Co musíte ráno vědět (28. února)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a v USA, jak se podle nového šéfa Fedu bude dařit americké ekonomice a proč prezident Eurasia Group Ian Bremmer nemá rád sociální sítě? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý v obavách z dalšího zvyšování úrokových sazeb Fedu výrazně klesly

Americké akcie v úterý výrazně oslabily, reagovaly tak na slova nového šéfa americké centrální banky Jeromeho Powella. Ten ve svém prvním veřejném projevu v Kongresu řekl, že solidní výhled růstu americké ekonomiky a zaměstnanosti umožňuje, aby Fed pozvolným tempem pokračoval ve zvyšování úroků. Trh si ale jeho slova vyložil tak, že by Fed mohl sazby letos zvýšit až čtyřikrát. Index Dow odepsal 1,16 % na 25 410,03 bodu, širší index S&P 500 ztratil 1,27 % na 2 744,28 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 1,23 % na 7 330,35 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 17,66 % na 18,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 2,899 %. V červených číslech skončily všechny hlavní sektory, nejvýrazněji klesly realitní odvětví, sektor cyklického spotřebního zboží a odvětví veřejných služeb. Relativně nejlepší výkon podaly finanční sektor, technologické odvětví a sektor zdravotní péče.

Tyto americké firmy drží nejvíce hotovosti mimo USA. Co s ní udělají?

Inflace je pro akcie větší problém než sazby

2. Evropské burzy v úterý klesly, akcie britské Sky ale vyletěly vzhůru o 20 %

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech, když investoři vyhodnocovali řadu evropských i amerických makrodat a pozorně sledovali také vystoupení nového šéfa Fedu Jeromeho Powella. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,18 % na 382,36 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,1 % na 7 282,45 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,01 % na 5 343,93 bodu a německý DAX odevzdal 0,29 % na 12 490,73 bodu. Proti trendu šly v úterý akcie mediálních společností, které podpořila zpráva, že americká firma Comcast nabídla 31 miliard USD za evropskou placenou televizi Sky, kterou chce koupit rovněž americká 21st Century Fox. Akcie Sky díky tomu zdražily o více než 20 %.

Konec tištění peněz v eurozóně se blíží, růstu sazeb si ale Evropa příliš neužije

3. Pražská burza v úterý stoupla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se v úterý odrazila od ztráty z předcházející seance, index PX vzrostl o 0,88 % na 1 111,12 bodu. Nahoru burzu táhly finanční tituly a energetická skupina ČEZ, více než procento naopak ztratila sázkařská společnost Fortuna. Objem obchodů byl s 623 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry energetického gigantu ČEZ, které zdražily o 1,09 % na 510 Kč. Nejvyšší zisk si z hlavních titulů připsala Erste Group Bank, jejíž akcie stouply o 1,9 % na 1 000 Kč. V plusu uzavřely i další finanční tituly, Komerční banka zpevnila o 0,43 % na 930 Kč, MONETA Money Bank získala 0,89 % na 84,65 Kč a pojišťovna VIG vzrostla o 0,29 % na 684,50 Kč.

Investorský magazín: Jak investují Češi?

4. Očekávané události

V noci na středu Japonsko odtajní zprávy o průmyslové výrobě, tržbách maloobchodních prodejců, zahájené výstavbě a stavebních objednávkách a Čína přidá indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i mimo něj. Dopoledne Německo přidá index spotřebitelské důvěry od GfK a zprávu o vývoji situace na trhu práce a eurozóna doplní předběžnou inflační statistiku za únor. Odpoledne Spojené státy zveřejní zpřesněnou zprávu o vývoji své ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí včetně informací o jádrových výdajích na osobní spotřebu, statistiku rozjednaných prodejů domů a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území. Hospodářská čísla na trh pošlou v Evropě Bayer, Repsol, Carrefour nebo Koninklijke Ahold Delhaize a v USA mimo jiné společnosti Analog Devices, TJX, Valeant Pharmaceuticals International, Mylan, salesforce.com, L Brands nebo Monster Beverage. Z českého pohledu budou nejzajímavější hospodářské výsledky Erste Group Bank. Podle analytiků z J&T Banky společnost za loňské čtvrté čtvrtletí vykáže čistý zisk 315 milionů eur. Celoroční čistý zisk Erste bude podle J&T Banky meziročně vyšší o 3 % a dosáhne 1,303 miliardy eur. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Powell: Výhled ekonomiky USA zůstává příznivý, sazby dále pozvolna porostou

Výhled dalšího vývoje americké ekonomiky je i nadále příznivý, a to navzdory nedávným turbulencím na akciových trzích. Solidní výhled růstu ekonomiky a zaměstnanosti tak Fedu umožňuje, aby pozvolným tempem pokračoval ve zvyšování úroků. Ve svém prvním veřejném projevu v Kongresu to v úterý prohlásil nový šéf americké centrální banky Jerome Powell.

6. Babiš: ČEZ by měl vysvětlit prodej majetku v Bulharsku

Vedení energetické společnosti ČEZ by mělo dozorčí radě vysvětlit prodej svého bulharského majetku firmě Inercom. Lidovým novinám to řekl premiér v demisi Andrej Babiš. Dodal, že od počátku manažery ČEZ za jejich počínání na Balkáně kritizoval, jejich transakce považuje za nevýhodné, netransparentní a podivné.

7. IEA: USA vytěží více ropy než Rusko možná už letos

Spojené státy by mohly předstihnout Rusko na pozici největšího producenta ropy na světě už letos, nejpozději pak v příštím roce. Šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol to v úterý uvedl v Tokiu. Díky trvajícímu boomu americké těžby z břidlic by podle dřívějšího sdělení EIA mohla produkce v USA koncem letošního roku překonat 11 milionů barelů denně. Rusko za den vytěží méně než 11 milionů barelů.

8. Norský státní fond loni zdvojnásobil výnos z investic na 13,7 %

Norský státní fond loni díky příznivé situaci na globálních akciových trzích zdvojnásobil výnos z investic na 13,7 %. Nejvíce peněz fond, který vytváří rezervu na důchod pro příští generace norských občanů a jehož hodnota přesahuje jeden bilion dolarů, v roce 2017 vložil do akcií společností Apple, Nestlé a Shell.

9. Foxconn investuje do umělé inteligence

Výrobce počítačů Foxconn testuje ve své dceřiné firmě využití umělé inteligence ve výrobě. Jednou může zčásti nahradit lidskou práci. Na vývoji se bude podílet několik desítek odborníků, které chce firma přijmout. Společnost to v úterý sdělila v tiskové zprávě.

10. Švédská centrální banka vyzývá k ochraně hotovostních plateb

Hotovost má podle švédské centrální banky Riksbank zůstat na prvním místě. Banka proto vyzývá zákonodárce k přijetí opatření na ochranu tohoto typu plateb. Podle pondělního článku jejího guvernéra Stefana Ingvese publikovaném v deníku Dagens Nyheter zašel totiž přerod Švédska ve společnost bez hotovosti příliš daleko. Na místě jsou prý obavy, že všechny transakce veřejnosti budou kontrolovat komerční aktéři.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Žijeme v dystopii utvářené sociálními sítěmi?

Debatu na sociálních sítích v uplynulých dnech rozvířil tweet amerického politologa ze společnosti Eurasia Group Iana Bremmera. Ten se podělil o své obavy z vlivu internetových gigantů, jako jsou například Facebook či Google.

Fakt, že velká část světové populace získává informace prostřednictvím algoritmů, jež jsou vytvářeny největšími reklamními společnostmi, je podle Bremmera alarmující.

Přestože Bremmer svými názory velmi rád šokuje, za pravdu mu v tomto případě dává například dění okolo amerických prezidentských voleb, pod jejichž výsledkem se údajně výrazně podepsala také reklama na sociálních sítích, která byla financována z ruských zdrojů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat