Co musíte ráno vědět (15. prosince)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na amerických a evropských burzách, čím si Walt Disney upevní pozici světové zábavní jedničky a kolik časových pásem musí překonat Bill Gates, než dojde z ložnice do kuchyně? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek oslabily, investoři zvažují možnost neschválení daňové reformy

Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování v červených číslech. Investoři se obávají možného neschválení daňové reformy kvůli nově navrhovaným změnám ze strany dvou republikánských senátorů. Index Dow oslabil o 0,31 % na 24 508,66 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,41 % na 2 652,01 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,28 % na 6 856,53 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,05 % na 10,49 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o přibližně jeden bazický bod na 2,351 %. Dow posunul výše své absolutní maximum, a to na 24 672,48 bodu. Většina hlavních sektorů skončila v červených číslech, nejvýrazněji klesly sektor základních materiálů a odvětví zdravotní péče, nad nulou zůstaly jenom sektor cyklického spotřebního zboží a realitní odvětví.

Akcie a finanční krize: Příští propad cen prý bude jiný

Pavel Kohout: Americké akcie jsou nadprůměrně oceněné, v bublině ale nejsou

2. Evropské akcie ve čtvrtek skončily v červených číslech, nedařilo se hlavně utilitám

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy během čtvrtečního obchodování většinou klesaly, investoři vyhodnocovali měnověpolitická rozhodnutí velkých centrálních bank - Fedu a ECB. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,46 %, přičemž dolů zamířila většina odvětví. Jednotlivé akciové burzy si vedly podobně, hlavní index londýnské burzy FTSE 100 klesl o 0,65 %, německý DAX si pohoršil o 0,44 % a francouzský CAC 40 ztratil 0,78 %. Proti trendu šla aténská burza, která získala více než 2 %, když výnosy tamních 10letých dluhopisů dosáhly nejnižší hodnoty téměř za 10 let.

Růst ceny bitcoinu v grafických souvislostech

3. Pražská burza ve čtvrtek přidala přes půl procenta, vzhůru ji táhly ČEZ a Komerční banka

Pražská burza ve čtvrtek opět posílila, index PX stoupl o 0,52 % na 1 065,42 bodu. Nahoru trh táhly především akcie energetické skupiny ČEZ a Komerční banky. Akcie ČEZ zaznamenaly největší objem obchodů a jedno z nejvýraznějších posílení. Zdražily o 0,77 % na 498,10 Kč. Nejvýraznějšího posílení dosáhly cenné papíry Komerční banky, které si polepšily o 1,26 % na 911,30 Kč. V červených číslech skončily jen tři ze 14 hlavních emisí, největší propad postihl akcie mediální skupiny CME, které zlevnily o 1,82 % na 99,95 Kč.

Penzijní fondy v Česku: (Snad stabilní) konzerva, která příliš nevydělává

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Páteční dopoledne bude patřit obchodní bilanci eurozóny. Odpoledne ve Spojených státech vyjde zpráva o průmyslové výrobě a zveřejněn bude rovněž index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index). Večer pak ještě společnost Baker Hughes bude jako každý týden informovat o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB v prosinci ponechala měnovou politiku beze změny, potvrdila lednové snížení objemu skupování aktiv

Evropská centrální banka na svém prosincovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Trh ponechání sazeb beze změny očekával. Šéf banky Mario Draghi na tiskové konferenci řekl, že klíčové zůstává dosažení udržitelného inflačního vývoje.

6. Bank of England v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny

Britská centrální banka na svém prosincovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny, trh tento výsledek zasedání očekával. Základní sazbu banka ponechala na úrovni 0,5 %, kam ji v listopadu zvýšila z historického minima 0,25 %. Beze změny zůstal i program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. Hlasování měnového výboru bylo jednomyslné.

7. Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad povolil společnosti SIGDA, že může od české elektrárenské společnosti ČEZ koupit tamní černouhelnou elektrárnu Varna. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. ČEZ se na prodeji elektrárny bulharské firmě SIGDA dohodl koncem října. Finanční podmínky transakce nebyly zveřejněny.

8. Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od roku 2011

Německý ekonomický institut Ifo prudce zvýšil odhad růstu německé ekonomiky na příští rok. Ekonomika má nově vzrůst o 2,6 % místo doposud očekávaných 2 %. Tempo růstu by tak mělo být nejvyšší od roku 2011.

9. VIG sloučí Pojišťovnu České spořitelny s Kooperativou

Rakouská pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group spojí své dvě české pojišťovny, Pojišťovna České spořitelny se v roce 2019 stane součástí Kooperativy. Fúze podle ní podléhá schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a České národní banky.

10. Čínská centrální banka překvapivě zvýšila úroky

Čínská centrální banka ve čtvrtek překvapivě zvýšila úrokové sazby. K tomuto kroku přistoupila jenom několik hodin poté, co svoji hlavní úrokovou sazbu zvýšil americký Fed. Čínská centrální banka (PBoC) naposledy zvýšila úroky letos v březnu. Peking se snaží omezit odliv kapitálu ze země a současně neohrozit ekonomický růst.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak se bydlí Billu Gatesovi?

Když jste softwarový magnát, neřešíte, kam dát pračku, aby se vám do bytu vešly taky lyže. Řešíte spíš to, jestli si na ranní cestu do koupelny máte vzít taxíka a kolik přitom překonáte časových pásem.

Server Business Insider přinesl spoustu zábavných faktů o městské čtvrti (či jak to lépe nazvat), jíž Bill Gates říká "můj dům". Namátkou v číslech: 

 • 2 metry má na výšku krb v přijímacím pokoji, naproti je sedmimetrová projekční stěna
 • 6 kuchyní se skrývá v různých částech domu
 • 6 metrů vysoko je strop místnosti určené ke skákání na trampolíně
 • 20 metrů měří na délku vnitřní bazén (s hudbou hrající pod hladinou) ve zvlášť stojícím "krcálku" o rozloze 370 metrů čtverečních
 • 23 automobilů pojmou Gatesovy garáže (asi se tím nemyslí VW Beatle)
 • 24 toalet se stará o to, co vyprodukuje zmíněných šest kuchyní
 • 150 lidí se může v jídelně najíst najednou
 • 195 metrů čtverečních má knihovna, kde mimo jiní sídlí rukopis Leonarda da Vinci zvaný podle někdejšího majitele Codex Leicester (Gates jej koupil v Londýně za 30 milionů dolarů)
 • 200 lidí se vejde do přijímacího pokoje
 • 300 dělníků (z toho 100 elektrikářů) dům stavělo
 • 500 let rostly Douglasovy borovice použité na podlahy
 • 6 131 čtverečních metrů čítá zastavěná plocha domu
 • 80 tisíc dolarů stály počítačové obrazovky zabudované do zdí, na nichž si hosté mohou navolit, co se jim zlíbí
 • 2 miliony dolarů je cena, za kterou Bill Gates v roce 1988 pozemek u města Medina ve státu Washington koupil
 • 124 milionů USD je dnešní odhadovaná cena domu
 • 88 miliard USD čítá plus minus celé Gatesovo jmění

Musíte vědět
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat