzrostla o 1,36 %. V červených číslech uzavřely CME (-0,66 %), O2 Czech Republic (-0,14 %), Stock Spirits (-0,28 %), Philip Morris ČR (-0,06 %) a Pegas Nonwovens (-0,2 %).
4. Očekávané události
V noci na čtrtek Austrálie odtajní statistiku nezaměstnanosti, Čína se pochlubí maloobchodními tržbami a Japonsko zveřejní údaje o průmyslové výrobě. Za řečnický pultík se postaví zástupce guvernéra australské centrální banky Guy Debelle. V Evropě během dopoledne vyjdou zprávy o italské a francouzské inflaci a také řecká nezaměstnanost. O nastavení měnové politiky budou rozhodovat centrální banky ve Spojeném království a ve Švýcarsku, podle analytiků by však zasedání bank neměla přinést žádná překvapení. Spojené státy odpoledne na trhy pošlou pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a inflační statistiku. Hospodářské výsledky budou ve čtvrtek reportovat společnosti Hermès International nebo Next. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Wood Textiles prodá svůj podíl v textilce Pegas Nonwovens, akceptuje nabídku R2G
Lucemburský fond Wood Textiles Holding se rozhodl prodat svůj zhruba 30% podíl ve znojemském výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens české investiční firmě R2G Rohan. Fond, který je největším akcionářem textilky, o tom informoval ve středečním prohlášení. Dříve přitom uváděl, že o prodeji podílu neuvažuje. Představenstvo Pegasu ve středu nechtělo rozhodnutí fondu komentovat.
6. Šéf JPMorgan Chase označil bitcoin za podvod
Generální ředitel největší americké banky JPMorgan Chase Jamie Dimon podrobil ostré kritice kybernetickou měnu bitcoin a označil ji za podvod. Předpověděl rovněž, že kupci této měny v budoucnosti utrpí rozsáhlé ztráty.
7. Platební bilance ČR ve 2. čtvrtletí skončila schodkem 7,6 miliardy Kč
Běžný účet platební bilance, tedy souhrn všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil letos ve druhém čtvrtletí schodkem zhruba 7,6 miliardy korun. Ve středu to uvedla Česká národní banka. Zároveň revidovala údaje o přebytku za letošní první čtvrtletí, podle kterých byl přebytek o 3,1 miliardy vyšší, a to 97,6 miliardy. Za pololetí je tak bilance v přebytku 90 miliard korun.
8. IEA: Přebytek ropy začíná klesat kvůli poptávce v Evropě a USA
Nadbytek ropy na světovém trhu se začíná snižovat díky nečekaně silnému růstu poptávky v Evropě a Spojených státech. Ve středu to uvedla Mezinárodní agentura pro energii ve své pravidelné měsíční zprávě. K omezení nadbytečných dodávek na trh podle zprávy přispívá také pokles produkce v některých těžařských zemích.
9. Toshiba chce o čipové divizi jednat hlavně se skupinou fondu Bain
Japonský elektrotechnický koncern Toshiba se dohodl, že se v rámci snahy o prodej své čipové divize bude soustředit na jednání s konsorciem vedeným americkým investičním fondem Bain Capital a jihokorejským výrobcem čipů SK Hynix. Firma nicméně nevylučuje dohodu s dalšími zájemci o divizi, jimiž jsou dvě konsorcia vedená americkým výrobcem čipů Western Digital a tchajwanským výrobcem elektroniky Foxconn.
10. O německé aerolinky Air Berlin se zajímají Číňané
O převzetí insolventních německých aerolinek Air Berlin se zajímá čínská společnost LinkGlobal Logistics. Informoval o tom německý list Bild. Aerolinky Air Berlin ve středu zrušily dalších 32 letů. Spojení s Prahou by podle internetových stránek společnosti postižena být neměla, mluvčí firmy nicméně nevyloučila, že počet rušených letů stoupne.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Filipínská státní Komise pro lidská práva bude hospodařit s rozpočtem v přepočtu zhruba 420 korun
Filipínská státní Komise pro lidská práva, která se mimo jiné zabývá krvavou válkou prezidenta Rodriga Duterteho proti drogám, bude příští rok hospodařit s rozpočtem 1 000 pesos (430 Kč). Částku v úterý schválil filipínský parlament poměrem 119 ku 32 hlasům, napsala agentura Reuters. Podle kritiků prezidentových praktik jde o odplatu za výhrady komise vůči zabíjení tisíců osob podezřelých z prodeje drog.
"Pokud budete chránit práva zločinců, požádejte je, aby vás financovali," řekl na adresu komise v televizním rozhovoru předseda dolní komory parlamentu Pantaleon Alvarez. Komise je podle něj "k ničemu", a proto si zaslouží nízký rozpočet. Letos hospodařila s částkou 749 milionů pesos (322 milionů korun).
Vláda původně navrhovala oproti letošnímu rozpočtu jen o něco nižší částku, ve druhém čtení zákona ji však radikálně ořezala na výsledných 1 000 pesos. Proti tomuto opatření hlasovalo pouze 32 opozičních poslanců, potvrdit jeho platnost musí ještě senát. Podle agentury Reuters je jeho souhlas pravděpodobný.
Podle mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch během krutého protidrogového tažení prezidenta Duterteho přišlo od loňského července o život přes 7 000 převážně chudých obyvatel filipínských měst. Přitom alespoň 2 555 životů má na svědomí policie, která prý pro ospravedlnění nezákonného zabíjení falšuje důkazy.
Filipínská policie eviduje od loňského léta na 3 500 obětí války proti drogám, přes 1 800 dalších lidí prý usmrtili neidentifikovaní zabijáci při incidentech souvisejících s obchodováním s drogami. Duterte slibuje, že své úsilí dotáhne do konce. Podle HRW prezident společně s dalšími veřejnými činiteli policejní násilí aktivně podněcuje.
Duterteho taktika v boji s drogami má podle Reuters na Filipínách většinovou podporu. Aktivisté organizací na ochranu lidských práv však upozorňují, že obětí prezidentova tažení jsou především drobní překupníci, které policisté na místě zastřelí. Policie to odmítá a říká, že zabíjí pouze v sebeobraně.
Duterte drug war: Philippines cuts rights body's budget to $20 https://t.co/QXnJOXU0Dy
— Michael Taylor (@MickSTaylor) 13. září 2017