Co musíte ráno vědět (21. února)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na obou stranách Atlantiku, co přineslo zasedání čínské centrální banky a která země se pyšní nejstarší stále fungující firmou na světě? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek oslabily kvůli obavám z hospodářských důsledků koronaviru

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek oslabily. Za poklesem akciového trhu stály především rostoucí obavy investorů z negativních hospodářských důsledků koronaviru, který se šíří z Číny. Index Dow klesl o 0,44 % na 29 219,98 bodu, benchmark S&P 500 oslabil o 0,38 % na 3 373,23 bodu a index Nasdaq Composite ztratil 0,67 % na 9 750,96 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 8,21 % na 15,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět bazických bodů na 1,52 %. Hlavní sektory se na směru neshodly. Bezmála o procento přišly technologie a odvětví telekomunikačních služeb, reality naopak o více než procento vzrostly a dařilo se také utilitám či sektoru základních materiálů.

V létě americké akcie narazí na strop, pak přijde recese, varuje portfoliomanažer
Zdánlivě nekonečná rally amerických akcií se blíží k cíli. Vrcholu dosáhnou v létě. Poté přijde korekce a americká ekonomika spadne do recese, tvrdí portfoliomanažer Julien Bittel ze společnosti Pictet Asset Management.

2. Evropské akcie ve čtvrtek zlevnily kvůli slabším hospodářským výsledkům

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v minusu navzdory nižšímu počtu nově nakažených čínským koronavirem. Investory zklamaly výsledky hospodaření některých velkých evropských firem. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,86 % na 430,19 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,27 % na 7 436,64 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,8 % na 6 062,3 bodu a německý DAX si pohoršil o 0,91 % na 13 664 bodů. Výrazně zlevnily zejména akcie pojišťoven, v plusu se naopak udržel automobilový sektor.

Zychová & Plojhar: Toto jsou největší rizika pro akciového býka
Epidemie koronaviru je nákupní příležitost, sázet se letos dá také na výsledek amerických prezidentských voleb, akciového býka ale mohou "ze sedla" vyhodit i strukturální a systémové hrozby, jaké před lety vedly třeba ke kolapsu Lehman Brothers. Bude to korporátní dluh, do kterého v době minimálních sazeb lijí spekulanti peníze takřka bez ohledu na kvalitu? Téma zkraje února v rámci debaty z cyklu ABCD investora diskutovali Kateřina Zychová z Verdi Capital a Miroslav Plojhar z České spořitelny.

3. Pražské burze se ve čtvrtek nedařilo, oslabila většina hlavních titulů

Pražská burza ve čtvrtek ztratila. Index PX klesl o 0,64 procenta na 1 097,16 bodu. Z hlavních titulů nejvíce ztratily technologická firma Avast a společnost O2 Czech Republic. Proti trendu šla pouze likérka Stock Spirits. Zobchodovaný objem čítal necelých 339 milionů korun, a byl tak podprůměrný.

Erste srazila doporučení na akcie Avastu: Příliš mnoho problémů najednou
Erste Group Bank v rámci nové analýzy ocenění akcií Avastu snížila doporučení na stupeň "redukovat" z předchozího "akumulovat" s 12měsíční cílovou cenou 128 Kč na akcii (předtím 126 Kč).

4. Očekávané události

Pátek bude patřit předběžným indexům nákupních manažerů, které vyjdou pro Francii, Německo, Spojené království, eurozónu a USA. V Evropě budou poutat pozornost také inflační statistiky eurozóny a Itálie. Spojené státy odtajní prodeje starších domů a zprávu o počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy od společnosti Baker Hughes. Kanada na trh pošle údaje o maloobchodních tržbách. Výsledky hospodaření budou reportovat společnosti Allianz a Deere & Co. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čínská centrální banka kvůli koronaviru snížila úroky

Čínská centrální banka (PBoC) poprvé po třech měsících snížila základní úrokovou sazbu, aby podpořila domácí ekonomiku zasaženou epidemií koronaviru. Roční primární úvěrová sazba (LPR), od které se odvíjí úrokové sazby, za které komerční banky poskytují úvěry domácnostem a podnikům, se sníží na 4,05 % z 4,15 %, oznámila banka.

6. GfK: Nálada německých spotřebitelů je kvůli koronaviru horší

Nálada německých spotřebitelů se mírně zhoršuje. Na vině jsou obavy, že epidemie onemocnění způsobeného novým koronavirem v Číně může největší evropskou ekonomiku dál zbrzdit. Němci jsou tak méně ochotní utrácet. Ukázal to průzkum, který ve čtvrtek zveřejnila společnost GfK.

7. Morgan Stanley převezme za 13 miliard USD makléře E*Trade

Americká investiční banka Morgan Stanley převezme zhruba za 13 miliard dolarů on-line makléřskou společnost E*Trade Financial. Firmy to ve čtvrtek oznámily v tiskové zprávě. Je to největší transakce, jakou některá z bank na Wall Street uskutečnila od finanční krize. Morgan Stanley tak podpoří svou divizi správy majetku, na kterou šéf banky hodně sází ve snaze zajistit rychlejší růst a zmírnit dopady slabšího obchodování.

8. Air France-KLM má nižší zisk, firma varuje před dopady koronaviru

Letecké společnosti Air France-KLM loni kvůli dražšímu palivu klesl provozní zisk o 18,8 procenta na 1,14 miliardy eur. Výnosy ale o 3,7 procenta vzrostly a dosáhly 27,19 miliardy eur. Francouzsko-nizozemský letecký přepravce ale ve čtvrtek varoval, že problémy kolem epidemie onemocnění kvůli novému typu koronaviru v Číně mohou firmu do dubna přijít na 150 až 200 milionů eur.

9. Apple zvažuje, že své přístroje otevře konkurenčním aplikacím

Americká technologická společnost Apple zvažuje, že své chytré telefony, tablety a hlasový ovladač HomePod více otevře konkurenčním aplikacím. Reaguje tím na kritiku, že vlastním výrobkům poskytuje nespravedlivou výhodu. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom ve čtvrtek informovala agentura Bloomberg.

10. Nové Mexiko žaluje Google kvůli osobním údajům školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejstarší stále fungující společnost na světě je z Japonska, existuje již více než 1400 let

Téměř v každé zemi se najde nějaká společnost, která funguje po staletí. Vůbec tou nejstarší v Česku je Pivovar Broumov, který byl založen již v roce 1348. Nejstarší stále fungující firmou na světě je japonská stavební společnost Kongō Gumi (vznikla v roce 578). Té sice v roce 2006 hrozil kvůli finančním problémům zánik, nakonec ji však koupil konkurent Takamatsu Construction Group, a společnost tak může opatrně vyhlížet překonání magické hranice 1500 let od založení.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat