25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak to podle Bundesbank vypadá s německou ekonomikou a jak dlouho trvá nový nejdelší let na světě? To vše musíte ráno vědět.
Akcie ve Spojených státech zahájily týden růstem. Známky pokroku v řešení obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou pomohly k růstu cen akcií firem citlivých na vývoj ekonomiky a obchodu v čele s těmi technologickými. Dařilo se i americkému dolaru. Index Dow stoupl o 0,21 % na 26 827,64 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,69 % na 3 006,72 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,91 % na 8 162,99 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,75 % na 14 bodů a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o pět bazických bodů na 1,80 %. Ceny ropy klesly zhruba o půl procenta, mírně ztrácelo také zlato, dařilo se naopak stříbru.
Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v zelených číslech navzdory nejistotě ohledně vystoupení Británie z EU. Britský premiér Boris Johnson sice o víkendu ujišťoval novináře, že sežene dostatek hlasů, aby brexitová dohoda prošla parlamentem, v pondělí však předseda Dolní sněmovny John Bercow odmítl vládní návrh, aby se o "nové" dohodě znovu hlasovalo, protože o ní poslanci jednali už v sobotu. EU nyní zároveň zvažuje, zda schválí Johnsonovu nepodepsanou žádost o prodloužení doby pro vyjednání podmínek brexitu do 31. ledna. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,61 % na 394,22 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,18 % na 7 163,64 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,22 % na 5 648,35 bodu a německý DAX si polepšil o 0,91 % na 12 747,96 bodu. O více než 2 % stouply sektor základních surovin a také bankovní odvětví, mírně naopak klesl sektor zdravotní péče.
Pražská burza zakončila pondělní seanci s výrazným ziskem, index PX zpevnil o 0,99 % na 1 053,25 bodu. Nahoru burzu táhly zejména Erste Group Bank, která zpevnila o 2,35 % na 802 Kč, a Komerční banka, jež stoupla o 2,11 % na 798 Kč. Nedařilo se naopak CME, jež přišla o 0,71 % na 112 Kč. Objem obchodů činil 535 milionů korun, a byl tak mírně nadprůměrný.
V úterý se investoři ve Spojených státech zaměří na údaje o prodejích starších domů a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. V Japonsku se kvůli státnímu svátku obchodovat nebude. Výsledkovou mozaiku doplní v Evropě společnosti Novartis, UBS Group a Saab a na Wall Street například Hasbro, Harley-Davidson, Procter & Gamble, UPS, McDonald's, Travelers, Snap a Texas Instruments. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí možná opět mírně klesla, uvedla ve své pravidelné měsíční zprávě německá centrální banka. Rozhodujícím faktorem se podle ní stává pokračující zpomalování německého vývozu, které by se mohlo obrátit i proti odvětvím zaměřeným spíše na domácí trh.
Objem startupových investic v Evropě je na rekordu. V první polovině letošního roku se ve srovnání s předchozím obdobím loni zvýšil o 62 % na 16,9 miliardy eur. Uvedla to v pondělí poradenská společnost EY. Podle autora výzkumu Petera Lennartze je na trhu obrovské množství kapitálu, pro který investoři hledají uplatnění. V žebříčku měst uhájil první místo Londýn, ale na druhé místo se před Berlín dostala Paříž.
Bez nově postavených elektráren v čele s novými jadernými bloky nebude mít Česko do budoucna kde brát elektřinu. Na pondělní tiskové konferenci to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Z hodnocení elektrizační soustavy do roku 2040 (MAF CZ), které zpracovala společnost ČEPS, vyplývá, že pokud by se situace neřešila, stalo by se Česko od roku 2030 postupně závislým na dovozu elektřiny ze zahraničí. Podle Havlíčka hrozí, že elektřinu nebude v Evropě kde brát a bude velice drahá.
Výrobce antivirových programů Avast se stal terčem kybernetické špionáže. Sofistikovaný pokus o špionáž zaměřenou na firemní produkty Avast odhalil koncem září a na začátku října. Firma to v pondělí oznámila v tiskové zprávě s tím, že na odvrácení útoku spolupracovala s policií a Bezpečnostní informační službou. Útok pocházející pravděpodobně z Číny cílil na nástroj na optimalizaci počítače CCleaner. BIS v tiskové zprávě uvedla, že se podařilo ochránit stovky milionů uživatelů z celého světa.
Export z Japonska se v září už desátý měsíc za sebou snížil. Jeho pokles byl navíc výraznější, než předpovídali analytici. Sílí tak spekulace, že by japonská centrální banka příští týden mohla podpořit hospodářský růst uvolněním měnové politiky. Japonsko je třetí největší ekonomikou světa za Spojenými státy a Čínou.
Generální ředitel italské bankovní skupiny UniCredit Jean Pierre Mustier plánuje oživit cenu akcií banky tím, že ji udělá méně italskou. Největší italská banka totiž zkoumá, zda se může distancovat od stagnující ekonomiky a roztříštěné politiky domovské země tím, že by část svých nejcennějších aktiv umístila pod jednu střechu v Německu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Rekordní první let mezi New Yorkem a Sydney bez mezipřistání se uskutečnil v závěru minulého týdne. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v neděli v 07.42 místního času (v sobotu 22.42 SELČ) přistál v nejlidnatějším městě Austrálie po 19 hodinách a 16 minutách letu, během kterého urazil 16 200 kilometrů. Podle médií jde o nejdelší let s pasažéry na světě.
"Je to opravdu historický okamžik pro Qantas, pro australské letectví i pro světové letectví," uvedl po přistání generální ředitel Qantasu Alan Joyce. Letu se i zúčastnil.
Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořená převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj měl na let 101 000 kilogramů paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.
Testy podle prohlášení aerolinek sahaly od sledování mozkových vln, hladin melatoninu a bdělosti pilotů po sledování vlivu osvětlení, jídla a cvičení na cestující. Osvětlení kabin a jídlo byly za letu upraveny tak, aby přispěly ke snížení takzvaného jet lagu, nazývaného také pásmová nemoc. To je únava, ospalost a někdy i zmatenost po dlouhé cestě letadlem přes několik časových pásem.
Žádné komerční letadlo zatím není schopno uletět tak velkou vzdálenost plně obsazené a s nákladem. Proto bylo v letadle jen pět desítek cestujících pouze s malým zavazadlem, nebyl v něm žádný náklad a letadlo mělo plně natankováno. Podle kapitána letu Seana Goldinga měl stroj po přistání v Sydney ještě palivo na 70 minut letu.
Qantas plánuje v příštích měsících ještě dva podobné testovací lety. V listopadu to má být přímý let z Londýna do Sydney, který by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. V prosinci to bude další let mezi New Yorkem a Sydney. Cílem aerolinek je začít na těchto mimořádně dlouhých trasách nabízet pravidelné komerční lety od roku 2022.
Australian airline Qantas has completed the longest non-stop commercial passenger flight, researching potential impacts of ultra-long haul flights on pilots, crew and passengers. The 10,066-mile journey from New York to Sydney took 19 hours and 16 minutes. https://t.co/mIAWx3xHIr
— CNN (@CNN) October 21, 2019