Co musíte ráno vědět (21. června)
Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým burzám v Evropě a ve Spojených státech, co předpovídá britské ekonomice Bank of England a kteří potenciální vyzývatelé Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách si zatím zajistili největší podporu mezi špičkovými byznysmeny? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek zdražily, index S&P 500 vytvořil nové historické maximum
Americké akciové indexy ve čtvrtek výrazně stouply, přičemž index S&P 500 dosáhl rekordní úrovně. Akcie těžily z přesvědčení, že americká centrální banka sníží úrokové sazby už v červenci, aby ochránila hospodářský růst před dopadem obchodní války USA a Číny. Dolar proti koši měn zaznamenal největší dvoudenní pokles v tomto roce. Index Dow získal 0,94 % na 26 753,17 bodu, širší benchmark S&P 500 vzrostl o 0,95 % na 2 954,18 bodu a index Nasdaq Composite zpevnil o 0,8 % na 8 051,34 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,93 % na 14,75 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,03 %. V zelených číslech uzavřely všechny hlavní sektory, přičemž nejvíce se dařilo energetickému odvětví, které si díky výraznému růstu cen ropy připsalo zhruba 2,2 %.
2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily, v centru pozornosti bylo zasedání BoE
Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování svorně vzhůru, když investory povzbudily nové naděje na smír v čínsko-americké obchodní válce i vyhlídky na snižování úrokových sazeb amerického Fedu. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,28 procenta, německý DAX stoupl o 0,38 procenta a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,31 procenta. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,36 procenta, když se během dne dostal na nejvyšší hodnotu od 6. května. Nejúspěšnějším sektorem byly technologie, jež zakončily seanci se ziskem 1,6 procenta; naopak nejhůře se vedlo sektoru cestovního ruchu, jenž o 1,1 procenta poklesl.
3. Pražská burza ve čtvrtek ztratila třetinu procenta, sestup vedly banky
Pražská burza ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu ztratila, index PX oslabil o 0,34 % na 1054,01 bodu. Dolů ho táhly Komerční banka s Erste Group Bank, největší ztrátu z hlavních titulů zaznamenala likérka Stock Spirits. Zobchodovaný objem čítal hubených 266 milionů korun.
4. Očekávané události
Pátek bude dnem předběžných červnových indexů nákupních manažerů ve výrobě a sektoru služeb. V noci na pátek navíc Japonsko zveřejní ještě zprávu o inflaci a Česko bude dopoledne informovat o zahraničním dluhu. V pátek také dojde k převážení indexů CECE a PX. Pro domácí trh by v rámci indexů CECE mělo být znatelnější jen snížení váhy Erste Group Bank. Hospodářské výsledky odtajní na Wall Street společnost CarMax. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Bank of England ponechala sazby beze změny, zhoršila však odhad růstu ekonomiky
Britská centrální banka na červnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny. V nové prognóze ale BoE zhoršila odhad růstu ekonomiky v druhém čtvrtletí.
6. ČEZ prodal svá bulharská aktiva firmě Eurohold za 8,6 miliardy Kč
Energetická skupina ČEZ prodala svá aktiva v Bulharsku tamní firmě Eurohold za 335 milionů eur. ČTK o tom informovala mluvčí ČEZ Alice Horáková. ČEZ, jehož většinovým vlastníkem je stát, se tak stahuje z Bulharska. Ze země se rozhodl odejít kvůli přetrvávajícím sporům s tamními úřady, které se táhnou od února 2013. Transakci ještě musí schválit bulharský antimonopolní úřad a bulharský energetický regulační úřad.
7. Rehn: ECB kvůli obchodním tlakům zvažuje nová stimulační opatření
Evropská centrální banka zvažuje nová stimulační opatření, starosti jí dělá především napětí ve světovém obchodě. Řekl to ve čtvrtek člen Rady guvernérů ECB Olli Rehn. Banka podle něj sáhne k nástrojům, které má k dispozici, pokud se stav ekonomiky eurozóny nezlepší.
8. Apple varoval před uvalením amerických cel na další čínské zboží
Navrhované uvalení nových amerických cel na další čínské zboží by poškodilo konkurenceschopnost americké společnosti Apple a snížilo její přínos pro ekonomiku Spojených států. Uvedla to ve čtvrtek firma. Apple v Číně vyrábí například telefony iPhone, na které by se navrhovaná cla rovněž vztahovala, napsala agentura Reuters.
9. EY: Zájem o fúze a akvizice je ve světě největší za poslední dekádu
Zájem o fúze a akvizice je ve světě největší během uplynulých deseti let. Nejoblíbenější investiční destinací je navzdory nejasnostem ohledně brexitu Velká Británie. Globální nejistota akviziční plány spíš posiluje, než brzdí. Fúzi nebo akvizici plánuje 59 procent oslovených společností, vyplývá z Barometru investiční důvěry, který poradenská firma EY zveřejňuje dvakrát ročně.
10. Dolarovým milionářům patří polovina světových peněz
Finanční majetek je ve světě rozdělen čím dál nerovnoměrněji, úzké skupině 22,1 milionu dolarových milionářů loni patřila více než polovina soukromých světových financí. Uvádí to studie mezinárodní poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG). O druhou polovinu se dělilo zbývajících 7,6 miliardy obyvatel planety. Ještě v roce 2015 vlastnili dolaroví milionáři jen 43 % celosvětového finančního majetku.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Kdo, komu, kolik
Americká volební sezóna ještě neklepe vyloženě na dveře, ale to nejdůležitější - výběr peněz na kampaň - už nabírá obrátky. Server MarketWatch.com sledoval, jak si uchazeči o prezidentskou kandidaturu za Demokratickou stranu rozdělí podporu velkých zvířat světa byznysu. Vidíme, že pěkně políčeno má senátor Cory Booker z New Jersey. Na druhou stranu šéf Salesforce.com Marc Benioff dobře dbá na to, aby co nejvíce stran příslovečného politického krajíce bylo dobře namazaných.