Co musíte ráno vědět (17. dubna)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem rostly v březnu ceny v českém průmyslu a co Warren Buffett doporučuje Elonu Muskovi? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý mírně posílily díky příznivým výsledkovým zprávám

Akcie ve Spojených státech v úterý posílily, dařilo se jim zejména díky pozitivnímu vyznění hospodářských výsledků firem. Výše se posunuly například akcie farmaceutické a kosmetické společnosti Johnson & Johnson. Index Dow posílil o 0,26 % na 26 452,66 bodu, S&P 500 stoupl o 0,05 % na 2 907,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,3 % na 8 000,23 bodu. Index volatility VIX se snížil o 1,14 % na 12,18 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o čtyři bazické body na 2,59 %.

Zlaté kříže jako signál dalšího růstu cen akcií?
Po korekci z přelomu loňského a letošního roku se akcie znovu nadechly, S&P 500 už je jen zhruba procento pod historickým maximem. Vypadá to, že medvědy z hlubokého spánku neprobudí ani letošní jaro. Jedním z faktorů, které mohou další růst cen akcií podporovat, je i ukazatel označovaný jako zlatý kříž.
Ne socialismu z pera Jamieho Dimona
Ve své výroční zprávě pro investory rozebral šéf JPMorgan Jamie Dimon řadu problémů současné ekonomiky a finančního systému. Mimo jiné se pustil do kritiky socialismu, který by podle něj mohl být katastrofou (nejen) pro Ameriku.

2. Evropské burzy v úterý stouply, v centru pozornosti byla výsledková sezóna

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu, která přinesla kvartální čísla několika velkých amerických firem v čele s Bank of America a Johnson & Johnson. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,29 % na 389,21 bodu, britský FTSE 100 posílil o 0,44 % na 7 469,92 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,36 % na 5 528,67 bodu a německý DAX získal 0,67 % na 12 101,32 bodu. Dařilo se zejména akciím německého internetového řetězce Zalando, které vyletěly vzhůru o více než 10 % poté, co se společnost pozitivně vyjádřila k hospodářským výsledkům za první čtvrtletí. 

Anketa: Černé labutě (nejen) pro druhé čtvrtletí
Černé labutě nelze z definice očekávat. I tak jsme se ale několika tržních profíků zeptali, jaká výrazná rizika vnímají na prahu druhého kvartálu. A protože jsou o definici černé labutě ponaučeni, většinou se vyhnuli vyloženě mainstreamovým tématům.

3. Pražská burza v úterý klesla, dařilo se však pojišťovně VIG

Pražská burza zakončila úterní obchodování v negativním pásmu. Index PX odepsal 0,65 % na 1 095,90 bodu, index PX-TR, který je očištěný o dividendy, ale zpevnil o 0,4 % na 1 984,01 bodu. Akcie Komerční banky, jež se v úterý obchodovaly poprvé bez nároku na dividendu, zlevnily o 3,98 %, pojišťovna VIG si naopak připsala 1,35 %. Objem obchodů byl s 509 miliony korun mírně podprůměrný.

Investorský magazín: Nejperspektivnější středoevropské akcie
Chcete vědět, které akcie ve střední a východní Evropě jsou nejperspektivnější? Nejen o nich je aktuální Investorský magazín, který nabízí také pohled na investice do kvalitního alkoholu a jednu tržní horskou dráhu. Závěr tradičně patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.
KONTEXT: Dobrá, zlá a ošklivá tvář české ekonomiky aneb O nesmyslnosti czexitu
Britské (ne)odcházení z Evropské unie dělá z Londýna populární terč vtipů, důsledky těžce nezvládnutého brexitu jsou přitom spíše námětem na tragédii. To platí jak o globální scéně, kde kolaps jednoho z pilířů urychluje rozpad liberálního řádu, tak na té domácí britské, kde labouristé flirtují se stalinismem a konzervativci se smrtí. Přesto dříve nebo později někdo z kontinentálních euroskeptiků určitě opět vytáhne -exitovou kartu. Proč by šlo (nejen) v případě Česka jen o další chybu?

4. Očekávané události

V noci na středu Čína zveřejní údaje o růstu ekonomiky, průmyslovou výrobu a maloobchodní tržby. V Evropě poté vyjdou inflační statistiky eurozóny, Itálie a Spojeného království. Eurozóny se bude týkat také bilance zahraničního obchodu, jíž se pochlubí odpoledne i USA. Dále Spojené státy pošlou na trh velkoobchodní skladové zásoby a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy. Pozornost bude poutat také zveřejnění takzvané Béžové knihy Fedu. Za řečnický pultík se ve středu postaví guvernér Bank of England Mark Carney. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Abbott Laboratories, PepsiCo, Morgan Stanley či Alcoa. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst cen v českém průmyslu v březnu meziročně zrychlil na 3,8 %

Ceny průmyslových výrobců v ČR zrychlily v březnu meziroční růst na 3,8 % z 3,6 %. Důvodem bylo především zdražování energií. Ceny zemědělců stouply o 8,1 % a stavební práce zdražily o 4,8 %. Uvedl to v úterý Český statistický úřad.

6. Čtvrtletní zisk čínských státních firem vzrostl o 13,1 %

Zisk čínských společností vlastněných centrální vládou vzrostl v prvním čtvrtletí 2019 meziročně o 13,1 % na 426,5 miliardy jüanů. Tempo růstu kleslo z loňských srovnatelných 20,9 % a 16,7 % za celý rok 2018. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil úřad pro dohled nad státním majetkem SASAC.

7. Bloomberg: Venezuela prodala zlato za 400 milionů dolarů

Venezuela prodala zlato za zhruba 400 milionů dolarů, a to navzdory zvyšujícímu se mezinárodnímu tlaku na zmrazení aktiv země. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedla agentura Bloomberg. Tato suma představuje cenu téměř devíti tun zlata.

8. Mzdy ve Velké Británii stoupají nejvíce za deset let, roste zaměstnanost

Mzdy britských zaměstnanců se za tři měsíce do konce února zvýšily nejrychleji za posledních deset let a na vysoké úrovni zůstala také tvorba pracovních míst. Tento vývoj podpořil názory, že kvůli nejistotě pramenící z odchodu Británie z Evropské unie se firmy přiklánějí spíše k najímání nových lidí než k dlouhodobým investicím do zařízení. Celkové příjmy včetně odměn podle statistického úřadu ONS meziročně stouply o 3,5 %, a vyvíjely se tak v souladu s názorem analytiků oslovených agenturou Reuters.

9. Někteří činitelé ECB údajně zpochybňují její prognózy

Někteří vedoucí představitelé Evropské centrální banky (ECB) se domnívají, že ekonomické prognózy instituce jsou příliš optimistické. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené s diskusemi uvnitř ECB. Podle zdrojů "významná menšina" činitelů ECB rozhodujících o nastavení úrokových sazeb vyjádřila na posledním zasedání pochybnosti o předpovídaném hospodářském oživení v druhé polovině letošního roku a někteří dokonce zpochybnili přesnost prognostických modelů banky.

10. OECD: Stimuly čínské ekonomiky mohou zhoršit strukturální problémy

Čínská opatření na podporu domácí ekonomiky napomohou jejímu růstu letos a v příštím roce, ve střednědobém horizontu ale mohou podkopat snahu Pekingu kontrolovat zadlužení a mohou také prohloubit strukturální deformace. Uvádí to ekonomická studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), z níž citovala agentura Reuters.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Warren Buffett nechápe tweetování Elona Muska

Server Yahoo! Finance v pátek odvysílal rozhovor se slavným investorem Warrenem Buffettem, ve kterém se mimo jiné hovořilo o podnikání Elona Muska. Věštec z Omahy, jak je Buffettovi přezdíváno, o Muskovi hovořil s uznáním, avšak zároveň se přiznal, že u kolegy-miliardáře vidí i prostor ke zlepšení. 

Musk by podle Buffetta měl přestat všechny své názory prezentovat na Twitteru. "Je to pozoruhodný chlapík, prostě jen nevidím nutnost vše komunikovat," prohlásil Buffett.

Že na těchto slovech něco bude, dokazuje mimo jiné nedávný Muskův konflikt s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC), která jej na konci února obvinila z pohrdání soudem, neboť napsal další ze svých zavádějících tweetů. Ty má přitom od loňského roku zakázané, již dříve se totiž s komisí dostal do konfliktu kvůli výrokům o údajném převzetí Tesly a stažení jejích akcií z burzy.

Musíte vědět
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat