Co musíte ráno vědět (19. listopadu)

Jak se ve středu dařilo akciovým trhům v Evropě a v USA, na kolik bodů by mohl v příštím roce vystoupat index Dow a jak covid-19 působí na žebříček nejdražších měst světa? I to musíte ve čtvrtek ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu zlevnily, investoři balancují na hraně mezi pozitivními zprávami o vakcínách a negativními informacemi o počtu nakažených

Americké akcie ve středu oslabily. Nad pozitivními zprávami o vakcínách proti covidu-19 v náladě trhu převážil nárůst počtu nově nakažených koronavirem a zavádění plošných uzávěr ekonomik. Index Dow ztratil 1,16 % a uzavřel na 29 438,42 bodu, širší index S&P 500 se snížil také o 1,16 % na 3 567,79 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,81 % na 11 801,60 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,98 % na 23,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 0,872 %.

Goldman Sachs: Toto jsou (nejen) hodnotové akcie, které mohou výrazně těžit z potlačení pandemie covidu-19
Americká investiční banka Goldman Sachs je ohledně vývoje cen akcií v dalších letech naladěna velice optimisticky. Za dva roky čeká index S&P 500 na úrovni 4 600 bodů, tedy zhruba o tisícovku výše, než se benchmark pohybuje v současnosti. Jedním z podstatných faktorů má být oživení ekonomiky a ruku v ruce s tím zisků firem, a to díky potlačení pandemie covidu-19, mimo jiné díky účinným vakcínám.
Chytají marihuanové ETF druhou mízu?
Poslední rok a čtvrt byl pro marihuanové ETF katastrofální. Na začátku října se ovšem trend obrátil. Co za tím stojí a jaké jsou vyhlídky "rostoucího zeleného" byznysu pro další měsíce a roky?

2. Evropské akcie se ve středu vrátily k růstu

Akcie na západoevropských trzích ve středu posilovaly. Hlavními faktory ovlivňujícími dění na trzích jsou nové vakcíny na jedné straně a šíření koronaviru ve světě na straně druhé. Ve středu tak převládl optimismus. Panevropský index STOXX Europe 600 ve středu vzrostl o 0,44 % na 390,54 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 0,31 % na 6 385,24 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,52 % na 5 511,45 bodu a německý DAX posílil o 0,52 % na 13 201,59 bodu.

Krok k úspěšnému investování? Raději tolik nevědět
Pokud se snažíte co nejlépe spravovat své peníze, nepochybně se snažíte získávat co nejvíce relevantních informací. Nic proti tomu, vězte ale, že je často lepší toho vědět celkem málo. A dokonce je na druhé straně prospěšné se odnaučit spoustu z toho, o čem jste přesvědčení, že víte a umíte výborně.
Otázky a odpovědi s nenažranou bestií zvanou trh
Akciový trh v Americe nabral pořádné sebevědomí. A pokud se naplní předpoklady toho, že rok 2021 bude plný dobrých zpráv v oblasti ziskovosti firem, ekonomiky země i zdravotní situace, o své sebevědomí by neměl přijít. Podmínkou jsou absence velkých černých labutí (nejisté), trvající prostředí nízkých sazeb (Fed je přislíbil) a setrvání daňového sytému ve zhruba stejné podobě. A také pozor na klasické "buy the rumor, sell the news", tedy de facto na to, aby současné vysoké úrovně cen akcií již nezohledňovaly všechny ty dobré zprávy, které mají teprve dorazit.

3. Pražská burza je nejsilnější od července, index PX ve středu stoupl na 945,27 bodu

Pražská burza posedmé v řadě posílila a je nejsilnější od druhé poloviny července. Index PX ve středu stoupl o 1,13 % na 945,27 bodu. Nahoru burzu táhly především akcie bank.

Miroslav Novák (AKCENTA CZ): Krátkodobě ještě čekám tlak na riziková aktiva, v příštím roce mohou být zajímavé komoditní měny, koruna nebo zlotý
V rámci současné vlny pandemie nemoci covid-19 očekávám podobný vývoj jako na jaře, ovšem pozvolnější. Krátkodobě proto považuji za atraktivní klasické "bezpečné" měny jako švýcarský frank nebo japonský jen, napřesrok společně s oživením ekonomiky a předpokládaným vyřešením pandemie očekávám dobrou výkonnost například od australského nebo novozélandského dolaru, ale také od české koruny nebo polského zlotého, uvedl hlavní ekonom společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák během listopadové debaty z cyklu ABCD investora, jehož autorem je Roman Chlupatý, partner Save & Capital.
Michal Šnobr: Akcie ČEZ by si zasloužily větší "péči" managementu, růstový příběh se na burze téměř neprojevuje
Hospodaření ČEZ se vyvíjí v souladu s odhady, cena akcií ale neodráží výrazný nárůst prodejních cen elektřiny od roku 2018. V tomto směru by si titul zasloužil větší pozornost, a to i ze strany samotného managementu firmy. Společně se zhodnocením výsledků firmy nabídl svůj pohled na akcie ČEZ minoritní akcionář společnosti a poradce J&T Banky Michal Šnobr.

4. Očekávané události

Čtvrteční dopoledne bude patřit britským maloobchodním tržbám nebo indexům podnikatelské nálady Ifo pro Německo a také výsledku běžného účtu eurozóny. V USA na trh dorazí jako každý týden zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, indexy průmyslové aktivity filadelfského a kansaského Fedu a zpráva o prodejích starších domů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská komise: Podpora ekonomiky bude v eurozóně potřeba i celý příští rok

Země Evropské unie, které používají společnou měnu, by měly aktivitu hospodářství tvrdě zasaženého koronavirovými omezeními podporovat i v příštím roce. Ekonomické stimuly by měly být přesně cílené a jen dočasné, aby se státy po odeznění krize vrátily k dodržování dočasně pozastavených rozpočtových a dluhových pravidel. V rámci balíčku pravidelných podzimních hospodářských doporučení k tomu ve středu vyzvala Evropská komise. Několik zemí eurozóny včetně Slovenska také upozornila, že v jejich rozpočtových plánech na příští rok jsou potenciálně problematická časově neomezená opatření.

6. Analytik: Index Dow by příští rok mohl vystoupat na 40 000 bodů

Podle analytika investiční banky Baird Patricka Spencera by americký akciový index Dow Jones Industrial Average mohl v roce 2021 dosáhnout úrovně až 40 000 bodů. Jedním z důvodů je očekávaná nadvýkonnost hodnotových titulů, kterým se v poslední době příliš nedařilo.

7. Bain: Tržby z prodeje luxusního zboží letos rekordně klesnou

Celosvětové tržby z prodeje luxusního zboží letos kvůli pandemii klesnou o rekordních 23 % na 217 miliard eur navzdory ožití poptávky v Číně. Zaznamenají tak první pokles od roku 2009, kdy vrcholila globální finanční krize. Předpověděla to ve středu poradenská společnost Bain. Zpřesnila tak svou květnovou prognózu, kdy předpovídala pokles globálních tržeb o 20 až 35 %.

8. IIF: Globální dluh kvůli koronaviru stoupne na rekordních 277 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory by měl do konce letošního roku vzrůst na rekordních 277 bilionů USD, protože vlády a firmy dále utrácejí v reakci na pandemii nemoci covid-19. Uvedl to ve své prognóze Institut pro mezinárodní finance (IIF), jehož členy je více než 400 bank a finančních institucí po celém světě.

9. Deutsche Börse má po koupi ISS v plánu další velké akvizice

Německá společnost Deutsche Börse má po nákupu většinového podílu v poskytovateli dat a analýz Institutional Shareholder Services (ISS) v plánu další větší dohody. Zaměřit se chce na akvizice za jednu až pět miliard eur a do roku 2023 zvýšit výnosy a zisk o deset procent. Investorům to ve středu řekl generální ředitel společnosti Theodor Weimer.

10. Na logistiku vakcíny se z aerolinek chystá i Air France-KLM

Mezi aerolinkami, které se chystají podílet na logistice milionů dávek vakcíny citlivé na teplotu, je i francouzsko-nizozemská skupina Air France-KLM. Slibné vakcíny proti covidu-19 vyvíjené americkými firmami Pfizer a Moderna ještě nejsou definitivně schváleny, ale jejich logističtí partneři už přepravu plánují. Schválení amerických a evropských úřadů se dá čekat - půjde-li vše dobře - už v druhé polovině prosince, řekl ve středu šéf německé biotechnologické společnosti BioNTech, jež vakcínu vyvíjí s Pfizerem.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Covid-19 změnil pořadí v žebříčku nejdražších měst

Onemocnění covid-19 mění pořadí v žebříčku nejdražších měst pro život. Pohoršily si tak Singapur a Ósaka, které s Hongkongem loni sdílely první příčku. Na té je s touto asijskou finanční metropolí nově zpět Paříž a také Curych. Ukázal to průzkum britské analytické organizace The Economist Intelligence Unit (EIU), který srovnává zářijové ceny 138 výrobků a služeb ve 130 městech po celém světě.

Index, který o pořadí měst v žebříčku rozhoduje, porovnává každé město s náklady na život v New Yorku. Život ve městech Severní a Jižní Ameriky, Afriky a východní Evropy ve srovnání s loňskem zlevnil. Životní náklady ve městech západní Evropy naopak vzrostly.

Předním příčkám i nadále dominují asijská města. Do první desítky se dostala také čtyři západoevropská města, což je podle analytiků dáno relativní silou evropských měn.

Například v Singapuru ceny klesly, protože z tohoto městského státu v důsledku pandemie covidu-19 odešli zahraniční pracovníci, uvádí EIU. Podražila většina čínských měst, kde spotřebitelské ceny zvyšuje obchodní napětí mezi Pekingem a Washingtonem.

Nejvíce vzrostly ceny v íránské metropoli Teheránu, který se vyšplhal o 27 příček na 79. místo. Hlavní příčinou jsou americké sankce, které komplikují dodávky zboží. Největší pokles cen pak vykázala brazilská města Rio de Janeiro a Sao Paulo, a to kvůli slabé měně a nárůstu chudoby.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat