Co musíte ráno vědět (4. dubna)

Jak se v úterý obchodovalo s akciemi na amerických i evropských trzích, nakolik se vydařil vstup na burzu firmě Spotify a co (skoro) neprošlo Elonu Muskovi? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v úterý napravily část předchozích ztrát, úspěšnou premiéru na trhu zažily akcie Spotify

Akcie v USA mají za sebou další rozkolísanou obchodní seanci, nakonec ale hlavní indexy v úterý přidaly přes procento. Podle analytiků šlo především o reakci obchodníků na výrazně přeprodané podmínky, tedy spíše technickou korekci předchozího prudkého výprodeje. Index Dow si připsal 1,65 % na 24 033,36 bodu, S&P 500 vzrostl o 1,26 % na 2 614,45 bodu a Nasdaq Composite se zvýšil o 1,04 % na 6 941,28 bodu. Ke smazání velké části pondělních ztrát velkou měrou přispěly banky či maloobchodní společnosti. Vzhůru zamířily rovněž technologické podniky, které stály v čele pondělního poklesu. Index volatility VIX klesl o 10,67 % na 21,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o bezmála pět bazických bodů na 2,7789 %. Dařilo se také kryptoměnám, ty nejpopulárnější přidaly mezi sedmi a deseti procenty.

Propadáte panice kvůli poklesům na trhu? Uklidňující medicína se vejde na kousek papíru
Nebývalé živé obchodování v letošním roce s prozatím převažujícím mínusovým znaménkem řadu investorů překvapilo, ty méně zkušené možná dokonce vystrašilo. Jak předejít unáhleným, a tedy nesprávným rozhodnutím? Stačí málo.
Akciový stratég: Na trzích se v dubnu rozjasní
Americké akcie (a nejen ty) mají za sebou ztrátový březen i celé první čtvrtletí, během kterého výrazně narostla volatilita. Podle Ryana Detricka z LPL Financial by se ale v dubnu mělo zablýskat na lepší časy.

2. Evropské akcie v úterý klesaly v obavě z regulace technologického sektoru

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy zamířily v úterý převážně dolů, když se k neklidu investorů z obchodního konfliktu mezi USA a Čínou přidaly obavy z utužení regulace technologického sektoru. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 poklesl o 0,37 %, německý DAX odepsal 0,78 % a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,29 %. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel téměř o půl procenta níže, když téměř všechny sektory zakončily seanci v záporném pásmu.

Bitcoin je směšný a technologie blockchainu je nebezpečná
Nebude to trvat dlouho a lidé již nebudou potřebovat hotovost, platební karty ani účet v bance. Vystačí si s bitcoinem, tvrdí propagátoři kryptoměn. Pochybovači ale varují, že trh kryptoměn brzy imploduje.

3. Pražská burza odepsala přes půl procenta, ztrácela většina bank

Index pražské burzy PX během úterního obchodování ztratil 0,64 % a uzavřel na 1 116,66 bodu. Nejobchodovanější titul, Erste Group Bank, odepsal 2,5 %. Ztráty utrpěly i Vienna Insurance Group, Unipetrol, O2 C. R. a MONETA Money Bank. Naopak se dařilo Fortuně a likérce Stock Spirits, když akcie obou firem zdražily o více než dvě procenta.

Havlíček (AMSPŽ ČR): Čeští politici jsou jako hokejisté, chybí jim agresivnější tah na branku
Čeští politici jsou mistry floskulí, ale málokdy se odhodlají zavádět opatření, která by mohla ohrozit jejich příští volební výsledek. Příklad by si v tomto ohledu mohli vzít z někdejší Dzurindovy vlády na Slovensku, uvedl v rámci projektu Alter Eko Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, během debaty s Helenou Horskou, hlavní ekonomkou Raiffeisenbank. A našel u toho paralelu s českým hokejem, v posledních letech nepříliš úspěšným.

4. Očekávané události

V noci na středu na trh Čína a Japonsko pošlou finální březnový index nákupních manažerů v sektoru služeb, dopoledne přidá Británie index nákupních manažerů ve stavebnictví a eurozóna zveřejní zprávy o situaci na trhu práce a inflaci. Odpoledne se pozornost investorů přesune za oceán, USA odhalí dílčí zprávu z trhu práce od ADP, zprávu o podnikových objednávkách, finální březnové PMI v sektoru služeb a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy od vládní energetické agentury EIA. Hospodářské výsledky v USA zveřejní firmy Acuity Brands, CarMax a Lennar a v Evropě developerská společnost IMMOFINANZ. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotify byla při vstupu na burzu oceněna na téměř 30 miliard USD

S akciemi největší světové služby pro streamování hudby Spotify se v úterý začalo obchodovat na newyorské burze. Akcie zahájily obchodování s cenou 165,90 dolaru za kus, což celý podnik ohodnotilo na zhruba 29,5 miliardy dolarů.

6. Der Spiegel: EU fondy by podle SRN měly být vázané na právní stát

V nové německé vládě podle týdeníku Der Spiegel sílí přesvědčení, že by vyplácení evropských fondů mělo být do budoucna vázáno na dodržování principů právního státu. Státy, které by je porušovaly, by o peníze přišly. Už v příštím rozpočtovém období pro léta 2021-2027 by se to mohlo týkat třeba Polska, vůči kterému nyní Evropská komise vede řízení kvůli možnému porušování základních evropských hodnot.

7. Eurozóna: Podmínky ve zpracovatelském sektoru se v březnu opět zhoršily

Březnové hodnoty indexů nákupních manažerů ve výrobním sektoru eurozóny ve srovnání s únorem mírně poklesly. Zpracovatelský PMI od firmy Markit dosáhl ve shodě s očekáváním konečné hodnoty 56,6 bodu, o rovné dva body nižší než v únoru. Jednotlivé země eurozóny vykazovaly podobné výsledky.

8. Murdochova Fox navrhuje britskému úřadu opatření ohledně Sky News

Americká mediální společnost 21st Century Fox podnikatele Ruperta Murdocha, která usiluje o převzetí britské placené televize Sky, navrhuje, že právně oddělí Sky News. Tento krok má rozptýlit obavy britského antimonopolního úřadu (CMA) o pluralitu médií. Oznámila to v úterý společnost Fox a současně nabídla, že by zpravodajský kanál mohla prodat skupina Walt Disney bez ohledu na to, jak dopadne plánovaná akvizice Foxu tímto zábavním gigantem.

9. CBS chce za akcie Viacomu nabídnout cenu pod tržní hodnotou

Americká televizní a rozhlasová skupina CBS hodlá nabídnout za akcie společnosti Viacom menší sumu, než jaká odpovídá současné tržní hodnotě. Obě firmy jednají o fúzi od února a tento neobvyklý krok signalizuje, že CBS se na mediální scéně USA považuje za významnějšího partnera.

10. Bulharsko nebude participovat na prodeji aktiv firmy ČEZ

Bulharská vláda nebude mít podíl na aktivech, která v této zemi prodává česká energetická firma ČEZ. Před parlamentním výborem to v úterý prohlásil ministr financí Vladislav Goranov. Přitom počátkem března vláda uvedla, že chce mít kontrolu nad tímto majetkem kvůli jistotě koncových odběratelů energie.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Musk žertuje, Tesla stoupá

Když si šéf Tesly Elon Musk dovolil aprílový žert a v neděli napsal na Twitter, že jeho automobilka nejspíše půjde ke dnu, asi netušil, co si spíská. Investoři, kteří jsou zřejmě sami tvořeni algoritmem, a jsou tak zbaveni obtížného, neproduktivního a neefektivního smyslu pro humor, se na Muska sesypali, že je nezodpovědný a hazarduje s budoucností firmy, do které vložili peníze. Technicky vzato mají samozřejmě pravdu. Jenže Tesla, jejíž akcie od loňského červnového maxima ztratily více než čtvrtinu hodnoty, během úterka posílila skoro o 6 %.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat