Co musíte ráno vědět (20. března)

Jak se ve čtvrtek dařilo světovým akciím, co hrozí kvůli epidemii nemoci COVID-19 aerolinkám a co si o koronaviru myslí Donald Trump? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily díky opatřením na pomoc ekonomice

Americké akciové indexy zahájily čtvrteční seanci až zhruba 3 % pod nulou. Po oznámení dalších opatření na podporu ekonomiky ze strany centrálních bank včetně Fedu však všechny ztráty smazaly a vystoupily do kladných čísel, kde se udržely po zbytek dne. Index Dow přidal 0,95 % na 20 087,40 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,47 % na 2 409,41 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 2,3 % na 7 150,58 bodu. Zisky ale zdaleka nedokázaly vyrovnat ztráty, které hlavní americké indexy utrpěly za poslední měsíc. Index volatility VIX ve čtvrtek spadl o 5,82 % na 72 bodů a výnos 10letých vládních dluhopisů Spojených států se snížil o deset bazických bodů na 1,158 %.

Bill Ackman: Kapitalismus nefunguje při 18měsíčním zastavení ekonomiky. Bude (nej)hůř, jsou potřeba drastická opatření
Známý investor Bill Ackman ve středu ve vysílání CNBC apeloval na amerického prezidenta Donalda Trumpa i na představitele velkých firem, aby se odhodlali k drastickému kroku. "Jedinou možností, jak dostat epidemii koronaviru pod kontrolu, je uzavřít Spojené státy a prakticky celou ekonomiku, a to na celý měsíc," uvedl.

2. Evropské akcie ve čtvrtek posílily, indexy na další podpůrná opatření centrálních bank zareagovaly až 3% růstem

Obchodování na evropských burzách začalo ve čtvrtek v zelených číslech, panevropský index STOXX Europe 600 v úvodu seance rostl zhruba o 1,6 %. Během dne benchmarky přecházely mezi zelenými a červenými čísly, nakonec ale posílily až o 3 %, mimo jiné v reakci na další podpůrné kroky centrálních bank. Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 2,91 % na 287,80 bodu, britský FTSE 100 přidal 1,83 % na 5 173,51 bodu, německý DAX posílil o 2 % na 8 610,43 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 2,68 % na 3 855,50 bodu.

Zemětřesení na trzích: Nová doba, staré pravdy
Ropa za třicet dolarů za barel a nějaké drobné, výnosová křivka v USA pod jedním procentem, denní pohyby akciových indexů o deset procent. Poslední týdny na světových trzích jsou hodně divoké a finanční poradci mají plné ruce práce s uklidňováním té části klientů, která má peníze (i) na finančních trzích. Některé věci ale ani po prudkém obratu nepřestaly platit.

3. Pražská burza ve čtvrtek po několika ztrátových dnech posílila, index PX přidal necelá 3 %

Obchodování na pražské burze začalo ve čtvrtek v plusu, kolem 9.30 index PX rostl o asi 2,5 %. Po celé dopoledne benchmark zisky navyšoval a před polednem přidával až 4,3 %. Odpoledne ale pražský parket o část zisků přišel a nakonec index PX zpevnil o 2,72 % na 709,15 bodu. Výrazně zpevnily akcie vývojáře antivirového softwaru Avast.

Ekonomika v době pandemie: Prioritou je rychlost, Česko má řadu výhod
Hluboké propady na trzích v posledních týdnech mnoha investorům připomněly finanční krizi z let 2008 a 2009. V čem je současnost podobná tehdejší finanční krizi? V problému s likviditou (cash flow) a důvěrou. Ale zase je to jiné.

4. Očekávané události

V noci na pátek by měla čínská centrální banka hlasovat o úrokové sazbě u střednědobých půjček. Pozornost si zaslouží rovněž kanadský a ruský maloobchod nebo rozhodnutí ruské centrální banky o měnové politice. Německo oznámí index cen ve výrobě a v USA trh zhodnotí prodeje starších nemovitostí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. března?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Většina leteckých společností by mohla do května zbankrotovat, pomoc od států nebude jednoduchá

Podle konzultační firmy CAPA - Centre for Aviation by mohla do konce května většina světových aerolinek zbankrotovat. A pomoc od státu, kterou například žádají velké americké aerolinky, nebude tak jednoduchá, jak by si firmy přály.

6. KARO zažívá prudký nárůst poptávky, koronavirus dusí italskou konkurenci. Loni firma dosáhla zisku EBITDA 29,3 milionu Kč

Zpracovatel kůží KARO, s jehož akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, zažívá skokový nárůst poptávky. Společnost registruje příliv objednávek v reakci na omezení výroby u italské konkurence. Společnost informovala o růstu poptávky v rámci zveřejnění předběžných finančních výsledků za rok 2019. Firma letos plánuje i přes aktuální turbulence na trzích upsat další akcie a dluhopisovou emisi v objemu až 50 milionů korun.

7. Moody's kvůli koronaviru chystá rozsáhlé zhoršování ratingů firem

Mezinárodní ratingová agentura Moody's provádí globální přehodnocení úvěrové spolehlivosti podniků s ohledem na pandemii koronaviru i na prudký pokles cen ropy. První rozsáhlá vlna snížení firemních ratingů by mohla přijít už v nejbližších dnech.

8. Fed poskytne dodatečné peníze dalším centrálním bankám

Fed rozšiřuje počet centrálních bank, které mohou využívat jeho dolarové swapové linky. Prostřednictvím nich poskytuje dolarovou likviditu svým kolegyním ve vybraných zemích.

9. Bank of England snižuje sazby a rozšiřuje program odkupu dluhopisů

Bank of England ve čtvrtek odpoledne na svém mimořádném zasedání snížila základní úrokovou sazbu na 0,1 % a rozšířila program nákupu dluhopisů ve snaze bojovat s ekonomickými dopady pandemie koronaviru.

10. Lufthansa odstaví 95 % letadel a nevyplatí dividendu

Německé aerolinky Lufthansa jsou kvůli potížím spojeným s šířením koronaviru nuceny odstavit zhruba 95 % letadel. Řekl to ve čtvrtek šéf společnosti Carsten Spohr, když představoval výsledky hospodaření za loňský rok. Upozornil zároveň, že pokud současná situace potrvá dlouho a vlády odvětví letecké dopravy nepodpoří, sektor tuto krizi nemusí přežít. Lufthansa už přijala více opatření, chce zkrátit pracovní dobu a zatím nebude vyplácet dividendy.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Fox Trump News

Na to, že Donald Trump říká každý den něco jiného, jsme si už zvykli. Takže jeho poslední tvrzení, že o pandemii koronaviru věděl mnohem dříve, než vůbec byla označena za pandemii, asi nikoho nepřekvapuje. Stejně jako nikoho nepřekvapí, že v lednu na otázku o možné pandemii odpověděl, že to v žádném případě není pandemie a že má vše "totálně pod kontrolou".

Nevíme, jestli to dělá naschvál, nebo mu zkrátka neslouží paměť, když toho má jako prezident tak moc, ale je to u něj běžné.

To, co se v posledních dnech děje na Fox News, však už taková legrace není. Každý poučený člověk ví, že právě tato televize je hlásnou troubou Trumpovy propagandy. Barry Ritholtz stanici rovnou přirovnal ke státním médiím KLDR. A dospělo to už tak daleko, že Tucker Carlson, který sám pracuje ve Fox News, označil chování reportérů ve videu níže za "jasné nebezpečí" pro diváky stanice.

Jak můžete sami vidět, před několika dny tito "odborníci na všechno" označovali hrozící nebezpečí koronaviru za hoax, mediální šílenství či nový pokus o impeachment prezidenta. Dnes, když už i šéfovi Bílého domu došlo, že mají USA problém, se jejich rétorika opět přizpůsobila prezidentovi, nicméně škody už byly napáchány.

Jako třešnička na dortu pak působí čtvrteční vysílání Foxu, který už rovnou přebírá Trumpovy slovní útoky na Čínu. Člověk až nechce věřit vlastním očím... 

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat