Co musíte ráno vědět (24. září)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak by obchodní válku Spojených států s Čínou mohli pocítit běžní Američané a do čeho také investuje česká církev? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se v pátek na směru neshodly, indexy Dow a S&P 500 stanovily nová maxima

Americký akciový index Dow v pátek stoupl o 0,32 % na 26 743,50 bodu, a skončil tak na novém zavíracím maximu. Za celý týden si připsal 2,25 %, což představuje jeho nejvýraznější týdenní nárůst od července. Historii v pátek přepisoval také index S&P 500, který během dne vystoupal na historické maximum 2 940,91 bodu. Nakonec ale S&P 500 klesl o 0,04 % na 2 929,67 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite se v pátek snížil o 0,51 % na 7 986,96 bodu. Za celý týden S&P 500 přidal 0,85 %, Nasdaq Composite ale klesl o 0,29 %. Index volatility VIX v závěru týdne klesl o 1,02 % na 11,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně zvýšil na 3,06 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Nová maxima indexu S&P 500
Ve čtvrtek index S&P 500 uzavřel na nových maximech, v pátek se na nový rekord vyšplhal intradenně.

2. Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden získaly necelá 2 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusových číslech, když částečně opadly obavy z obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Pozornost poutalo také vystoupení britské premiérky Theresy Mayové, která kritizovala přístup špiček EU k jednání o brexitu. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,43 % na 384,29 bodu, za celý týden pak zpevnil o 1,7 %. Britský FTSE 100 se zvýšil o 1,67 % na 7 490,23 bodu (týden: +2,55 %), francouzský CAC 40 získal 0,78 % na 5 494,17 bodu (týden: +2,65 %) a německý DAX si polepšil o 0,85 % na 12 430,88 bodu (týden: +2,53 %).

Hříšné evropské akcie: Investice do luxusního alkoholu bez jediné láhve
Západoevropské země hlásí jednu zajímavou novinku – spotřeba alkoholu na osobu naráží na strop. Zaměřme se i proto na sektor výrobců luxusního alkoholu, který na burze reprezentuje několik známých jmen. Které faktory by investoři měli v tomto odvětví (také) na paměti, shrnuje analytik Jan Šumbera z České spořitelny.

3. Pražská burza v pátek skončila v mínusu, za celý týden stoupla o 0,6 %

Pražská burza v pátek nenavázala na zisky z přecházejících dvou seancí, index PX přišel o 0,17 % na 1 101,71 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank a Komerční banky, dařilo se naopak energetické skupině ČEZ. Objem obchodů byl s více než 2,2 miliardy korun výrazně nadprůměrný. Za celý uplynulý týden pražská burza podle indexu PX posílila o 0,6 %.

Schneider (Aspen Institute): Otevřenost ekonomiky znamená výhody i rizika, Češi by si to měli více uvědomovat
Osmdesát procent českého zahraničního obchodu je se zeměmi Evropské unie, a mělo by proto smysl odpovídající podíl úsilí v rámci zahraniční politiky napřít právě do těchto zemí. Otevřená ekonomika, jako je ta česká, ze společného evropského trhu v době konjunktury výrazně těží, vztah ale funguje i v době, kdy se hospodářství tolik nedaří. Nejen o tom spolu v rámci projektu Alter Eko hovořili Jiří Schneider z Aspen Institute Central Europe a politický geoggraf z FSV UK Michael Romancov.

4. Očekávané události

Pondělí na data jako obvykle bohaté nebude. Dopoledne vyjdou pouze ekonomické indexy Ifo pro Německo a odpoledne se investoři zaměří na index aktivity chicagského Fedu a index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Walmart varoval, že by kvůli clům na čínské zboží mohl zdražovat

Největší americký maloobchodní řetězec Walmart by kvůli novým clům USA na čínské zboží mohl přikročit ke zvyšování cen. Vyplývá to podle agentury Reuters z dopisu, který podnik před zhruba dvěma týdny poslal americkému obchodnímu zmocněnci Robertovi Lighthizerovi.

6. Bloomberg: Německá vláda je pro fúzi Deutsche Bank a Commerzbank

Německá vláda je nakloněna spojení největších domácích bankovních ústavů Deutsche Bank a Commerzbank. Fúzí by vznikla spolehlivá banka, která by mohla financovat německou exportně orientovanou ekonomiku. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedla agentura Bloomberg.

7. Bulharský Inercom znovu žádá úřady o uznání nákupu aktiv ČEZ

Bulharská firma Inercom v pátek oznámila, že znovu požádala antimonopolní úřad (KZK) o souhlas s nákupem bulharských aktiv české energetické společnosti ČEZ. Smlouvu, která vyvolala kontroverze, firmy podepsaly letos v únoru, ale v červenci KZK její realizaci znemožnil se zdůvodněním, že by Inercom získal na trhu dominantní postavení.

8. EK chce údajně pokutovat AB InBev za zneužití pozice v Belgii

Evropská komise hodlá vyměřit pokutu pivovaru Anheuser-Busch InBev za zneužívání dominantního postavení na belgickém trhu, přestože společnost usiluje o urovnání případu. EK pivovar viní, že zabraňuje levnějším dodávkám svých piv do Belgie. S odvoláním na informované zdroje to napsala agentura Reuters.

9. Růst českého stavebnictví byl v prvním pololetí osmý nejrychlejší v celé EU 

České stavebnictví bylo v prvním pololetí s meziročním růstem o 8,9 % mezi 28 zeměmi Evropské unie na osmém místě. V porovnání s prvním čtvrtletím roku si sice Česko o jednu příčku pohoršilo, oproti loňskému roku je na tom ale o deset míst lépe. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat. V zemích EU stavebnictví v prvním pololetí vzrostlo v průměru o 2,5 %.

10. Banka Wells Fargo propustí do tří let až desetinu zaměstnanců

Americká banka Wells Fargo sníží do tří let počet zaměstnanců o pět až deset procent. Rozhodnutí je součástí plánu, který má posílit její ziskovost. Čtvrtá největší banka v USA podle majetku měla na konci června zhruba 264 500 zaměstnanců.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Církev přestavěla zámek na čtyřhvězdičkový hotel

V Dolních Břežanech u Prahy se minulý týden otevřel čtyřhvězdičkový hotel Chateau Clara Futura, který vznikl rekonstrukcí zchátralého zámku. Pražské arcibiskupství, jež areál vlastní, do oprav investovalo zhruba 250 milionů korun. Podle Jana Baláka z arcibiskupství prostředky směřovaly nejen do budovy, ale do celého areálu. Přesná výše investice bude známa až po předložení závěrečných účtů.

"Hodnoty lidské práce, lidského umění jsou nevyčíslitelné. A já jsem opravdu nesmírně rád, že vám všem, kteří jste se podíleli na obnově nejenom tohoto prostoru, ale celých Dolních Břežan, bylo jasně řečeno díky," uvedl při slavnostním požehnání kardinál Dominik Duka.

Hotel se 41 dvoulůžkovými pokoji, atriem s lobby barem, restaurací, salonky a kaplí má být určen mimo jiné pro vědce z břežanských laserových center. Otevřen ale bude i běžným turistům. První hosté by se měli objevit v říjnu, nasmlouvány jsou také různé akce, například konference.

Za noc v arcibiskupském apartmá zaplatí zájemci nejméně 12 900 korun, ti skromnějším se ale v "obyčejnějším" pokoji vyspí i za něco málo přes 2 000 korun.

Musíte vědět
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat