Co musíte ráno vědět (2. srpna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak dopadlo srpnové zasedání americké centrální banky a jak bojují anglické ostrovy proti drahé energii? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se ve středu na směru neshodly, dařilo se Applu

Akcie ve Spojených státech zakončily středeční seanci smíšeně. Indexy Dow a S&P 500 kvůli ztrátám průmyslových a energetických firem klesly, technologické společnosti však pomohly k růstu indexu Nasdaq Composite. Akcie Applu díky výsledkům hospodaření stouply na nový rekord. Dow se snížil o 0,32 % na 25 333,82 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,1 % na 2 813,36 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,46 % na 7 707,29 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,49 % na 13,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba pět bazických bodů na 3,01 %.

4 akciová témata, kterým by investoři v srpnu měli věnovat pozornost
Polovina prázdnin je za námi. Aktivita na trzích je sice jako každé léto utlumená, investoři se ale rozhodně nenudí. Na jaké akciové tituly by se obchodníci měli zaměřit v srpnu?

2. Evropské burzy v polovině pracovního týdne klesly, akcie Rio Tinto zlevnily o více než 3 %

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v červených číslech, když náladu na trzích určovala zejména výsledková sezóna. Pozornost však poutal také obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou, který by podle zdrojů z Bílého domu mohly vystupňovat nové sankce na dovoz čínského zboží do USA. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,45 % na 389,86 bodu, britský FTSE 100 odepsal 1,24 % na 7 652,91 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,24 % na 5 498,37 bodu a německý DAX klesl o 0,53 % na 12 737,05 bodu. Nejvíce ztratil sektor základních materiálů, který do mínusu poslala zpráva, že by administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa mohla uvalit 25% clo na dovoz čínského zboží v hodnotě 200 miliard USD. Poraženým dne se stal britsko-australský těžařský gigant Rio Tinto, jehož akcie zlevnily o 3,4 %, přestože firma ve středu uvedla, že se jí v prvním pololetí meziročně zvýšil zisk o 12 %.

Ponaučení z finanční krize? Držet akcie kvalitních firem, které zvládnou složité podmínky, říká eso mezi českými portfoliomanažery
Dobré společnosti se v krizi osvědčily, a má proto smysl na nich stavět dlouhodobé portfolio, řekl portfoliomanažer fondu Top Stocks Ján Hájek Štěpánu Uheríkovi z poradenské společnosti Save & Capital v rámci projektu Alter Eko. Probírali spolu nejen pád Lehman Brothers v září 2008, ale také třeba indexové investování a jeho (ne)výhody oproti výběru konkrétních titulů. Kompletní rozhovor si v premiéře můžete poslechnout vždy ve středu v 15.33 na Českém rozhlasu Plus, který je společně s Investičním webem mediálním partnerem projektu.

3. Pražská burza ve středu klesla, nedařilo se finančním titulům

Pražská burza ve středu prohloubila ztrátu z úterního obchodování, index PX odepsal 0,26 % na 1 089,51 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky a Monety Money Bank, stouply naopak cenné papíry energetické skupiny ČEZ. Objem obchodů byl s 557 miliony korun průměrný. Akcie Monety Money Bank byly nejobchodovanější a zlevnily o 0,13 % na 74,90 Kč. Další finanční tituly rovněž klesly - Erste Group Bank ztratila 0,11 % na 949 Kč, Komerční banka odepsala 0,79 % na 942 Kč a VIG přišla o 1,03 % na 622 Kč.

Investorský magazín: Horská, Michl & Plojhar open air aneb Slavíme stý díl
Investorský magazín slaví jubileum, a protože dostat v létě hosty do studia je bezmála nadlidský úkol, rozhodli jsme se lovit tržní a ekonomické VIP u vody. Řeč byla o akciích, české koruně, výnosové křivce a mnoha faktorech, které ovlivňují hodnotu investic. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Čtvrteční dopoledne bude patřit evropské výrobní inflaci a britskému indexu nákupních manažerů ve stavebnictví. Ve 13 hodin SELČ skončí zasedání Bank of England a České národní banky a Spojené státy odpoledne přidají pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, index podnikatelských podmínek pro oblast New Yorku a statistiku továrních objednávek. Výsledková sezóna bude v Evropě pokračovat čísly Société Générale, BMW, Siemens, Barclays nebo Komerční banky a v USA hospodářské výsledky odtajní mimo jiné DowDuPont, Yum! Brands, CBS Corp nebo Symantec. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed v srpnu potvrdil nastavení měnové politiky, základní úroková sazba zůstává v pásmu 1,75-2,00 %

Americká centrální banka na zasedání na přelomu července a srpna potvrdila nastavení měnové politiky. Základní úroková sazba tak zůstává v pásmu 1,75-2,00 %. V prohlášení Fed uvedl, že ekonomika je silná. V červnu banka pásmo pro základní úrokovou sazbu posunula výše o 25 bazických bodů. Banka předpokládá, že letos přikročí ještě ke dvojímu zvýšení úroků.

6. Český státní rozpočet se v červenci dostal do přebytku 16,6 miliardy Kč

Hospodaření českého státu skončilo ke konci července v přebytku 16,6 miliardy korun po schodku 5,9 miliardy korun ke konci června. Loni v červenci činil přebytek státního rozpočtu 25 miliard korun. Informovalo o tom ve středu ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.

7. Podmínky v českém průmyslu se podle indexu PMI v červenci zhoršily

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v červenci zhoršily. Index PMI klesl na 55,4 bodu z červnových 56,8 bodu. Uvedla to ve středu společnost IHS Markit. V rámci průzkumu byl podle společnosti růst sektoru nadprůměrný, ale nejslabší od loňského srpna.

8. VW dosáhl rekordního zisku, varoval však před problémy

Německý automobilový koncern Volkswagen v prvním pololetí meziročně zvýšil provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek téměř o deset procent na rekordních 9,8 miliardy eur. Oznámila to ve středu firma, jejíž součástí je i mladoboleslavská Škoda Auto. Na výsledky koncernu však stále mají negativní dopad náklady na řešení emisního skandálu. Firma navíc varovala, že její zisky by mohl zasáhnout přechod na nový systém testování emisí WLTP.

9. Novou dvojkou v prodeji smartphonů je Huawei, předstihl Apple

Novou dvojkou v prodeji chytrých telefonů je čínský koncern Huawei, který předstihl americkou společnost Apple. V letošním druhém čtvrtletí prodal 54,2 milionu smartphonů, zatímco Apple 41,3 milionu. Jedničkou stále zůstává jihokorejský Samsung. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila analytická společnost IDC.

10. Tesla prý hodlá do továrny v Číně investovat pět miliard dolarů

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá do výstavby plánované továrny v Číně investovat pět miliard dolarů. Informovala o tom ve středu agentura Bloomberg s odvoláním na zdroj obeznámený se situací. Tesla minulý měsíc oznámila, že podepsala s čínskými úřady dohodu o výstavbě továrny v Šanghaji. Neupřesnila však, jaké náklady si vybudování tohoto závodu vyžádá.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Anglické ostrovy bojují proti drahé elektřině čistou energií

Solární panely a chytré baterie by mohly snížit výdaje za elektřinu téměř polovině obyvatel souostroví Scilly, ležícího 45 kilometrů od jihozápadního pobřeží Anglie. Uvedla to podle agentury Reuters britská firma specializující se na skladování energie poté, co spustila program na podporu obnovitelné energie na ostrovech.

Projekt Smart Energy Islands si klade za cíl radikálně snížit emise přispívající ke změně klimatu na pěti ostrovech souostroví Scilly. Má rovněž ambici zlepšit dodávku elektřiny na ostrovy a snížit cenu elektřiny tamním obyvatelům, z nichž mnozí nemohou vytápět své domovy za odpovídající cenu, uvedla energetická firma Moixa.

Ostrovy usilují o to, aby do roku 2025 pocházelo 40 % energie ke spotřebě na ostrovech z obnovitelných zdrojů a aby 40 automobilů bylo poháněno elektřinou nebo pohony s nízkými emisemi oxidu uhličitého.

V současnosti je elektřina na ostrovy přiváděna z britské pevniny kabelem dlouhým 55 kilometrů vedeným pod mořem. Loni museli obyvatelé Scilly po dobu dvou týdnů využívat energii vyprodukovanou dieselovými generátory poté, co kabel poškodila rybářská loď.

Kvůli závislosti na importované energii musí mnoho domácností využívat nespolehlivé vyhřívací systémy a platit vysoké poplatky za elektřinu. Podle společnosti Moixa je průměrná cena elektřiny na jednu domácnost na souostroví Scilly asi o 30 vyšší než v Cornwallu, což je britská pevninská oblast nejblíže ostrovům.

Z 2 200 obyvatel Scilly jich nemá zhruba 15,5 dostatek prostředků na to, aby mohli vytápět své domovy. V Anglii je to přitom v průměru asi 11 obyvatel, informovala letos britská vláda.

Díky projektu mají být do podzimu nainstalovány solární panely na více než 70 obecních domů. Do domácností a firem přibudou chytré ohřívače vody a chytré baterie.

Chytré baterie, které firma Moixa nainstaluje, budou uchovávat přebytečnou energii a uvolňovat ji v době potřeby, uvedl Chris Wright, firemní ředitel pro technologie. "Systém zajistí flexibilitu a kontrolu zátěže v rozvodné síti," dodal Wright.

Výdaje, které za elektřinu lidé platí, by podle Wrighta mohly po instalaci nových technologií klesnout až o 40 %. Rovněž emise oxidu uhličitého přispívající k oteplování klimatu se na ostrovech po instalaci solárních panelů sníží o téměř 900 tun ročně, uvedla Moixa.

Projekt, vedený firmou Hitachi Europe, bude stát 10,8 milionu liber a bude z velké části financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Projekt může sloužit jako vzor pro další malé evropské ostrovy a města, uvedl Wright. Podle něj je předobrazem toho, jak budou vypadat energetické systémy za několik let.

Musíte vědět
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat