Co musíte ráno vědět (23. dubna)

Jak se ve středu obchodovalo s akciemi na burzách v Evropě a na Wall Street, jak špatně je tom Evropa a jaký významný den si včera připomněl svět? Nejen to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu výrazně zpevnily, ceny ropy se částečně zotavily

Akcie ve Spojených státech ve středu výrazně zpevnily. Přispěla k tomu skutečnost, že ceny ropy se po propadu částečně zotavily, a očekávání, že americký Kongres tento týden kvůli koronavirové krizi schválí další balík pomoci v objemu takřka 500 miliard dolarů. Index Dow si připsal 1,99 % na 23 475,82 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 2,29 % na 2 799,31 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 2,81 % na 8 495,38 bodu. Index volatility VIX spadl o 7,55 % na 41,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil téměř o pět bazických bodů na 0,619 %.

Americké akcie a riziko přílišného důrazu na ocenění
Analytici výrazně snížili výhledy ziskovosti amerických veřejně obchodovaných firem. To i vzhledem k rally cen akcií z březnových minim a možnosti, že zisky společností budou ještě citelně slabší, dává zapomenout na atraktivní ocenění akcií, kterého byly v březnu plné komentáře dlouhodobých býků. Na smyslu investování do akcií to nicméně mnoho nemění.
Akcie ožily, Wall Street ale hýří (i) pesimismem
Chaos v ekonomice se v posledních dnech projevuje také na akciových trzích, kde sice indexy přidaly po rychlém propadu již desítky procent, ovšem analytici zhusta pokračují ve snižování investičních doporučení.

2. Na evropské trhy se ve středu i díky růstu cen ropy vrátil optimismus

Ceny ropy ve středu zaznamenaly silný růst. Optimismus se pak projevil také na evropských akciových trzích, které sice začaly den v červených číslech, avšak nakonec si připsaly solidní zisky. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 1,8 % na 330,14 bodu, britský FTSE 100 skončil se ziskem 2,3 % na 5 770,63 bodu, DAX vzrostl o 1,61 % na 10 415,03 bodu a francouzský CAC 40 přidal 1,25 % na 4 411,80 bodu.

Čísla hovoří jasně: Americké akcie mohou za dvacet let vyskočit na pětinásobek
Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Tak zní věta, kterou najdete pod každým investičním produktem. Co když ale tak docela neplatí?

3. Pražská burza ve středu posílila, nahoru jí pomohly akcie bank

Pražská burza ve středu po dvou propadech posílila, index PX se zvýšil o 0,5 % na 834,31 bodu. Nahoru burze pomohly hlavně akcie bank. Se ztrátou skončily jen dvě z hlavních emisí pražské burzy. Akcie mediální skupiny CME v reakci na hospodářské výsledky firmy za první čtvrtletí zdražily o 5,47 % na 92,50 Kč.

Ropa zadarmo jako další střípek do mozaiky krizí a co to (ne)znamená pro akcie ČEZ
Propad cen některých kontraktů na dodávky ropy zatřásl světovými trhy. Může jít o projev další z dílčích krizí (ropné) v době, kdy jsou na stole krize koronavirová, dluhová a další. Společnosti jako ČEZ by nemusely mít s turbulencemi na ropném trhu bezprostředně větší problémy, globální recese ale ovlivní poptávku po elektřině, uvedl v úterním rozhovoru pro Investiční web analytik z J&T Banky a odborník na energetiku Michal Šnobr.

4. Očekávané události

Čtvrtek bude dnem předběžných indexů nákupních manažerů za duben. Ráno vyjdou v Británii ještě data o maloobchodních tržbách a v Německu index spotřebitelské důvěry od GfK. Odpoledne se v USA investoři zaměří na týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, prodeje nových domů a index průmyslové aktivity kansaského Fedu. Kvartální hospodářské výsledky odtajní v Evropě CaixaBank nebo Unilever a v USA mimo jiné Eli Lilly, Southwest Airlines, Amazon.com a Intel. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bloomberg: V bouřlivém vztahu Itálie s Evropou se něco pokazilo

Základy Evropské unie byly položeny před šesti desítkami let v Římě a někteří státní představitelé si nyní ve věčném městě začínají myslet, že jsou svědky počátku jejího rozpadu, napsala agentura Bloomberg. Poté co britský premiér Boris Johnson a zastánci brexitu pohřbili pečlivě pěstěný mýtus o nezvratnosti unie, její přívrženci začali tvrdit, že Británie je zvláštní případ, ostrovní národ, který se nikdy nemůže zcela kontinentu oddat. Jinak se to ale má, když se proti Bruselu staví Itálie.

6. ECB signalizovala, že nebude kupovat dluhopisy přímo od vlád

Evropská centrální banka (ECB) signalizovala, že nepřikročí k přímým nákupům dluhopisů od vlád členských zemí eurozóny. Prezidentka ECB Christine Lagardeová takové nákupy označila za nezákonné. Skepticky se vyjádřila i k možnosti podpořit ekonomiku zasaženou koronavirovou krizí rozdáváním hotovosti lidem.

7. YPO: Krachu se bojí 11 % šéfů společností po celém světě

Polovina výkonných ředitelů společností po celém světě má za to, že šíření koronaviru jejich podnik vážně ohrožuje. Jedenáct procent šéfů společností si pak myslí, že jejich firma ekonomické dopady pandemie nepřežije. Prognózu ve středu zveřejnila organizace YPO, která sdružuje přes 29 000 vedoucích pracovníků ze 130 zemí.

8. Slovensko loni hospodařilo hůře proti plánům i proti roku 2018

Slovensko loni nedodrželo své původní rozpočtové plány a hospodařilo hůře i v porovnání s rokem 2018. Podíl schodku veřejných financí na výkonu ekonomiky se zvýšil na 1,3 % proti předloňskému deficitu 1,05 % hrubého domácího produktu. Informoval o tom ve středu slovenský statistický úřad. Letošní kondici státních financí ovlivní dopady pandemie nemoci covid-19. Slovenský ministr financí Eduard Heger novinářům řekl, že letos schodek veřejných financí překročí hranici pěti procent HDP a že výrazně vzroste zadlužení státu.

9. Německo letos počítá s růstem zadlužení nad 75 % HDP

Německo letos počítá s růstem zadlužení z 60 % na 75,25 % hrubého domácího produktu (HDP). Na vině jsou zejména půjčky a protikoronavirová opatření, uvedlo ve středu ministerstvo financí. Země by se ale v poměru k HDP i tak měla zadlužit méně než za globální finanční krize před deseti lety, uvedla agentura Reuters.

10. Průzkum: Eurozóna je v nejhlubší recesi za svou existenci

Eurozóna je v nejhlubší recesi za dobu své existence, shodli se ekonomové oslovení agenturou Reuters. Podle posledního průzkumu, který agentura vedla od minulého úterý a zveřejnila ve středu, klesla ekonomika eurozóny v prvním kvartálu mezičtvrtletně o 3,1 % a ve druhém kvartálu se sníží o 9,6 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Den Země

Den Země je tradičním mezinárodním dnem, který se slaví už od 22. dubna 1970, kdy se za zdravější životní prostředí demonstrovalo na několika místech v USA. Od roku 1990 pak tento den slaví celý svět, takže vlastně celá Země. Při této příležitosti si můžete poslechnout, co k tomu říká prezidentka Slovenské republiky.

Možná se ptáte, proč právě slovenská prezidentka? Protože se to hrozně dobře poslouchá a všichni tomu (snad) rozumíme. Jasně, bylo by lepší, kdybychom sem mohli dát něco od českého prezidenta. Ale jste si jistí, že to chcete?

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Lukáš Novotný, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat