Co musíte ráno vědět (27. prosince)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na Wall Street, jak to letos ve světě vypadalo s veřejnými úpisy akcií a jaký dárek měl dostat, ale nedostal americký prezident od šéfa KLDR? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek znovu uzavřely na historických maximech, index Nasdaq Composite poprvé překonal hranici 9 000 bodů

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek pokračovaly v růstu na nové rekordy, přičemž technologický index Nasdaq Composite poprvé překonal hranici 9 000 bodů. K růstu přispěl optimismus ohledně obchodních vztahů mezi USA a Čínou a posílení internetového prodejce Amazon.com po zprávách o vysokých tržbách v předvánočním období, uvedla agentura Reuters. Index Dow zpevnil o 0,37 % na 28 621,39 bodu, benchmark S&P 500 si polepšil o 0,51 % na 3 239,95 bodu a index Nasdaq Composite posílil o 0,78 % na 9 022,39 bodu. Index volatility VIX ztratil 0,16 % na 12,65 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,89 %. V zelených číslech zakončily čtvrteční seanci téměř všechny hlavní sektory s výjimkou energetiky a zdravotní péče, které však oslabily pouze nepatrně. Nejvyšší zisk zaznamenalo odvětví cyklického spotřebního zboží, jež zpevnilo o více než procento.

Co nás (také) čeká v roce 2020: Umělá inteligence v kapse, 5G sítě ve firmách a autonomní robotika
V roce 2020 se prodá přes 750 milionů specializovaných čipů pro umělou inteligenci v koncových zařízeních. Nová generace čipů se objeví v širší škále zařízení, od robotů po chytré telefony. Sítě páté generace proniknou do firem. Podle nové předpovědi bude více než 100 firem testovat privátní 5G sítě. Autonomní obslužní roboti vygenerují příjmy přes 16 miliard dolarů.

2. Očekávané události

V pátek se trh zaměří na japonské statistiky (nezaměstnanost, průmysl, maloobchod), zisky v průmyslovém sektoru v Číně, maloobchodní tržby ve Španělsku a zásoby ropy v USA. Svůj pravidelný hospodářský bulletin zveřejní Evropská centrální banka. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnech od 23. a 30. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnech od 23. a 30. prosince a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

3. EY: Počet veřejných úpisů akcií ve světě letos klesl téměř o pětinu

Počet primárních veřejných úpisů akcií (IPO) klesl ve světě letos proti loňsku o 19 procent na 1 115, celkové výnosy se snížily o čtyři procenta na 198 miliard dolarů. Vyplývá to ze čtvrtletní studie EY Global IPO trends, která mapuje globální trh s primárními emisemi. Situaci podle ní nepříznivě ovlivnila geopolitická nejistota a napětí v mezinárodním obchodě.

4. Ruská vláda zvažuje koupi podílu v Sberbank od centrální banky

Ruská vláda zvažuje, že koupí od centrální banky její podíl v největší ruské bance Sberbank. Na nákup chce použít peníze ze státního fondu bohatství NWF. Informovaly o tom ruské zpravodajské agentury s odvoláním na ministra financí Antona Siluanova.

5. Růst české ekonomiky podle analytiků příští rok zpomalí, nezaměstnanost poroste

Růst české ekonomiky příští rok zpomalí na 2,2 procenta z letos odhadovaných 2,5 procenta. Stejně tak zpomalí růst mezd a nepatrně stoupne nezaměstnanost. Zároveň by měla klesnout inflace, ale stále zřejmě zůstane nad úrovní 2,5 procenta. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 16 tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.

6. České stavebnictví letos pravděpodobně vzroste třetí rok po sobě

České stavebnictví letos pravděpodobně vzroste třetí rok po sobě. Podle analytiků meziročně stoupne o tři až čtyři procenta. Loni stavebnictví vzrostlo o 9,2 procenta, nejvíce od roku 2003. Analytici upozorňují, že letos obor čelil nedostatků pracovníků i složitému povolování staveb.

7. Akcie Tesly pokračují v rekordním vzestupu

Akcie americké automobilky Tesla se ve čtvrtek krátce po zahájení obchodování znovu přehouply přes hranici 420 USD, když investoři reagovali na zvýšení jejich cílové ceny o rovných 100 USD na 370 USD ze strany investiční firmy Wedbush Securities.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak Trump nedostal dárek

Americká ministerstva obrany a zahraničí přes Vánoce bedlivě sledovala, jaký "dárek" dostane prezident Donald Trump od severokorejského vůdce Kim Čong-una, jenž právě takovým obdarováním před několika týdny Američanům vyhrožoval.

Dárek, jak Kim naznačoval, měl být vojenské  a dokonce snad jaderné  povahy. Nestalo se však nic.

"Třeba od (Kima) dostanu krásnou vázu. U něj nikdy nevíte," řekl v reakci na severokorejský antiklimax Trump – a tentokrát s ním zřejmě souhlasili i jeho početní odpůrci. Možná spočíval Kimův dárek v naservírování právě takového vzácně nadstranického okamžiku.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat