Co musíte ráno vědět (22. srpna)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, komu prodá dánská Møller-Mærsk svou divizi ropy a zemního plynu a jaké výročí slaví Cadillac? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily týden mírným růstem, cenné papíry energetických firem srážel pokles cen ropy

Americké akcie v pondělí mírně posílily, investoři však byli opatrní kvůli napětí mezi Spojenými státy a Severní Koreou. Na akcie energetických podniků měl negativní vliv výrazný pokles cen ropy. Index Dow přidal 0,13 % a uzavřel na 21 703,75 bodu a širší index S&P 500 vzrostl o 0,12 % na 2 428,37 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,05 % na 6 213,13 bodu. Index volatility VIX spadl o 7,5 % na 13,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,182 %. Dařilo se realitnímu odvětví, sektoru veřejných služeb nebo odvětví zdravotní péče. Pokles naopak vedle sektoru ropy zaznamenaly ještě finanční odvětví a technologický sektor.

Investorský magazín: Geopolitická rizika a (ne)drahé akcie

2. Evropské burzy v úvodu týdne klesly

Evropské akciové trhy začaly nový týden v červených číslech. Vliv na obchodování měla přetrvávající geopolitická nejistota, investoři zároveň nechtěli riskovat před výročním setkáním centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole, které se bude konat od čtvrtka do soboty. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,4 % na 372,72 bodu, v negativním pásmu zakončila obchodování většina jeho sektorů. Proti trendu šlo odvětví základních materiálů, které těžilo z růstu cen kovů. Dařilo se těžařským gigantům Anglo American a Antofagasta. Britský FTSE 100 odevzdal 0,01 % na 7 318,88 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,52 % na 5 087,59 bodu a německý DAX ztratil 0,82 % na 12 065,99 bodu.

MONETA Money Bank: Proč Komerční banka snižuje cílovou cenu?

3. Pražská burza v pondělí mírně ztratila, klesla většina finančních titulů

Pražská burza v pondělí prohloubila ztrátu ze závěru minulého týdne, index PX odepsal 0,1 % na 1 032,04 bodu. Dolů burzu táhly cenné papíry energetické skupiny ČEZ, Komerční banky a pojišťovny VIG, dařilo se naopak likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl s 342 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí akcie ČEZ, které zpevnily o 0,78 % na 424,40 Kč.

Novák (ČEZ): Akviziční příležitosti vidíme v segmentu větrných parků a oblasti ESCO, na rozdělení firmy nyní nepracujeme

4. Očekávané události

úterý dopoledne vyjde výsledek švýcarské obchodní bilance a indexy institutu ZEW pro Německo a celou eurozónu. Odpoledne se pozornost přesune do zámoří, kde vyjdou v USA index cen domů od FHFA a index aktivity richmondského Fedu a v Kanadě statistika maloobchodních tržeb. Hospodářské výsledky v úterý zveřejní v USA společnosti salesforce.com nebo Coty, v Evropě například Medtronic nebo VIG a v Austrálii BHP Billiton.

"Odhadujeme, že příjmy VIG z předepsaného pojistného v uplynulém čtvrtletí meziročně dosáhly stejné úrovně (2,2 miliardy eur). Výrazný, téměř 30% nárůst očekáváme v segmentu zdravotního pojištění, a to především na polském, maďarském, rumunském, bulharském a tureckém trhu. Ten však bude zřejmě kompenzován pokračujícím poklesem výnosů z předepsaného pojistného v segmentu životního pojištění. Zejména kvůli nárůstu administrativních nákladů očekáváme pokles čistého zisku," říká analytik Richard Miřátský z Komerční banky.

Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Total koupí od dánské firmy Møller-Mærsk divizi ropy a plynu

Dánská přepravní společnost A.P. Møller-Mærsk se dohodla na prodeji své divize ropy a plynu Mærsk Oil francouzskému ropnému gigantu Total. Ten za ni zaplatí 7,45 miliardy USD, uvedly v pondělí firmy. Prodej je součástí plánu dánské společnosti zaměřit se pouze na hlavní aktivity v oblasti kontejnerové lodní přepravy a logistiky.

6. Emisní skandál je rizikem pro německou ekonomiku

Emisní skandál, který se týká německých výrobců automobilů, je rizikem pro největší evropskou ekonomiku. Zatím je však obtížné vyčíslit jeho dopad. V pondělí to uvedlo německé ministerstvo financí ve své pravidelné měsíční zprávě. Ministerstvo označilo skandál, který vypukl před téměř dvěma lety poté, co Volkswagen přiznal, že podváděl se zkouškami emisí u vozů s naftovými motory v USA, za hrozbu pro Německo, spolu s rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii a ochranářskou obchodní politikou Spojených států.

7. Těžba ropy v zemích OPEC klesá, nižší je i vývoz

Těžba ropy v členských zemích Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v srpnu zřejmě sníží o 419 000 barelů denně a pohybovat se bude v průměru kolem 32,8 milionu barelů denně. Vyplývá to z propočtů konzultační společnosti PetroLogistics, o kterých v pondělí informovala agentura Reuters.

8. Z obchodního sporu USA s Kanadou o stavební dříví těží Rusko

Rusko od začátku roku vyvezlo do Spojených států meziročně o 42 procent více stavebního dříví. Těží tak z obchodního sporu mezi USA a Kanadou, uvedla v pondělí s odkazem na údaje americké vlády agentura Bloomberg. Washington zavedl na dovoz měkkého stavebního dříví z Kanady clo a Rusko je jednou ze zemí, které nastalé situace využily ke zvýšení vývozu.

9. Přímé zahraniční investice v Evropě překonaly další rekord

Přímé zahraniční investice v Evropě překonaly v roce 2016 další rekord. Zahraniční investoři zahájili nejvíce projektů a vytvořili čtvrt milionu nových pracovních míst. V Česku díky přímým investičním projektům vzniklo přes 14 000 nových pracovních míst, což je meziroční nárůst o 53 procent. Vyplývá to z průzkumu atraktivnosti Evropy pro zahraniční investory společnosti EY.

10. Minimální mzda v ČR se od ledna zvýší na 12 200 Kč, rozhodla vláda

Minimální mzda v Česku se od ledna zvýší o 1 200 korun na 12 200 korun, tedy o 11 procent. V pondělí o tom rozhodl kabinet. Na Twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka a další ministři. Podle předsedy vlády tak nejnižší výdělek v příštím roce překročí 40,5 procenta průměrné mzdy ve státě.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Cadillac, jeden ze symbolů USA, slaví 115. narozeniny

Cadillac, nejlépe růžový, je jedním ze symbolů svobodomyslného životního stylu i prosperity Spojených států. Firmu, která proslula výrobou luxusních vozů vybavených nejmodernější technikou, založil před 115 lety, 22. srpna 1902, mechanik Henry Martin Leland v Detroitu. Jméno získala po zakladateli tohoto amerického města, generálu Antoine de la Mothe Cadillacovi.

Továrna se krátce po svém založení, v roce 1909, stala součástí koncernu General Motors, v jehož rámci se soustředila na vozy nejvyšší třídy a vždy stála v popředí technologického pokroku. V době, kdy ostatní auta měla jednoválce nebo dvouválce, představil Cadillac čtyřválec. Už v roce 1912 měly cadillacy elektrické světlomety, jako první začaly používat elektrický startér namísto startovací kliky. Od 50. let přišla firma s posilovači řízení, klimatizací a v 70. letech zase s bezpečnostními prvky jako pásy nebo airbagy. Cadillac je jednou z nejstarších automobilových značek, v USA je starší jen Buick patřící rovněž do GM.

V posledních desetiletích se musí automobilka notně snažit ve stále se zvyšující konkurencí asijských a evropských aut. A daří se jí to. Celosvětový prodej loni dosáhl 308 692 vozů, což bylo nejvíce za uplynulých 30 let.

Musíte vědět
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Štěpán Křeček, BH Securities)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat