Co musíte ráno vědět (17. ledna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem rostly v prosinci ceny v českém průmyslu a co nově mohou najít majitelé psů na Spotify? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek zdražily, všechny tři hlavní indexy uzavřely na historických maximech

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zpevnily, přičemž všechny tři hlavní indexy si vylepšily historická maxima. Kromě středečního podpisu první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou k tomu přispěla statistika amerických maloobchodních tržeb a lepší než očekávané výsledky hospodaření americké banky Morgan Stanley. Index Dow zpevnil o 0,92 % na 29 297,64 bodu, benchmark S&P 500 si polepšil o 0,84 % na 3 316,81 bodu (hranici 3 300 bodů překonal poprvé v historii) a index Nasdaq Composite posílil o 1,06 % na 9 357,13 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,81 % na 12,32 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,81 %. V pozitivním pásmu čtvrteční obchodování zakončily všechny hlavní sektory, přičemž nejvyšší zisk si připsalo technologické odvětví, jež vzrostlo zhruba o 1,3 %. Pouze mírně nad nulou uzavřel sektor necyklického spotřebního zboží.

Bitterly (Citi): Akcie jsou rozumná volba, vysoké valuace nejsou celý příběh
Americká ekonomika je na tom dobře a data o spotřebě, pro USA zásadní, jsou solidní. Podle Kristen Bitterly, která šéfuje oddělení kapitálových trhů v Citi Private Bank, proto není důvod neinvestovat do amerických akcií.
Dlouhodobé investování aneb Kvůli čemu (ne)máte prodávat akcie
Nedělat nic. Ano, to by měla být základní strategie většiny drobných investorů. Jednoduchá rada, tlak na její nedodržování je ale na trzích opravdu velký.

2. Evropské akcie ve čtvrtek převážně zpevnily, proti trendu šel automobilový sektor

Evropské akciové trhy ve čtvrtek převážně stouply, když investoři vyhodnocovali vývoj obchodních vztahů mezi Spojenými státy a Čínou poté, co zástupci obou zemí ve středu podepsali dílčí obchodní dohodu. Uzavřela se tak první fáze obchodních jednání, na kterou by podle slov amerického prezidenta Donalda Trumpa měla v blízké budoucnosti navázat fáze druhá. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,22 % na 420,54 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,43 % na 7 609,81 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 0,11 % na 6 039,03 bodu a německý DAX se snížil o 0,02 % na 13 429,43 bodu. Nejvyšší zisk zaznamenaly utility, jež vzrostly zhruba o procento, naopak automobilový sektor odevzdal 0,9 %.

Dr. Měď a inflace klepající na dveře?
Obchodníci již po desetiletí považují cenu mědi za poměrně spolehlivý indikátor kondice ekonomiky. A tento průmyslový kov si svůj titul zaslouží, protože má z ekonomie minimálně Ph.D. díky řadě úspěšných predikcí recesí a oživení, případně inflace a deflace (na neúspěšné předpovědi se na trzích rychle zapomíná). Co cena mědi naznačuje v těchto týdnech a měsících?

3. Pražská burza ve čtvrtek nepatrně stoupla, nejvíce zdražily akcie pojišťovny VIG

Pražská burza se ve čtvrtek po středečním poklesu vrátila do zelených čísel, její zisk však byl minimální. Index PX posílil o 0,02 procenta na 1 133,26 bodu. Nejvíce se dařilo akciím pojišťovny VIG, ztrácela naopak elektrárenská společnost ČEZ. Objem obchodů byl se 151 miliony korun výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry Komerční banky, jež mírně zpevnila.

ČS: Lednová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny pro domácí akciový trh v polovině ledna?

4. Očekávané události

V noci na pátek na trh Čína pošle zprávy o HDP, průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách. Dopoledne přidá eurozóna výsledek běžného účtu, zprávu o inflaci a data o stavební výrobě, Německo doplní index velkoobchodních cen a Británie zprávu o maloobchodních tržbách. Odpoledne v USA vyjdou údaje o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě, zpráva o průmyslové výrobě, předběžný lednový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a statistika JOLTS z trhu práce. Čísla o hospodaření v posledním loňském čtvrtletí ve Spojených státech představí mimo jiné Schlumberger, Fastenal a State Street. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. ledna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ceny v českém průmyslu v prosinci stouply o 2,1 %, v zemědělství klesly

Meziroční růst cen průmyslových výrobců v Česku v prosinci zrychlil na 2,1 procenta, v listopadu ceny stouply o 0,9 procenta. Ceny stavebních prací byly v prosinci vyšší o 4,6 procenta, v zemědělství naproti tomu klesly o 3,7 procenta. Uvedl to ve čtvrtek Český statistický úřad. Analytici podobný vývoj očekávali. V průměru za celý loňský rok ceny průmyslových i zemědělských výrobců, tržních služeb pro podniky i stavebních prací rostly.

6. Inflace v Německu v prosinci vzrostla na 1,5 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v prosinci podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie zrychlil na 1,5 procenta z listopadových 1,2 procenta. Ve své konečné zprávě to ve čtvrtek uvedl německý statistický úřad. Potvrdil tak své předběžné údaje ze začátku ledna.

7. Hyundai a Kia investují 100 milionů eur do britské firmy Arrival

Jihokorejské automobilky Hyundai Motor a Kia Motors investují 100 milionů eur do britské společnosti Arrival, která hodlá v příštím roce zahájit prodej dodávkových automobilů s elektrickým pohonem. Podle listu Financial Times jde o jednu z největších investic do britského automobilového průmyslu od referenda z června 2016, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie.

8. V4 a Rakousko se na summitu v Praze neshodly v otázce jádra

Státy visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a Rakousko si na čtvrtečním premiérském summitu v Praze potvrdily shodu mimo jiné v otázce migrace, zásadně se ale rozcházejí v pohledu na energetickou budoucnost Evropy. Rakousko je proti jaderné energetice a odmítá, aby na její rozvoj směřovaly unijní peníze určené pro regiony závislé na uhlí. ČR, Slovensko a Maďarsko naopak chtějí posilovat význam jádra ve svém energetickém mixu. Premiér Andrej Babiš summit využil i k bilaterální schůzce s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem, za nejdůležitější věc pro prohloubení vztahů označil vybudování dálničního propojení obou zemí.

9. Banka Morgan Stanley loni zvýšila zisk i výnosy na rekord

Americká banka Morgan Stanley loni vykázala rekordní zisk i výnosy. Čistý zisk zvýšila o 3,4 procenta na devět miliard USD, výnosy stouply o 3,3 procenta na 41,4 miliardy USD. Banka ve čtvrtek uvedla, že v závěru roku jí ke zlepšení hospodaření pomohly zejména velmi dobré výsledky obchodů s dluhopisy.

10. Diess: Volkswagen se musí rychle transformovat, aby neskončil jako Nokia

Volkswagen se musí urychleně transformovat, aby se nestal další Nokií, kterou na trhu mobilních telefonů předstihl Apple. Vyššímu managementu německého koncernu to ve čtvrtek řekl generální ředitel VW Herbert Diess. Automobilový koncern chce restrukturalizací majetku, snížením nákladů a expandováním do nových technologií zvýšit svou tržní hodnotu na 200 miliard eur ze stávajících zhruba 91 miliard eur.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Spotify nabízí skladby pro psy, kteří zůstanou sami doma

Služba pro streamování hudby Spotify vytvořila seznamy skladeb a  podcastů, které mohou poslouchat psi a další domácí mazlíčci, když zůstanou doma bez svého pána. Reaguje tak na zjištění, že téměř 74 procent majitelů domácích mazlíčků v Británii pouští svým zvířatům hudbu.

Celosvětově Spotify nabízí seznamy skladeb pro domácí mazlíčky vytvořené na základně algoritmů vycházejících z typu zvířete a jeho charakteru, tedy zda je spíše aktivní, nebo pomalé. K dispozici jsou playlisty pro psy, kočky, křečky, ptáky a leguány. Playlist je možné doplnit i fotkou domácího mazlíčka.

Současně v Británii firma nabízí podcasty pro psy, které mají zbavit psa stresu z toho, že zůstal sám doma. Nahrávka začíná mluveným slovem k psovi, které ho má uklidnit, následují pochvalná vyjádření a vyprávění příběhů namluvených herci. Součástí je také uklidňující hudba.

Spotify v průzkumu zjistila, že jeden ze čtyř majitelů domácího mazlíčka mu pouští hudbu, když je zvíře doma samo. Zhruba 42 procent majitelů pak uvádí, že jejich zvíře má oblíbený druh hudby.

Spotify v prohlášení tvrdí, že ji k tvorbě playlistů pro zvířata inspiroval průzkum, podle kterého 71 procent lidí pouští svým zvířátkům hudbu a podle kterého si osm lidí z deseti myslí, že jejich zvířeti se hudba líbí.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat