Co musíte ráno vědět (27. července)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým trhům v Evropě a v USA, o kolik za jediný den zchudl Mark Zuckerberg a co musel udělat Ronaldo, aby nešel do vězení? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy se ve čtvrtek na směru neshodly

Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování bez jasného směru. Zatímco index Dow díky posunu v obchodních rozhovorech mezi Spojenými státy a Evropskou unií zpevnil, technologický Nasdaq Composite kvůli prudkému propadu ceny akcií internetové společnosti Facebook výrazně klesl. Dow přidal 0,44 % na 25 527,07 bodu, S&P 500 klesl o 0,3 % na 2 837,44 bodu a Nasdaq Composite odepsal dokonce 1,01 % na 7 852,18 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,22 % na 12,14 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně zvýšil na 2,98 %.

S&P 500: 35 největších amerických firem dnes a před třemi lety
Nepochybně jste zaznamenali, že hned čtyři americké veřejně obchodované firmy svou hodnotou překonaly hranici 800 miliard dolarů. A nepřekvapí vás ani to, že jde o velké technologické a spotřebitelské společnosti.

2. Evropské akcie ve čtvrtek díky průlomu v obchodních jednáních EU s USA posílily

Evropské akcie se ve čtvrtek vyšplhaly na šestitýdenní maxima. Pomohl jim průlom v obchodních rozhovorech mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,87 % na 390,53 bodu. Index německých akcií DAX vzrostl dokonce o 1,83 % na 12 809,23 bodu, a zaznamenal tak nejvýraznější jednodenní nárůst od dubna. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 stoupl jenom o 0,06 % a francouzský CAC 40 si polepšil o procento. Americký prezident Donald Trump a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu dosáhli dohody, podle které budou EU a USA pracovat na odbourávání obchodních bariér. Trump rovněž souhlasil, že prozatím nepřistoupí k uvalení nových cel na dovoz automobilů z EU.

Ján Hájek (Top Stocks): Příchod recese v horizontu několika let by mě nepřekvapil, kvantifikovat riziko obchodní války je velice těžké
Hospodářské cykly patří k životu investora. Aktuálně se nacházíme spíše blíže vrcholu než dnu cyklu, a nebylo by tedy velkým překvapením, kdyby v horizontu příštích několika let přišel ekonomický útlum. Velkou hrozbou je v posledních týdnech riziko obchodní války. V tomto kontextu nezbývá než doufat, že lídři velkých ekonomik jsou dost rozumní na to, aby světové hospodářství nesrazili na kolena, řekl portfoliomanažer fondu Top Stocks Ján Hájek Štěpánu Uheríkovi z poradenské společnosti Save & Capital v rámci projektu Alter Eko. Kompletní rozhovor si v premiéře můžete poslechnout vždy ve středu v 15.33 na Českém rozhlasu Plus, který je společně s Investičním webem mediálním partnerem projektu.

3. Pražská burza ve čtvrtek posílila, pomohl jí růst akcií ČEZ nebo Monety Money Bank

Pražská burza ve čtvrtek posílila, index PX stoupl o 0,23 % na 1 092,89 bodu. Trhu pomohl růst akcií energetické skupiny ČEZ, Monety Money Bank a operátora O2 Czech Republic. Akcie ČEZ zaznamenaly největší objem obchodů, posílily o 0,17 % na 578 korun. Jedněmi z nejobchodovanějších emisí byly také MONETA, která posílila o 0,26 % na 78 korun, a O2 Czech Republic, jejíž akcie vzrostly o 1,15 % na 264,50 Kč.

Investorský magazín: Obchodní války a jejich dopady (nejen) na českou ekonomiku
800 miliard USD. Až na takovou částku se může vyšplhat celkový účet, pokud se naplní hrozba obchodní války USA proti Číně, evropským spojencům a dalším partnerům. Celní válka a její dopady na akciové trhy a také českou ekonomiku jsou tématem aktuálního Investorského magazínu. Řeč bude také o bankách budoucnosti a dětech, závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Páteční dopoledne bude patřit německému indexu dovozních cen. V USA odpoledne vyjdou zpráva o vývoji ekonomiky ve druhém čtvrtletí a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Hospodářské výsledky na pražské burze zveřejní O2 Czech Republic, v západní Evropě na trh čísla pošlou Renault, LafargeHolcim, BASF, Danone nebo Eni a na Wall Street zveřejní výsledkové zprávy Merck & Co, Twitter, Phillips 66, ExxonMobil, Chevron, Goodyear Tire & Rubber či Colgate-Palmolive. "Konec loňského i začátek tohoto roku ukázaly, že zrušení roamingových poplatků v červnu 2017 byla O2 schopna kompenzovat rostoucí kvalitou zákaznické báze, vyšší útratou za datové služby nebo prodejem zařízení a příslušenství. Předpokládáme, že tyto trendy pokračovaly i v druhém čtvrtletí 2018, a očekáváme, že za toto období firma vykáže meziročně nepatrně lepší výsledky," napsal analytik Miroslav Frayer z Komerční banky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Facebook zase jednou přepsal historii, tentokrát se ale Zuckerberg nesmál

Akcie Facebooku ve čtvrtek zažily nejhorší den od vstupu na burzu v roce 2012. Jejich cena se kvůli obavám o budoucí zisky podniku a pokles marží propadla o asi 19 %. Tržní hodnota firmy se tak snížila zhruba o přibližně 120 miliard dolarů. Hodnota majetku zakladatele a šéfa podniku Marka Zuckerberga se v důsledku propadu ceny akcií snížila o 16 miliard dolarů.

6. ECB potvrdila nastavení měnové politiky, sazby zůstanou na současných úrovních minimálně do konce příštího léta

Evropská centrální banka na svém červencovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Zopakovala také, že sazby zůstanou na současných úrovních minimálně do konce příštího léta. Na minulém zasedání banka oznámila, že v říjnu dále utlumí program kvantitativního uvolňování a v příštím roce už v něm pokračovat nebude.

7. V Austrálii vzniká nová mediální jednička

Australský vydavatel novin Fairfax Media se dohodl na převzetí s televizní sítí Nine Entertainment Holdings za 2,16 miliardy australských dolarů. Dohoda je jednou z největších změn na australském mediálním trhu za desetiletí a vytvoří novou největší mediální společnost v zemi.

8. Česko chce lepší fungování vnitřního trhu Evropské unie

Česká republika se společně s dalšími 14 státy EU připojila k iniciativě Finska, které se dopisem obrátilo na Evropskou komisi. Žádá v něm dosažení efektivnějšího fungování vnitřního trhu EU a jeho konkurenceschopnost v globálním měřítku. V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu.

9. Bankovní asociace zhoršila odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky

Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce na 3,3 % z dubnových 3,6 %. Důvodem je postupný pokles výkonu ekonomiky, silnou stránkou ekonomiky ale zůstávají investice a spotřeba domácností i vlády. Asociace o tom ve čtvrtek informovala na tiskové konferenci. Pro příští rok asociace odhad zvýšila na 2,9 % z 2,8 %.

10. Unipetrol bude v srpnu schvalovat vytěsnění minoritních akcionářů

Představenstvo petrochemického holdingu Unipetrol svolalo na 28. srpna řádnou valnou hromadu firmy. Tématem bude schválení návrhu na vytěsnění minoritních akcionářů ze strany majoritního vlastníka, polské skupiny PKN Orlen. Unipetrol o tom ve čtvrtek informoval na svém webu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kolik stojí podmínka? Půl miliardy korun

Španělský finanční úřad přistoupil na dohodu s Cristianem Ronaldem, který se výměnou za nižší trest a pokutu 19 milionů eur přiznal k daňovým únikům během působení v Realu Madrid. Úřad tak posvětil dřívější fotbalistovu dohodu s prokuraturou, a portugalskou hvězdu tak čeká dvouletá podmínka.

Třiatřicetiletý Ronaldo, který nedávno odešel z Realu do Juventusu, původně provinění odmítl, posléze se ale přiznal výměnou za nižší trest. V polovině června byl proto pětinásobný vítěz Zlatého míče odsouzen za daňové úniky z let 2011 až 2014 na dva roky vězení.

Podle španělských zákonů však Ronaldo, kterému původně hrozilo 3,5 roku a pokuta 28 milionů, za mříže nemusí. Odsouzení s dosud čistým rejstříkem si totiž můžou tresty za nenásilné činy do dvou let odpykat na svobodě.

Podobný trest dostal před dvěma roky ve Španělsku i Ronaldův rival v boji o nejlepšího fotbalistu světa Lionel Messi z Barcelony, který byl za úniky ve výši 4,1 milionu eur odsouzen k trestu 21 měsíců. Ani on za za mříže nemusel, soud mu místo vězení vyměřil pokutu čtvrt milionu eur.

Musíte vědět
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat