Co musíte ráno vědět (19. července)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se ve druhém čtvrtletí dařilo americké investiční bance Goldman Sachs a která země se již připravuje na těžbu ve vesmíru? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se v úterý na směru neshodly, indexy S&P 500 a Nasdaq Composite ale přepisovaly historii

Americké akcie zakončily úterní obchodování smíšeně. Index Dow dál sestoupil z nedávných maxim, naopak širší benchmark S&P 500 a index technologického trhu Nasdaq Composite vystoupily na nové rekordy. Dow oslabil o 0,25 % na 21 574,73 bodu, širší index S&P 500 zpevnil o 0,06 % na nové zavírací maximum 2 460,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,47 % na novém zavíracím maximu 6 344,31 bodu (absolutní maximum odpoledne posunul na 6 344,55 bodu). Index volatility VIX stoupl o 1,32 % na 9,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět a půl bazického bodu na 2,259 %. Dařilo se sektoru cyklického spotřebního zboží, technologickému sektoru a odvětví veřejných služeb. Pod nulou naopak skončily energetický sektor nebo odvětví základních materiálů.

USA vs. zbytek světa: Jak poznat, že jsou akcie správně oceněné?

2. Evropské burzy v úterý klesly, akcie švédského Ericssonu zlevnily o 15 %

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely v červených číslech, když investoři vyhodnocovali hospodářské výsledky několika velkých firem a s napětím sledovali dění v americkém Kongresu, kde se proti snaze Donalda Trumpa zrušit Obamacare postavili další dva republikánští senátoři, což znamená, že se americkému prezidentovi s největší pravděpodobností nepovede zrušit systém zdravotního pojištění, který zavedl jeho předchůdce Barack Obama. Regionální index STOXX Europe 600 v úterý spadl o 1,11 % na 382,58 bodu, v negativním pásmu obchodování zakončily všechny jeho sektory. Nejhůře se vedlo odvětví technologií a sektoru základních materiálů. Akcie technologických firem stáhl do červených čísel propad tohoto sektoru v Číně. Britský index FTSE 100 odepsal 0,19 % na 7 390,22 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 1,09 % na 5 173,27 bodu a německý index DAX klesl o 1,25 % na 12 430,39 bodu. Akcie švédského technologického podniku Ericsson zlevnily o 15 %.

Fed & ECB: Zapomeňte na inflaci a sledujte křivky!

3. Pražská burza v úterý stoupla, akcie textilky Pegas zdražily o více než 8 %

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, index PX zpevnil o 0,27 % na 1 008,04 bodu. Nahoru burzu táhly akcie textilky Pegas Nonwovens, petrochemického holdingu Unipetrol a energetické skupiny ČEZ. Nedařilo se mediální CME, Erste Group Bank, pojišťovně VIG a tabákové firmě Philip Morris ČR. Objem obchodů byl s 555 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý akcie Komerční banky, které zdražily o 1,37 % na 952,90 Kč. Dalším finančním titulům se však nedařilo, Erste Group Bank odepsala 0,88 % na 904,30 Kč, pojišťovna VIG spadla o 1,12 % na 668,40 Kč a MONETA Money Bank skončila na nule (79,20 Kč). Pomyslným vítězem dne byly akcie textilky Pegas Nonwovens, které vyletěly vzhůru o 8,17 % na 1 020 Kč v reakci na nabídku jejich odkupu firmou R2G.

Investorský magazín: Ethereum na cestě ke kryptotrůnu a nejčastější přešlapy začínajících podnikatelů

4. Očekávané události

Středa na data příliš bohatá nebude. Dopoledne odtajní eurozóna údaje o stavební výrobě a odpoledne se investoři zaměří na data z amerického nemovitostního trhu (žádosti o hypotéku, vydaná stavební povolení a zahájená výstavba) a na pravidelnou týdenní zprávu americké vládní energetické agentury EIA o vývoji zásob ropy na americkém trhu. Kvartální výsledky zveřejní v polovině týdne v Evropě Volvo a v zámoří mimo jiné společnosti T-Mobile US, Morgan Stanley, US Bancorp, American Express nebo QUALCOMM a Alcoa. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Firma R2G nabízí odkup akcií textilky Pegas Nonwovens za 1 010 Kč za kus

Společnost R2G Rohan Czech, kterou nepřímo vlastní rodinná nadace Oldřicha Šlemra a podnikatelé Eduard Kučera a Pavel Baudiš, nabízí akcionářům textilky Pegas Nonwovens odkup všech jejich akcií, a to za cenu 1 010 Kč za kus. Nabízená cena zahrnuje zhruba 7% prémii vůči pondělní závěrečné ceně akcií Pegasu na pražské burze. Dobrovolná nabídka na odkup akcií by měla trvat měsíc.

6. Goldman Sachs vykázala prudký pokles příjmů z obchodů s dluhopisy

Americká investiční banka Goldman Sachs hospodařila ve druhém čtvrtletí s čistým ziskem 1,63 miliardy dolarů, což je téměř stejný výsledek jako před rokem. Zisk na akcii se ale zvýšil více, než čekali analytici, a to i přes 40% propad příjmů z obchodování s dluhopisy. Akcie banky na výsledky zareagovaly poklesem.

7. Ekvádor, který je členem OPEC, hodlá postupně zvyšovat těžbu ropy

Ekvádor má hospodářské potíže, a proto přestane dodržovat dohodu Organizace zemí vyvážejících ropu, jejímž je členem, a těžbu suroviny bude postupně navyšovat. Podle agentury Reuters to v úterý oznámil ekvádorský ministr ropného průmyslu Carlos Perez.

8. Automobilka Porsche zvažuje odchod od naftových motorů

Německý výrobce luxusních sportovních vozů Porsche zvažuje odchod od naftových motorů. Agentuře Reuters to řekl generální ředitel Oliver Blume. Porsche je stejně jako mladoboleslavská Škoda Auto součástí koncernu Volkswagen, který byl zasažen skandálem kolem manipulace s testy emisí naftových vozů.

9. Na ČEZ nedopadá informační povinnost, rozhodl Ústavní soud

Na energetický gigant ČEZ nedopadá povinnost reagovat na žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Firma uspěla u Ústavního soudu se stížností na rozhodnutí soudů, podle kterých na ni povinnost dopadala. Ústavní soud rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a Městského soudu v Praze zrušil. Podle ÚS jimi bylo porušeno základní právo na soudní ochranu, právo vlastnit majetek a právo podnikat. Městský soud se bude muset případem zabývat znovu a bude muset brát zřetel na rozhodnutí ÚS.

10. Morgan Stanley: Vylepšený iPhone na trhu vyvolá nákupní šílenství, investoři to pocítí na výsledcích firmy

Americkou technologickou firmu Apple čeká skvělý finanční rok, říká analytička Katy Hubertyová z banky Morgan Stanley. Svůj výhled opírá o spekulace, že by Apple mohl nový model telefonu iPhone s OLED displejem a dalšími zásadními vylepšeními představit nikoli již v září, ale až v říjnu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Lucembursko chce regulovat těžbu ve vesmíru, už má zákon

Lucembursko posílilo své ambice stát se vůdcem v rodícím se kosmickém těžebním průmyslu. V zemi v srpnu začne platit zákon, který umožňuje uplatňovat vlastnické právo na planetách a planetkách a upravuje průzkum a využívání vesmírných nalezišť.

Lucembursko se stává první evropskou zemí, která nabízí právní záruky soukromým firmám při využívání přírodních zdrojů mimo planetu Zemi, uvedl ministr. "Vesmírné zdroje tak mohou být předmětem vlastnictví soukromých společností," dodal. Zákon, jehož obdoba už od roku 2015 podle agentury Reuters platí v USA, vstoupí v platnost 1. srpna.

Loni v červnu Lucembursko uvolnilo 200 milionů eur na financování iniciativ, které by měly povzbudit získávání vzácných nerostů z vesmíru. Malá západoevropská země byla zatím proslulá svou aktivitou na poli investičních fondů a v soukromém bankovním sektoru, ve výzkumu kosmu má ale smělé plány.

Podle mezinárodního práva je těžba ve vesmíru citlivou otázkou, protože mezinárodní dohody předpokládají využívání kosmických zdrojů ve prospěch všech států světa, upozorňuje Reuters. Podle ministra Schneidera Lucembursko mezinárodní spolupráci při vytváření "globálního regulačního rámce pro vesmírné zdroje" předpokládá. Velkovévodství už prý podepsalo s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) společné prohlášení o budoucích misích na planetky a o průzkumu a využívání vesmírných zdrojů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat