Co musíte ráno vědět (4. září)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, jak hledí ratingová agentura Fitch na českou ekonomiku a jak drony pomáhají zachraňovat planetu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek zdražily, v plusu uzavřely všechny tři hlavní indexy i za celý týden

Americké akcie na závěr týdne posílily. Zpráva o vývoji nezaměstnanosti ve Spojených státech za srpen prakticky nezměnila názory obchodníků na to, zda americká centrální banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb ještě letos. Index Dow v pátek vzrostl o 0,18 % na 21 987,56 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,2 % na 2 476,55 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,1 % a den uzavřel na 6 435,33 bodu. Index volatility VIX se snížil o 4,34 % na 10,13 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o necelých pět bazických bodů na 2,166 %. V plusu uzavřela většina sektorů, nejvíce stouply energetické odvětví, sektor základních materiálů a odvětví necyklického spotřebního zboží. Pod nulou uzavřely sektor veřejných služeb, technologické odvětví a sektor zdravotní péče.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Frustrace medvědů pokračuje, na korekci zatím musejí zapomenout

Americké akcie: Důležitý pilíř letošního růstu začíná mít trhliny

2. Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden zdražily o zhruba půl procenta

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v zelených číslech. Investoři vyhodnocovali data z amerického trhu práce a pozorně sledovali také končící třetí kolo vyjednávání o brexitu, jež nepřineslo žádný výraznější posun. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,6 % na 376,14 bodu, za celý týden se pak zvýšil o 0,55 %. Britský FTSE 100 stoupl o 0,11 % na 7 438,50 bodu (za celý týden +1,7 %), francouzský CAC 40 si polepšil o 0,74 % na 5 123,26 bodu (za celý týden +0,37 %) a německý index DAX zpevnil o 0,72 % na 12 142,64 bodu (za celý týden -0,21 %).

EUR/USD, ropa a zlato: Co naznačuje technická analýza?

10 globálních dividendových hvězd

3. Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden ztratila téměř procento a půl

Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, index PX klesl o 0,03 % na 1 021,97 bodu. Dolů burzu táhly Komerční banka a energetická skupina ČEZ, výrazně zdražily pouze cenné papíry likérky Stock Spirits. Objem obchodů byl s 308 miliony Kč podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pátek cenné papíry Komerční banky, které klesly o 0,27 % na 963,90 Kč. Další finanční tituly se na směru neshodly, Erste Group Bank zpevnila o 0,53 % na 932,90 Kč, MONETA Money Bank odevzdala 0,59 % na 76,45 Kč a pojišťovna VIG si připsala 0,4 % na 654 Kč. Za celý týden pražská burza přišla podle indexu PX o 1,4 %,nejvíce klesajícím titulem byla Komerční banka, která oslabila o 5,1 %, naopak nejvíce stouply akcie Tatry Mountain Resorts, jejichž cena se zvýšila o 4,4 %.

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy

Jestřáb v ČNB. Co na to koruna?

4. Očekávané události

Pondělí na data jako obvykle bohaté nebude. Dopoledne vyjdou pouze index důvěry investorů v eurozóně od společnosti Sentix, britský index nákupních manažerů ve stavebnictví a index cen výrobců v eurozóně. V USA zůstanou trhy zavřené kvůli Svátku práce. Hospodářská čísla na trh pošle v Japonsku společnost Pigeon. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Agentura Fitch zlepšila výhled ratingu ČR na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Fitch v pátek zlepšila výhled ratingu České republiky na pozitivní. Fitch hodnotí úvěrovou spolehlivost ČR známkou A+, což je střední vyšší kvalita. Agentura své rozhodnutí odůvodnila mimo jiné zlepšením fiskální rovnováhy a silným ekonomickým růstem.

6. Americká ekonomika v srpnu vytvořila 156 tisíc pracovních míst, mzdy se meziročně zvýšily o 2,5 %

Americká ekonomika v srpnu mimo zemědělství vytvořila zhruba 156 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo asi 180 tisíc míst po zhruba 189 tisících v červenci (revidováno z 209 tisíc). Míra nezaměstnanosti se zvýšila z 4,3 % na 4,4 %, očekávala se stagnace na červencové hodnotě. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy zůstalo na červencových 2,5 %.

7. Dow Chemical a DuPont dokončily fúzi

Americké chemické společnosti Dow Chemical a DuPont v pátek dokončily fúzi, kterou akcionáři obou společností schválili loni v červenci. Fúze vytvořila druhou největší chemickou společnost na svět nazvanou DowDuPont.

8. Česká ekonomika v druhém čtvrtletí vzrostla podle zpřesněných dat o 4,7 %

Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vzrostla o 4,7 %. Český statistický úřad zpřesnil srpnový odhad, který uváděl, že se HDP zvýšil o 4,5 %. Proti předchozímu čtvrtletí hrubý domácí produkt vzrostl o 2,5 %.

9. Ruská Rosněfť uzavřela strategickou smlouvu s čínskou CEFC

Ruská státní ropná společnost Rosněfť podepsala smlouvu s čínskou CEFC China Energy o zvýšení přímých dodávek ruské ropy do Číny. Společnosti se také dohodly na společném výzkumu na Sibiři, budou spolupracovat v rafinérské a petrochemické oblasti a v obchodování s ropou a ropnými produkty, uvedla v neděli Rosněfť.

10. ANO chce zrušit superhrubou mzdu a zavést slevy na pojistném

Hnutí ANO nechce za současných podmínek a situace v eurozóně přijímat euro. Zaměstnancům chce zrušit nynější takzvanou superhrubou mzdu a nahradit ji dvěma sazbami daně z příjmů ve výši 19 a 23,35 % z hrubé mzdy. ANO to uvádí ve svém volebním programu s heslem Teď, nebo nikdy, který v neděli novinářům představil předseda hnutí Andrej Babiš.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Drony pomáhají zachraňovat Zemi

Jednou z velkých ekologických zátěží je odlesňování. Bojovat proti tomuto nebezpečnému trendu pomáhají i drony. Ty umožňují jak výsev semen stromů v těžko přístupném terénu, tak ochranu dřevin před škůdci.

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat