Co musíte ráno vědět (27. února)

Jak se ve středu obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se loni dařilo vývojáři antivirového softwaru Avast a jak Češi hodnotí domácí ekonomickou situaci? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a uzavřely smíšeně, obavy z koronaviru trh nesetřásl

Akcie ve Spojených státech pozdě odpoledne smazaly předchozí zisky. Reagovaly tak na podezření výskytu onemocnění COVID-19 v New Yorku, když představitelé města oznámili, že monitorují 83 osob, které navštívily Čínu. Výprodej na trhu však zmírnil poté, co newyorský guvernér Andrew Cuomo uvedl, že zatím nebyl potvrzen žádný případ, a indexu Nasdaq Composite se podařilo vrátit k zisku. Index Dow klesl o 0,46 % na 26 957,59 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,38 % na 3 116,39 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,17 % na 8 980,77 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,04 % na 27,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý jeden bazický bod na 1,335 %. Ceny ropy spadly o 2,5 %, mírně ztrácelo i zlato a nejsledovanější kryptoměny prudce oslabily (bitcoin -6 %, ethereum -10 %).

Filip Kejla (WOOD & Company): Americké akcie dávají dlouhodobě smysl, Apple je toho jasným příkladem
Prudké výprodeje na akciovém trhu vyvolané obavami z ekonomickým dopadů nákazy čínským koronavirem mohou ještě pokračovat, z dlouhodobého hlediska ale vytvářejí pouze další nákupní příležitost. Na příkladu Applu svůj pohled na americký akciový trh prezentuje makléř Filip Kejla z WOOD & Company.
Stratég: Další pohyb dolaru bude dolů, měna je pod tlakem na všech frontách
Americký dolar vůči euru posiluje s krátkými přestávkami od roku 2008. Měnový stratég Marc Chandler ze společnosti Brown Brothers Harriman je ale přesvědčený, že nejlepší doby už má americká měna za sebou. Dolar je nadhodnocený prakticky ke všem hlavním měnám, jeho další pohyb tak nevyhnutelně bude dolů, tvrdí.

2. Evropské akcie v polovině týdne uzavřely smíšeně, výrazně oslabil sektor cestovního ruchu

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování smíšeně, když se investoři nadále soustředili na zprávy o šíření koronaviru ve světě. Světová zdravotnická organizace ve středu oznámila, že počet nově nakažených mimo Čínu poprvé překonal počet nově nakažených v Číně. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel bez procentuální změny na 404,62 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,35 % na 7 042,47 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,09 % na 5 684,55 bodu a německý DAX se snížil o 0,12 % na 12 774,88 bodu. Nejhůře si vedly společnosti zaměřené na cestovní ruch, které byly pod tlakem obav ze šíření koronaviru. Jejich sektor odevzdal 2 %.

Co Twitter dal: Býci vs. medvědi
Tentokrát něco o souboji býků a medvědů na trzích ovlivňovaných koronavirem. Dále dva způsoby, jak se uklidňují akciové trhy. A nakonec něco o tom, jak skvěle jsou na tom spotřebitelé v USA.

3. Pražská burza ve středu popáté v řadě oslabila, ztrácela většina titulů

Pražská burza ve středu popáté v řadě klesla, index PX přišel o 0,88 % na 1 032,25 bodu. V mínusu zakončila obchodování většina hlavních titulů. Nejvýraznější ztrátu zaznamenala textilka PFNonwovens (-5,42 %). Posílily pouze tři tituly. Aktivita na trhu byla výrazně nadprůměrná, celkový objem obchodů překročil 1,3 miliardy korun. Více než třetinu zobchodovaného objemu obstaraly akcie ČEZ (-1,14 %).

Co potřebuje česká ekonomika v dlouhodobém výhledu? Vzdělá(vá)ním to jen začíná, říká Pavel Kysilka
Ve výrobě jsme vynikající, vyšší marže jsou ale ve vývoji a v prodeji, kde zaostáváme. Dlouhodobé výhody české ekonomiky (blízkost Německa, schopná a relativně levná pracovní síla) napříště nebudou stačit, musíme se proto soustředit na zlepšování v oblastech, které do budoucna zajistí vyšší produktivitu i marže. Začíná to samozřejmě vzdělá(vá)ním a jeho propojením s byznysem, shodli se během debaty z cyklu ABCD investora zakladatel 6D Academy Pavel Kysilka a partner společnosti Save & Capital Roman Chlupatý.

4. Očekávané události

Čtvrteční dopoledne bude v Evropě patřit britskému indexu cen domů od Nationwide a indexům ekonomické důvěry. Odpoledne se investoři v zámoří zaměří na zprávu o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, revidovanou zprávu o vývoji americké ekonomiky, údaje o rozjednaných prodejích domů, index aktivity kansaského Fedu a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky na trh v Evropě pošlou společnosti British American Tobacco, Anheuser-Busch InBev a Bayer a v USA Dell Technologies, Best Buy, Perrigo, Mylan nebo Workday. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Avast loni vydělal 248,9 milionu USD, navrhuje vyplatit finální dividendu 10,3 centu na akcii

Vývojář antivirového softwaru Avast loni dosáhl čistého zisku 248,9 milionu USD, předloni firma vykázala zisk 241,2 milionu USD. Společnost spolu se zveřejněním výsledků rovněž uvedla, že navrhne vyplacení finální dividendy 10,3 centu na akcii.

Erste srazila doporučení na akcie Avastu: Příliš mnoho problémů najednou
Erste Group Bank v rámci nové analýzy ocenění akcií Avastu snížila doporučení na stupeň "redukovat" z předchozího "akumulovat" s 12měsíční cílovou cenou 128 Kč na akcii (předtím 126 Kč).

6. Google letos investuje do center a kanceláří v USA 10 miliard USD

Americká společnost Google investuje v letošním roce více než deset miliard USD do datových center a kanceláří ve Spojených státech. Vzniknou tak tisíce pracovních míst, oznámila ve středu společnost. Částka je však o něco nižší než loni.

7. Reakce trhů na koronavirus je přehnaná, říká šéf Allianz

Současná reakce finančních trhů na nový typ koronaviru je přehnaná. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekl šéf největší evropské pojišťovny Allianz Oliver Bäte. Dopady nákazy na globální ekonomiku budou podle něj krátkodobé. Řekl také, že větší strach než o své podnikání má o bezpečí svých zákazníků. Virus přirovnal k silné chřipce, ze které se zatím ještě nestala pandemie.

8. Lufthansa a KLM v reakci na koronavirus chystají úspory

Největší německé aerolinky Lufthansa v reakci na šíření koronaviru ohlásily úsporný program. Firma ve svém středečním sdělení uvedla, že mimo jiné přestane nabírat nové zaměstnance a těm stávajícím nabízí neplacené volno. Lufthansa již dříve oznámila, že až do konce března ruší veškeré lety do pevninské Číny. Škrty ve středu v obavách z dopadů koronaviru na své podnikání oznámila i nizozemská letecká společnost KLM.

9. Vláda Hongkongu podpoří ekonomiku zasaženou koronavirem a protesty

Vláda Hongkongu podpoří ekonomiku částkou 120 miliard hongkongských dolarů (357 miliard Kč), aby zmírnila dopady epidemie nového koronaviru a vleklých protivládních protestů. Kvůli těmto mimořádným výdajům ale bude mít Hongkong rekordní fiskální deficit, řekl ve středu ministr financí Paul Chan. Opatření předpokládá, že každý obyvatel Hongkongu starší 18 let dostane i 10 000 hongkongských dolarů, v přepočtu asi 29 800 Kč.

10. Opel vyplatí zaměstnancům poprvé od roku 1997 prémii ze zisku

Německý výrobce automobilů Opel vyplatí zaměstnancům prémii z loňského zisku. Je to poprvé od roku 1997. Každý evropský pracovník automobilky dostane bonus 600 eur. V sídle firmy v Rüsselsheimu to ve středu oznámil generální ředitel Michael Lohscheller.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Češi patří v EU k největší optimistům v hodnocení situace v zemi

Češi patří z hlediska hodnocení situace ve své zemi k nejpozitivněji naladěným obyvatelům Evropské unie. Ekonomickou situaci Česka považuje za dobrou 71 % jeho občanů, celoevropský průměr je 47 %. Vyplynulo to z loňského průzkumu Eurobarometr, který mapuje postoje Čechů k otázkám souvisejícím s EU.

Kladné vnímání ekonomické situace Česka jeho občany se meziročně zvýšilo o dva procentní body. Stejně přibylo i pozitivních hodnocení zaměstnanosti v ČR. S 80 % kladných hlasů tak Češi v tomto hodnocení skončili na třetím místě za Dánskem a Nizozemskem. Celoevropský průměr je 43 %. V roce 2016 stav zaměstnanosti v ČR považovalo za dobrý 60 % lidí, uvádí pro porovnání národní zpráva.

Podle Eurobarometru se proti roku 2018 mezi Čechy zvýšila i důvěra v EU, přesto zůstává se 39 % na páté nejnižší hodnotě ze všech zkoumaných zemí. V roce 2018 činila 32 % a před pěti lety, od kdy se důvěra Čechů v EU zvyšuje, 27 %. Spolu s důvěrou v unii roste mezi Čechy i důvěra v národní instituce a vládu.

Za nejlepší, co EU přinesla, Češi považují volný pohyb, mír, výměnný studijní program Erasmus a ekonomickou sílu unie. V negativním významu si Češi s unií spojují hlavně byrokracii, plýtvání penězi a nedostatečnou kontrolu hranic.

Při dotazu, na co by měla unie vynakládat peníze, obyvatelé ČR na prvním místě uvedli zaměstnanost a sociální věci. Tuto variantu podpořilo 42 % dotázaných. Následovala obrana a bezpečnost s 40 % souhlasných stanovisek a ochrana životního prostředí a klimatu s 34% podporou. O potřebnosti investic do ochrany životního prostředí bylo meziročně přesvědčeno o sedm procentních bodů více Čechů. Podle průzkumu to byl prakticky jediný atribut, který proti předchozímu roku získal na důležitosti, ostatní oblasti na ní spíše ubraly.

Průzkum se uskutečnil loni mezi 14. do 29. listopadem a zúčastnilo se ho 1 013 lidí starších 15 let. Průměr EU zahrnuje i postoje obyvatel Spojeného království, které tehdy bylo ještě členem unie. Většina ukazatelů je tak srovnávána s průměrem pro 28 evropských zemí.

Musíte vědět
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat