Co musíte ráno vědět (24. srpna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, co řekl guvernér ECB Mario Draghi a kdy budou lidé nahrazeni roboty? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v polovině týdne klesly, pod nulu je poslala Trumpova tvrdohlavost

Americké akcie ve středu mírně oslabily. Investory znepokojilo prohlášení prezidenta Donalda Trumpa, že je v rámci snahy o zajištění financí pro stavbu zdi na hranici s Mexikem ochoten riskovat i pozastavení činnosti vládních orgánů. Index Dow klesl o 0,4 % na 21 812,09 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,35 % na 2 444,04 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přišel o 0,3 % a uzavřel na 6 278,41 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 7,93 % na 12,25 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři a půl bazického bodu na 2,168 %. Nejvýrazněji klesly odvětví cyklického spotřebního zboží, průmyslový sektor a odvětví zdravotní péče. V plusu uzavřely energetický sektor, realitní odvětví a sektor veřejných služeb.

Investorský magazín: Geopolitická rizika a (ne)drahé akcie

2. Evropské burzy ve středu uzavřely v mínusu, akcie WPP se propadly o 11 %

Většina evropských akciových trhů zakončila středeční obchodování v červených číslech. Investoři vyhodnocovali hospodářské výsledky několika velkých evropských společností a připravovali se na výroční setkání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole, které začne ve čtvrtek. Regionální index STOXX Europe 600 spadl o 0,5 % na 373,92 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,01 % na 7 382,65 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,32 % na 5 115,39 bodu a německý DAX přišel o 0,45 % na 12 174,30 bodu. Nedařilo se akciím mediálních společností, které dolů stáhla britská WPP. Ta ve středu oznámila horší než očekávané výsledky hospodaření a zhoršila výhled na celý rok.

MONETA Money Bank: Proč Komerční banka snižuje cílovou cenu?

3. Pražská burza ve středu klesla, akcie likérky Stock Spirits ale výrazně zpevnily

Pražská burza ve středu nenavázala na zisk z úterní seance, index PX odepsal 0,23 % na 1 031,33 bodu. Dolů burzu stáhly akcie Erste Group Bank, Komerční banky a energetické skupiny ČEZ, dařilo se naopak likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl se 402 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly ve středu cenné papíry polostátní společnosti ČEZ, které zlevnily o 0,24 % na 424 Kč. Finanční tituly se na směru neshodly, Erste Group Bank spadla o 1,19 % na 917 Kč, Komerční banka odevzdala 0,76 % na 992 Kč, MONETA Money Bank zpevnila o 0,58 % na 78,15 Kč a pojišťovna VIG vzrostla o 0,6 % na 654,20 Kč. Nejvyšší zisk zaznamenala likérka Stock Spirits, jež si polepšila o 4,75 % na 65 Kč.

Novák (ČEZ): Akviziční příležitosti vidíme v segmentu větrných parků a oblasti ESCO, na rozdělení firmy nyní nepracujeme

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne na trh Británie pošle data o vývoji své ekonomiky ve druhém čtvrtletí a údaje o počtu schválených žádostí o hypotéku. V USA budou investoři vyhodnocovat údaje o prodejích starších domů, index aktivity kansaského Fedu nebo pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V USA navíc v Jackson Hole začne třídenní výroční setkání centrálních bankéřů. Do výsledkové sezóny na Wall Street přispějí Tiffany & Co, Hormel Foods, Staples, JM Smucker, Autodesk nebo Dollar Tree, v Evropě například CRH a v Číně CNOOC nebo PetroChina. České investory budou nejvíce zajímat hospodářské výsledky textilky Pegas Nonwovens. "Od Pegasu Nonwovens za druhé čtvrtletí očekáváme nepatrné zvýšení celkové produkce, která by díky postupnému náběhu nové výrobní linky mohla přesáhnout 26 tisíc tun, což je meziročně o 1,5 % více. Výsledky hospodaření budou ovlivněny výrazným nárůstem cen polymerů v celém prvním pololetí. Zatímco na jedné straně očekáváme meziroční růst tržeb o 11 % na 57,25 milionu eur, který je výsledkem vyšších cen za první kvartál, na straně druhé se kvůli pokračujícímu nárůstu i ve druhém čtvrtletí zvýší náklady vstupů, a to o více než 15 % meziročně. Zisk EBITDA by se kvůli tomuto negativnímu přenosovému mechanismu měl snížit o 5 % na 10,68 milionu eur, EBITDA marže by měla klesnout k 18,7 % z loňských 21,7 %," uvedl analytik z Komerční banky Miroslav Frayer. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Draghi v Německu obhajoval nekonvenční měnovou politiku

Nekonvenční měnová politika je úspěšná, Evropská centrální banka ale stále musí bojovat s nepochopením svých relativně nových měnových nástrojů. V Německu to ve středu řekl prezident ECB Mario Draghi, který současně varoval před ukvapenou reakcí na novou realitu. Proti postupu ECB po finanční krizi se dříve často ohrazoval zejména šéf německé centrální banky.

6. Apple opouští myšlenku výroby samořízeného vozu

Americká technologická společnost Apple zřejmě opustila plán výroby samořízeného automobilu a soustředí se výhradně na samotnou technologii autonomního řízení. V rozhovoru s listem The New York Times to uvedlo pět zdrojů, které jsou obeznámeny s plány Applu.

7. Lufthansa se uchází o rakouskou divizi Air Berlin

Největší německé aerolinky Lufthansa vyjádřily zájem o převzetí rakouských aerolinek Niki, jež jsou divizí insolventní německé nízkonákladové letecké společnosti Air Berlin. Agentuře Reuters to ve středu sdělily informované zdroje. Lufthansa by tak mohla lépe konkurovat nízkonákladovému irskému Ryanairu, především na linkách z Německa do Španělska.

8. Dluh obyvatel ČR stoupl v pololetí o 9 % na 2,06 bilionu Kč

Celkový dluh obyvatel ČR činil na konci pololetí 2,06 bilionu korun, meziročně vzrostl o 9 %. V samotném druhém čtvrtletí dluh stoupl o 50,3 miliardy Kč, což je nejvyšší mezičtvrtletní nárůst za poslední tři roky. Objem dluhu ohroženého nesplácením meziročně naopak klesl o téměř 14 % na 40,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

9. Ruská Sberbank má za čtvrtletí rekordní zisk 185,6 miliardy rublů

Největší ruská banka Sberbank vykázala za druhé čtvrtletí rekordní zisk 185,6 miliardy rublů. Meziročně je to nárůst o 27,6 procenta, uvedla ve středu banka. Výsledek překonal odhady analytiků v anketě agentury Reuters, kteří čekali v průměru zisk 167,4 miliardy rublů.

10. Banky v Británii letos uzavřou rekordních 762 poboček

Bankovní společnosti v Británii by v letošním roce měly uzavřít rekordních 762 poboček. V rámci snahy o snižování nákladů totiž kladou větší důraz na internetové bankovnictví na úkor osobního styku s klienty. Ve středu o tom informovala agentura Reuters na základě analýzy prohlášení bank, akademických studií a vládních údajů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Doba, kdy budou roboti schopni nahradit lidi, se blíží

Podle studie vědců z Oxfordské a Yaleovy univerzity projdou v následujících padesáti letech životy lidí ve vyspělých zemích zásadní proměnou. Většinu běžných úkonů by totiž měli převzít roboti. V roce 2024 by například roboti měli připravit o práci překladatele, o třicet let později by již mohli provádět operace bez lidské asistence.

Musíte vědět
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat