Co musíte ráno vědět (18. ledna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a na Wall Street, co si Němci myslí o Huawei a jakou zbraň mají v ruce restauratéři, když chtějí z hosta dostat co největší spropitné? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek stouply díky zprávě, že USA zvažují zrušení cel na čínský dovoz

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zdražily díky zprávě listu The Wall Street Journal, že USA zvažují částečné nebo úplné odstranění cel na dovoz z Číny. Zpevňoval také dolar, kterému pomohly solidní údaje z amerického trhu práce. Index Dow stoupl o 0,67 % na 24 370,1 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,76 % na 2 635,96 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,71 % na 7 084,46 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,15 % na 18,06 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 2,75 %. V pozitivním pásmu obchodování zakončily všechny hlavní sektory, přičemž nejvyšší zisk zaznamenala odvětví základních materiálů (+1,76 %) a průmyslu (+1,71 %). O necelé procento zpevnily sektory energetiky a zdravotní péče.

Divoké kolísání cen akcií je předzvěstí katastrofy obřích rozměrů
Prudce kolísající akciový trh je předzvěstí katastrofy obřích rozměrů, tvrdí legendární investor Robert Rodriguez. Bývalý šéf First Pacific Advisors a muž, který předpověděl splasknutí internetové bubliny i krizi z roku 2008, už několik let varuje před novou a velice bolestivou finanční krizí. Nyní je podle Rodrigueze její brzký příchod prakticky jistý.

2. Evropské burzy ve čtvrtek klesly, nedařilo se akciím bank

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování v minusu. Investoři reagovali na pokračující chaos ohledně odchodu Británie z Evropské unie, na varovná makroekonomická data z Číny i na některé nepříznivé výsledky korporátního hospodaření. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 se sice v samém závěru seance vyhoupl na zelenou nulu, ale většina sektorů i velkých burz uzavřela obchodování v záporném pásmu. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,4 procenta, německý DAX poklesl o 0,12 procenta a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,34 procenta. Nejhůře se vedlo bankovnímu sektoru, jenž uzavřel se ztrátou 1,2 procenta.

Vysoké dluhy, Čína a akciové trhy
Kvantitativní uvolňování bylo v uplynulých deseti letech (možná) jediným účinným řešením ekonomické situace po krizi, situace se ale mění.

3. Pražská burza ve čtvrtek ztrácela, sestup vedly banky

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování odepsal 0,4 procenta, když uzavřel seanci na hodnotě 1 014,88 bodu. Dva nejobchodovanější tituly, ČEZ a Komerční banka, se červeným číslům vyhnuly jen těsně, KB skončila na rovné nule. Z dalších emisí byl nevýraznější pokles akcií Erste Group Bank a Monety Money Bank. Dařilo se naopak telekomunikačnímu operátorovi O2 Czech Republic a textilce PFNonwovens. Zobchodovaný objem čítal podprůměrných 395 milionů korun.

 
Jak na investice aneb Když anomálie přestanou fungovat
Anomálie na finančních trzích, stejně jako v přírodě, nemohou fungovat donekonečna. V přírodě se o tom přesvědčila velká zvířata po příchodu lidí, na finančních trzích se o tom investoři přesvědčují pravidelně od vzniku burz.

4. Očekávané události

V noci na pátek Japonsko zveřejní zprávy o inflaci a průmyslové výrobě. Dopoledne vyjdou v Evropě výsledek běžného účtu eurozóny a zpráva o maloobchodních tržbách v Británii a odpoledne na trh Spojené státy pošlou zprávu o průmyslové výrobě. Výsledkovou mozaiku doplní ve Spojených státech společnosti State Street, VF Corp a Schlumberger. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

 

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Handelsblatt: Němci zvažují, jak se zbavit Huawei

Německá vláda podle listu Handelsblatt uvažuje kvůli možným bezpečnostním rizikům o změně přístupu k čínské firmě Huawei. Je dokonce možné, že se firma nebude podílet na budování mobilní sítě páté generace (5G).

6. Hitachi zmrazila projekt výstavby jaderného reaktoru v Británii

Japonská společnost Hitachi zmrazila projekt výstavby jaderného reaktoru v Británii za tři biliony jenů. Firma to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení s tím, že je to ekonomicky motivované rozhodnutí soukromého podniku. Podle zdrojů agentury Reuters je na vině kromě rostoucích stavebních nákladů i chaos kolem brexitu, který britské vládě zabránil projektu účinně pomoci.

7. Do USA přijede jednat o obchodu čínský vicepremiér

Do Spojených států přijede ve dnech 30. a 31. ledna jednat o čínsko-amerických obchodních vztazích čínský vicepremiér pro ekonomickou agendu. Ve čtvrtek to oznámilo čínské ministerstvo obchodu, a potvrdilo tak dřívější zprávy médií.

8. OPEC výrazně snížil těžbu, čeká pokles poptávky po své ropě

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v prosinci propadla o 751 000 barelů denně na 31,58 milionu barelů denně. Produkce kartelu tak výrazně klesla ještě před začátkem platnosti dohody o omezení dodávek na trh. Vyplývá to z pravidelné měsíční zprávy OPEC.

9. Výsledky Morgan Stanley investory zklamaly

Americká banka Morgan Stanley ve čtvrtém čtvrtletí více než zdvojnásobila zisk na 1,53 miliardy dolarů z 643 milionů dolarů před rokem. Zisk nicméně zaostal za očekáváním analytiků, protože výkyvy na finančních trzích vedly k poklesu příjmů z obchodování s dluhopisy.

10. Google kupuje technologii chytrých hodinek od firmy Fossil

Americký výrobce hodinek a dalších módních doplňků Fossil prodá zhruba za 40 milionů dolarů svou technologii chytrých hodinek společnosti Google. Fossil to ve čtvrtek uvedl v tiskové zprávě. Akcie firmy v reakci zpevnily až o 11 procent, než zisk zmírnily asi na polovinu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zlato v restauracích funguje, hosté jsou štědřejší

Jak nejúčinněji pobídne restauratér hosty při placení k velkorysosti? Že se číšníci mohou přetrhnout ochotou a kuchař připraví pochoutku, je skoro samozřejmost a stačit to nemusí. Klíčové naopak je, tvrdí profesor marketingu Na Young Lee z Daytonské univerzity, aby si host připadal bohatý. Tučnou diškrecí se pak může svým bohatstvím nevtíravě pochlubit. Jak však zařídíte, aby si host připadal nejen jako v bavlnce, nýbrž i jako v balíku? Lee provedl studii, podle níž to svede jednoduchý trik: hosté obklopení zlatými dekorativními prvky dávají spropitné o deset až patnáct procent vyšší než ti ve střízlivějším prostředí.

Musíte vědět
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat